Sari la conținut

accident Bistrita


bst_rares
 Share

Postări Recomandate

la felul cum venea spidi ala.... sa fie bucuros ca aia nu a intrat cu o lumatate de secunda mai tarziu. ca ii nimerea fix pe bancheta din spate. asta daca rata stalpul sau portiera masinii.

din ce-mi aduc aminte, la sensul giratoriu acorzi prioritate celor din intersectie. in cazul de fata, soferita a fost prima (primul venit, primul servit)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 102
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Prioritate au cei din sensul giratoriu. Probabil s-a gandit ca cel care urma sa intre in sens ii va da prioritate cum este si normal, doar ca masina a intrat mai repede decat se astepta el si nu a mai avut timp sa franeze... riderul este vinovat, dar sa speram ca va invata din greseala asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca este culpa comuna, auto pt ca nu a acordat prioritate celui cu motocicleta ca acela era in sens, iar cel cu motoru' ca a intrat prea repede; acum autoturismul si-a cam luat-o nevinovat, ca daca intra unu cu viteza prea mare in sens sau alta intersectie nu ai timp de reactionat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auto pt ca nu a acordat prioritate celui cu motocicleta ca acela era in sens

tu te-ai uitat bine la clip? cine a fost primul in intersectie? masina sau motorul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Expertule, tu citeşti ce scrii?În sens giratoriu ai limitare de viteză,te-ai uitat la filmare?Motociclistul intră cu VITEZĂ în intersecţie!Maşina era deja în intersecţie când motociclistul îşi face de cap..........le doresc sănătate maximă că au mare nevoie.

Se pare ca este culpa comuna, auto pt ca nu a acordat prioritate celui cu motocicleta ca acela era in sens, iar cel cu motoru' ca a intrat prea repede; acum autoturismul si-a cam luat-o nevinovat, ca daca intra unu cu viteza prea mare in sens sau alta intersectie nu ai timp de reactionat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sensul giratoriul in care s-a intamplat accidentul e de cacao, la fel cum sunt majoritatea in Bistrita. E subdimensionat, astfel incat daca intri pe banda 1, ajungi in sens pe pe banda 2 si iesi iar pe banda 1, ai o linie dreapta si poti sa mergi si cu 299 km/h (in teorie). Mai mult, daca vii de pe straduta de unde a venit BMW-ul, vizibilitatea e redusa de masinile parcate chiar langa sens. Practic, daca vrei sa te asiguri temeinic, trebuie sa te opresti (chiar daca legea nu te ogliga s-o faci).

Nu comentez despre cine e vinovat, dar aceeasi lege care spune ca trebuie sa acorzi prioritate vehiculelor aflate in sensul giratoriu, mai spune ca in sens se aplica regula prioritatii de stanga.

Sanatate celor implicati in accident!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o diferenta de viteza atat de mare intre cele doua autovehicule la patrunderea in intersectie , asta cu motorul bubuia orice misca in acea intersectie ,cu prioritate sau fara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Expertule, tu citeşti ce scrii?În sens giratoriu ai limitare de viteză,te-ai uitat la filmare?Motociclistul intră cu VITEZĂ în intersecţie!Maşina era deja în intersecţie când motociclistul îşi face de cap..........le doresc sănătate maximă că au mare nevoie.

Lu' Crazy i-am raspuns, cu tine nu imi bat capu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sensul giratoriul in care s-a intamplat accidentul e de cacao, la fel cum sunt majoritatea in Bistrita. E subdimensionat, astfel incat daca intri pe banda 1, ajungi in sens pe pe banda 2 si iesi iar pe banda 1, ai o linie dreapta si poti sa mergi si cu 299 km/h (in teorie). Mai mult, daca vii de pe straduta de unde a venit BMW-ul, vizibilitatea e redusa de masinile parcate chiar langa sens. Practic, daca vrei sa te asiguri temeinic, trebuie sa te opresti (chiar daca legea nu te ogliga s-o faci).

Nu comentez despre cine e vinovat, dar aceeasi lege care spune ca trebuie sa acorzi prioritate vehiculelor aflate in sensul giratoriu, mai spune ca in sens se aplica regula prioritatii de stanga.

Sanatate celor implicati in accident!

 

Nu vreau sa te contrazic decat intr-o singura privinta: nu exista "prioritate de stanga" in codul rutier. Exista "acordare de prioritate vehiculelor care circula in sensul giratoriu" . In momentul in care masina a patruns in sens, acolo nu circula niciun alt vehicul. Sensul giratoriu inseamna fix acele benzi de circulatie rotunde, in cerc. Ala e drumul prioritar, unde poti sa te invarti o zi intreaga, ca ai prioritate. Dar abia atunci ai prioritate, cand circuli in sens, nu pana sa ajungi la el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic , daca aia cu masina a bagat botu masinii in giratoriu, se considera ca a intrat in giratoriu si deci are prioritate. Totul e ca ala care vine din alta directie sa poata sa se opreasca la intrarea in giratoriu pentru a ii acorda prioritate.

Automat se ajunge la discutia despre viteza legala in oras sau pe segmentul respectiv de drum.

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragut este ca riderul nu s-a dus la pasager dupa impact sa vada daca e ok... si-a recuperat casca.

Asta iar spune multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maimutoiul ala nu are ce cauta pe motocicleta daca nu a putut evita accidentul ala.

Bag mana in foc ca a venit lansat iar cand a vazut masina a inchis gazul si a facut point fixation.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vad asa: pana la secunda 6, sensul este liber (cu exceptia unei masini care trece fara nicio legatura cu incidentul). la secunda 6, masina implicata intra-n sens. trei secunde, masina este singurul autovehicul in sens, parcurgandu-l cu viteza regulamentara. in secunda 9, o motocicleta apare in cadru si pana sa se termine secunda parcurge mare parte din intersectie si loveste masina in aripa spate stanga. am mirosit eu ca forumul asta gazduieste fel de fel dar, pe bune acum, sunt unii useri cu care nu as vrea sa ma intalnesc in trafic...de dezbatut ceva la o bere, nu mai zic.

si da, accidentul se putea evita usor chiar si la viteza aia...prea multi oameni merg pe motociclete zilele astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi dau si eu cu parerea de incepator pe moto, imi cer scuze daca deranjez. Sunt tanar, am permis B de 4 ani, si o suta de mii de km parcursi (avand in vedere ca in ultimul timp nu prea mai merg cu masina). In sens, evident incetinesti si te uiti in stanga. Daca ai timp sa te bagi fara sa incomodezi ep nimeni te bagi, evident. Individa din masina este clar ca nu a vazut ca vine ceva spre ea pentru ca mergea mult prea incet; in caz contrar, ori accelera si taia fata, oris e oprea. Acum sutn 2 variante: 1) nu s-a uitat in stanga; 2) s-a uitat dar nu l-a vazut pe ala de pe moto venind avion.

 

Problema e ca el a lovit-o pe ea in spatele masinii cu o viteza destul de mare...adica celalalt rider cum de a avut timp sa opreasca inainte de sensul giratoriu.... Se poate da o culpa comuna....riderul pt viteza, ea pt neacordare de prioritate.

 

Dar stau si ma intreb: unii oameni nu au insitnctul de conservare? Eu incetinesc in fiecare sens chiar daca e gol si ma uit de minim 2 ori ca cine stie de unde vine unul cu o masina si ma ia pe sus... sa fie doar din cauza faptului ca merg din August pe moto (am mers si in perioada de iarna cand nu a fost zapada)? ATENTIE MARE si poate am putea sa ne imaginam ca suntem invizibili.

 

Doamne Ajuta sa nu mai auzim de incidente! Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se cheama lipsa de experienta. Majoritatea incepatorilor pe 2 roti care fac accidente de genul, nu au experienta nici pe 4 roti. Merge 1 data, de 2 ori, dar se termina cu poc . Cine-si cumpara motor sa bea adrenalina pe drum public, face poc. Am vazut ieri in Buc zeci de motorete sport care o ardeau cu mult peste viteza traficului local, e o problema de ore, minute, pina se imprastie unul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai facut-o varza si tu... Cui se acorda prioritate la intrarea in sensul giratoriu?!

Bafta multa fratilor, ca unii dinre voi numai ajutati de bafta ajungeti seara acasa! :alcy:

 

Problema e ca el a lovit-o pe ea in spatele masinii cu o viteza destul de mare...adica celalalt rider cum de a avut timp sa opreasca inainte de sensul giratoriu.... Se poate da o culpa comuna....riderul pt viteza, ea pt neacordare de prioritate.

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca fapt divers, intr-o intersectie inainte de care intalnesti indicator de drum cu prioritate ,semafor pe verde, tot nu ai garantia ca ti se va acorda prioritate ,mai apare din ceruri o salvare ,o masina de pompieri , politie despre care afli pe urma ca era in misiune pe muteste ,un incepator care se cacaie,o masina de scoala in care si instructorul si elevul au acelasi grad de pregatire,o bicicleta care abia se taraste.Macar pt toate astea o lasi naibii mai incet cat sa poti controla situatia.Nu stiu daca merita sa afli lucrul asta facandu-ti praf motocicleta si oasele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În thread-uri dintr-astea vezi cât de mulți colegi conducători de motociclete habar nu au cum să meargă pe străzi.

Indiferent câte sute de mii de kilometri aveți în spate, mai puneți mâna pe cărțulia aia de cod rutier, că se pare că după iernat nu doar reflexele au de suferit.

Cum mama naibii să nu știi cum funcționează un sens giratorou? E un sens giratoriu, nu e matematică, nu e fizică cuantică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa te contrazic decat intr-o singura privinta: nu exista "prioritate de stanga" in codul rutier. Exista "acordare de prioritate vehiculelor care circula in sensul giratoriu" . In momentul in care masina a patruns in sens, acolo nu circula niciun alt vehicul. Sensul giratoriu inseamna fix acele benzi de circulatie rotunde, in cerc. Ala e drumul prioritar, unde poti sa te invarti o zi intreaga, ca ai prioritate. Dar abia atunci ai prioritate, cand circuli in sens, nu pana sa ajungi la el.

Serios?

 

Jesus!

Parerea mea sincera este ca ar cam trebui sa lasi forumul, si sa evoluezi in ale circulatului pe drumurile publice, eventual sa mai faci scoala pt alta categorie, zic si eu, ca vad ca regulile de circulatie te cam scandalizeaza/ intriga?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu se inteleaga ca tolerez comportamente ca al bikerului, dar, dupa locul accidentului nu o sa fie singurul vinovat, de fapt daca filmarea nu o sa fie proba, chiar el o sa fie victima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...