Sari la conținut

Near miss ...Voi cum ati fi facut?


Hekate
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 223
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

mare noroc! trebuia sa frineze si sa opreasca de mult, de cind a inceput calul sa se sperie, avea timp destul, insa dimpotriva, n avea nici o treaba, mergea inainte asteptind sa o salveze providenta sau sa opreasca calul. incepator cu noroc fara pic de creier

 

Trebuia sa faca wheelie peste cal, un burnout pe spinarea calului, si la revenirea pe asfalt, un stoppie cu intoarcere 180 de grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa incidentul asta era sa intri intr`o caruta si ai iesit in decor?

N-am ajuns inca la partea a doua a zilei de ieri...patience :)

 

Trebuia sa faca wheelie peste cal, un burnout pe spinarea calului, si la revenirea pe asfalt, un stoppie cu intoarcere 180 de grade.

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba unde vedeti voi treaba buna? ca a scapat cu noroc fatuca. asta da, asta este treaba buna, insa treaba rea este ca pina a ajuns in dreptul calului nu a avut nici o reactie mergea direct spre caruta cu toate ca se vedea de departe ca acel cal o luase razna si intra pe contrasens. tind sa cred ca multi de pe aici nu aveti treaba cu mersul pe motor si doar norocul face ca inca mai conduceti

Esti invidios pe ea ca are reflexe mai bune ca tine, o trimitem in MotoGP !

Pana acum, ea a dovedit ca are cohones, tu doar dai din gura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba unde vedeti voi treaba buna? ca a scapat cu noroc fatuca. asta da, asta este treaba buna, insa treaba rea este ca pina a ajuns in dreptul calului nu a avut nici o reactie mergea direct spre caruta cu toate ca se vedea de departe ca acel cal o luase razna si intra pe contrasens. tind sa cred ca multi de pe aici nu aveti treaba cu mersul pe motor si doar norocul face ca inca mai conduceti

 

Mda, nu vreau sa fiu hater, dar cam are dreptate geo, puteai sa franezi preventiv. Oricum felicitari ca ai dat drumul la frana pe pamant, altfel te varsai acolo. Pana la urma atata timp cat esti ok e doar o lectie buna pentru viitor! Asteptam si clipul urmator :)

 

Si da, la faza aia, cu frana cu 2 secunde inainte sau nu, si eu m-as fi .... pe mine. :)))

 

 

LE: si totusi, cat noroc sa ai ca sa ai 2 incidente cu cai iintr-o singura zi?? te-ai gandit sa joci la loto?

 

LE2: sper ca data viitoare o sa porti si genunchere, ca naiba, sunt ieftine, e pacat...

Editat de jinxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mda, nu vreau sa fiu hater, dar cam are dreptate geo, puteai sa franezi preventiv. Oricum felicitari ca ai dat drumul la frana pe pamant, altfel te varsai acolo. Pana la urma atata timp cat esti ok e doar o lectie buna pentru viitor! Asteptam si clipul urmator :)

 

Si da, la faza aia, cu frana cu 2 secunde inainte sau nu, si eu m-as fi .... pe mine. :)))

+ 1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba unde vedeti voi treaba buna? ca a scapat cu noroc fatuca. asta da, asta este treaba buna, insa treaba rea este ca pina a ajuns in dreptul calului nu a avut nici o reactie mergea direct spre caruta cu toate ca se vedea de departe ca acel cal o luase razna si intra pe contrasens. tind sa cred ca multi de pe aici nu aveti treaba cu mersul pe motor si doar norocul face ca inca mai conduceti

 

Camera filmeaza cu lentila wide, ceea ce face ca obiectele sa para mai indepartate decat sunt in realitate. Eu zic ca motociclista a luat cea mai buna decizie sa evite accidentul... si in plus, a controlat motocicleta impecabil cand a iesit de pe asfalt. Nota 10 !

 

Tu pui totul pe seama norocului... dar cred ca nimeni nu vrea sa aiba norocul sa ii sara un cal speriat in fata cand e pe motocicleta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai daca treci prin asa ceva poti spune ce si cum si eu am patit exact acelasi lucru numai ca am evitat caruta prin partea din spate,viteza era vreo 60 kmh.....riderul vehiculului cu tractiune balegaroasa era in carciuma iar vehiculul parcat "regulamentar" pe partea dreapta,problema a aparut cand animalul s-a hotarat s-o ia la plimbare cu 2 sec. inainte sa ajung in spatele carutei asa ca a tras stanga si l-am ocolit prin dreapta.

Riderul vehiculului s-a ales cu o amenda de 600 lei pentru parcare neregulamentara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut clipul de dimineata, mi l-a aratat Ana Punct Maria :)

 

Sa ma apuc sa ma uit prin pod sa vad ce piese mai am ramase de la Fazerul meu? :D

 

PS: Eu astept postul lui Jagi.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, nu vreau sa fiu hater, dar cam are dreptate geo, puteai sa franezi preventiv. Oricum felicitari ca ai dat drumul la frana pe pamant, altfel te varsai acolo. Pana la urma atata timp cat esti ok e doar o lectie buna pentru viitor! Asteptam si clipul urmator :)

 

Si da, la faza aia, cu frana cu 2 secunde inainte sau nu, si eu m-as fi .... pe mine. :)))

 

 

LE: si totusi, cat noroc sa ai ca sa ai 2 incidente cu cai iintr-o singura zi?? te-ai gandit sa joci la loto?

 

LE2: sper ca data viitoare o sa porti si genunchere, ca naiba, sunt ieftine, e pacat...

Ma cam bate gandul sa ma duc maine sa iau un bilet la loto. Am stat si m-am gandit si nu stiu cum as fi putut reactiona altfel in conditiile respective... Toata faza de cand s-a speriat calul pana l-am evitat a fost de 2-3 secunde ....

 

probabil am patit si eu asta de vreo doua ori si cind vad animale pe carosabil o las mai moale oricum norocul a fost mare din ce vad pe filmare reactia de evitare a fost intirziata trebuia mai de mult sa se replieze pe dreapta cred ca a fost la milimetru pina la urma conteaza faptul ca nu a patit nimic

Da ...a fost la milimetru, pentru ca animalul intrase pe banda mea bine de tot. Stiu ca sunt imprevizibile animalele pe strada dar niciodat nu am patit-o sa se ridice calul in picioare si sa o ia pe sensul meu de drum... De obicei le evit pe cat pot inspre partea cea mai indepartata chiar si atunci cand merg linistite...

Editat de Hekate
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caruta pe DN ...... la noi ca la nimeni....

asta e Romanica noastra. sincer nu m-ar mira sa vad carute si pe autostrada ... ca la ce autostrazi avem le poti confunda foarte usor cu bulevardele din bucuresti

 

attachicon.gif10368839_10152410436180928_7896033786927231827_o.jpg

Din ce vad calul era speriat, sare cu totul nu doar se ridica cu copitele din fata.

 

Carutas total depasit, se vede ca nu-si cunoaste animalul si nu stie sa-l stapaneasca.

Colegu, calul nu are ambreiaj sa il poti stapanii ! :)))

 

 

 

Si ca sa fiu pe subiect, sincer cred ca ii dadeam un mozol calutului pe bot , exact cum zicea colegul mai sus :))))

Editat de skizzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

degeaba zici ca stii cum reactioneaza animalele pe strada :) . ai avut 3 secunde si vreo 50m in care puteai sa si opresti dar nici macar n-ai franat desi calul era deja era directionat spre banda ta. ai evitat bine??? nici asta nu o cred. ai avut doar noroc ca te-ai miscat 1 metru mai spre dreapta. probabil nici nu ai fost constienta cand ai facut miscarea asta

aia din fata ta din momentul in care au vazut caruta/carutele pe strada trebuiau sa reduca turatia/zgomotul.

cum zicea cineva in prima pagina....e clar...tobe zgomotoase salveaza vieti :crack:

poti sa te superi. e un forum public si fiecare are dreptul la o parere. e de invatat din evenimentul asta. ma bucur ca nu mi s-a întîmplat mie si pot sa invat pe pielea altora.

eu as fi franat pana la limita opririi incepand din secunda 1. daca nu reuseam sa opresc de tot pana in caruta o puneam jos si gata. decat sa merg la noroc ca poate il evit mai bine o pun pe jos si imi asum un damage minim.

un harley electra glide are nevoie de vreo 50m sa opreasca de la 60mile la 0, banuiesc ca v-stromul sta chiar mai bine, deci probabil o opream pana in caruta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate cum a putut carutasul acela fara creier sa intoarca in mijlocul drumului....sansa mare ai avut si cu reactia calului care a sesizat pericolul..

SA stii ca cineva acolo sus te iubeste.:)

Avea-i din cite imi dau seama viteza mare in localitate si imi face impresia ca nu ai incetinit cind ai vazut ceva suspect pe strada ...sunt vreo 100 de metri buni la care instinctul ar fi trebuit sa-ti spuna sa incetinesti.din contra ai accelerat.Am urmarit de multe ori apropierea ta de caruta.Cind il urmaresc ma trec fiorii chiar si in fata calculatorului...

Nu vreau sa-ti dau sfaturi pentru ca nimeni nu s-a aflat in locut tau ,dar ai grija ca ai viteza mare in locuri in care sunt cu surprize.Las-o mai moale si nu incerca sa tii pasul cu celalalt daca nu-i safe...

sanatate multa si i-a intimplarea aceasta ca pe avertisment ca undeva gresesti.Eu asa fac.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sergiu, franarile alea de care zici sunt anticipate, stii ca urmeaza sa faci asa ceva si esti concentrat. AIci e o plimbare lejera, in coloana, cu mintea la peisaj si la alte chestii eventual, o faza de asta te ia complet prin surprindere. Iar o franare nereusita sau o punea jos sau mergea direct in animal, nu mai putea controla directia. Si foarte bine e ca nu a facut point fixation, si a ales calea de eschivare si a urmat o, instinctiv, evident.

Ca un pont, o regula nescrisa spune ca masinile de interventie opresc sirenele in apropierea animalelor, va dati seama de ce.

Editat de Kevinn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea nefilmata este ca in 20 de minute, intr-un sat de pe drum o vita in caruta a iesit cu animalul de pe o strada din dreapta sa faca stanga pe drum. Dupa iesirea dintr-o curba mai larga, vizibiliate a stradutei din dreapta proasta, pentru ca era dupa case... Am vazut calul cand incepea sa iasa pe prima banda si din nou am franat si incercat sa-l evit pe contrasens. Vita nu a tras de haturi sa opreasca animalul asa ca animalul a ajuns sa ocupe ambele benzi. Eu am ajuns pe pietrisul de pe contrasens, moment in care am dat cu umarul in botul calului si m-am dezechilibrat si am ajuns cu tot cu motor in sant. Vita si-a continuat drumul.....

 

degeaba zici ca stii cum reactioneaza animalele pe strada :) . ai avut 3 secunde si vreo 50m in care puteai sa si opresti dar nici macar n-ai franat desi calul era deja era directionat spre banda ta. ai evitat bine??? nici asta nu o cred. ai avut doar noroc ca te-ai miscat 1 metru mai spre dreapta. probabil nici nu ai fost constienta cand ai facut miscarea asta

aia din fata ta din momentul in care au vazut caruta/carutele pe strada trebuiau sa reduca turatia/zgomotul.

cum zicea cineva in prima pagina....e clar...tobe zgomotoase salveaza vieti :crack:

poti sa te superi. e un forum public si fiecare are dreptul la o parere. e de invatat din evenimentul asta. ma bucur ca nu mi s-a întîmplat mie si pot sa invat pe pielea altora.

eu as fi franat pana la limita opririi incepand din secunda 1. daca nu reuseam sa opresc de tot pana in caruta o puneam jos si gata. decat sa merg la noroc ca poate il evit mai bine o pun pe jos si imi asum un damage minim.

un harley electra glide are nevoie de vreo 50m sa opreasca de la 60mile la 0, banuiesc ca v-stromul sta chiar mai bine, deci probabil o opream pana in caruta :)

Eu am zis ca am scapat cu viata... nu ca am evitat bine. A trebuit sa aleg intre a frana si a risca sa ma trezesc sub copitele unui cal scapat din control si speriat si a il evita. In alea 3 secunde am ales a doua varianta in ideea in care aveam camp de iarba in dreapta ....Am zis ca am mai multe sanse de supravietuire in iarba decat sub copitele lui...Pe frana am intrat pe pietris si pe iarba, dar cumva am reusit sa o stabilizez sa intru pe sosea din nou... Nu ma supar, eu atat am putut atunci. Este un semnal de alarma si pt mine ziua de ieri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat la inregistrare cadru cu cadru si, de curiozitate, am masurat timpul de reactie:

 

- t0 : calul face prima miscare spre mijlocul drumului

- t1 = t0 +1.4 sec : incepi sa te inclini la dreapta, facand manevra de evitare

- t2 = t1 + 0.8 sec : treci milimetric pe langa cal

 

Deci in total ai avut exact 2.2 secunde la dispozitie sa eviti accidentul! Jos palaria pentru reactie!

 

Viteza cred ca era intre 80 si 85 km/h (dupa lungimea marcajelor rutiere si a distantei dintre stalpi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate cum a putut carutasul acela fara creier sa intoarca in mijlocul drumului....sansa mare ai avut si cu reactia calului care a sesizat pericolul..

SA stii ca cineva acolo sus te iubeste. :)

Avea-i din cite imi dau seama viteza mare in localitate si imi face impresia ca nu ai incetinit cind ai vazut ceva suspect pe strada ...sunt vreo 100 de metri buni la care instinctul ar fi trebuit sa-ti spuna sa incetinesti.din contra ai accelerat.Am urmarit de multe ori apropierea ta de caruta.Cind il urmaresc ma trec fiorii chiar si in fata calculatorului...

Nu vreau sa-ti dau sfaturi pentru ca nimeni nu s-a aflat in locut tau ,dar ai grija ca ai viteza mare in locuri in care sunt cu surprize.Las-o mai moale si nu incerca sa tii pasul cu celalalt daca nu-i safe...

sanatate multa si i-a intimplarea aceasta ca pe avertisment ca undeva gresesti.Eu asa fac.......

Carutasul nu a intors in mijlocul drumului...S-a speriat calul de motoarele din fata..

Eram inspre iesirea din localitate ... se vedea placuta in fata. Aveam vreo 80+ pana in 100. Mda... si mie inca imi sta inima cand ma uit la film...

 

Sergiu, franarile alea de care zici sunt anticipate, stii ca urmeaza sa faci asa ceva si esti concentrat. AIci e o plimbare lejera, in coloana, cu mintea la peisaj si la alte chestii eventual, o chestie de asta te ia complet prin surprindere. Iar o franare nereusita sau o punea jos sau mergea direct in animal, nu mai putea controla directia.

Ca un pont, o regula nescrisa spune ca masinile de interventie opresc sirenele in apropierea animalelor, va dati seama de ce.

Nu aveam alta varianta in conditiile date... una mai safe decat iarba adica.

Editat de Hekate
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat la inregistrare cadru cu cadru si, de curiozitate, am masurat timpul de reactie:

 

- t0 : calul face prima miscare spre mijlocul drumului

- t1 = t0 +1.4 sec : incepi sa te inclini la dreapta, facand manevra de evitare

- t2 = t1 + 0.8 sec : treci milimetric pe langa cal

 

Deci in total ai avut exact 2.2 secunde la dispozitie sa eviti accidentul! Jos palaria pentru reactie!

 

Viteza cred ca era intre 80 si 85 km/h (dupa lungimea marcajelor rutiere si a distantei dintre stalpi).

Nu se numeste reactie... E reflex.

Ca si atunci cand te dezechilibrezi si esti cat pe ce sa cazi...dar te redresezi.

 

Pe moto la viteza ei... 2 sec nu sunt suficiente sa reactionezi.

A avut noroc ca instinctul ia spus ferestete...inconstient s-a miscat pe sha in dreapta...

Apoi s-a redresat.

In principiu s-a ferit sa ia vreo 2 copite in cap.

 

Noroc ca nu ai reactionat... Te imprastiai 100%

 

Ma bucur ca nu ati patit nimic.

 

Zile bune.

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cris, bine ca ai scapat cu bine. acum noi discutam asa ca nah...fiecare isi da cu parerea si e bine sa invatam cu totii din ce discutam aici.

eu mi-am furat-o din situatii mai simple pentru ca nu eram cu ochii la drum deci nu-s in masura sa fac mistoruri :)

unii pot sa mearga ca o cizma toata viata si altii meseriasi sa dea de o situatie dinasta si s-o mierleasca.

pana la urma creierul ia niste decizii atat de rapid incat nu avem nici o explicatie de ce am ales o anume optiune.

sfatul meu este...franati cat mai mult . chiar daca luam tranta macar s-o luam la viteza cat mai mica :) daca nu iese eschiva la viteza mare ...se poate termina de tot. nu rau, dar de tot!

Wan Ted, pe baza calcului tau am ajuns la concluzia ca putea sa opreasca motoreta in 47m :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...