Sari la conținut

Intrebare traseu Dobrogea


a_costin
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Am de gand sa vin la mare la Seawolves, de la Bucuresti, preferabil ocolind cat de mult se poate autostrada.

Intrebarea pe care o am la voi este daca stiti starea drumului Ostrov - Ion Corvin - Adamclisi.

 

Eu in 2011 am ajuns (deviat de politie) la intoarcere spre Bucuresti prin Adamclisi - Ion Corvin, dar acolo am luat-o spre Cernavoda. Drumul mi s-a parut acceptabil pana acolo, chiar cu unele zone superbe, dar nu am idee cum e mai departe (Ostrov).

 

Principala problema este ca merg pe sportiva, deci daca mai e valabila partea cu piatra cubica pe la Ostrov, probabil voi ocoli. Nu am gasit confirmari recente despre aceste drumuri, poate ma ajutati voi, cei din comunitatea locala. Nu am pretentia la drum de alergat/"ca-n palma" sau mai stiu eu cum, doar sa fie decent si practicabil si pentru mine.

 

De asemenea, presupunand ca voi veni prin Adamclisi "cumva", ce traseu recomandati spre Constanta? Via Murfatlar, sau merita prin Topraisar, sau chiar un ocol mai la sud?

 

Va multumesc!

Editat de a_costin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adamclisi valu constanta e ok doar ce l.am facut in weekend. Mici portiuni dupa adamclisi si aproape de murfatlar cu asfalt mai prost dar nimic prea grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asfaltul e bunicel in general iar peisajul face ca drumul sa merite incercat.

 

Pierzi ceva timp la bac la Ostrov.

 

Noaptea nu recomand.

Exact asta e intrebarea cea mai presanta: bucata Ostrov - Adamclisi. Am citit pe aici niste povesti horror despre piatra cubica, dureri de spate, rinichi dizlocati (glumesc), dar toate povestile acestea erau scrise cu ceva ani in urma. Eu nu am ocazia sa trec pe acolo ca sa pot confirma.

 

Stiu de bac, stiu si de peisaj, de aceea si inclin spre aceasta ruta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ion Corvin - Constanta e perfect practicabil cu o sportiva. S-a asfaltat de curand aproape in intregime, iar asfaltul e ca in palma. O sa dai si de o mica portiune de serpentine, intr-o zona impadurita, unde te sfatuiesc sa faci 2-3 ture de recunoastere a traseului daca vrei sa te dai tare. Sunt viraje de viteza urmate de cateva ace de par nasoale, fara vizibilitate.

 

De la Ion Corvin spre Ostrov nu stiu in ce stare e asfaltul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta e intrebarea cea mai presanta: bucata Ostrov - Adamclisi. Am citit pe aici niste povesti horror despre piatra cubica, dureri de spate, rinichi dizlocati (glumesc), dar toate povestile acestea erau scrise cu ceva ani in urma. Eu nu am ocazia sa trec pe acolo ca sa pot confirma.

 

Stiu de bac, stiu si de peisaj, de aceea si inclin spre aceasta ruta.

Era un sat cu o portiune de 2-300 m parca de drum prost, dar nu cred ca are rost sa il iei in seama, compenseaza cu restul.

Editat de Gnraloo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost sambata de la bac pana la Baneasa si nu are piatra cubica decat putin prin Baneasa. Baneasa Deleni nu mai stiu insa intre Deleni si Pietreni este de vis asfaltul. Este proaspat asfaltat pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De indata ce ai trecut cu bacul, intr-adevar asfalul e recent.

Insa s-a valurit foarte tare; nu poti sa mergi mai tare de 80-90 ca te ia cu rau de mare :)

 

Sunt portiuni imediat dupa satucul cu piatra cubica une e asfalt ca-n palma dar foarte putin 3-5 km si pana in satuc sunt niste curbe frumoase. In valuri, valuri, valuri.

 

Daca nu te grabesti mergi cu incredere, peisajul e frumos.

 

P.S. Am fost de 1 mai. ( http://goo.gl/maps/WxcZW )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Salut,

Sambata as vrea sa bag un drum pe calarasi, ostrov-murfatlar si caut ceva de retur, are rost sa o iau spre Tulcea (eventual Ovidiu-Harsova)? motoreta prefera asfalt bun si evitat autostrazi.

Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Sambata as vrea sa bag un drum pe calarasi, ostrov-murfatlar si caut ceva de retur, are rost sa o iau spre Tulcea (eventual Ovidiu-Harsova)? motoreta prefera asfalt bun si evitat autostrazi.

Va multumesc

Te abati mult de la drum, dar ca idee, poate pt viitor, daca motocicletei tale ii plac virajele, incearca urmatorul traseu: Constanta - Harsova - Tulcea . Mai exact, inainte de intrarea in Harsova, faci dreapta spre Saraiu, Topologu, Ciucurova, etc. Este un OMV acolo unde sugerez sa si alimentezi. Asfalt bun, viraje succesive cat cuprinde, trafic redus. Verifica traseul pe Google maps. Drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...