Jump to content

Recommended Posts

Anul trecut mi-am luat o pereche de cizme de motocross. Tot timpul am avut probleme cu schimbatul vitezelor cu aceste cizme, la inceput am zis ca nu sunt rodate, ca nu m-am obisnuit destul cu ele, dar si dupa 4 luni schimbarea vitezelor era tot lenta si incerta, asa ca m-am gandit cum sa modific cizma stanga pentru a putea agata mai bine schimbatorul. Acum e mult mai bine, cu extensia de talpa, schimbarea treptelor de viteza in sus se face sigur si destul de precis incat sa nu deranjeze. :excl:

post-74179-0-22018100-1399972720_thumb.jpg

Interesant, am acceasi problema, dar ma gandeam sa modific schimbatorul, adica sa il aduc mai in exterior cumva, sa prinda mai bine. Cu cizmele de touring simt mult mai bine vitezele, dar cu astea de cross marimea 46, parca sunt un elefant la balet.

Nu te deranjeaza deloc prelungirea cizmei? adica sa zgarii motorul, sa se agate pe undeva, etc?

Nu te deranjeaza deloc prelungirea cizmei? adica sa zgarii motorul, sa se agate pe undeva, etc?

Prelungirea cizmei deranjeaza decat un pic la mersul pe jos. Motorul nu s-a zgariat de la prelungirea cizmei si nici nu am ce sa agat in afara de schimbator. Doar varful piciorului sta un pic mai inafara, dar m-am obisnuit. :peace:

Te-ai gandit in caz de accident sa nu fie ceva nasol cu aceasta modificare ? Daca cizma nu a fost gandita in asa fel, cred ca o sa incurce undeva. Zic si eu ca fapt divers.