Sari la conținut

MotoGP la DIGI; Florin Ion & ceilalti comentatori


evil1
 Share

Postări Recomandate

Toate au 2 curele, cate una pe fiecare cilindru si fiecare curea invarte 2 axe cu came.

 

Toate motoarele au 4 supape si 2 axe cu came pe cilindru.

Desmodue, se cheama asa pt ca au cate doua supape pe cilindru (cate un ax cu came in fiecare chiulasa). Si cred ca sunt mult mai multe motoare Ducati desmodue si desmotre, decat motoare cu 4 supape/cil si cate doua axe cu came/cil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 628
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

aiiiiii sa moara cici ce e aici ......va pot oferi consultanta despre motoarele ducati daca sunt asa de interesante ptr voi :)))))))......

 

domnule 9finger gresesti crezand asta........cele mai intalnite sunt desmodue si sunt exact asa cum zici tu si desmoquattro adica 4 supape /cil cu 2 axe.....si a mai fost si combinatia de desmotre la st3 asa cum zice lemertois...un motor f misto ptr cine gusta....plus ca toate au cate 2 curele de distributie/cilindru ....o curea poate angrea 2 axe asta general vb....

 

ca tot suntem pe la sectiunea curse.....desmoquattro este pe celebrul 916 apoi a aparut testastretta pe 999 si etc....blablablaaaaa.....si motoru de desmosedici e alta mancare de pinioane acolo....



ups acum vazusi ca am facut o eroare mam pierdut in scris ....o vedeti voi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi daca ai ras de comentatorii Digi?

ups acum vazusi ca am facut o eroare mam pierdut in scris ....o vedeti voi :)


plm daca nu esti atent macar taci si nu mai zici ...sau verifici inainte daca nu esti sigur....

 

:laugh:

Editat de Jorge Lorenzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam ca Ducati sunt super motorete inainte sa am de-a face cu ele sau sa ating vreunul, doar tara de provenienta in producea ceva indoieli.

Apoi din experienta mea directa mi-am format parerea.. nu a fost nimic preconceput. Eu chiar doresc sa existe Ducati-uri care merg mai mult de 6 luni sau 10.000 km fara sa le duci la primul service.

 

O sa ti l prezint pe al meu si pe inca alte 30 in care propietarii si au intretinut bunurile precum scrie in manualul de reparatii. Reviziile obligatorii sunt curele(120-180 cu manopera), consumabile, eventual pastile daca mergi animalic (lant, ulei, cauciucuri, placute, rulmenti, becuri si alte d'astea nu se pun), restul sunt povesti Si ti o spun acum cand sunt la al doilea model cu 60.000km.

Cine isi baga nasul intr un ducati precum face intr-o japoneza nu va functiona, in schimb japonezele dupa manutele unuia sau altuia dau impresia ca merg. :D

 

Totusi.. pana acum Ducati nu a scos vreun model care intre anumite ture sa tremure si sa scoata sunete dubioase, macar italiencele fac continuu.

 

Mwhahahhahahahhah :tempted:

 

 

 

Asta ca sa afle si Halalblabie cu ce se mananca un ducati, folclorul e la sat sau pe motociclism.ro :peace:

 

cum ar veni mai batut cu vorbele mele......

ti ar despartirea sa ti fie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moderatorii astia o freaca si sug la greu...d-aia ajung toate topicurile un talcioc cu mizerii!

 

Topicurile ajung cum ajung din cauza voastra, nu din cauza moderatorilor. Iar de supt, grija mare la amigdale, sa nu patesti ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fiu on-topic: Salut Florin Ion si Vlad Haralmbie! Un week-end placut va doresc!

 

Off-topic: era un clip pe youtube si l-am vazut pus aici pe forum dar nu mai retin in ce rubrica...cu o motocicleta (cred ca SV) in care ni se arata ca suna ca un Ducati (dry clutch) iar spre sfarsit era defapt unul care zdranganea niste clopotei langa motocicleta :D Daca stiti clipul, va rog sa imi dati si mie link, ca eu l-am tot cautat dar nu mai dau de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic: era un clip pe youtube si l-am vazut pus aici pe forum dar nu mai retin in ce rubrica...cu o motocicleta (cred ca SV) in care ni se arata ca suna ca un Ducati (dry clutch) iar spre sfarsit era defapt unul care zdranganea niste clopotei langa motocicleta :D Daca stiti clipul, va rog sa imi dati si mie link, ca eu l-am tot cautat dar nu mai dau de el.

Nu era cu un VTR?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Topicurile ajung cum ajung din cauza voastra, nu din cauza moderatorilor. Iar de supt, grija mare la amigdale, sa nu patesti ceva...

Te simti ca o frecai? Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E tare comentariul BT. Am inceput sa ma acomodez cu el si imi place :D

 

Au habar despre ce e vorba... spre exemplu la faza cu Colin Edwards cand era sa cada, imediat au spus comentatorii ca sigur e o problema electronica de a pierdut spatele in halul ala. Iar imediat dupa Q1, a dat interviu Colin si a spus ca nu a avut Traction Control si era sa faca highside.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce ii laudam, dar in Q2 si astia au fost cu capul in nori. Ianone a iesit de pe circuit intr-un viraj (era in spatele lui Marc), s-a vazut clar cum a luat-o pe breteaua aia care taie circuitul, si binenteles ca la linia de sosire a aparut cu un timp extraterestru pentru el... si astia se mirau ca "oaaaauuu, Ianone e pe 2... ce timp a reusit sa scoata." Abia dupa ce a aparut pe grafica cu vechiul timp (pe pozitia 6-7) si-au dat seama ca a taiat circuitul. Dupa aia grafica il arata cu GRI pe ianone, dar a fost o eroare ca il aratau iar pe pozitia a doua. Comentatorii iar: "oaaauu... Ianone e pe 2, incredibil". Dupa aia : "ahhh... defapt grafica e cu probleme si il arata aiurea pe Ianone"

 

Fazele astea ma enervau si la Digi, si vad ca si astia de la BT fac la fel :D Daca nu se vedea pilotul cum paraseste circuitul, mai ziceam sa fii confuz cu grafica aia. Dar cand s-a vazut clar ca ala s-a dus drept pe breteaua aia, e aiurea sa nu iti dai seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io-l suspectez pe Haralambie că nu mai vede bine. De ce spanac nu-și schimbă ochelarii, că doar e doctor!

Tot mereu e contra-timp : când îl are în fața ochilor pe Marquez zice că-i Pedrosa, când se vede undeva un ducatist, iar e Pedrosa, își aruncă Joker-ul folia de pe vizieră și aia se încăpățânează să-i rămână pe mănușă iar Joker-ul scutură din mâini să scape de ea și Vlad al nostru zice că Marc îi face semne de încurajare lui Rossi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...