Sari la conținut

MotoGP la DIGI; Florin Ion & ceilalti comentatori


evil1
 Share

Postări Recomandate

Trebuie sa recunosc, desi nu imi face placere sa intru in subiectul acesta, dar comentariul in still fotbalistic si numeroasele scapari ale lui Ovidiu Petenghea m-au deranjat enorm. Poate de vina e si ora matinala, nervii mei nu sunt inca pusi pe modul "ignore".

 

Ah, daca aud azi de la cineva cuvantul "ingrat" il scriu pe o foaie de hartie si il pun sa o manance ;)

 

Pe viitor cred ca mai bine ma rezum la vizionat cursele in reluare, preluari Sky sau BT Sports

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 628
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In calificarile de azi, Hodgson a spus imediat ce a inceput Q1 ca singura strategie pentru cei care au iesit cu pneuri de uscat este sa riste sa stea pe pista cat mai mult, fara sa mai intre sa schimbe, asa cum ar face de obicei in calificari. Marquez exact asta a facut, a stat circa 5-6 ture la rand in care a fost din ce in ce mai rapid pe masura ce punea temperatura in pneuri si ii crestea increderea.

Hodgson e deja in alta galaxie, nu liga. Eu nu am pretentia de la comentatorii Digi sa stie motociclismul cum il stie el. Omul s-a dat cu motocicleta lui Ianonne si prezinta cateva idei intr-un articol din MCN.

http://www.motorcyclenews.com/news/2016/september/riding-andrea-iannone-motogp-gp16-ducati-desmosedici/

 

Eu as vrea oameni pasionati de sportul asta. E un comentator la Eurosport. La SBK, anduranta si ce mai comenteaza e OK omul. La motocross mi se pare foarte bun. Stie multe lucruri despre circuite, piloti si istoria disciplinei. Se vede ca ii place ramura asta a motociclismului. E diferenta intre comentariul lui la viteza si la MX.

 

Florin Ion macar a fost sincer si a spus ca asta e meseria lui. A dat Digi o serie de mini interviuri de 30 de secunde, 1 minut in care omul a spus ca era lipsa de comentatori pe motorsport cand era la Eurosport sau unde era el si d-asta s-a bagat. Am mai spus o daca ceva de genul comentez F1 pentru ca da bine la CV. L-am mai auzit la ciclism si snooker si acolo e jale mare. Asa cum e Petenghea la motogp.

 

Probabil ca daca sari cu banul iti comenteaza si campionatul judetean de vopsit uluca de gard. "OOOOOOOOOooooooooooooo, Nea Ilie trece pe langa pensule si se indreapta direct spre bidinea. Incearca o strategie cu un singur strat. Risca! Risca mult!". Oricat de bun orator esti, se simte lipsa pasiunii.

 

Eu nu as pune sa comenteze oameni care nu au permis si macar un 125 acolo. Sau care nu schiaza si vor sa comenteze schi. La fel si pentru tenis, snooker, ciclism, tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu am zis sa-l angajeze pe Edwards, a fost doar un exemplu. Un pilot care a participat la curse vreodata, poate sa aduca un plus emisiunii chiar daca nu are darul vorbirii ( nu e cazul la Hodgson ). Era un argument pro - pilot RoSBK, indiferent cat de nepriceput la oratorie ar fi. Din punctul asta de vedere, Haralambie are o bila alba din partea mea. Iar, daca-l punem sa vorbeasca in acelasi timp cu nefericitul subiect al acestei discutii ( nu vreau sa-i mai pronunt numele ), are mai multe bile albe. Haralambie ar putea comenta singur cursele si ar fi mult mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La tvr abonament era Victor Bonifaciu care nu avea permis si nici grozav nu era. Nu cred ca e musai un criteriu, sunt oameni care, chiar daca nu sunt pe domeniu, isi fac temeinic lectiile. Topescu era asa de exemplu.

» Post actualizat in 23 Oct 2016 21:53

Putinica la F1, vorbind ceva despre Haas si roboti:"nu SE merita". Desi e folosita pe larg, formularea nu e corecta. Nu merita este corect.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Nu se merita", "Performeaza", etc... oare cand o sa invete oamenii astia cum e corect? Il exclud pe Florin Ion pe care nu l-am mai auzit vorbind gresit, insa Haralambie si Putinica bat recorduri in fiecare emisiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Si asta pentru ca suntem un forum sarac ce nu-si permite sa se intalneaasca prin oras la o cursa proiectata direct de pe un cont de motogp.

 

Dar din moment ce ii urmarim, inseamna ca ne place cum performeaza.. Si daca e s-o luam altfel, nici nu se merita abonamentul ala :P

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si asta pentru ca suntem un forum sarac ce nu-si permite sa se intalneaasca prin oras la o cursa proiectata direct de pe un cont de motogp.

 

Dar din moment ce ii urmarim, inseamna ca ne place cum performeaza.. Si daca e s-o luam altfel, nici nu se merita abonamentul ala :P

Ne trebuie un laptop (avem) și un proiector ( am chiar unul profi ), colegi cu cont avem. Dar e peste mână să lași berea și sămânța și să întinzi cabluri când ai deja HD pe un singur buton. În fine, am avut :(
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

"Nu se merita", "Performeaza", etc... oare cand o sa invete oamenii astia cum e corect? Il exclud pe Florin Ion pe care nu l-am mai auzit vorbind gresit, insa Haralambie si Putinica bat recorduri in fiecare emisiune.

Lasă că vine Eurosport imediat. Vei vedea doar cursa (și aia plină de reclame) și la trecerea liniei de start, se va tăia transmisia... 😂 Editat de baby_blues
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La tvr abonament era Victor Bonifaciu care nu avea permis si nici grozav nu era. Nu cred ca e musai un criteriu, sunt oameni care, chiar daca nu sunt pe domeniu, isi fac temeinic lectiile. Topescu era asa de exemplu.

» Post actualizat in 23 Oct 2016 21:53

Putinica la F1, vorbind ceva despre Haas si roboti:"nu SE merita". Desi e folosita pe larg, formularea nu e corecta. Nu merita este corect.

 

Topescu e absolvent UNEFS.

 

 

Sa inteleg ca de la anul nu mai vedem MotoGP pe DigiSport?

E final sau se va mai negocia un nou contract?

MotoGP era singurul motiv pentru care mai am abonamentul Digi. Macar sa stiu sa nu-l mai tin degeaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topescu e absolvent UNEFS.

 

 

Sa inteleg ca de la anul nu mai vedem MotoGP pe DigiSport?

E final sau se va mai negocia un nou contract?

MotoGP era singurul motiv pentru care mai am abonamentul Digi. Macar sa stiu sa nu-l mai tin degeaba

Ups! Tocmai vroiam sa-mi iau "la tara" un abonament Digi ca sa nu mai chinui pe online la curesele pe care le prind pe-acolo.

Daca aveti noutati pe tema asta ziceti si voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inteleptii doctoranzi ai limbii romane , credeti ca daca aduceti in fata microfonului de comentator un pilot brusc dati peste vreun talent innascut de comentator expert??? daca al punem pe Ionel Pascota sa comenteze va inchideti tv-ul in 30min.

sau voi,da voi care va tot plangeti mama ce praf sunt astia,faceti un test si comentati cap coada cu tot cu info cat mai detaliate de pe inca 3 monitoare fara sa pierdeti 2 secunde un tempo...hai...sa vedem romanul carcotas cat de bun mai este,zi de zi.

 

daca cu "Nu se merita", "Performeaza" sunteti voi asa de frustrati................

 

Haralambie este fost pilot,si doctorand....restul,au experienta din campul muncii pe principiul "da-i inainte asa cu entuziasm ca altii nu avem".....

 

cand n-am kef de ei,pun telefonul pe mute,da...am upc acasa si de 3 ani ma uit pe digiplay de oriunde,inclusiv din tren m-am uitat odata la motogp,deci daca vrei poti si in mijlocul baraganului.

 

cat despre eurosport,sa ziceti mersi ca se transmite pe orice operator cablu din romania....scurt si la obiect,asta e cel mai important lucru.si ca orice terasa cu tv va avea cu suficienti motociclisti stransi ce sa vada....nu asta isi dorea toata lumea?

 

sunt singurii care transmit le mans,wsbk,anduranta,tot ce tine de ski sporturi de iarna etc si nu cred ca au comentarii rele.

 

ptr cine inca crede ca sunt misculatii nelamuriri sau ca se mais schimba ceva ,este oficial :

PE SITE-UL MOTOGP.COM , SCRIE CLAR...PTR ROMANIA URMATORII 3 ANI ESTE SEMNAT CONTRACT EUROSPORT.

Editat de mad_max_86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

C-asa-i romanul...

Nici cand e gratis (sau pe bani foarte putini) nu e bine

 

Mie mi-a placut foarte mult de echipa de comentatori motorsport de la Digi.

 

De Florin Ion imi place cel mai mult. Se vede ca e pasionat si pasiunea lui reuseste sa o transmita si in comentarii.

De Antal Putinica imi place pentru ca este o fire vesela. Parca e mai senin afara cand comenteaza el. Face destul de multe gafe, dar de majoritatea isi da seama singur si se autocorecteaza. Si el e foarte pasionat de sporturile cu motor si, ca si Florin, se documenteaza mereu.

Vlad Haralambie e cu adevarat expert. Tot ce spune spune bine. Si este enciclopedie de motociclism. Daca ar fi sa-i gasesc un minus ar fi ca este prea serios. Nu este un animator cum sunt Florin si Antal. Dar cu cei 2 impreuna fac echipa buna si se completeaza destul de bine.

 

Ca n-au facut ei reportaje de la fata locului, ca n-au reusit sa obtina interviuri in exclusivitate cu pilotii... Pai credeti ca ei nu si-ar fi dorit? Dar atat a fost bugetul.

 

Eu multumesc din inima echipei Digi pentru acesti 7 ani de MotoGP. Regret ca se termina. Sau poate nu. Poate ii vom reauzi la Eurosport. Caci in Romania nu sunt foarte multi care pot comenta cursele la nivelul lor, iar Eurosport cauta in general oameni buni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inteleptii doctoranzi ai limbii romane , credeti ca daca aduceti in fata microfonului de comentator un pilot brusc dati peste vreun talent innascut de comentator expert??? daca al punem pe Ionel Pascota sa comenteze va inchideti tv-ul in 30min.

sau voi,da voi care va tot plangeti mama ce praf sunt astia,faceti un test si comentati cap coada cu tot cu info cat mai detaliate de pe inca 3 monitoare fara sa pierdeti 2 secunde un tempo...hai...sa vedem romanul carcotas cat de bun mai este,zi de zi.

 

daca cu "Nu se merita", "Performeaza" sunteti voi asa de frustrati................

 

Ia vorbeste tu in numele tau, bossulica .. :)

 

Facem ce teste vrei, pe salariul pe care il au baietii astia, ca doar nu comenteaza pe gratis, asa cum facem noi aici pe forum :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inteleptii doctoranzi ai limbii romane , credeti ca daca aduceti in fata microfonului de comentator un pilot brusc dati peste vreun talent innascut de comentator expert??? daca al punem pe Ionel Pascota sa comenteze va inchideti tv-ul in 30min.

 

Pascota a facut scoala moto pentru a se da pe pista si poate in viitor sa devina nr 1 in motogp. In afara de Harablabie restul pentru asta isi castiga banii si se pare ca sunt pe dinafara, nu doar moto, dar si la capitolul distrugerea gramaticii limbii romane. Daca tipi ca un dement, asta nu inseamna ca vei aduce mai multe persoane in fata TV-ului, demonstrezi doar ca nu stii cum sa scoti camasa afara in fata limitei de jos a cunostintelor tale.

 

Haralambie este fost pilot,si doctorand....restul,au experienta din campul muncii pe principiul "da-i inainte asa cu entuziasm ca altii nu avem".....

 

Daca va avea vreodata chef si timp sa scrie si altii despre ce fel de pilot a fost, chiar ii rog sa scrie.

 

 

cand n-am kef de ei,pun telefonul pe mute,da...am upc acasa si de 3 ani ma uit pe digiplay de oriunde,inclusiv din tren m-am uitat odata la motogp,deci daca vrei poti si in mijlocul baraganului.

 

dar de ce nu le spui celor de la RDS sa puna si factura pe mute?

de pe motogp si alte site uri putem cu totii sa citim, si asta poate fi demonstrat prin lucrarea celor doua site-uri cu curse urcate.

 

sunt singurii care transmit le mans,wsbk,anduranta,tot ce tine de ski sporturi de iarna etc si nu cred ca au comentarii rele.

 

Bine spus "nu cred"..

 

PE SITE-UL MOTOGP.COM , SCRIE CLAR...PTR ROMANIA URMATORII 3 ANI ESTE SEMNAT CONTRACT EUROSPORT.

Deci vom avea posibilitatea de a asculta si comentariul in limba engleza :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

C-asa-i romanul...

Nici cand e gratis (sau pe bani foarte putini) nu e bine

 

Mie mi-a placut foarte mult de echipa de comentatori motorsport de la Digi.

 

De Florin Ion imi place cel mai mult. Se vede ca e pasionat si pasiunea lui reuseste sa o transmita si in comentarii.

De Antal Putinica imi place pentru ca este o fire vesela. Parca e mai senin afara cand comenteaza el. Face destul de multe gafe, dar de majoritatea isi da seama singur si se autocorecteaza. Si el e foarte pasionat de sporturile cu motor si, ca si Florin, se documenteaza mereu.

Vlad Haralambie e cu adevarat expert. Tot ce spune spune bine. Si este enciclopedie de motociclism. Daca ar fi sa-i gasesc un minus ar fi ca este prea serios. Nu este un animator cum sunt Florin si Antal. Dar cu cei 2 impreuna fac echipa buna si se completeaza destul de bine.

 

Ca n-au facut ei reportaje de la fata locului, ca n-au reusit sa obtina interviuri in exclusivitate cu pilotii... Pai credeti ca ei nu si-ar fi dorit? Dar atat a fost bugetul.

 

Eu multumesc din inima echipei Digi pentru acesti 7 ani de MotoGP. Regret ca se termina. Sau poate nu. Poate ii vom reauzi la Eurosport. Caci in Romania nu sunt foarte multi care pot comenta cursele la nivelul lor, iar Eurosport cauta in general oameni buni

 

:10:

 

Absolut de acord, e o placere sa-l ascult pe Dl.Haralambie iar Florin si Antal deasemenea comenteaza excelent.

Ca orice in viata, nimic nu e perfect dar nu ma pot gandi la nimic major ce nu a facut bine echipa Digi. Personal as fi filtrat putin mai mult mesajele primite pe mail inainte sa le citesc pe post. Multe erau redundante iar altele aveau intrebari putin prostute, ca sa fiu politicos. In conditiile in care piata moto din Romania e jenanta spre inexistenta, cred ca e putin exagerat sa ne asteptam la interviuri de la fata locului sau grid-walk-uri.

 

Multi compara cu cometariile televiziunii engleze - personal nu cred ca sunt mai bune. Cel putin feed-ul oficial MotoGP cu Nick Harris prima voce mi se pare slab, chiar extrem de slab. Fiecare fraza a omului ala e presarata cu ticuri verbale si pentru mine a devenit extrem de obositor de urmarit - prefer sa aud "performeaza" etc. decat "niiiiine tiiime woooold champion Vaaaaalentino Rossssi" ... "the 37 year old" ... "familiar number <insert number>" etc.etc.etc.

Pe de alta parte amintiti-va si de comentariile F1 de trista amintire de la TVR din era Victor / Miki. Si oamenii aia erau/sunt pasionati fara indoiala dar comentariul reusit de Digi in anii astia a fost infinit superior.

 

Prin urmare, sper ca echipa Eurosport sa fie cel putin la fel de buna.

 

Multumesc Vlad, Florin, Antal si echipei Digi in general!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, corecta observatia - comentatorii britanici folosesc multe clisee de limbaj. Pentru cine urmareste sporadic curse comentate de ei s-ar putea sa para un comentariu briliant (ca sa folosesc si eu un cliseu de-al lor), dar la un moment dat iti dai seama ca se tot repeta cu aceleasi epitete indiferent de situatie. Parca ar fi comentarii preinregistrate in jocurile EA Sports - o baza de date cu cateva zeci de fraze, iar comentariul il construiesc ad-hoc prin lipirea acestor fraze cliseu.

 

Ca o observatie generala, este aproape imposibil sa te pui cu televiziunile britanice. De ce? Pentru ca in lumea asta exista cateva miliarde de vorbitori de limba engleza. Ei isi permit sa dea bani multi pentru ca reusesc sa vanda mult datorita limbii. Cred ca si televiziunile spaniole stau bine pentru ca limba spaniola e a doua cea mai vorbita limba de pe glob. In schimb nu stiu daca televiziunea finlandeza (dau si eu un exemplu la intamplare) isi permite sa aiba full coverage la fiecare cursa.

 

Cat despre mesajele pe care le citeau comentatorii Digi... Pai ei doar le citeau. Daca mesajele erau idioate nu cred ca e vina lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine cel putin, nefiind vorbitor de lb spaniola, televiziunile britanice au doua atuuri: grid-walk-ul si mai ales interviurile luate la cald dupa cursa. Astea sunt inestimabile, pentru ca atunci ai sansele cele mai mari sa auzi ceva interesant din partea pilotilor.

Ori pentru a fi acolo trebuie sa te numesti movistar, bt sports, etc. O televiziune mica, est europeana n-are nici o sansa de a pune un om acolo, la cald. Si chiar daca prin absurd ar ajunge acolo, relatia dintre piloti si media se cladeste intr-un timp indelungat, nu in 3-4 ani de de stat in media center.

 

Hai cu 2017, se anunta un an bun! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...