Sari la conținut

SEAWOLVES BIKE FEST VII - Mamaia 2014 (13-15 Iunie)


Seawolves
 Share

Postări Recomandate

poze de la parada nimic? cred ca m-au fotografiat pe putin 5-6 persoane... hai cu pozeleeeee

 

p.s. nu a venit nimeni special ptr rom-ul de la poarta; dar dupa atata ploaie inghitita meritam si noi! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

si inca un lucru care nu am vrut sa-l scriu dar se pare ca nu sunt singurul patit ! cu tot respectul pt.ce-i ce au muncit la organizarea intrunirii, mai multa atentie la paza motocicletelor

mi-e miau furat butoanele de setare km si ceas....si am vorbit in seara asta cu un bun prieten lui iau furat piulita de la surubul de abreiaj sunt maruntisuri dar nu e frumos ,cred ca nu-i convine nimanui sa-i dispara ceva pe moto!.

inca o dat mult respect pt.toata lumea,sper la anul sa fie ceva mai bine.si sa se tina cont de anumite pareri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si inca un lucru care nu am vrut sa-l scriu dar se pare ca nu sunt singurul patit ! cu tot respectul pt.ce-i ce au muncit la organizarea intrunirii, mai multa atentie la paza motocicletelormi-e miau furat butoanele de setare km si ceas....si am vorbit in seara asta cu un bun prieten lui iau furat piulita de la surubul de abreiaj sunt maruntisuri dar nu e frumos ,cred ca nu-i convine nimanui sa-i dispara ceva pe moto!.inca o dat mult respect pt.toata lumea,sper la anul sa fie ceva mai bine.si sa se tina cont de anumite pareri

Stai linistit ca nu e nici prima si nici ultima oara cand se fura.deja e o traditie ca la toate intrunirile Seawolves sa se fure cate ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ciuda tuturor NEGATIVELOR date pe aici de catre cei ce vad viata in doliu, concluzia mea este ca totul a fost EXCEPTIONAL, Felicitari tuturor celor care s au implicat ca sa fie totul cat mai bine si frumos. Bravo si LA MAI MULTE... pana si ploaia a avut farmecul ei. Si filmulete daca se poate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si inca un lucru care nu am vrut sa-l scriu dar se pare ca nu sunt singurul patit ! cu tot respectul pt.ce-i ce au muncit la organizarea intrunirii, mai multa atentie la paza motocicletelor

mi-e miau furat butoanele de setare km si ceas....si am vorbit in seara asta cu un bun prieten lui iau furat piulita de la surubul de abreiaj sunt maruntisuri dar nu e frumos ,cred ca nu-i convine nimanui sa-i dispara ceva pe moto!.

inca o dat mult respect pt.toata lumea,sper la anul sa fie ceva mai bine.si sa se tina cont de anumite pareri

Pai cred ca o solutie buna ar fi daca s-ar renunta la parcarea asta obligatorie intr-un loc separat si si-ar tine fiecare motorul langa cort sau langa casuta, pentru ca niciodata nu vor putea sa pazeasca 2-3 oameni o mie de motoare, dar fiecare in parte ar putea sa isi pazeasca propriul motor mult mai bine.

Daca exista teama ca unii ar putea sa faca prostii cu motoarele prin champing, ar trebui instituita de la bun inceput regula ca cine ar face asa ceva va fi exclus din locatie, retragandu-i-se si bratara. Iar acei 2-3 oameni care au pazit (ineficient) sutele de motoare, ar fi mult mai eficienti daca ar pazi doar 2-3 participanti mai inflacarati care ar incerca sa faca tampenii cu motoarele prin champing. Alt avantaj ar fi ca s-ar consuma si mai putina energie organizatorica necesara amenajarii parcarii (garduri, marcaje etc.)

 

Referitor la celelalte aspecte:

- lipsa romului de la intrare (nici eu nu am primit asa ceva) sau a unui amicabil "Bun venit" = sunt absolut lipsite de importanta. Nimeni nu a venit acolo pentru lucrurile astea;

- locatia = execrabila, dar asta tine mai mult de proprietarii locatiei si in mai mica masura de organizatori;

- cazarea (am stat in casuta unui amic chiar in locatie) = a fost chiar mult mai rau decat locatia in sine. 110 lei/noapte pentru o casuta a carei usa nu se incuia decat pe dinafara, geam pe langa care puteai sa bagi un deget (geamul fiind inchis), lipsa oricarui dulap, raft sau cuier (ne-am tinut hainele pe jos pe o podea super imputita si plina de tot felul de insecte), prezenta insectelor in toata camera inclusiv in pat, toaleta fara hartie igienica, fara prosoape (la prosoape chiar nu aveam pretentie), fara apa calda, dar cu urme de rahat in wc-u si cu racordul de scurgere al chiuvetei care curgea direct pe podea, apa reziduala scurgandu-se in sifonul de pardoseala. Peste toate astea nu am primit niciun fel de chitanta sau bon fiscal pentru banii platiti pe cazare, chiar daca am solicitat acest lucru la receptie. Aici vina este 100% a proprietarilor locatiei si nicidecum a organizatorilor;

- mancarea = acceptabila, cu mentiunea ca eu gatesc ciorba de burta si prin comparatie, ciorba de acolo era un fel de ceai de burta; restul acceptabil ca gust si mod de preparare dar mai putin gramajele care in realitate erau la jumatate fata de cele afisate pe listele de preturi de unde si iluzia ca preturile au fost decente;

- bautura = ok; faptul ca nu se astepta la coada la mancare sau bautura a fost un mare plus; la fel si faptul ca numarul meselor si bancilor a fost suficient de mare astfel incat oricine sa gaseasca un loc unde sa se aseze cu o bere in fata;

- lipsa alternativelor la mancare si bautura = probabil ca nu a fost premeditata... dar cine stie...e totusi o metoda de a face mai multi bani de catre cei care au avut astfel un fel de exclusivitate. Oricum, refuz total sa cred ca tocmai din motivul asta a fost aleasa aceasta locatie;

- trupele care au cantat = super ok, se vede ca aici nu s-a facut economie, cu toate ca s-ar fi putut face o mare economie cu Nicu Covaci. Ingerasii aia de copii nu aveau ce sa caute acolo si mai ales la ora aia. Pe afis a fost anuntata Phoenix dar in realitate a fost un fel de emisiune "next star" sau "romanii au talent";

- focul de tabara = super ok

- vitelul la protap = piesa de rezistenta = Bravo!

- prezenta si implicarea la fata locului a organizatorilor = foarte activa, s-a vazut efortul imens depus de toti membrii si mai ales faptul ca efortul a fost conjugat si foarte bine coordonat = Bravo!

 

Concluzie: va rog sa nu priviti mesajul meu ca pe o critica negativa, ci ca pe una constructiva si absolut impartiala. Stiu ce eforturi uriase implica organizarea acestor intruniri si indiferent de aprecierile unora sau nemultumirile altora, organizatorii merita tot respectul si toate multumirile noastre, ale participantilor.

Editat de Toni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit ca nu e nici prima si nici ultima oara cand se fura.deja e o traditie ca la toate intrunirile Seawolves sa se fure cate ceva.

Eu vin de 5 ani, e prima data cand aud asa ceva!

Nu pot da feedback pentru toalete si dusuri pentru ca nu le-am folosit.

Locatia mi s-a parut mult mai misto pentru ca e mai mare si a fost loc destul pentru toata lumea, plus multa iarba.

Eu unul o sa vin in continuare si in carje, vorba lui Hrubaru, pentru ca de fiecare data ma simt excelent - o spune oboseala care a trecut de abia luni pe seara. Clubul organizator, impreuna cu ceilalti prieteni din tara - oameni de nota 10 cu felicitari.

Sunt ferm convins ca eventualele neajunsuri se vor regla din mers pana la urmatoarea intalnire - acum si organizatorii vor sti cum sta treaba cu proprietarii locatiei si cei din urma vor sti care este standardul.

Rezumat: a fost roooooooock!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai are nimeni poze ?

sambata dimineata...toaleta de langa focul de tabara........ la femei

iar la barbati.....dezastru.....aparatul foto a refuzat sa presteze.

pozele sunt facute de un prieten , ....... nu comentez.

 

 

cat despre romul de la intrare ,vineri dimineata intre 10 -11 cand am ajuns nu se servea.

asa ca preventiv am avut de acasa...:)

post-9350-0-58921000-1403129807_thumb.jpg

post-9350-0-46807800-1403129823_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand multumim, in numele clubului si al celor care au pus umarul impreuna cu noi la organizare (mentionam in mod special Heavy Riders MC), pentru participarea si starea de spirit a tuturor celor ce au onorat cu prezenta cea de-a VII-a editie a Seawolves Bike Fest.

 

Peste 3000 de oameni au trecut pragul festivalului nostru iar la parada au fost cateva sute de motoare (aprox 850 dupa estimarile politiei rutiere) – cifre care ne arata ca intrunirea de la malul marii este apreciata si asteptata si care ne determina sa depunem eforturi din ce in ce mai mari pentru a fi la nivelul asteptarilor. Un lucru e clar... cu cat numarul participantilor creste, cu atat este mai greu sa multumesti pe toata lumea.

 

O prima observatie pentru a justifica schimbarea locatiei: campingul in care am tinut festivalul in ultimii 5 ani devenise in primul rand neincapator – la fluxul de vizitatori de anul acesta ar fi trebuit sa inchidem efectiv portile de vineri seara. In plus, conditiile de acolo se schimbasera si se vor schimba si mai mult, ca urmare a procesului de modernizare a statiunii Mamaia, devenind inadecvat unei intruniri moto.

 

In ceea ce priveste nemultumirile exprimate in postarile voastre – si pe care le vom asimila intr-un mod constructiv - avem explicatii si justificari coerente pentru fiecare dintre ele dar, asa cum a spus cineva mai sus, ar trebui sa stiti ca standardele noastre sunt cele cu care v-am invatat in ultimii 5 ani, iar ceea ce nu a functionat corect anul acesta au fost necunoscutele de care te lovesti inevitabil in momentul in care intervine un element nou – respectiv schimbarea locatiei. Pe scurt, problema toaletelor si a dusurilor a fost o „teapa” pe care ne-am luat’o inclusiv noi, organizatorii, din partea proprietarilor care au fost in mod evident depasiti de amploarea evenimentului.

Iar acum vom incerca sa luam punctual reprosurile aduse in posturile voastre. Ne consideram datori, ca si organizatori, in a aduce explicatii.

  • Problema bratarilor: aceasta este procedura standard la toate intrunirile din tara, de ani de zile. Nu reinventam noi roata. Iar la un flux de peste 3000 de oameni, credem ca e absurd sa ne ceara cineva sa tinem minte cui am dat bratara si cui nu, sau sa tinem minte cine intra pentru o ora si cine pentru doua zile. Deci in aceasta privinta chiar consideram ca posesorii de bratara ar trebui sa fie constienti de insemnatatea acelui obiect si sa aiba grija de el. Au fost zeci de cazuri in care bratari rupte au fost schimbate cu bratari noi, sau bratari de acces numai in zona de spectacole au fost schimbate cu bratari de acces in zona de campare. Deci nu am fost neintelegatori. Ne confruntam cu acest gen de probleme de ani de zile iar experienta ne-a invatat cum sa le gestionam.

 

  • Dusurile si wc-urile: un mare minus, subscriem si noi ca organizatori. Explicatiile exista, dar sunt tardive. Pe scurt, cum am spus si mai devreme, a fost teapa pe care ne-am luat’o si noi din partea proprietarilor campingului. Greseala noastra a fost ca am avut incredere in garantiile lor ca totul va fi OK. Au fost depasiti de eveniment, iar noi nu prea aveam cum sa anticipam acest lucru fiind la primul eveniment organizat in aceasta locatie. In plus, inainte de inceperea festivalului totul arata super OK.

Dar, desi este destul de jenant, si chiar cu riscul de a atrage noi comentarii, simtim nevoia sa precizam si noi anumite lucruri din culise. A postat cineva mai sus niste poze din toalete facute sambata dimineata. Se poate vedea ca echipamentele sunt noi, iar ce se intampla acolo este defapt vandalism. Pur si simplu au fost smulse din pereti rezervoarele de apa, rupte si daramate vasele de WC. Chestii asemanatoare se intamplau si cu chiuvetele sau dusurile. In timpul festivalului am chemat de cel putin 3 ori instalatorii sa repare baile... erau si ei siderati de ceea ce gaseau acolo. Nu stiu ce organizator ar putea controla asa ceva. Paza la bude?! In plus, oameni buni – mergeam din ora in ora sa tragem apa la WC-uri! Ca s-o ziceam pe aia buna – s’au c***t si pe jos, pe gresie... In conditiile in care au fost si toalete ecologice de backup. Hartia igienica, sapunurile, pe care noi personal le-am adus, dispareau in 5 minute. Sunt detalii care au dus la impresia generala care ni se reproseaza aici. Nu dorim sa acuzam pe nimeni, incercam doar sa oferim si o alta perspectiva a problemei, pentru cine este dispus sa asculte o explicatie. Pentru toti insa – ne cerem scuze, si garantam ca a fost prima si ultima data cand participantii la Seawolves Bike Fest se confrunta cu asa ceva.

 

  • Romul de la intrare: Deschiderea oficiala a festivalului a fost Vineri, 13 Iunie, ora 12.00. Din acel moment au fost „puse in aplicare” cele 60 de sticle de rom de bun venit. Este foarte posibil ca la un moment dat sa se fi terminat, sau ca cei de la intrare sa fi sarit vreun vizitator in momentul in care se facea o coada de cateva zeci de motociclete. Pentru cei care au ratat dusca de bun venit, ne cerem scuze, chiar nu a fost reavointa sau lipsa de ospitalitate. Asa ceva nu ne caracterizeaza. Speram sa fi prins in schimb una din cele cca 500 de portii de vitel la protap ;-).

 

  • Parcarea de motoare: Avem in fiecare an aceleasi discutii despre felul in care separam zona de campare de zona de parcare. Experienta ne-a invatat ca aceasta este cea mai buna solutie pana cand vom gasi o locatie suficient de mare care sa permita o gestionare la comun. Momentan explicatiile ar trebui sa fie evidente pt toata lumea. In primul rand imaginati-va ce ar fi insemnat peste 1500 de motoare printre multimea de corturi din zona de campare. Cum ar fi aratat tot peisajul in momentul in care motoarele s’ar fi strans pentru parada. In plus, suntem la mare, desi e gazon, sub acel gazon terenul este nisipos, este foarte usor sa te impotmolesti. Cum am fi putut gestiona problema mai multor motoare cu rotile tractoare ingropate in nisip, intre corturi? Ne cerem scuze celor carora le’au disparut diferite piese sau accesorii – iarasi credem ca e o chestie care tine de cultura si demnitatea noastra ca motociclisti, nu neaparat a noastra ca organizatori. Nu poti veni la fiecare motociclist care sta langa motor sa’i ceri sa demonstreze ca e al lui si poate sa scoata piulita de la surub. Consideram ca sunt chestiuni care tin de bun simt si omenie, nu neaparat de organizare.

 

  • Spectacolele pe scena: Aici a fost o situatie tragi-comica. Pe scurt... imaginati-va ca Seawolves nu ar fi pus pe scena la 12 noapte o serbare de copii, iar o ora mai tarziu o „verisoara de la Tecuci” ;-). Speram sa fi reusit compensarea prin spectacolul de artificii si cel de folk la foc de tabara. Dar... ne vom revansa si la acest capitol la anul, speram cu cel putin o surpriza de proportii... internationale.

Acestea fiind spuse, multumim inca o data tuturor celor ce ne-au ajutat la organizarea acestui eveniment, si in primul rand celor care au participat si au petrecut in ciuda tuturor inconvenientelor. Multumim si pentru comentariile si impresiile de dupa... Impreuna cu voi vom trage si noi invatamintele si concluziile din aceasta editie, iar un lucru e sigur – in 2015 se vor schimba radical ori conditiile, ori si conditiile si locatia! In bine, bineinteles!

 

Sa aveti un sezon fain, lipsit de probleme, si sa ne vedem sanatosi si cu chef de petrecere pe la alte intruniri prin tara!

 

Seawolves M.C. Romania

 

P.S.: Vom reveni cat de repde cu poze si filmari de la SWBF VII.

Editat de Seawolves
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vineri romul era pe masa, 4-5 baieti de la Seawolves prezenti, 4 insi la "coada", niciunul nu a fost poftit sa ia un pahar de bun venit. La mine e al 3-lea an,deci daca in ceilalti 2 ani baietii au stiut sa ne dea acel gest simbolic, de data asta nu au facut-o, n-are rost sa mai dezvoltam. Nu de aia venim acolo, doar ca in momentul in care esti obisnuit intr-un fel de la editiile trecute si cand faci publicitate ca participantii vor primi "ceva" de bun venit atunci cand vezi ca nu e asa observi, atata tot.

 

Nu stiu nimic de zecile de bratari inlocuite, n-am auzit la nimeni, stiu doar la prietenii mei care sunt prima data acolo si nici nu stiau ca ne vom intoarce si sambata acolo, ei au crezut ca e doar pentru seara de vineri, si-au rupt bratarile cand au facut dus. A doua zi nu au fost primiti desi aveau la ei bratarile rupte, nici vorba de inlocuit bratari, fapt pentru care nici nu au mai luat parte la seara de sambata.

 

Probabil sunt incidente izolate dar asta nu inseamna ca nu s-au intamplat.

Editat de the mentalist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vineri romul era pe masa, 4-5 baieti de la Seawolves prezenti, 4 insi la "coada", niciunul nu a fost poftit sa ia un pahar de bun venit. La mine e al 3-lea an,deci daca in ceilalti 2 ani baietii au stiut sa ne dea acel gest simbolic, de data asta nu au facut-o, n-are rost sa mai dezvoltam. Nu de aia venim acolo, doar ca in momentul in care esti obisnuit intr-un fel de la editiile trecute si cand faci publicitate ca participantii vor primi "ceva" de bun venit atunci cand vezi ca nu e asa observi, atata tot.

 

Nu stiu nimic de zecile de bratari inlocuite, n-am auzit la nimeni, stiu doar la prietenii mei care sunt prima data acolo si nici nu stiau ca ne vom intoarce si sambata acolo, ei au crezut ca e doar pentru seara de vineri, si-au rupt bratarile cand au facut dus. A doua zi nu au fost primiti desi aveau la ei bratarile rupte, nici vorba de inlocuit bratari, fapt pentru care nici nu au mai luat parte la seara de sambata.

 

Probabil sunt incidente izolate dar asta nu inseamna ca nu s-au intamplat.

Te'ai blocat rau in romul ala!

Daca tie chiar ti se pare fair play ca din tot ce am facut noi acolo faptul ca nu ai primit o dusca de rom la intrare a fost cea mai marcanta chestie... la anul ai din partea noastra o sticla.

Parol!

Cat despre bratarile rupte care nu au fost schimbate cu bratari noi - sorry man... dar NU are cum sa fie real!

 

Dar... noi sa fim sanatosi, sa putem si la anu sa fim asa nasoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce tot aveti cu acel rom, eu am apucat la 16.30 cand am ajuns vineri, era bun dar slab, sau poate pentru mine era slab dar asta e :) Nu am mers eu 250 km ptr rom sau altele... Pe mine ma deranjat mult ploaia si cortul, in loc sa stau la concert eu scoteam apa din cort si puneam hainele la uscat si altele si... numai conteaza, speram sa se schimbe locatia sau sa o modernizeze pe asta care e in mai bine, alte WC-uri, alte dusuri si un magazin restaurant ceva si.. umbrele pe plaja dar... Modernizarea e buna si pentru ei de la camping, asa ar atrage mai multi clienti, ca asa cum e... nici gratis nu as sta acolo... Poate a incapea motoarele la un camping, dar numai motoare fara masini, dar asta e, fiecare vine cu ce are si cum poate. Si alta problema nu prea e ordine, nu ii tine nimeni din scurt pe uni noaptea, unul tura motorul pe loc aiurea cu toba sparta sau ce era cu noaptea in cap, unul cu o dubita la 3 noaptea el incerca sa o scoata din nisip si altele. Intruire se distreaza noaptea, dar omu mai trebuie sa si doarma cateva ore barim dimineata, alti fac sute de km pe drum sa ajunga acolo si uni vin direct de la munca cred...

Editat de LaurX82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moldo' faptul ca am ajuns vineri dimineata la 7,30 se pune de naspa la voi sau la mine? la voi ca nu am gasit pe nimeni treaz sau la mine ca nu am ajuns de joi seara ca sa nu ma pot trezi dimineata ? :) discutia despre rommmmmm devine deja aiuritoare . astept surpriza de anul viitor (numai sa nu fie "Greu de ucis 2" - cu nicu covaci )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moldo' faptul ca am ajuns vineri dimineata la 7,30 se pune de naspa la voi sau la mine? la voi ca nu am gasit pe nimeni treaz sau la mine ca nu am ajuns de joi seara ca sa nu ma pot trezi dimineata ? :) discutia despre rommmmmm devine deja aiuritoare . astept surpriza de anul viitor (numai sa nu fie "Greu de ucis 2" - cu nicu covaci )

Tu sa taci ca ai lasat apa minerala acasa! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Camping-ul si parcare moto mi s-au parut chiar ok. Fata de bolovani de anul trecut era mai bine. Despre vandalism si furturi.. ne impuscam singuri in picioarele. Nu mi se pare o idee prea buna cu motoare intre corturi. Sigur cineva sub influenta momentului isi va porni noaptea motoreta, nu vreau sa ma inchipui cum e sa stai in cort si sa vine ditamai chopper peste tine.

 

La furturi de piulite mai e si posibil sa fie vorba despre pierderi pe drum, nu m-as agita prea tare.

 

Parahul meu de rom pentru 2015 il cedez lui mentalist :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...