Sari la conținut

Pasta etansare toba


Postări Recomandate

Salutare,

 

Tocmai mi-am schimbat toba la un F3, dupa doua ore de chin cat am muncit sa o dau jos pe cea veche (care a iesit f maltratata dupa demontare). Acum cu cea noua montata rasufla pe la imbinarea dintre cot si galerie, oricat de mult as strage colierul. Stiu ca exista o pasta care etansaza, speciala pentru evacuari, daca aveti idee cum se numeste sau unde as putea gasi (in Bucuresti)? Si un loc unde as putea sa repar toba veche (nu intentionez sa o folosesc dar daca vand motorul ii va trebui noului propiretar pt. RAR fiind cea originala, omologata)?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit Gum Gum. Am citit pe net ca in SUA este foarte folosit http://www.holtsauto.com/products/group/repair-and-maintenance/exhaust-repair

Si spre surpinderea mea am gasit in Dedeman cu 10-15 lei cutia rotunda.

Pasta seamana cu plastelina (desi are niste fibre) si se pune foarte usor. Cand se usuca zici ca e beton.

La mine a tinut un sezon, dar am schimbat-o fiindca devenise casanta si faramicioasa.

 

 

Snurul de azbest unde se gaseste?

Editat de ruxi2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Tocmai mi-am schimbat toba la un F3, dupa doua ore de chin cat am muncit sa o dau jos pe cea veche (care a iesit f maltratata dupa demontare). Acum cu cea noua montata rasufla pe la imbinarea dintre cot si galerie, oricat de mult as strage colierul. Stiu ca exista o pasta care etansaza, speciala pentru evacuari, daca aveti idee cum se numeste sau unde as putea gasi (in Bucuresti)? Si un loc unde as putea sa repar toba veche (nu intentionez sa o folosesc dar daca vand motorul ii va trebui noului propiretar pt. RAR fiind cea originala, omologata)?

 

Multumesc.

cea mai buna optiune este sa iti comanzi garnitura originala din sarma cu grafit...e vreo 50 de lei...cauta pe romi-moto...e rezolvarea cea mai buna...pastele de etansare devin casante si iarasi sufla...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu pui garnitura originala ( cateodata nu poti sa o desfaci de pe toba veche) mai bine iti faci una la strung din cupru/alama si o etansezi si pe aia cu silicon rezistent la temperatura; crede-ma ca am incercat sa-mi cumpar dar nimeni nu mi-a adus la comanda, nici macar pe langa altele comandate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit Gum Gum. Am citit pe net ca in SUA este foarte folosit http://www.holtsauto.com/products/group/repair-and-maintenance/exhaust-repair

Si spre surpinderea mea am gasit in Dedeman cu 10-15 lei cutia rotunda.

Pasta seamana cu plastelina (desi are niste fibre) si se pune foarte usor. Cand se usuca zici ca e beton.

La mine a tinut un sezon, dar am schimbat-o fiindca devenise casanta si faramicioasa.

 

 

Folosit si eu, e ceva pasta la care poti sa-i ajustezi vascozitatea cu un pic de apa, dar cand se incinge toba se face beton. De la Real, "pe vremuri". Consumi doar un pic, si apoi nu se usuca/betoneaza. Mai bagi un pic de apa si iar e buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am intalnit pana acum pasta/silicon care sa reziste in timp! Snurul de azbest e singurul care nu are moarte! Din pacate este extrem de greu de gasit deoarece este toxic!

Daca cineva gaseste pe undeva de vanzare sa dea un semn aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasta aia e inutila. Plesneste imediat. Siliconul chiar daca se carboizeaza tot are ceva efect de etansare. Mai bagati niste tabla din cutii de bere pe linga silicon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

M-am lovit si eu de o problema asemanatoare anul trecut.

Am incercat toate pastele si silicoanele si snur de fibra(izolare cazane). Nu prea au tinut erau foarte mari vibratiile de la V-ul meu si la 2-3 zile se spargeau.

 

Dar poate la tine sa tina mai mult, da-mi un PM sa ne sincronizam cumva si iti dau sa incerci toate pastele pe care le am.

 

Noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasta aia e inutila. Plesneste imediat. Siliconul chiar daca se carboizeaza tot are ceva efect de etansare. Mai bagati niste tabla din cutii de bere pe linga silicon.

exista o folie de aluminiu in hypermarketuri speciala pt tobe! Aia cred ca merge mai bine decat pasta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Nu am intalnit pana acum pasta/silicon care sa reziste in timp! Snurul de azbest e singurul care nu are moarte! Din pacate este extrem de greu de gasit deoarece este toxic!

Daca cineva gaseste pe undeva de vanzare sa dea un semn aici!

Salut,te mai intereseaza snur de azbest?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

O platbanda de aluminiu sau ceva mai deosebit?

Da-ne si tu detalii.

este o fasie de aluminiu de aprox 5 cm latime si destul de lunga, ca un abtipild! Scopul ei este de a acoperi gaurile din tobe si in momentul in care se incalzeste face priza pe metal! Se gaseste in Ocean, Prakticker si alte supermarketuri si costa 9 roni! Dupa 2000km nu scapa gaze de loc! Sunt curios cum va fi cand voi da toba jos sa o curat:)))))

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...