Sari la conținut

MotoGP la DIGI; Florin Ion & ceilalti comentatori


evil1
 Share

Postări Recomandate

Adevarul e ca e jale cu fotbalul, divizia a,b,c, italia ,spania, china etc, eu schimb canalul instant cand vad fotbal, deja am fobie. Sper sa dati cat mai mult motorsport si din ce ati anuntat anul asta o sa fie din plin. Oricum laudabila intiativa de a promova si alte sporturi gen handbal, volei, baschet etc, ma uit cu placere si la altceva decat fotbal.

 

Subscriu.

Si eu am ajuns la saturatie cu fotbalul european.

 

La capitolul Motorsport nu am ce comenta. Mai bine de atat nu se poate. Ma rog, ar mai fi WSBK, dar cat timp e pe Eurosport, iar Digi retransmite Eurosport e foarte ok.

Poate ar mai incapea X Games, dar pana la urma ce e prea mult strica. Si asa oferta Digi e mai mult decat generoasa la capitolul motorsport.

 

 

 

Eu mi-as dori ca Digi sa preia si cateva sporturi americane (in afara de cele cu motor).

Ma gandesc in primul rand la Fotbal American. Nu degeaba a ajuns cel mai popular sport din US. Chiar e spectaculos. Am citit ca ultimul Super Bowl a generat 15 miliarde dolari!!!

Mi-as dori sa vad si gale UFC. E un format in mare crestere. Daca nu cumva a detronat boxul profesionist eu cred ca o s-o faca intr-un timp destul de scurt.

 

Exista si dezavantaje - sculatul cu noaptea-n cap. Dar de cele mai multe ori merita. Eu cred ca oricum ar fi mai multi telespectatori decat la multe meciuri din Liga lu Mitica (sau a cui o mai fi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 628
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

"Plasarea rezervorului sub saua pilotului este din ratiuni de aerodinamica" - Ovidiu Petenghea :)))

"Nu, e pt coborarea centrului de greutate"- Vlad Haralambie

Toata stima pt rabdare

 

LE: da, sunt convins ca e greu sa vorbesti live asa de mult timp, dar uneori parca greselile sunt cam maricele

Editat de flaviu57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le-as sugera celor de la Digi sa invite cate un fan MotoGP in cabina de comentatori in sesiunile de antrenamente.

As fi curios sa va vad cum va descurcati pe post de comentatori, nu de comentatori ai comentatorilor :) Sa vedeti ca nu e asa usor.

 

Ovidiu Petenghea nu are atata experienta in comentat MotoGP. Cel putin eu nu imi aduc aminte sa il fi auzit in sezoanele trecute. E scuzabil. Plus ca si cei mai buni comentatori din lume mai scot balbe din cand in cand.

 

Eu personal ii apreciez pe comentatorii Digi pentru ca pun pasiune. E mare lucru sa-ti faci meseria cu pasiune.

Si datorita pasiunii lor ne uitam si noi aproape mocka la competitii motorsport premium. Ca Digi putea sa aleaga sa transmita in continuare Champions League la fotbal in loc sa dea bani pe F1, DTM, MotoGP, Nascar si Indy Car.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petenghea sigur nu a fost angajat acolo pe criteriul competentei.

 

Daca faci afirmatii atat de categorice... Pe ce te bazezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ceea ce comenteaza.are experienta in comentat,ani bunicei.aici nu e vorba de experienta ci de inteligenta.

Nu te pui si citesti toate mailurile aberante, de ex "daca linia de start sosire ar fi intr-o curba?"

 

Eu il felicit pe cel care a scris mailul,sigur a facut-o la caterinca si asta a pus botu.

Si il felicit pe Haralambie care a avut muuulta rabdare.

Dstar eu iti comentez si live stai flex.

Editat de P T R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca faci afirmatii atat de categorice... Pe ce te bazezi?

Pe calitatea prestatiei! Imi amintesc cand transmiteau raliuri ce ABERATII spunea (de ex. numea "etape" probele speciale cand la raliuri asa se numesc traseele de legatura), le-am trimis atunci mailuri, la inceput explicand frumos si elegant cum stau lucrurile, apoi mai acid. In final au disparut raliurile din grila, o perioada a disparut si Petenghea (sau nu l-am mai auzit eu), acum aparu din nou, cu prestatii aproape la fel de jalnice. Noroc ca nu e singur, dar mie unul mi-e clar ca e vreun nepot, altfel nu ar avea ce cauta sa comenteze motorsport, habar n-are si nici nu pricepe ce se intampla acolo!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar fi interesant sa avem invitati piloti din campionatul national, sau ex piloti.

Stiu ca nu putem compara campionatele, dar experienta lor este destul de mare si comentariile lor ar fi mai pertinente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le-as sugera celor de la Digi sa invite cate un fan MotoGP in cabina de comentatori in sesiunile de antrenamente.

As fi curios sa va vad cum va descurcati pe post de comentatori, nu de comentatori ai comentatorilor :) Sa vedeti ca nu e asa usor.

Parca s-a mai pus problema asta si sezonul trecut. Nu cred ca un post TV de talia Digi isi permite sa faca astfel de experimente (doar pentru satisfacerea unor curiozitati punctuale)

 

Cu toate astea nu neg ca daca s-ar pune in practica n-ar putea sa apara surprize placute.

 

LE: relativ la calitatea, cantitatea si modul in care sunt prezentate informatiile de catre comentatori, cred ca spectatorii se impart in doua categorii:

- cei care se uita sporadic si sunt sub medie informati in ceea ce priveste fenomenul. Acestia n-au decat de castigat. Iar daca informatiile ar fi prea tehnice si prea pe nisa ar putea sa-i descurajeze.

- cei care sunt urmaritori fideli ai fenomenului. Acestia au (si) alte surse de informatii. Prin urmare nu-s chiar atat de dependenti de info care sunt puse la dispozitie in timpul transmisiunilor.

 

In general cei care ne facem veacul pe aici facem parte din a doua categorie. Si e firesc sa fim iritati cand auzim aceeasi banalitate repetata saptamani de-a randul. Insa daca banalitatea respectiva e auzita doar atunci pentru prima data de un spectator "neutru" si ii capteaza atentia devenind un fan, eu cred ca toata lumea e castigata.

Editat de io, bogo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie privit ca un experiment ci ca un instrument de marketing.

 

Intai se aleg comentatorii aspiranti pe baza unui concurs - likeuri pe facebook sau ceva asemanator.

Pe urma nu inseamna ca un amator va comenta un intreg GP. Comenteaza si el 10-15 minute in FP1 sau FP2

 

Inregistrarile comentariilor pot fi puse pe site-ul digisport sau tot pe facebook. Si iar ii dam cu like-uri pentru cel mai bun comentator. Bineinteles, probabil ca nu va castiga cel care e cu adevarat mai bun ci ala care are mai multi prieteni. Dar nah, asa se intampla peste tot.

 

Se pot da si niste premii mai mult sau mai putin simbolice pentru castigatori - sepcute, tricouri cu Digi, sepcute tricouri cu MotoGP / un pilot favorit din MotoGP

 

Si nah, inainte de intrarea in cabina de comentator mai stau un pic de vorba FI impreuna cu VH cu comentatorul aspirant. Daca e praf de tot (scapa cuvintele pe jos, se balbaie prea tare, n-are habar chiar de loc ce se petrece acolo etc) ii spun fara suparare ca nu poate intra in direct. Se poate gandi chiar un mic test ca sa se elimine subiectivismele.

 

Pana la urma asta cu cititul mailurilor tot marketing se cheama ca e. Unii chiar pun intrebari inteligente, altii doar vor sa-si auda numele la televizor. Probabi ca sunt mai multi din a 2a categorie, dar nah, creste audienta si datorita lor.

 

Eu cred ca ar fi chiar interesant sa auzim niste comentatori amatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie privit ca un experiment ci ca un instrument de marketing.

 

Intai se aleg comentatorii aspiranti pe baza unui concurs - likeuri pe facebook sau ceva asemanator.

Pe urma nu inseamna ca un amator va comenta un intreg GP. Comenteaza si el 10-15 minute in FP1 sau FP2

 

Inregistrarile comentariilor pot fi puse pe site-ul digisport sau tot pe facebook. Si iar ii dam cu like-uri pentru cel mai bun comentator. Bineinteles, probabil ca nu va castiga cel care e cu adevarat mai bun ci ala care are mai multi prieteni. Dar nah, asa se intampla peste tot.

 

Se pot da si niste premii mai mult sau mai putin simbolice pentru castigatori - sepcute, tricouri cu Digi, sepcute tricouri cu MotoGP / un pilot favorit din MotoGP

 

Si nah, inainte de intrarea in cabina de comentator mai stau un pic de vorba FI impreuna cu VH cu comentatorul aspirant. Daca e praf de tot (scapa cuvintele pe jos, se balbaie prea tare, n-are habar chiar de loc ce se petrece acolo etc) ii spun fara suparare ca nu poate intra in direct. Se poate gandi chiar un mic test ca sa se elimine subiectivismele.

 

Pana la urma asta cu cititul mailurilor tot marketing se cheama ca e. Unii chiar pun intrebari inteligente, altii doar vor sa-si auda numele la televizor. Probabi ca sunt mai multi din a 2a categorie, dar nah, creste audienta si datorita lor.

 

Eu cred ca ar fi chiar interesant sa auzim niste comentatori amatori.

Va salut domnilor. Legat de acest subiect.... Prin 2003 am facut un astfel de experiment. Fusesem rugat, impreuna cu un coleg care se ocupa de rugby, sa comentez NFL. Bun, frumos, dar eram la inceput, iar regulamentul din fotbalul american nu se invata peste noapte. E nevoie de practica. Dupa o prima interventie au aparut si injuraturile pe mail. Moment in care, l-am abordat si l-am invitat pe unul mai guraliv, care se dadea mare expert, pe bune, mare expert, sa vina si sa ne ajute. OK. A doua saptamana m-am dus, l-am luat cu masina, i-am prezentat perimetrul, studioul, televiziunea (eram la TV SPORT) si am intrat in direct. Am facut prezentarile si in prima jumatate de ora omul nu a spus nimic. Am incerca sa il agat, sa il stimulez cu vorba. Bai frate, nimic.A tacut chitic. Am incheiat, in trei ore omul nu a suflat decat pe ici, pe colo. A treia saptamana tot eu cu colegul de la rugby. Expertul a ramas doar pe mail si ne-am binecuvantat cu alte multe injuraturi pentru ca nu l-am chemat si a doua oara. Din pacate ne lovim de multe astfel de incidente. Experienta s-a repetat, dar de fiecare data a fost un esec total.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general la motorsport se uita cei care sunt pasionati (probabil de aia au avut audienta asa "mare" reportajele din campionatele auto interne). Asa ca nu-i multumesti cu banalitati! Iar cand sunt aberatii deja e mult. Taica-meu a comentat o olimpiada de iarna cu Topescu, prima transmisa de TVR. Topescu nu avea treaba cu sporturile de iarna, insa si-a facut extrem de bine lectiile inainte! Acum jurnalistii se fac la apelul bocancilor.

» Post actualizat in 03 Apr 2016 20:00

Bun comentariul lui Petenghea, la fel cum a fost "franarea perfecta" a lui Rossi... Omu' e pafarist rau!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg cum din patru posturi tv, nu se reuseste sa se faca loc pentru transmisiunea live a calificarilor! Trist! Foarte trist!

nici eu si din cate am vaz or sa dea pe 3 de la 23 30 la 0 30..ce oare??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi se transmit doar calificarile MotoGP, Q1 si Q2, plus conferinta de presa. E de la 23.30, pe Digi Sport 2.

 

nasol,macar bine ca se dau cursele maine si nu tre sa le vdm in reluare,despre sezonul viitor ce se stie,va fi transmis de digi?

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi se transmit doar calificarile MotoGP, Q1 si Q2, plus conferinta de presa. E de la 23.30, pe Digi Sport 2.

 

Păcat! Eram interesat și de restul de FP și QP. Dar, deh, probabil e mai important meciul de handbal feminin dintre Ferencvaros și Gyor. :P

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca meciul Real-ului aduce rating, pe DigiSport 1.

Inteleg ca meciul de handbal dintre Rostov si CSM Buc e vizionat, pe DigiSport 2.

Dar nu stiu cine se uita la Frosinone - Inter pe DigiSport 3 sau cine s-a uitat la meciul de volei dintre Galati si Zalau (in afara de rudele/prietenii jucatorilor) pe DigiSport 4.

Mi se pare aiurea sa dati o caruta de bani pt exclusivitatea MotoGP in Romania si sa difuzati doar calificarile MotoGP, cand aveti atatea programe. My 2 cents.

 

L.E. Pe DigiSport 3 a inceput meciul de handbal dintre Gyor si Ferencvarosi, iar pe DigiSport 4 a inceput meciul de fotbal dintre Guingamp si PSG. Toate-s mai "importante" decat FP3 la MotoGP, care e live acum.

Transmite-le "salutari" din partea noastra, celor care aleg grila de programe.

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi se transmit doar calificarile MotoGP, Q1 si Q2, plus conferinta de presa. E de la 23.30, pe Digi Sport 2.

Nu va mai obositi sa ocupati spatiul de emisie, ca nu se uita nimeni daca nu e in direct.

Mai bine difuzati un meci de sah, curling..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ora aia nu se uita nici macar 30% din cei ce urmaresc gp'u.

 

Oricum e pacat ca nu transmiteti nici macar pe net.nu se putea transmite online pe siteu digisport?

 

Mai baieti,impuneti-va si voi,ce naiba!

Editat de P T R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...