Jump to content

Cele mai vandute modele de motociclete - discutie generala, statistici

Recommended Posts

Deschid acest topic pentru a discuta despre cele mai vandute motociclete.

In luna Aprilie 2014 statisticile arata asa:

Ps: se pare ca nu pot modifica titlul, rog un moderator sa ma ajute :)

post-67688-0-73075200-1399619059_thumb.jpg

Edited by Shiro

vad ca vin tare din spate triumph`ul si bmw`ul. suzuki nu a mai scos foarte multe modele noi, pe cand honda si yamaha tot scot. Cel putin yamaha o sa rupa cu modele MT-07 si MT-09.

Acuma ar fi bine de stiut unde a fost facut studiul.

asta vroiam sa zic si eu: in ce tara e facut? pe plan mondial? si vad ca acolo scrie ceva gen press statistics, deci nu cred ca sunt 100% corecte datele, dar probabil pe acolo.

asta vroiam sa zic si eu: in ce tara e facut? pe plan mondial? si vad ca acolo scrie ceva gen press statistics, deci nu cred ca sunt 100% corecte datele, dar probabil pe acolo.

Informatiile le-am pus de aici: http://mcia.co.uk/Press-and-Statistics/NewReg_Statistics.aspx

Mie mi se pare o sursa destul de ok. Daca mai aveti alte surse va rog sa le postati, sa le discutam.

Multumesc pentru interes.

Nu cred ca e ok statistica.

Triumph vinde mai mult decat KTM ???? WTF

da pentru ca statistica dupa cum vezi, ia in considerare inmatricularile.

si cum ktm vinde in majoritate capre care nu se inmatriculeaza....alea se pierd la numar.

vad ca vin tare din spate triumph`ul si bmw`ul. suzuki nu a mai scos foarte multe modele noi, pe cand honda si yamaha tot scot. Cel putin yamaha o sa rupa cu modele MT-07 si MT-09.

Acuma ar fi bine de stiut unde a fost facut studiul.

Tind sa cred ca ai dreptate.

Parerea mea este ca la categoria naked MT-09 ar fi o super alegere (daca as avea bani pt o motocicleta noua). Au testat-o niste prieteni de-ai mei si mi-au descris pozitiv experianta. Din pacate mie imi e frica sa fac drivetest-uri deocamdata - nu vreau sa mi se puna pata si sa imi cumpar motocicleta noua in detrimentul altor investitii.

Bag de seama ca concluziile pe care le trageti sunt in comparatie cu ce vedeti sau vi se pare ca vedeti prin tarisoara noastra. Nu mai faceti asta. La capitolul motociclete noi, suntem exact 0, multimea vida, nada, niente, zip, etc. Ca vedem pe strada multe "gixere", sunt aceleasi motociclete de ani de zile, plus inca ceva aduse din Italia, SH-uri, evident.

La noi se vand foarte putine modele noi - gasisem undeva informatia, daca nu ma insel chiar pe acest forum.

Bag de seama ca concluziile pe care le trageti sunt in comparatie cu ce vedeti sau vi se pare ca vedeti prin tarisoara noastra. Nu mai faceti asta. La capitolul motociclete noi, suntem exact 0, multimea vida, nada, niente, zip, etc. Ca vedem pe strada multe "gixere", sunt aceleasi motociclete de ani de zile, plus inca ceva aduse din Italia, SH-uri, evident.

Mi-ai luat vorba din gura. Propun sa luam in calcul un studiu la nivel european, dar discutam si despre piata din Romania. :)

e foarte posibil sa fie vorba despre piata din anglia(apare acel producator lexmoto, care are dealeri doar pe insula). Piata din romania e moarta la categoria achiziitii noi. Cred ca se cumpara sub 50 de modele noi pe an.

e foarte posibil sa fie vorba despre piata din anglia(apare acel producator lexmoto, care are dealeri doar pe insula). Piata din romania e moarta la categoria achiziitii noi. Cred ca se cumpara sub 50 de modele noi pe an.

Da.

SURSA: http://mcia.co.uk/Press-and-Statistics/NewReg_Statistics.aspx

Situatia vanzarilor foarte slabe de motociclete noi se datoreaza puterii mici de cumparare a romanilor. Sunt putini care au curajul sa isi cumpere un motor nou pe credit.

Din nou HONDA pe primul loc.... :mexicanwave:

Sa inceapa hateri.... popcorn.gif

Si statistica din Italia pe ianuarie 2014

http://www.motociclismo.it/mercato-gennaio-2014-moto-su-4-scooter-giu-honda-al-top-top-100-moto-moto-57667

Yamaha cu mt`u se pare ca are succes ,honda cu cilindree medie la fel , 1200gs deja se stie ca place la italian ..la ktm 1190 ma asteptam la mai multe vandute

Edited by claman

Da,da Honda pe primul loc....cu ajutorul vanzarilor de scutere si 125cc :))

Vorbind de 125, ati vazut ca cea mai vanduta supersportiva este un 125? :D

Da,da Honda pe primul loc....cu ajutorul vanzarilor de scutere si 125cc :))

Yamaha intra pe primul loc la vanzari in Romania : sunt disperati manelistii dupa instrumentele muzicale :) .

La ce piata se refera statistica din primul post?

Anglia :) Am mai zis de 2 ori - nu mai pot adauga in primul post informatia.

Puteti vedea si in alte luni aici: http://mcia.co.uk/Pr...Statistics.aspx

Pt Italia: http://www.motocicli...moto-moto-57667 cu ajutorul lui Claman.

Si statistica din Italia pe ianuarie 2014

http://www.motociclismo.it/mercato-gennaio-2014-moto-su-4-scooter-giu-honda-al-top-top-100-moto-moto-57667

Yamaha cu mt`u se pare ca are succes ,honda cu cilindree medie la fel , 1200gs deja se stie ca place la italian ..la ktm 1190 ma asteptam la mai multe vandute

Am avut si eu un MT-03, pana acum vreun an si jumatate existau numai modelele MT-03 si MT-01. Acum, desi sunt motociclete total diferite intre ele, au scos MT-07, MT-09 si in curand un MT-125 (ca tot merge bine KTM Duke - pe aici prin zona sunt destul de multe). Aici sunt statisticile pe anul 2013, pe primul loc, desi costa o gramada de bani, BMW R 1200 GS ... In total s-au vandut 53.724 unitati, insa inainte de criza erau cam de trei ori mai multe.

http://www.moto.it/news/le-moto-piu-vendute.html

Edited by Mario MT 03

OK, si pe cine de pe acest forum intereseaza evolutia pietei moto din Anglia?!

Ce zici de piata din Argentina sau Grecia?

:) Se pare ca sunt oameni care participa cu informatii. Chiar daca nu imi voi cumpara anul asta un motor nou, vreau sa stiu si parerea altora despre modelele noi, si despre cele mai vandute motociclete.

Sa inteleg ca pe tine nu te intereseaza subiectul. Iti respect opinia, multumesc ca ai impartasit-o. O seara frumoasa :peace: .

common.. Anglia tara in care Ducati a intrat pe piata in anii 60 acum dupa 3 modele noi de succes nici nu intra in acest clasament?!?!

Incep sa cred ca marketingul BMW / Honda e precum coalitia PSD/UDMR. :nono: