Sari la conținut

Accident Bucuresti


foxxbiker
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

dupa cum putem observa, motociclistul nu a tras de volan cat trebuia, ceea ce ma face sa cred ca nu are servodirectie, desi parca pe xtx se introdusese. o fi un model mai vechi. din metalul indoit as presupune ca a lovit masina fix cu tensorul fasciei late, socul descarcandu-se in gluteul mare. dupa forma indoiturii, ne putem da seama ca este vorba despre un om lucrat la sala, deci probabil se ducea la sala, DECI se grabea. autor moral= conservarul. +1 post!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vina este a soferului, trebuia sa se asigure si in stanga si in dreapta inainte de a intra pe un drum principal, motociclistul nu are nici o vina ca depaseste, este clar ca soferul nu s-a asigurat in momentul in care s-a incadrat. Coloana se deplasa asadar avea dreptul sa depaseasca motociclistul.

Nu exista vinovat moral, decat DAUNE MORALE(chiar daca nu cred ca la asta te refereai).

Bine ca a scapat usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vina e a soferului dar in situatia data soferul Loganului l-ar fi observat doar cand masina ocupa cam jumatate din sensul pe care depasa motocicleta asa ca eu cred ca tot poc faceau... Singurul care putea evita accidentul este motociclistul... Sunt multe de invatat din accidentul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca de la inceput se observa ca motociclistul conduce prost (nu lasa spatii, nu se asigura temeinic, nu tempereaza viteza, nu anticipeaza pericolele, nu semnalizeaza timp suficient). Din filmulet observ ca distanta intre doi stalpi (50m) o parcurge in aproximativ 2 secunde. Asta inseamna 90km/h. N-or fi 90, dar nici cu 35 nu merge (cat ar fi fost maximul in situatia respectiva - aglomerat, spatii mici etc).

Distanta intre 2 stalpi nu cumva e de doar 30m?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Distanta intre 2 stalpi nu cumva e de doar 30m?

29.5, am masurat eu la fata locului. unul e pus la 28 de metri, au gresit aia la montaj.

Pe baza masurarii distantei dintre roata fata si umbra lasata de masini, la momentul T, ora comiterii infractiunii e stabilita la ora 09:21. Asadar, dupa corelatia dintre stalpi, umbra si ora, rezulta o viteza superluminica de 500 warp. Totusi avem o marja de eroare de 3,1 warp din cauza temperaturii pinionului de atac si a culorii motocicletei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io l-am vazut p-ala din logan care.. "mi-a dat lumini" ridicandu-se in scarite sa vada care-i treaba de opresc idiotii aia toti incolonati. Doar ca l-a pus plafoniera-n fund 'napoi pe scaun si n-o vazut nimic. Jur ca nu l-am vazut si pe echipatu norocos incercand sa-si ridice fizicul din seaua aia de i s-o lipit de couruletz. Altfel filmarea e chiar misto... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vazut clipul la viteza reala, ca de fapt noobul pe motocicleta l-a incetinit ca sa nu aiba probleme cu legea. si se vede la final ca nu se mai poate ridica de ce raketist e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a facut buba caca ca se mai intimpla cind esti la inceput si crezi ca esti meserias bine ca n a patit o mai rau fiarele se repara experienta se cistiga in timp

Niste sociologi au facut un experiment pe 80 zeci de oameni, impartiti in mod egal, femei si barbati; le-a fost prezentata o fraza de unde lipsea o virgula si au fost rugati sa specifice unde exact trebuie pusa aceasta virgula in text

Fraza suna cam asa:

 

“Daca barbatul ar sti valoarea pe care o are femeia ar merge in patru labe.”

 

” Toate femeile au pus virgula dupa “femeia” iar barbatii au pus virgula dupa “are”...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a facut buba caca ca se mai intimpla cind esti la inceput si crezi ca esti meserias bine ca n a patit o mai rau fiarele se repara experienta se cistiga in timp

 

Asa se intampla cand esti la inceput de saptamana, poate :) Pentru ca de motociclism nu poate fi vorba, din moment ce omul merge deja de mult timp, si nu e nici la primul motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Motociclistul este de vina 100%(moral...nu legal) ..ala cu loganul nu avea cum sa-l vada.Masina rosie opreste sa-l lase sa iasa,loganistul se asigura dreapta si iese,din stanga masina era deja oprita...

pai si daca in loc de mobra depasea dorel cu basculanta? in stanga tot oprita e masina? tu nu te-ai uita totusi si in stanga macar asa sa fii tu linistit? eu o fac, tocmai ca poate e unu mai nerabdator si se baga sa depasasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa o fi insa pare a fi un accident de incepator posibil era cu gindul in alta parte totusi bine ca momentul de neatentie nu s a lasat cu fracturi ca atunci era mai nasol

Omul nu e incepator sau la primul motor, nici pe departe, lucreaza la un service moto- de unde probabil se si intorcea, a trecut de la supersport la supermoto tocmai pt ca isi dorea ceva mai potolit, mai practic si mai safe. In mod paradoxal chiar imi spunea acum vreo 2 ani sa nu mai depasesc coloana pe prelungirea ghencea pt ca ies mereu masini de pe stradutele laterale si nu stii cand iti taie vreunul fata in ultimul moment.

Graba si neatentia l-au costat, din fericire doar atat, se putea muuult mai rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba asta cu graba ma ucide cu zile... doar nu e zilnic cineva drag pe patul de spital sa va tot grabiti asa...

Adica, in afara situatiilor neprevazute, lucrurile sunt simple.

Calculeaza-ti timpul astfel incat sa nu fii niciodata pe fuga. Cat de greu poate sa fie?

 

Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare tampenie amabilitatea celei (parea o tuta roscata) cu suzuki si cu cat a franat mai brusc, cu atat mai mare prostia. Faze d-astea cu amabilitati proaste se intampla pretutindeni prin Bucuresti si de aici apar cele mai multe accidente. Ala/AIA amabil nu e atent la trafic ci la individu/a servit/ajutat. Ala ajutat de cele mai multe ori are tendinta de a se grabi, ca de, a oprit lumea pentru el si da gaz fara a se mai asigura. Daca cel ajutat (sau ambii) sunt femei, SIGUR iese cu buseala. Motociclistul putea fi mai prudent si sa nu dea gaz in situatia acelei strazi....eu consider ca cei doi soferi sunt in egala masura idioti (suzuki - tuta si logan - idiotu). Mai nasol e ca daca viteza noastra e mare, in astfel de situatii e si fatala. Norocul lui ca nu apucase sa-si ia avant, daca faza se intampla peste alte 5-6 masini putea iesi mai sifonat.

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Of,cati robomotociclisti.Oare cati dintre noi am fost nevoiti sa urcam pe motor chiar daca aveam o zi proasta cand nu ne puteam toate cele enspe simturi.mergand pur si simplu teleghidati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul nu e incepator sau la primul motor, nici pe departe, lucreaza la un service moto- de unde probabil se si intorcea, a trecut de la supersport la supermoto tocmai pt ca isi dorea ceva mai potolit, mai practic si mai safe. In mod paradoxal chiar imi spunea acum vreo 2 ani sa nu mai depasesc coloana pe prelungirea ghencea pt ca ies mereu masini de pe stradutele laterale si nu stii cand iti taie vreunul fata in ultimul moment.

Graba si neatentia l-au costat, din fericire doar atat, se putea muuult mai rau.

 

Nu e vorba de Tavi de la Bardak.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AparTe

Mi-ar fi placut ca in locul motociclistului , sa fie aflat in depasire, unu cu un TIR,

Sunt curios a cui era vina in cazul asta... si cum arata loganul , la un impact lateral cu un TIR care depasea cu 50km/h perfect legal

Aici vedem cat de fragili suntem pe doua roti si trebuie sa belim ochii bine ca altfel o patim rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...