Jump to content
Sign in to follow this  
adiy

intrebari din teste de securitate rutiera.

Recommended Posts

din ciclul ca sa faci copii nu trebuie sa treci niciun examen dar ca sa conduci un vehicul trebuie sa fii verificat de mai multe ori in viata pt siguranta societatii.

voi ce credeti despre adevarurile pe care trebuie sa mi le insusesc? se merita sau nu se merita?

post-11295-0-40593000-1399148616_thumb.jpg

Nu exista "se merita" a merita este verb reflexiv, asta asa ca o paranteza la astia de au voie sa faca copii

Edited by 2xghe

Dar de unde le-ai luat?

Raspuns la intrebare: nu ''se merita'' atunci cand ele sunt eronate :)

Nu exista "se merita" a merita este verb reflexiv, asta asa ca o paranteza la astia de au voie sa faca copii

in dex (doom) contrar altor verbe, verbul a merita nu este marcat ca fiind reflexiv. acum ca o exista vreo explicatie logica sau ironica la treaba asta, din reflex mi se rupe. pentru ca iti pasa foarte mult de calitatea exprimarii altora (probabil ca ai muncit extraordinar de mult ca sa ajungi la performanta la care esti) iti sugerez sa-ti recitesti posturile si sa editezi frazele foarte lungi si fara deci. corectitudine maxima in continuare!

Dar de unde le-ai luat?

Raspuns la intrebare: nu ''se merita'' atunci cand ele sunt eronate :)

multumesc pt raspunsul pe masura puterii mele de intelegere :). din canada le-am luat. intrebarile fac parte din chestionarul cursului lor de securitate rutiera, curs pe care trebuie sa-.l fac ca sa am si aici catedoria A.

Edited by adiy

Pe cuvantul tau?

"Auzim des expresii ca “se merită să faci …”, “oferta … se merită”, “se merită să mergi la …” etc. Totuşi, în limba română nu există verbul “a se merita”, iar utilizarea frecventă a unei greşeli nu o face corectă. Situaţiile în care verbul “a merita” poate fi reflexiv sunt exclusiv de tipul “se merită unul pe altul”. Aşadar, reţineţi, merită să vorbiţi corect!"

Edited by mianmar23

multumesc pt raspunsul pe masura puterii mele de intelegere :). din canada le-am luat. intrebarile fac parte din chestionarul cursului lor de securitate rutiera, curs pe care trebuie sa-.l fac ca sa am si aici catedoria A.

Ma refeream la retrogradarea in conditii de aderenta proasta, nu e chiar indicata, asa cum scrie acolo.

Imi cer scuze, am fost mai incult ca tine, am uitat un "NU" NU este verb reflexiv! scuze!

Ma refeream la retrogradarea in conditii de aderenta proasta, nu e chiar indicata, asa cum scrie acolo.

da, este gresit. pentru orice acceleratie nedorita, motorul fiind turat poate dezvolta un cuplu mult mai mare decat atunci cand este subturat si de aici ruperea aderentei cu celelate pericole ce pot interveni.

la intrebarea 8, in fizica de clasa a 5-a sau a 6-a inveti ca forta de frecare este independenta de suprafata de contact. enuntul este gresit, motivele fiind altele.

la intrebarea 7 nu sunt deacord ca franele unei motociclete au nevoie de ajutorul franei de motor pentru o oprire mai rapida.

ideea e ca am draci pe ei ca vor sa refac scoala moto, sa se asigure ei ca nu constitui un pericol in ciuda experientei pe care o am, in schimb ei sunt cei care au lacune si isi invata gresit elevii.

da, este gresit. pentru orice acceleratie nedorita, motorul fiind turat poate dezvolta un cuplu mult mai mare decat atunci cand este subturat si de aici ruperea aderentei cu celelate pericole ce pot interveni.

la intrebarea 8, in fizica de clasa a 5-a sau a 6-a inveti ca forta de frecare este independenta de suprafata de contact. enuntul este gresit, motivele fiind altele.

la intrebarea 7 nu sunt deacord ca franele unei motociclete au nevoie de ajutorul franei de motor pentru o oprire mai rapida.

ideea e ca am draci pe ei ca vor sa refac scoala moto, sa se asigure ei ca nu constitui un pericol in ciuda experientei pe care o am, in schimb ei sunt cei care au lacune si isi invata gresit elevii.

Forta de frecare nu depinde de marimea suprafetei de contact dar depinde de calitatea acesteia, F=miu x Fn unde miu este indicele de frecare si depinde da calitatea suprafetei.

Este indicat sa franezi cu frana de motor pe o suprafata alunecoasa. Asta te invata la scoala si pe vremea lui Ceausescu atunci cand masinile nu aveau ABS.

perfect deacord daca toate cauciucurile moto au un coeficient mai scazut decat cele auto. oare asa o fi?

frana de motor are beneficiile ei dar nu se aplica in enuntul lor. sa nu uitam ca pe sosea mai sunt si motociclete de enduro care au o frana de motor mai violenta

Neglijati faptul ca la franare este mai mult decat o forta de frecare...