Sari la conținut

Near miss ...Voi cum ati fi facut?


Hekate
 Share

Postări Recomandate

Aaaaa, pai din poza asta se explica tot!! Cauciucurile! Nu erau DOT 2014. Calul fiind foarte sensibil la zgomote si-a dat seama din sunetul de rulare de DOT-ul cauciucului si a vrut sa o opreasca sa-i atraga atentia. Doar si el are cont pe motoretism.ro...

 

Moarte conservarilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 223
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Din pacate, dupa primul incident, am inchis camera ... M-am gandit eu asa ce naiba se mai poate intampla in urmatorii 30 de km pana la bac :))

Se zice ca fulgerul nu loveste de doua ori in acelasi loc ;) ...30km... Sunt 30km...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) controlul efectiv al motoretei este foarte bun.

2) reactia este foarte proasta (mult intarziata in ciuda vizibilitatii excelente).

Este aceeasi situatie in care unu iti face stanga in fata daca nu iei decizia anticipat intri in el si te faci terci. In situatii de soiul asta sunt multe semne care iti pot da indicii(animalul agitat pe strada; o masina care sta langa axul drumului sau din contra - pe langa acostament dar cu rotile virate, un punct de interes pe partea aialalta a strazii - carciuma, peco, taraba). Desi stiu si spun chestiile astea de multa vreme, am facut si eu o greseala de evaluare acum cativa ani - s-a lasat cu buba.

 

In cazul animalelor - riscul major nu este pentru primul din coloana. Cei din urma sunt mai expusi - indiferent de tipul animalului.

 

In cazul mersului in coloana trebuie sa va hotarati cum procedati:

a) coloana compacta, distante foarte mici intre motorete si respectarea regulilir de mers in coloana

B) coloana imprastiata - distante mari intre mobre - neaparat timp sa poti reactiona la trafic.

 

 

In zone cu animale este un lucru comun ca animalul sa reactioneze la primul sau primele motoare is sa intre in strada. Un caine agresiv (exemplu) va sari ed pe margine sa latre la prima motoreta iar daca in coloana sunt spatii mari - va avea timp sa se opreasca pe mijlocul benzii (evident ca nu va prinde motoreta respectiva si ca va fi cu spatele la urmaoarea .....)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

broasca testoasa si ariciul sunt cele mai imvprevizibile animalale (dintre cele care trec strada)...nu afiseaza niciun fel de body language asa ca nu bai habar niciodata ce vor face next. foarte periculose pentru motociclisti, mai mereu ii prind cu garda jos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie personal mi se rupe cum se numeste: reflex, skill, etc. nu pot sa zic decat felicitari pentru iesire. 95% din astia care comenteaz aici (inclusiv eu), cel mai probabil mancau carne de cal acum. dar de la teve e simplu sa comentezi.

imi pare rau de a doua. parca vine nemeritata dupa prima.

Bine spus Coobra:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer , nu ai prea multe de facut , in astfel de situatii daca nu iei nici o masura preventiva din timp . Este bine ca atunci cand ai sansa sa vezi animalul din timp sa tragi ambreiajul si sa o lasi sa " curga " daca ai tobe mai zgomotoase , sa reduci viteza atat cat sa-ti mai dai o sansa in caz de . . .

De intamplat , se intampla si la altii , nu cu atelaje , este adevarat , dar se intampla :

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Prietenii la nevoie se cunosc:

 

"kenzor (eu adica) eram in spatele fetei. Iar camera mea era data colegei sa filmeze ea acesta situatie (plimare speram noi fara incidente). Eu am trecut si mai aproape de acest Domn cu, caruta."

Pana la urma cine e proprietarul filmuletului? Detinatorul camerei sau autorul filmarii ? :D

Nu stiu cine e kenzor ala ca nu era cu noi in grup, in mod clar nu era tipul din spatele meu . Ce a scriws el acolo despre el e fabulatie :))

Junkinmedia au drepturile pt video, dar asta de pe sport.ro e pus de ieri dim si nu am gasit cum sa-i contactez sa le cer sa-l dea jos ca nu au drepturi pt el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Junkinmedia au drepturile pt video, dar asta de pe sport.ro e pus de ieri dim si nu am gasit cum sa-i contactez sa le cer sa-l dea jos ca nu au drepturi pt el.

Succes si cu Gizmodo:P

http://sploid.gizmodo.com/oh-wow-motorcyclist-just-misses-crashing-into-a-horse-1576100327?utm_campaign=socialflow_gizmodo_facebook&utm_source=gizmodo_facebook&utm_medium=socialflow

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala de la gizmodo cred ca e cumparat, inca nu stiu de la cine. Daca nu e, il dau jos cei de la jukinmedia ca e treaba lor :))

Da' de ce ai vrea sa-l dai jos? Gizmodo are link de youtube, au folosit doar cateva capturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cati galbeni iei pe drepturile de la un filmulet din asta?

 

am unu tare de tot near miss, cu un turc pe mobility scuter(cu steagu turciei) in Germania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A ajuns viral video si o sa ajunga peste tot se pare... De astia de la sport.ro nu dau sa le zic sa-l dea jos, ca de pe trafictube am reusit...

 

 

ai ajuns vedeta, ce sa mai.. de saptamana viitoare poate apari in ciao cu un cd bonus inscriptionat avand filmul in speta :D

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

broasca testoasa si ariciul sunt cele mai imvprevizibile animalale (dintre cele care trec strada)...nu afiseaza niciun fel de body language asa ca nu bai habar niciodata ce vor face next. foarte periculose pentru motociclisti, mai mereu ii prind cu garda jos...

razi tu dar cand o sa intalnesti o broasca testoasa sau un arici o sa vezi ca e mare smecherie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Localitate, viteza, cal, noroc cu carul.

 

Atata timp cat carutele inca sunt legale, mai ales in localitati, e bine sa mergi incet. Stiu, e lent ca naiba si drumul e lung, dar de-aia e limita de viteza in localitate mai mica decat in afara.

 

Semnat: Unu' care a luat un cal in plin si a trait sa povesteasca despre asta. Si era in afara localitatii si la viteza mai mica. RIP calului, ca nu a scapat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La majoritatea site-urilor, in zona Termeni si Conditii este specificat ca prin postare accepti sa nu ceri drepturi de autor asupra continutului postat.

Altele site-uri au trecut ca postarile devin proprietatea exclusiva a site-ului si accepti sa nu ceri drepturi de autor ever.

De aceea e bine sa citesti Termeni si Conditii INAINTE sa folosesti site-ul, dar cati dintre noi facem asta??

 

Unele site-uri au chiar parteneriate cu alte site-uri facand schimb cu materialele postate, de la unu la altul. Se fac bani frumosi din asta pe online...

Dar, deh...

 

Vrei sa fii proprietar EXCLUSIV al materialelor? Nu le mai postati pe site-uri!

Faceti-va un site simplu si uploadati filmele la voi pe site, nu youtube sau altele si veti fi protejati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am reusit sa vad filmuletul pentru ca nu am youtube la serviciu. Inteleg ca s-a speriat calul de motociclistii de dinainte si a facut urat cand treceai tu si ai reusit sa-l eviti "la mustata".

 

In primul rand felicitari pentru reactie - nu conteaza ce-ai facut, cata vreme te-a salvat. Asta e tot ce conteaza.

 

Cum as fi facut eu (cum fac eu in general) - nu stiu daca e bine sau rau dar works for me. Cand trec pe langa animale de orice fel in primul rand incetinesc. Nu conteaza daca par linistite, orice animale se pot speria, iar caii sunt FOARTE sensibili la zgomote, plus ca au un camp vizual de 340 grade, deci calul tau a vazut cu ceva timp inainte gramada de motociclisti care se apropiau din spate si faceau si zgomot. Dar dupa ce au inceput sa treaca si pe langa el...

 

O alta chestie pe care o fac in special cand trec pe langa caini/cai e sa trag ambreiajul. Motorul face mai putin zgomot asa si scade posibilitatea sa se sperie/ reactioneze.

 

Altfel: studiaza in fata un pic inainte sa treci pe langa un animal si gandeste-te pe unde ai putea sa virezi de urgenta in cazul in care iti sare in fata. Always find a way out, asa m-a invatat un prieten experimentat in ale motociclismului. Bineinteles, asa cum ziceai si tu, treci cat mai departe posibil, dar redu mult viteza.

 

Nu zic ca e cel mai corect cum fac eu, nu ma dau experta, sunt doar niste idei.

 

Ride safe! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...