Sari la conținut

Hernie de disc + enduro ?!


Postări Recomandate

da.. ma gandeam la altceva si am scris ca unu dobitoc :))

 

Operatia a fost normala, cu bisturilul. Doctorul care m'a operat a fost medic militar , si cum a zis si el si mai multa lume, nu ii o operatie dificila deloc. Dar am pus intrebarea in speranta ca a mai fost cineva in situatia mea si putea sa imi spuna exact cat a stat pana sa mearga pe motor fara sa mai simta ceva, ca decat sa ma urc pe el si sa se desfaca acolo mai bine mai stau vreo 3 luni si atunci is sigur cat decat.

 

Oricum, multumesc mult pentru raspuns.

Editat de Ovistein
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intrebare pentru cine a mai patit-o sau are prieteni cu aceeasi problema: se renunta sau se continua?

 

ca nu mai ai voie sa ridici motoreta e clar ( pentru asta sunt prietenii, sa ne ajute) dar cum e cu TREPIDATIILE?

 

merci.

asta-i poveste cu prieteni care stau dupa tine sa-ti ridice mobra. In scurt timp nu te mai ia nimeni la tura daca vi cu astfel de solicitari. Iti angajezi servitor sa o scoata din garaj,sa o bage, sa o mute dintr-un loc in altul ? Daca nu poti ridica/impinge cred ca e timpul sa te lasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dmkiel

 

stai tu linistit si nu-ti fa griji de loialitatea prietenilor mei. aici nu vorbim de neveste :)

 

eu de trepidatii intrebam.

Editat de Sergiu_KB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare pentru cine a mai patit-o sau are prieteni cu aceeasi problema: se renunta sau se continua?

 

ca nu mai ai voie sa ridici motoreta e clar ( pentru asta sunt prietenii, sa ne ajute) dar cum e cu TREPIDATIILE?

 

merci.

Salutare,

 

Hernie de disc am si eu, de vreo 9 ani. :( Cam prin 2011 deja nu mai puteam sa merg drept sau sa strau pe scaun din cauza durerilor de pe piciorul stang, avand si laba iciorului amortita permanent. 1 an de zile m-am chinuit asa pana cand am aflat de un osteopat pe nume Viorel Butnaru. Am ajuns la el dupa ce mai multi doctori imi spusesera deja ca trebuie sa ma operez de urgenta pentru ca riscam sa mi se sectioneze nervul sciatic. Deja dupa prima sedinta am scapat de amorteala din picior.

In curs de 1 an am fost in total la 5 sedinte, iar de mai bine de 1 an de zile nu am mai fost la el si nici dureri nu mai am. Cu motocicleta am mers aproape zilnic in timpul sezonului si nu am avut probleme foarte mari, doar uneori mai aveam ceva dureri de mijloc, dar dupa o zi de pauza dispareau. Ce-i dept, mergeam pe asfalt, nu prin paduri sau alt tip de teren accidentat.

Recomandarea mea, din proprie experienta, este ca daca aveti probleme cu spatele sa mergeti la cel care m-a scapat de cutit. Nu fac reclama, nu am nimic de castigat daca cineva se duce la el sau nu, dar ma gandesc ca daca mai sunt si altii cu probleme, poate scapa si ei la fel de usor ca mine. :)

 

Sanatate si drumuri bune sa aveti,

Catalin.

 

L.E.: Am vazut ca cineva zicea ca a renuntat la kinetoterapie din cauza lipsei de fonduri. Pe mine m-a costat 50 lei sedinta si am facut in total 5 sedinte in decurs de un an, deci eu am scapat cu 250 lei/an.

Editat de Bandit_Bora
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm cele spuse despre Butnaru! Folositi internetul si vedeti ce poate face un osteopat! Harabagiu e un medic genial, care te vindeca intr-o singura sedinta....cu un pret pe masura! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum de ii gasiti la astfel de preturi si nr de sedinte, in decursul anului trecut am cheltuit peste 3000E numai pe kinetoterapeuti, la un pret mediu de 80 lei sedinta, si acum imi amintesc cum te ia majoritatea: neaparat 10 sedinte, care devin de fapt o luna intreaga , zilnic, samd....nu ma plang, nu mai am dureri de spate, de fapt anul acesta nici nu mi-am mai facut infiltratiile, dar am lasat-o mai moale cu motocicleta...pt initiatorul topicului, personal nu-i recomand enduro.



Kinetoterapeuti, chiropractori, maseuri.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit man,nu trebuie sa te justifici nimanui, e plin pe aici de neurochirurgi specializati in chirurgie abdominala.

Cat despre condus moto dupa operatie,nu cred ca arde chiar asa rau fara te sui in sa cateva luni :D

Nu arde atat de rau pt om, dar daca se recupereaza repede si bine nu trebuie sa se considere invalid mai mult decat este cazul.

Ar fi foarte bine sa isi dea cu parerea numai cei care au habar, ai perfecta dreptate.

Fiecare neurochirurg, in perioada rezidentiatului, face un stagiu de 6 luni de chirurgie generala( unde intra si cea abdominala) :) deci esti pe aproape:))

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum a zis si Krong, Harabagiu este un geniu... parintii mei amandoi au fost la el si sora mea la fel... au scapat de dureri si de cutit doar in cateva sedinte si chiar nu glumesc...sper sa nu trebuiasca sa ajung si eu pe acolo :))

Editat de Alex_450EXC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un prieten de-al meu isi vinde motoreta de enduro din cauza herniei de disc.s-a operat la bucuresti si din pacate i-s-a interzis 8-10 luni orice soc in coloana.dupa perioada de recuperare are voie la miscare,etc dar socurile si efortul excesiv sunt excluse

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 years later...

Vă salut, dragi colegi de suferință! 

E destul de veche postarea. Voi cum mai sunteți? 

Am rămas și eu înțepenit (ceva probleme în zona lombară, pentru că de acolo vine durerea). Problema e veche, din liceu mai exact, dar de vreo 2 ani e din ce in ce mai rău. Cumva, găsesc o legătură între sezonul rece si problema asta, pentru ca astă vară durerile erau aproape inexistente. Am făcut RMN și aștept rezultatul. Între timp m-am tratat o săptămână cu alindor, meloxicam, cloroxazona și zaldiar care mi au calmat durerile dar pare ca nu definitiv, pentru că daca fac efort, chiar și mers pe jos, mă resimt. Să renunț la motocicletă n-aș vrea decât când oi avea flori pe piept, așa că mă roade curiozitatea, cum rezolvăm problema? Înot, kineto, fitness? Aveți ceva recomandari pentru București? Alte recomandari sau sfaturi? Am văzut că scria un coleg despre lombostat. V ati cumpărat, e ok? 

 

Va doresc multa sănătate! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Sunt unu' dintre cei pregatiti de operatie si de ~doi ani fentez cu brio bisturiul! Am schimbat motorul (pe R 1200R ma simt ca in puf, iar suspensia aia desteapta face toti banii), greutatea redusa a motorului, dumurile alese (fara enduro - clar,...rar cand ma aventurez cu CZ-ul sau Jawa pe drumuri desfundate, dar nu mai servesc sleauri, gropi adanci si hartoape) si nu in ultimul rand un brau lat de ~20cm din piele tare, care imi tine spatele ferm, plus zilnic, dimineata, o pilula de Diclotard, m-au facut sa nu mai prea resimt acele dureri atroce care ma blocau la pat. Acum...cand sezonul rece ma lipea de asternut, inca ma pot bucura de drumuri line si nu am mai simtit nevoia sa revad neurochirurgul (motociclist si el, care s-a mirat de evolutie). Asa ca fereste-te de umezeala, de rece, ia-ti un echipament sanatos, un brau strasnic, un motor mai usor si fara coclauri care sa-ti faca sa sara de la punct distributia coloanei!😋

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, mikonos a spus:

Vă salut, dragi colegi de suferință! 

Va doresc multa sănătate! 

Salutare ,

am hernie L5L6 din 2003 . Medicii mi au spus sa mai slabesc si sa las sporturile ( la vremea aia snowboard)

Din cind in cind am reveniri , uneori foarte rele.

Ceea ce functioneaza perfect inaintea operatiei este re echilibrarea posturii.

Din proprie experienta iti recomand inot de 3 ori pe saptamina pentru tonusul general si sedinte de Kinetoterapie , insa aici  ai grija la cine mergi , tu ai nevoie de un  kineto  , nu de unul care  vrea  sa te vada  pachet  de muschi.

Sa ai numai bine!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 04.05.2014 la 11:53, Chivu a spus:

E nasol cu trepidatiile. Eu Am discopatie si nu mai pot sa merg nici pe strada. Acum, cel mai bine ar fi sa intrebi doctorul dar din experienta mea toate raspusurile lui or sa inceapa cu nu sau fara, fara motoreta, fara bicicleta, nu greutati, nu sex, nu respirat, nu mancat.

 

Mie mi-au spus ca am facut discopatia din cauza socurilor luate in timpul cresterii, aka mers cu sportiva de la varste mici pe jeguri de drumuri. Acum abea stau in scaun deh..

iarta -ma dar ce ai de gand sa faci cu asta? te intreb pt ca am trecut prin asta.

Acum 43 minute, Grigore1 a spus:

Salutare ,

am hernie L5L6 din 2003 . Medicii mi au spus sa mai slabesc si sa las sporturile ( la vremea aia snowboard)

Din cind in cind am reveniri , uneori foarte rele.

Ceea ce functioneaza perfect inaintea operatiei este re echilibrarea posturii.

Din proprie experienta iti recomand inot de 3 ori pe saptamina pentru tonusul general si sedinte de Kinetoterapie , insa aici  ai grija la cine mergi , tu ai nevoie de un  kineto  , nu de unul care  vrea  sa te vada  pachet  de muschi.

Sa ai numai bine!

 

nu stiu prea multe insa.pachetul de muschi trebuie in mod cert daca nu ai "coloana". ce/cine sa mia tina coloana?

La 07.05.2014 la 11:43, ovi200exc a spus:

un prieten de-al meu isi vinde motoreta de enduro din cauza herniei de disc.s-a operat la bucuresti si din pacate i-s-a interzis 8-10 luni orice soc in coloana.dupa perioada de recuperare are voie la miscare,etc dar socurile si efortul excesiv sunt excluse

da mi voie sa iti sugerez sa caute alti terapeuti. unii "adevarati"  daca pot sa zic asa.

 

La 06.05.2014 la 1:15, krong28 a spus:

Confirm cele spuse despre Butnaru! Folositi internetul si vedeti ce poate face un osteopat! Harabagiu e un medic genial, care te vindeca intr-o singura sedinta....cu un pret pe masura! ;)

nu cred in minuni :) Doar alea facute de "Sefu".

nu exista "vindecare" intr o sedinta. ce ti face? iti pune titan intre discuri si l sudeaza cu praf de stele?

 

da- exista kiropractori insa pentru o rezolvare a problemelor e nevoie de mult mai mult decat o sedinta" de scos din criza".

cutitul rezolva problema tehnica insa apoi e nevoie de multa munca sa redevii om.

eu am vreo doi " profesori " pe care i-as trage in teapa acum- mi-au mancat 2 ani din viata cu "de acum incolo te lasi de orice" .

pesemne ca tine asta la domnite.

nu detaliez, doar atrag atentia. masurati de 1000 de ori si "taiati" odata.

 

Foxu' Patitu'

 

Har Domnului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 nu suntem la fel desi multi avem probleme gen L3...

La mine cea mai rea e inactivitatea combinata cu frigul,daca adorm dezvelit e grav..;pe cind daca ridic mobra de 150kg,insa cu ceva tehnica,nici o problema

Imi fac bine intinderile,adica suspendat de miini se mai destinde si indreapta coloana;

Tot asa ,daca fac "sala",e mai bine decit daca nu fac nimic,abia atunci am probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posesor de 2 bucati hernii certificate (lombara si cervicala) de ceva anisori de-acuma.

Din experientele mele (scapat deocamdata de operatie):

- kinetoterapie, masaj  - ajuta mult

- la fel ajuta fizioterapia, se poate face si acasa, gasiti chiar si pe youtube

- un aparat electrostimulator care stie TENS in casa ajuta inca din fazele incipiente ale unei crize

- foarte eficienta este decompresia (o masa unde iti intinde coloana in zona afectata; departarea vertebrelor scade presiunea pe nervi si presiunea negativa poate chiar sa repozitioneze materia din discul spart inapoi intre vertebre). Varianta gratis pentru lombar este sa te atarni de-o bara si sa relaxezi muschii lombari - mare atentie insa - revenirea pe picioare trebuie facuta usurel. Pentru cervical exista niste gulere care se umfla si departeaza capul de umeri, nu le-am testat...

- suplimente - Proflexon si altele asemanatoare in sarje de 3 luni/ o luna pauza. Suplimente de colagen. Asta cu suplimentele e pentru  "de-acu` incolo", nu pentru momentele de criza.

- plasturii cu capsaicina merg bine la crize. La fel caldura (dusuri si/sau patura electrica). Tot in perioadele de criza evitati statul in pat cu orele. Miscarea, chiar usoara, ajuta la depasirea mai rapida a crizei.

- diclofenac pastile. Am reusit sa iau 2(doua). Dupa care, pe langa criza lombara, m-am procopsit si cu dureri atroce de burta plus diaree....Nu recomand experienta.

- gabapentina are ceva efect (prescrisa). Dar e un drog destul de puternic, se incepe cu doze mici, apoi se creste concentratia...se mentine crescuta pe durata tratamentului, apoi se reduce treptat spre sfarsitul tratamentului. Si nu ai voie sa conduci.

- osteopat nu am incercat, nu am prea mare incredere in pregatirea celor din Romania. Am urmarit, in schimb multe clipuri de peste ocean cu unii osteopati celebri care chiar fac treaba buna (cel putin asa reiese din clipuri si din comentarii)

- reducerea la maxim(la 0 de preferat) a consumului de dulciuri. Crizele sunt de la nervi inflamati, dulciurile provoaca inflamatie...trageti concluziile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit cu drag toate comentariile (cu drag pentru că am găsit oameni care doresc să ajute, oameni optimiști, altfel....nu e niciun drag în subiectul ăsta) și chiar am reușit să culeg de la fiecare câte o învățătură. O să le încerc pe toate și o să păstrez ce mi face mie bine. 

Diclofenac am încercat doar unguent. Cu următoarea ocazie o să bag si o pastilă, să vad dacă funcționează. 

Brâu mi am luat ceva de urgență din lidl si pare că ma ajută. Îmi oferă mai multa stabilitate si încredere. Pe viitor, după ce vin rezultatele și diagnosticul, o să iau în calcul un brâu mai profi, ortopedic. 

Sala am făcut până acum o săptămână, dar nimic orientat către zona lombară. Făceam antrenament pentru toate grupele de mușchi și cred că exercițiile care presupuneau presiune pe coloană (cele pt umeri, biceps) au contribuit într o măsură la episodul dureros. Tocmai de aia o să înlocuiesc sala cu înotul, poate va fi mai bine. În rest o să fac acasă exerciții pentru decompresie/relaxare. 

Legat de motocicletă, am un Tracer 900 la care iau în calcul schimbarea suspensiilor, însă până acum nu m am lamurit dacă modificarea asta aduce confort sau stabilitate/sportivitate (adică ceva mai multă rigiditate, care pentru mine ar fi un plus pe curbe/denivelări dar un minus pentru spate).Mai trebuie sa ma documentez, eventual să și probez. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mikonos

 

''Sala am făcut până acum o săptămână, dar nimic orientat către zona lombară. Făceam antrenament pentru toate grupele de mușchi și cred că exercițiile care presupuneau presiune pe coloană (cele pt umeri, biceps) au contribuit într o măsură la episodul dureros. Tocmai de aia o să înlocuiesc sala cu înotul, poate va fi mai bine. În rest o să fac acasă exerciții pentru decompresie/relaxare. ''

 

Este o mare diferenta intre sala si kinetoterapie. Practic doar folosesc acelasi spatiu de lucru . Cauta un kineto terapeut adevarat , cu scoala , care face doar kintoe si recuperare si ai s vezi diferenta. Combinatia care la mine a mers perfect a fost 1 ora de kineto apoi bazin si sauna.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, mikonos a spus:

Brâu mi am luat ceva de urgență din lidl si pare că ma ajută. Îmi oferă mai multa stabilitate si încredere. Pe viitor, după ce vin rezultatele și diagnosticul, o să iau în calcul un brâu mai profi, ortopedic. 

Sala am făcut până acum o săptămână, dar nimic orientat către zona lombară. Făceam antrenament pentru toate grupele de mușchi și cred că exercițiile care presupuneau presiune pe coloană (cele pt umeri, biceps) au contribuit într o măsură la episodul dureros. Tocmai de aia o să înlocuiesc sala cu înotul, poate va fi mai bine. În rest o să fac acasă exerciții pentru decompresie/relaxare. 

Legat de motocicletă, am un Tracer 900 la care iau în calcul schimbarea suspensiilor, însă până acum nu m am lamurit dacă modificarea asta aduce confort sau stabilitate/sportivitate (adică ceva mai multă rigiditate, care pentru mine ar fi un plus pe curbe/denivelări dar un minus pentru spate).Mai trebuie sa ma documentez, eventual să și probez. 

 

Salut.

Si eu am avut probleme cu spatele prin 2009. Si ca o paranteza, am un Tracer 900 (dar nu i-as schimba amortizoarele)...si un KTM. Merg la drum lung (vara ed obicei merg prin Europa in excursii de minim 2000 km, dar am bagat si 5000 km de cateva ori).

3 neurochirurgi mi-au zis ca nu scap de cutit. Ce bine ca nu i-am ascultat. Au trecut 13 ani si sunt super-ok.

Insa am avut probleme nasoale, cu dureri si amorteli lasate pe piciorul stang. Cand tuseam/stranutam trebuia sa ma las pe vine de durere. Cateodata trebuia sa trag masina pe dreapta ca aveam dureri atroce...(iarna am patit boroboata).

La sala ma mai duc, dar pun accent pe ridicat greutati cu scripeti.

In viata de zi cu zi, nu ma menajez, ridic diverse.

In 2009-2010 am facut ceva fizioterapie si am luat tratament cu antiinflamatoare + midocalm.

Pe urma m-am mai dus si la inot.

 

Ca idee: incerc sa-mi mentin greutatea normala (nu mai bag in mine seara) si miscarea e sfanta (sedentarismul la fel ca si ridicatul unei greutati mari fara incalzire, poate duce la hernie).

Nu mananc dulciuri decat eventual dimineata la cafea (black).

Daca lucrezi la birou, iti recomand un scaun ergonomic (eu am incercat tot felul de scaune moderne/directoriale, rahat cu perje... acum am un scaun comunist cu cadru metalic, pe care pot sta si 8 ore fara ca sa ma resimt).

Aaaa si inca ceva: eu nu sunt de acord cu purtat brau tot timpul (asta o stiu si de la un doctor), coloana mai trebuie lasata sa "lucreze". Braul il poti purta uneori cand e frig, cand mai cari ceva, etc....dar nu non-stop.

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Am si eu experienta cu herniile de disc si sunt de acord cu aproape toate solutiile prezentate anterior, cu exceptia "minunilor"; asa ca recomand sa incercati cate un pic din fiecare si insistati cu ceea ce pare ca da rezultate.

 

Eu ajunsesem intr-o forma foarte grava, schiopatam zdravan cu piciorul stang, dar cu perseverenta mi-am revenit. La mine a ajutat mult faptul ca oricum faceam sport regulat si nu beau/fumez.

 

Am inceput cu 1 ora de fizioterapie urmata de 3-4 ore de kinetoterapie pentru 1 luna - eram in vacanta si nu aveam altceva mai bun de facut.

 

Am continuat cu infiltratii epidurale la Spitalul Militar Bucuresti, la sectia de Neurologie (1 data la 2 ani, "ca la ITP" zicea domnu' doctor). Apoi 2 ore de kinetoterapie zilnic acasa (i.e. stretching, in principal Programul Williams), 1 ora dimineata, 1 ora seara.

 

Mai tarziu am inlocuit 1 ora de stretching cu 1 ora de inot.

 

Am avut de cateva ori episoade de recidiva si nu prea intelegeam de ce. Cand am fost prima oara la kinetoterapie, mi s-a atras atentia ca pozitia gleznei stangi nu e in regula, dar am ignorat.

 

La ultimul episod de recidiva, un prieten mi-a recomandat saltelele de pat Tempur. Ulterior am fost la un podolog si am comandat branturi speciale pentru incaltaminte. De cand cu branturile si salteaua, nu am mai avut probleme grave. Ma resimt cateodata dupa ce merg cu pasager, dar aici e si problema ca e ghidonul prea jos (sunt foarte inalt).

 

Nu o sa o ard snob pe aici sa propovaduiesc saltele de pat care de multe ori costa mai mult decat mobra pe care se dau unii, doresc doar sa subliniez ca ar trebui investigate mai multe cai, problemele ortopedice la nivelul gleznelor si salteaua de pat fiind posibili factori care duc la inrautatirea situatiei. Cine are un serviciu sedentar (i.e. sta pe scaun 8 ore pe zi), nu prea are multe optiuni in legatura cu situatia la birou, eventual birou reglabil pe inaltime si scaun bun, pauze dese si stretching; in schimb, restul stilului de viata poate fi modificat.

 

P.S.: Eu folosesc doar scaun d-ala de corporatist, Markus de la IKEA. E un pic ciudata situatia; eu cred ca pur si simplu ma potrivesc cu el, dar experientele altor utilizatori pot fi diferite, pentru ca scaunul asta nu iti ofera aproape nicio posibilitate de reglaj). E singurul scaun pe care mi-l permit care are spatarul destul de inalt incat sa-mi pot rezema capul de el.

 

Sanatate tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
La 04.05.2014 la 12:13, johndogaru a spus:

Si eu am tot discopatie. Din cauza ca nu am stat cuminte pana trebuia sa mi se sudeze oasele, am inteles ca varsta era cam de 20 de ani. Eu am tot tras cu munca de pe la 16 ani, carat de saci, cam de 40-50kg pe umar.

 

Motocicleta am de 7 ani, discopatie de aproape 2 ani. Am mai facut ceva kinetoterapie, dar am reuntat din cauza banilor, nu imi mai puteam permite. Asa ca am inceput sa fac exercitiile williams acasa, inainte nici nu puteam sa merg, si deja durerea mi se lasa pe piciorul drept. Dar acum ma simt mai bine, si sunt calare pe motor cand am timp :D in cazul meu se poate :D trebuie doar sa vrei.

Oricum mers pe distante scurte, si drum bun. Nu stiu ce sa zic de enduro, ca acolo situatia sta altfel, probabil sa lasi suspensia mai moale si sa mergi pe drumuri mai bune, recomandarea mea.

Doctorul oricum o sa-ti recomande altceva, desi el nu poate sa-ti faca nimic, sa-ti amelioreze durerile.

 

In functie de cum te simti, poti face ce vrei. Parerea mea.

Bafta si numai bine.

Salut , recent am primit și eu diagnosticul de discopatie lombara destul de repede la 19 ani dar oare în timp o sa fie mai rău? Menționez că de 2 săptămâni jumate fac exerciții de recuperare 2 ori pe zi dar am observat că mă tot furnica piciorul stâng dar câteodată și dreptu dar foarte rar . Oricum pe parcurs o sa fac mișcare tot timpul , oare ce i ce ați avut furnicaturi au trecut simptomele sau nu? Necesita mult timp? Mulți îmi recomanda sa nu mai urc pe moto eu având enduro.

 

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Cristea nicolae said:

Salut , recent am primit și eu diagnosticul de discopatie lombara destul de repede la 19 ani dar oare în timp o sa fie mai rău? Menționez că de 2 săptămâni jumate fac exerciții de recuperare 2 ori pe zi dar am observat că mă tot furnica piciorul stâng dar câteodată și dreptu dar foarte rar . Oricum pe parcurs o sa fac mișcare tot timpul , oare ce i ce ați avut furnicaturi au trecut simptomele sau nu? Necesita mult timp? Mulți îmi recomanda sa nu mai urc pe moto eu având enduro.

Screenshot_20231127_093819_OneDrive.jpg

 

După criza aia eu mi am revenit făcând și dimineața si seara exerciții de detensionare a spatelui din poziția culcat (pe spate). Dacă ai bani și timp de kineto, du te. 

Am schimbat și motocicleta din sport touring în adventure și țin suspensiile pe modul "barcă" + poziția care e mai dreaptă (dușmanul nr 1 sunt șocurile/ efortul cu colona incovoiata). E nasol la mers sportv dar nu mai iau atâtea șocuri în coloană. Acum sunt atent și când ma ridic din pat ca mișcarea să fie mai mult din genunchi și bazin.

 

Furnicături nu am avut dar sfatul meu e să iei o pauză pana te pui pe picioare iar apoi concomitent cu exercițiile să te apuci ușurel din nou de enduro. Profită că acum e vreme urâtă și ia o pauză. În vară revii în forță. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...