Sari la conținut

Indicator rezerva benzina


Postări Recomandate

Daca prin led nu trece curent nu trece nici prin termistor si cele 2-3 grade diferenta nu-l vor face sa-si scada rezistenta prea mult.

La bec e cu totul altceva acesta avand din start o rezistenta scazuta care inseriata cu termistorul atunci când acesta nu mai e racit determina o incalzire a lui in paralel cu cresterea rezistentei becului ce se aprinde. E mai usor manipulezi puteri apropiate, dar cu led-ul ce sa faci ca in asta si daca bagi 1mA incepi sa-l sezizezi.

Cel mai sigur se face cu o punte wheatstone in care echilibrezi intr-un brat termistorul cu o rezistenta capabila sa-l incalzeasca in celalat un potentiometru si ca sa fie raspunsul clar, diferenta o bagi intr-un comparator cu iesirea pe ledul respectiv. Nu e mare filozofeala si succesu-i garantat, schema clasica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Inca nu stiu ce are in bord, LED sau bec, ti-am spus mai sus...daca am date se poate calcula valoarea...oricum nu trebuie sa ne complica cu N montaje..un termistor calculat corect si va functiona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am sapat pe net ca totusi sa pot da o sugestie cat mai fezabila iata ce am gasit:

aici schema din care se vede clar ca martorul e cu led insa sunt foarte nelamurit de ce are 3 fire probabil face puntea acolo sau are ceva ce trigger-eaza led-ul.

http://www.6pix.net/images/39674458086022183898.png

 

iar aici am gasit valoarea termistorului care asa cum banuiam trebuia sa fie mult mai mare adica 1500 ohmi plus alte comentarii referitoare la montaj chit ca e vorba de o yamaha dar termistorul e de vtr.

http://xs1100.com/forum/index.php?topic=7873.msg70520#msg70520

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru opinii, indicatorul este pe LED. Chiar daca pricep ceva electrica, la electronica nu am prea multe cu care sa ma laud.

Acum ca idee, s-o iau si eu cu inceputul, babeste: care din valorile 100 ohm si 1500ohm are rezistenta mai mare la temperatura ? din ce spune Vlad, inteleg ca rezistenta scade cu cat valoarea indicelui creste. daca e asa, pot cauta un termistor cu rezistenta mai mica, cam asta era urmatorul pas pe care il aveam in cap.

Ca si backup plan, daca nu merge nici cu termistorul asta: aveti o schema (ca la prosti :) )cum se face acea punte si care e rolul ei?

Editat de Roni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Roni termistoarele pe care le cumperi tu au valoarea nominala la 25C adica cel de 100 are 100ohmi la 25C la fel si cel de 1,5k are aceasta valoare la 25C, aceasta valoare scade cu cresterea temperaturii.

Trebuie sa pui neaparat valoarea pentru VTR deoarece in bord pe langa led mai ai "ceva" ori o punte ori un montaj comparator.

Nu are rost sa-ti furnizez o schema pentru ca asa cum am spus mai sus deja o ai, doar sa-i pui termistorul pentru care e calculata adica de 1500ohmi (1,5K)


» Post actualizat in 08 Jan 2015 15:55


PS ca sa vezi daca iti merge montajul de la bord ia o rezistenta de 1,5K si monteaz-o in locul termistorului, ar trebui sa ai led-ul stins, pe urma pune una de 510ohmi care cred ca-ti aprinde led-ul

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum da caldura ma apuc sa fac si treaba asta, ca oricum a mai ramas cate ceva de coafat la ea. Inca un motiv sa-mi vand Honda :)) de ce drq n-au pus ceva mai simplu, sau o valoare pe ceva undeva ca sa stii ce sa iei fara sa faci experimente sau sa iei toata componenta aia; sa mai castige si compania un ban cinstit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut Yaho0o, cred ca de la tine am luat termist de 100 parca :) la tine a mers asa sau pilit? sau de o ala valoare a rezistentei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

asta e urmatorul pas. La vremea aia nu gasisem mai "sensibil" de 100

Daca lumea spune ca ,merge cu 1500, atunci caut din ala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi Vlad, o sa mai intreb la magazine de electronice.

Yaho0o, poate eu n-am spus vreo rugaciune inainte de lipit :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are cum sa-l incalzeasca prea tare cu un letcon normal, a pus de valoare prea mica pentru ca el in bord are led si nu bec, ca determinare a temperaturii are ori o punte ori un montaj comparator, pur si simplu trebuie sa-i puna unul de 1,5k din ce am citit eu conform link-urile pe care le-am postat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca s-a incalzit prea tare pt ca mustatile alea se racesc spre termistor. O sa incerc cu 1.5k si sper sa aiba efectul dorit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Saga continua :))

 

Vlad, am luat azi la pas toate magazinele de electronice de pe str. Maica Domnului/Lizeanu (inclusiv Conex Electronic unde mi-au spus ca nu tin componente). Credibil sau nu, nu am gasit nicaieri de 1500/1.5k ; si sa fi fost vreo 10 magazine unde am intrebat... o sa mai caut pe net sau mai bantui prin Buc. Cred ca mai repede gasesc un lant de aur pe jos decat termistorul ala prin vreun mag de electronice :))) sau pe vreun forum de electronisti, ca m-oi apuca si de Politehnica acum, de cand cu Honda; fi-le-ar ingineria de ras

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Never ending story,

Am vandut panarama asta de honda si tot ma bantuie (e la un prieten si-l voi ajuta cu c ma pricep,oricum).

Am incercat cu termistor de 1.5k, cu 2.2 k si cu 4.7k: niciunul din astea nu a mers.aparent,au rezistenta prea mare pentru ca nu inchid circuitul. O sa masor valoarea de la mufe sa ma orientez catre un tetmistor mai aproape d adevar. C@<@t d mobra ...

Editat de Roni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha...

 

Daca tot te chinuie rezolvarea 'ondei, ai incercat cu un trimmer (rezistor variabil/potentiometru) sa determini valoarea de activare a LED-ului? Eu tot cred ca e ceva mai mult decat termistorul vietii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am masurat ieri dar aparatul nu avea mai mult de 2k (si nu dadea nici un semn ca misca vreun Ohm pe-acolo)

Am citit azi un pont, din intamplare; sa vad daca se aplica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu doar sa masori ci sa faci un test, sa pui in locul termistorului un trimmer (potentiometru) si sa invarti de el pana apare alarma in bord si apoi sa masori valoarea rezistentei... sa ai un punct de referinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...