Sari la conținut

Accident Buzau -1 mai 2014


revo
 Share

Postări Recomandate

Un accident cu o motoreta, pe DN E85 pe podul de la giratoriul de la intrarea in Buzau dinspre Bucuresti, in fata hanului "la Tinta".Ora aproximativa: 15- 15.30

Motoreta varza, riderul se pare ca este din Bucuresti, a scapat cu viata, mai era insotit de alti colegi, cauza se pare ca e viteza foarte mare in curba de iesire de pe pod.

Informatiile sunt foarte vagi, posibil sa gresesc cu ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles de la un politist care era la locul evenimentului, este vorba despre o fata, care s-ar fi dezechilibrat probabil la trecerea peste rostul de imbinare a podului, a lovit parapetul din stanga, apoi peste cap catre baza podului. Nu a stiut sa-mi spuna cat de grav este ranita. A mai facut precizarea ca purta un echipament de protectie precar. Va spun din nou ca toate cele scrise mai sus nu au fost vazute de mine ci spuse de un politist de la locul evenimenrului. Eu ii doresc o insanatosire grabnica si fara urmari colegei noastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fata e bine,doar pantalonii i-au lipsit,in rest echipata full cu protectii de calitate care in combinatie cu un bulan maxim au facut-o sa scape doar cu rani minore,nimic rupt. Se putea intampla oricui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu a patit nimic. Am vazut motocicleta si arata destul de sifonata. Sunt curios daca accidentul a fost provocat de acea denivelare, de la rostul podului, sau a existat alceva? Daca o stii pe fata poate iti spune care a fost cauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cind vii dinspre Bucuresti, si esti pentru prima data pe acel pod, te surprinde ca din virful podului, traseul e curbat, si nu e anuntata curba cu vreun semn. Daca ai si viteza, urmeaza surpriza. Daca cunosti podul, poti sa ai si 200+ ca nu-i vreo problema cu denivelarile. Insa daca nu stii de curba, urmarile pot fi grave.Prin 2005, si eu puteam sa i-o fur pe acel pod, mi-au lipsit vreo 20km/h in plus. Altul din gasca, a "ratat" la mustata parapetul, imi amintesc ca era in fata mea si mergea o idee mai tare ca mine.Nici el , nici eu nu stiam de curba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fata e bine,doar pantalonii i-au lipsit,in rest echipata full cu protectii de calitate care in combinatie cu un bulan maxim au facut-o sa scape doar cu rani minore,nimic rupt. Se putea intampla oricui.

Mă bucur că a scăpat. Încă un caz în care, probabil, echipamentul a făcut diferența.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Riderul este o fata intradevar. Si vad ca lumea face presupuneri mereu. Ca sa lamurim pe toata lumea:

1.Intradevar in vf ul podului intri in curba la dreapta - nu stiu daca e srmnalizat sau nu, eu nu am vazut nimic...

2. In vf podului m-am aplecat dreapta pe moto si totusi ea a luat-o drept - acelasi politist sau nu mi-a spus ca am prins o pata de ulei + pietris

3. Cand moto a luat-o spre parapet am prins frana fata mult prea tare - m-am dat peste cap si am lovit parapetu dupa care am raschetat pe burta asfaltul vreo 80m...moto a lovit 2 parapeti si e dauna totala.

4. Echipamentul "precar" pe care il foloseam era compus dintr-o casca HJC ultimul model, manusi Alpinestar stella sp8, cizme alpinestar smx 6 stella, geaca textila rst intradevar si nu aveam genunchiere pt prima data in viata. Deci daca respir e clar vb de hjc si aplinestar.....

5. Eu am scapat cu genunchiul stang care a fost cusut. Si cateva vanatai apropo de echipament "precar" :)))

 

Zi faina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Riderul este o fata intradevar. Si vad ca lumea face presupuneri mereu. Ca sa lamurim pe toata lumea:

1.Intradevar in vf ul podului intri in curba la dreapta - nu stiu daca e srmnalizat sau nu, eu nu am vazut nimic...

2. In vf podului m-am aplecat dreapta pe moto si totusi ea a luat-o drept - acelasi politist sau nu mi-a spus ca am prins o pata de ulei + pietris

3. Cand moto a luat-o spre parapet am prins frana fata mult prea tare - m-am dat peste cap si am lovit parapetu dupa care am raschetat pe burta asfaltul vreo 80m...moto a lovit 2 parapeti si e dauna totala.

4. Echipamentul "precar" pe care il foloseam era compus dintr-o casca HJC ultimul model, manusi Alpinestar stella sp8, cizme alpinestar smx 6 stella, geaca textila rst intradevar si nu aveam genunchiere pt prima data in viata. Deci daca respir e clar vb de hjc si aplinestar.....

5. Eu am scapat cu genunchiul stang care a fost cusut. Si cateva vanatai apropo de echipament "precar" :)))

 

Zi faina

 

Îmi pare rău că ai căzut și că te-ai accidentat, dar în același timp mă bucur că ești OK (relativ, dar tot OK se cheamă). Să te tăvălești 80 m e genul de experiență prin care am trecut și eu așa că înțeleg perfect cum te simți. Like... born again. Get well soon and stay safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc...am avut mare noroc cu prietenii care au fost cu mine, au stat cu mine la spital in bz si care au umblat prin iarba dupa actele si lucrurile mele. Asa ca: multumesc celorlalti motociclisti Catalin, Andrei, zamfir....Dianei si lui Chris care m-au recuperat de la spital si Adi Makalu care mi-a recuperat "fiarele". Si voua pt urari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...