Sari la conținut

accident Bistrita


bst_rares
 Share

Postări Recomandate

Clasic, vad ca esti total inapoiat. Ai scris ca motocicleta a ajuns la a doua iesire din sens prea repede. Ce e aia a doua iesire? In raport cu ce? Cu cea prin care a intrat? Mandrilusul nu a mai ajuns la nici o iesire. Are dreptate XTX, naiba stie cum ajungeti acasa astia ca tine si Mosulete.

 

Prin ceea ce am scris am vrut sa arat ambele posibilitati in limita informatiilor de care dispun (doar filamrea video). Este clar ca motociclistul avea viteza mult prea mare....din ce se vede in poza de pe google maps, sensul este unul mic, nu este unul gen arcul de triumf (daca rondul respectiv ar fi fost sens) in care sa ai timp sa reaccelerezi. Am mai spus ca este posibil ca duduia sa nu se fi uitat in stanga pentru ca am fost pusa exact in situaita respectiva.... eu circulam in sens cu 20 la ora (era un sens strans si viram) si vine o tanti cu masina spre mine dupa ce mai inainte dadudse prioritate uni camion....a trebuit sa ma arunc pe jos ca altfel ma lovea direct in picior. Reactia ei a fost destul de socata si mi-a spus ca nu m-a vazut...tremura toata.

 

Dar eu nu inteleg si rog pe cineva cu mai multa experienta ca mine, cum ar fi Kevinn (tot respectul am mai vazut postari de ale tale), sa imi explice ce este in mintea oamenilor respectivi cand se apropie de o intersectie si intra in ea cu viteza. am mai vazut astfel de oameni si in alte situatii...el nu este singular. Dispare instinctul de conservare, dispare atentia, sau apare mentalitatea 'mie nu mi se intampla nimic'?

 

Kevin, eu nu am o vitezana si merg de placere. Pana acum, multumesc lui Dumnezeu, am ajuns intreg acasa pentru ca sunt absolut paranoic in fiecare intersectie, inclusiv in situatiile in care eu merg pe drumul cu prioritate pe banda 1 si ma apropii de o straduta de pe care ar putea iesi o masina...am mai vzut situatii in care unii soferi isi scot botul pana pe sumatea benzii 1 (ori ca nu au fost atenti, ori cu scopul de a vedea dupa masina cretinului care a parcat-o fix in intersectie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 102
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Topicul asta ajuns deja la patru pagini si toata lumea isi da cu parerea, dar nimeni n-a sesizat un mic amanunt...esential, intersectia aia NU ESTE sens giratoriu!!!!

 

Definitie sens giratoriu (cod rutier) :

 

"ART. 57

...

 

4. In intersectiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circula in interiorul acestora au prioritate fata de cele care urmeaza sa patrunda in intersectie."

 

Deci semnalizate ca atare, cu semnul asta :

 

 

 

ori in poza de la fata locului apare semnul "cedeaza trecerea " (triunghi cu baza in sus )

 

 

 

Este clar ca acea intersectie este O INTERSECTIE DIRIJATA, nu sens giratoriu si se aplica acelasi articol 57, punctul 2 :

 

"ART. 57

...

2. La intersecţiile cu circulaţie dirijată, conducătorul de vehicul este obligat să respecte semnificaţia indicatoarelor, culoarea semaforului sau indicaţiile ori semnalele poliţistului rutier."

 

 

Dura lex, sed lex !

Editat de vandrash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://bistriteanul.ro/bistrita-doi-tineri-pe-o-motocicleta-loviti-de-un-bmw-intrun-sens-giratoriu-de-pe-independentei-1399814902132.html

 

classic deja.. sofer de Bmw nu acorda prioritate in sens si...

 

cei doi de pe motocicleta din cate am auzit sunt ok , dar au fost transportati la spital pentru investigatii

tu esti serios ? soferul de la bmw nu acorda prioritate ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul asta ajuns deja la patru pagini si toata lumea isi da cu parerea, dar nimeni n-a sesizat un mic amanunt...esential, intersectia aia NU ESTE sens giratoriu!!!!

 

Definitie sens giratoriu (cod rutier) :

 

"ART. 57

...

 

4. In intersectiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circula in interiorul acestora au prioritate fata de cele care urmeaza sa patrunda in intersectie."

 

Deci semnalizate ca atare, cu semnul asta :

 

attachicon.gifindicatoare pentru semnalizare intersectie cu sens giratoriu-500x500.png

 

ori in poza de la fata locului apare semnul "cedeaza trecerea " (triunghi cu baza in sus )

 

attachicon.gifuntitled.JPG

 

Este clar ca acea intersectie este O INTERSECTIE DIRIJATA, nu sens giratoriu si se aplica acelasi articol 57, punctul 2 :

 

"ART. 57

...

2. La intersecţiile cu circulaţie dirijată, conducătorul de vehicul este obligat să respecte semnificaţia indicatoarelor, culoarea semaforului sau indicaţiile ori semnalele poliţistului rutier."

 

 

Dura lex, sed lex !

În cazul în care ce zici tu e corect, îmi retrag afirmația. Oricum ar fi, colegul nostru se încadrează în stereotipul binecunoscut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul asta ajuns deja la patru pagini si toata lumea isi da cu parerea, dar nimeni n-a sesizat un mic amanunt...esential, intersectia aia NU ESTE sens giratoriu!!!!

 

Definitie sens giratoriu (cod rutier) :

 

"ART. 57

...

 

4. In intersectiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circula in interiorul acestora au prioritate fata de cele care urmeaza sa patrunda in intersectie."

 

Deci semnalizate ca atare, cu semnul asta :

Este clar ca acea intersectie este O INTERSECTIE DIRIJATA, nu sens giratoriu si se aplica acelasi articol 57, punctul 2 :

Nu ai fost atent ..... /index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=1039377

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul asta ajuns deja la patru pagini si toata lumea isi da cu parerea, dar nimeni n-a sesizat un mic amanunt...esential, intersectia aia NU ESTE sens giratoriu!!!!

 

Definitie sens giratoriu (cod rutier) :

 

"ART. 57

...

 

4. In intersectiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circula in interiorul acestora au prioritate fata de cele care urmeaza sa patrunda in intersectie."

 

Deci semnalizate ca atare, cu semnul asta :

 

attachicon.gifindicatoare pentru semnalizare intersectie cu sens giratoriu-500x500.png

 

ori in poza de la fata locului apare semnul "cedeaza trecerea " (triunghi cu baza in sus )

 

attachicon.gifuntitled.JPG

 

Este clar ca acea intersectie este O INTERSECTIE DIRIJATA, nu sens giratoriu si se aplica acelasi articol 57, punctul 2 :

 

"ART. 57

...

2. La intersecţiile cu circulaţie dirijată, conducătorul de vehicul este obligat să respecte semnificaţia indicatoarelor, culoarea semaforului sau indicaţiile ori semnalele poliţistului rutier."

 

 

Dura lex, sed lex !

 

E o poza chiar pe pagina asta cu 2 semne mari de cedeaza + 2 alte semne mari de giratoriu, poza de pe google view din directia din care a venit motociclistul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul asta ajuns deja la patru pagini si toata lumea isi da cu parerea, dar nimeni n-a sesizat un mic amanunt...esential, intersectia aia NU ESTE sens giratoriu!!!!

 

Definitie sens giratoriu (cod rutier) :

 

"ART. 57

...

 

4. In intersectiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circula in interiorul acestora au prioritate fata de cele care urmeaza sa patrunda in intersectie."

 

Deci semnalizate ca atare, cu semnul asta :

 

attachicon.gifindicatoare pentru semnalizare intersectie cu sens giratoriu-500x500.png

 

ori in poza de la fata locului apare semnul "cedeaza trecerea " (triunghi cu baza in sus )

 

attachicon.gifuntitled.JPG

 

Este clar ca acea intersectie este O INTERSECTIE DIRIJATA, nu sens giratoriu si se aplica acelasi articol 57, punctul 2 :

 

"ART. 57

...

2. La intersecţiile cu circulaţie dirijată, conducătorul de vehicul este obligat să respecte semnificaţia indicatoarelor, culoarea semaforului sau indicaţiile ori semnalele poliţistului rutier."

 

 

Dura lex, sed lex !

Google maps . . . te scapa de probleme :

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moshulette, ce poate fi in capul alora care intra astfel in intersectii (cu viteza adica) nu as putea sa spun. Poate lipsa de experienta, nu au inca dezvoltata capacitatea de a ''mirosi'' zonele potential periculoase, teribilism, dorinta de a epata, inconstienta, prea multa siguranta de sine sau se lasa luati de val (e placut sa accelerezi, printre altele de asta suntem pe motoare). A doua problema: ca sofer intr o masina joasa si lunga, gen Audi A6 (nu SUV,alea sunt inalte si vezi altfel traficul) intr o intersectie cu masini parcate peste tot, daca vrei sa vezi ceva in stanga trebuie sa iesi mult de tot. Clar, masinile alea nu ar trebui sa fie parcate acolo, dar sunt si asta nu te absolva de raspundere. Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul asta ajuns deja la patru pagini si toata lumea isi da cu parerea, dar nimeni n-a sesizat un mic amanunt...esential, intersectia aia NU ESTE sens giratoriu!!!!

 

Definitie sens giratoriu (cod rutier) :

 

"ART. 57

...

 

4. In intersectiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circula in interiorul acestora au prioritate fata de cele care urmeaza sa patrunda in intersectie."

 

Deci semnalizate ca atare, cu semnul asta :

 

attachicon.gifindicatoare pentru semnalizare intersectie cu sens giratoriu-500x500.png

 

ori in poza de la fata locului apare semnul "cedeaza trecerea " (triunghi cu baza in sus )

 

attachicon.gifuntitled.JPG

 

Este clar ca acea intersectie este O INTERSECTIE DIRIJATA, nu sens giratoriu si se aplica acelasi articol 57, punctul 2 :

 

"ART. 57

...

2. La intersecţiile cu circulaţie dirijată, conducătorul de vehicul este obligat să respecte semnificaţia indicatoarelor, culoarea semaforului sau indicaţiile ori semnalele poliţistului rutier."

 

 

Dura lex, sed lex !

vezi ca sub cedeaza mai este un semn PS. poza din alt unghi post-79169-0-06454900-1399897196_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moshulette, ce poate fi in capul alora care intra astfel in intersectii (cu viteza adica) nu as putea sa spun. Poate lipsa de experienta, nu au inca dezvoltata capacitatea de a ''mirosi'' zonele potential periculoase, teribilism, dorinta de a epata, inconstienta, prea multa siguranta de sine sau se lasa luati de val (e placut sa accelerezi, printre altele de asta suntem pe motoare). A doua problema: ca sofer intr o masina joasa si lunga, gen Audi A6 (nu SUV,alea sunt inalte si vezi altfel traficul) intr o intersectie cu masini parcate peste tot, daca vrei sa vezi ceva in stanga trebuie sa iesi mult de tot. Clar, masinile alea nu ar trebui sa fie parcate acolo, dar sunt si asta nu te absolva de raspundere. Numai bine!

Pe linga astea (care par in plus) este si interpretarea legislatiei ........ am citit comentariile celor din Bistrita (pe toate), multi confunda faptul ca existi deja in sensul gir. cu

'prioritatea de stinga" ..... care nu exista, daca acesti oameni pricep acest lucru ...... n-am scris multi de pomana.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, aveti dreptate, am insa o rugaminte, va rog sa priviti poza aceasta, de la accident ,deci actuala :

 

 

 

si asta,de pe google maps, probabil mai veche:

 

 

 

Element ajutator: ce apare in prima poza, mai veche in rondou si nu mai apare in poza recenta ?

 

Dau o bere cui sesizeaza diferenta :cheers:

 

PS Lasand gluma la o parte rog pe cineva din Bistrita sa ne spuna cum este semnalizata ACUM intersectia.

Editat de vandrash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, aveti dreptate, am insa o rugaminte, va rog sa priviti poza aceasta, de la accident ,deci actuala :

 

attachicon.gifuntitled.JPG

 

si asta,de pe google maps, probabil mai veche:

 

attachicon.gifBN.JPG

 

PS Lasand gluma la o parte rog pe cineva din Bistrita sa ne spuna cum este semnalizata ACUM intersectia.

Insisti fara sa inteleg de ce ...... vazi mai sus la DuDell poza recenta.

PS. daca exista pe un sens gir. exista la toate intrarile acelasi indicator.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vandrash - ți-au dat colegii fatality :crack:

 

Dar ce vroiai să zici, de fapt ? Dacă nu era giratoriu, mobra avea cedează și e de vină. Dacă e giratoriu, BMWul a intrat primul și tot mobra e de vină :D

 

 

In oricare dintre cele doua situatii mobra tot ar fi fost de vina, e clar ca a lovit masina din spate , deci dupa ce aceasta era intrata in intersectie. Doar ca daca nu era giratoriu se aplica numai semnificatia semnului de dirijare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cercul cu giratoriu ( de sub cedează trecerea ) apare în ambele poze. Păstrează banii de bere și ia-ți un monitor mai mare.

Si in plus, m-am uitat la poza cu marcajele lui pe semne ....... sint aceleasi semne din poza lui DuDell vazute din sens opus.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferența dintre cele două poze e ca în aia mai recentă lipsesc semnele din rondul din mijlocul sensului giratoriu - dar alea nu-s obligatorii (deși la cât de păcătoasă pare intersecția aia, erau mai mult decât binevenite).

 

Aberația de semnalizare e existența semnului de cedează trecerea, care e acolo degeaba - un sens giratoriu înseamnă automat că trebuie sa cedezi trecerea celor care se află deja în el. Asta e o concesie făcută de administratorii drumurilor pentru a împiedica șoferii să intre ca berbecii în giratoriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul cred ca nici nu a vazut idicatoarele,pt el era doar un scuar si atat.L-a furat peisajul,nu avea de schimbat directia de mers ,probabil privea doar inainte spre drumul lui ce parea prioritar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aberația de semnalizare e existența semnului de cedează trecerea, care e acolo degeaba - un sens giratoriu înseamnă automat că trebuie sa cedezi trecerea celor care se află deja în el. Asta e o concesie făcută de administratorii drumurilor pentru a împiedica șoferii să intre ca berbecii în giratoriu.

Prioritatea de trecere in sensul giratoriu s-a schimbat relativ recent (inainte cine intra in giratoriu avea prioritate, prioritate de dreapta acordata de cei aflati deja in giratoriu) si informarea publica s-a facut ca de obicei, adica deloc. Pentru a ajuta bizonul, administratorii drumurilor au pus SI indicator de cedeaza, ca ala e mai "popular", chiar daca uneori nici ala nu e bagat in seama. In primele luni de la schimbare era horor in giratorii, se mergea dupa doua legi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, aveti dreptate, am insa o rugaminte, va rog sa priviti poza aceasta, de la accident ,deci actuala :

 

attachicon.gifuntitled.JPG

 

si asta,de pe google maps, probabil mai veche:

 

attachicon.gifBN.JPG

 

Element ajutator: ce apare in prima poza, mai veche in rondou si nu mai apare in poza recenta ?

 

Dau o bere cui sesizeaza diferenta :cheers:

 

PS Lasand gluma la o parte rog pe cineva din Bistrita sa ne spuna cum este semnalizata ACUM intersectia.

diferenta mare nu este , inainte era stalp cu semne , iar acum au scos stalpul si au pus semnele pe stalpul de iluminat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ar fi indicatoarele ar parea o intersectie cu un biet drum in dreapta care "sigur " are cedeaza.



Nu are nici o scuza cel cu motorul dar este totusi inselatoare pt neatenti.Banuiesc ca au montat deja o presemnalizare cu cedeaza pentru cele trei directii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...