Sari la conținut

NAS - Not a Statistic.


lionx1987
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 126
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu o sa ies saptamana viitoare la o tura prin padure, pe ruta Bucium - Dobrovot - Scanteia. Jumatate din lungimea drumului e asfalt, cealalta jumatate e drum forestier; din acest motiv, o motocicleta de strada nu e prea potrivita. Daca sunt doritori, stabilim de comun acord o zi si facem plimbarea.


» Post actualizat in 20 Nov 2014 08:52

Nu am mai iesit nici eu, s-a stricat vremea. O sa pun niste poze de la iesirea din saptamana precedenta. Traseul a fost Bucium - Manastirea Dobrovat - Poiana cu Cetate - Scanteia - Barajul de la Cazanesti (Vaslui).


post-77713-0-78676200-1416472556_thumb.jpgpost-77713-0-27772300-1416472599_thumb.jpgpost-77713-0-04667400-1416472649_thumb.jpgpost-77713-0-74671300-1416472749_thumb.jpgpost-77713-0-45454900-1416472902_thumb.jpgpost-77713-0-47406700-1416472953_thumb.jpgpost-77713-0-00240100-1416473030_thumb.jpgpost-77713-0-65060600-1416473132_thumb.jpgpost-77713-0-15289900-1416473196_thumb.jpgpost-77713-0-29055100-1416473349_thumb.jpg

 

PS: are cineva o harta cu drumuri forestiere de pe langa Iasi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...

Atentiune, mesaj catre tara. In dimineata zilei de sambata, 08.08.2015, orele 09:00, Escadrila 27 Aviatie Vanatoare (Cpt.Cmd. Stan Ionel​, Lt.Cmd. George Maxim​), apartinand Flotilei 77 Aeriana - Iasi, va fi ridicata de la sol in vederea insotirii motociclistilor din Iasi, care vor participa la Motoraliul Anual National, desfasurat la Cetatea Neamtului (Targu Neamt).

Parametri de zbor si prognoza meteo la decolare:
Culoar de zbor: Iasi - Castel - Hanu Ancutei - Targu Neamt (128 km)
Durata zbor: 1h45m
Temperatura: 21°C
Temperatura perceputa: 20°C
Cantitate precipitatii: 0 mm
Probabilitate precipitatii: 0%
Viteza vantului: 4 km/h
Rafale de vant: 11 km/h
Directia vantului: ENE
Umiditatea Relativa: 46%
Presiunea atmosferica: 765 mm Hg

Cafeaua se bea la orele 08:30 la Casa Studentilor (Fundatie), plecarea la 09:00.
Stil de mers in formatie zig-zag, viteza decenta ceva mai mare decat a traficului auto, fara depasiri prin dreapta si fara wheelie/stoppie.
Daca sunt incepatori, sa se anunte, pentru a ne adapta stilul de mers si a-i mentine in formatie. Ei vor sta intercalati printre motociclistii experimentati.
Colegii cu tobe extrem de zgomotoase sunt rugati sa stea mai in spatele coloanei, multumim.
Ar fi ideal sa aveti motocicleta intr-o stare tehnica buna si cu plinul facut.

Duminica, la intoarcerea spre casa, ne vom abate pe pasii Transrarau si Mestecanis, cu masa de pranz la Vatra Dornei. Sunt 390 km, ora plecarii si componenta le vom stabili sambata.

Sa nu uitam si de concertul minunatei trupe, Fara Zahar​, tot sambata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt incepatori ce vor sa participe la MAN ? Daca da, sa se anunte si la nevoie se face al doilea grup, pentru a nu impinge incepatorii la viteze sau abordat viraje peste nivelul lor de experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traficul e ultima mea problema, o sa fie nevoiti sa se modeleze dupa noi daca suntem grup mare. Am mers grup de 24 si nu ne-am impartit din motivul asta. Eu ziceam daca sunt incepatori care au limitari in ceea ce priveste viteza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pris are dreptate, grupurile de 5-6-7 motociclete sunt ideale la mers sustinut. Vedem sambata cum ne organizam, functie de cati suntem.

Incepatorii nu vreau sa meaga separat:

1. Vor ajunge saptamana viitoare la MAN.

2. Nu vor invata nimic, neavand la cine sa vada.

3. Paul, ma stii doar si in calitate de pedagog. :)

 

Un coleg incepator m-a contactat deja pe fb, vine cu noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Georgele, tu lasa oamenii cu motocicletele sa vorbeasca aici, n-ai tu treaba cu noi, vezi ce face turnul de control...

 

P.S.: Daca te-am prins ca rupi asfaltu-n doua, iti fac pana cand ajung la MAN...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pris are dreptate, grupurile de 5-6-7 motociclete sunt ideale la mers sustinut. Vedem sambata cum ne organizam, functie de cati suntem.

Incepatorii nu vreau sa meaga separat:

1. Vor ajunge saptamana viitoare la MAN.

2. Nu vor invata nimic, neavand la cine sa vada.

3. Paul, ma stii doar si in calitate de pedagog. :)

 

Un coleg incepator m-a contactat deja pe fb, vine cu noi.

Sa nu forteze sa se tina dupa voi si sa se verse la vreo faza ... un incepator nu numai ca nu stie cum sa mearga bine dar nici nu stie cum sa reactioneze in diferite situatii ... e bine sa vada, dar nu sa forteze peste limitele lui. Cu un incepator care il stii, ii stii stilul e una, dar daca e un tip care il cunosti atunci si pleci cu el la drum ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am mai facut iesiri cu incepatorii si toate au fost reusite. Ne bazam si pe capacitatea fiecaruia de a-si vedea limitele. Pana acuma, nu am avut neplaceri, iar baietii au fost sinceri si au spus cand e prea mult pentru ei (distanta, viteza), iar noi am actionat ca atare.


» Post actualizat in 06 Aug 2015 19:17

Ahaaa, deci tu ai timp liber domnu Lt.Cmd. Ia treci mătăluță și lustruiește flapsurile la Miguri, verifica profundoarele și sondele, asa ca sa-ti ocupi timpul cu ceva util !!!

 

Asta e treaba de Maistru, dle Cpt.Cmd., intre timp poate ma invatati cum se face cobra aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, asa-mi trebuie cand nu citesc toate update-urile inainte sa raspund :D

 

Cum ziceam si dincolo, s-ar putea sa nu pot merge in ritmul in care stiu ca mergeti de obicei (da George, la tine ma uit :D )

 

In consecinta, n-as vrea sa fortez sa tin pasul, pentru ca desi as reusi, nu m-as simti foarte in largu meul. Varianta cu 2 grupuri ar fi ok, poate mai e lume cu cruisere sau alte masinarii care nu vor sa consume prea multa benzina.

 

@lionx1987: te-ai hotarat? vii sambata cu oamenii muncitori?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu is prezent oricum ar fi, problema era de plecare. Initial am vrut sa plec de azi dimineata, dar n-am cu cine. Cu brigada de diseara n-are rost, si am zis ca merg si eu "ca oamenii" de sambata dimineata. Vedem la fata locului daca si cati incepatori sunt. Venim cu plinul facut sau oprim ca deobicei la Petrom ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Deoarece saptamana viitoare scot motorul de la iernat, m-am gandit ca ar fi frumos sa "invii" un pic topicul asta, sau mai bine zis, sa il aduc inapoi la ceea ce a vrut sa fie de la inceput, un topic pe care incepatorii (si nu numai) se pot invita la o plimbare. Daca o sa cititi ultimele pagini ale topicului, o sa vedeti ca nu asta s-a si intamplat p-aici, chiar din contra, a devenit un topic de plimbari lungi si rapide pana pe la mama dracului. Nu asta a fost ideea, si nu eu am fost "capul rautatilor", dar fiind un forum liber, s-au postat si ture mai in viteza, mai agresive. As vrea sa nu se mai intample asta, cine are ture de "dat blana" sau "polizat scarite", sa isi faca alt topic (ca ma abonez si eu la el, ca am prins experienta :)) ) Sper ca aici se va "simti" domnul George M., cu tot cu MIG-ul din dotare, si va intelege ca de data asta chiar ii fac pana daca imi mai polueaza topicul cu viteze masurate in Mach. ;)

Asa, revenind la ce vroiam sa zic mai sus, as vrea ca topicul asta sa redevina ce a fost la inceput, un loc in care incepatorii au curajul sa intrebe sau sa starneasca o idee de plimbare, iar eu personal o sa incerc sa ies ei/voi cat de des imi permite programul.

Pentru cine nu stie nimic de topicul asta, ii recomand sa citeasca de la prima pagina, iar daca are intrebari, un PM spre subsemnatul si va raspund cu cea mai mare placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Lionx, ai reinviat topicul. Ceva plimbari? Colegii fosti incepatori au mai evoluat fata de anii trecuti, unii si-au schimbat motoarele (inclusiv subsemnatul), Mig-uri, Bmw-uri... Etc. Poate mai facem o plimbare impreuna. Ce spuneti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...