Sari la conținut

ACCIDENT BAIA MARE 20.05.2014


pik
 Share

Postări Recomandate

Motociclist ranit intr-o intersectie din Baia Mare din cauza unui sofer care nu a respectat culoarea semaforului. Ciudat accident, daca e sa ne luam dupa declaratii. Voi ce ziceti?

http://www.emaramures.ro/Stiri/98401/ACCIDENT-Motociclist-ranit-intr-o-intersectie-din-Baia-Mare-din-cauza-unui-sofer-care-nu-a-respectat-culoarea-semaforului-post-69687-0-61001500-1400648963_thumb.jpgpost-69687-0-55410000-1400648975_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i nimic ciudat in declaratia soferului; este cat se poate de fireasca. Nu vei vedea niciodata pe unul care trece pe rosu sa recunoasca. "Am trecut pe galben" este o afirmatie la fel de comuna ca si raspunsul la intrebarea "Ati consumat alcool inainte sa va urcati la volan?" ..."Numai o bere". Pt multi, culoarea galbena a semaforului are exact aceeasi semnificatie cu cea verde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si toata lumea ar trebui sa se asigure cand intra in intersectie cand tocmai s-a facut verde. Stiu vreo 5 semafoare din Bucuresti unde daca ii dai blana cand se pune verde, garantat te ia vreun sofer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca in Baia Mare sunt semafoare temporizate, insa am fost prin orasele in care sunt asa si mi se pare cea mai periculoasa chestie. Toata lumea trece cand vede ca mai are o secunda de verde/galben si toata lumea pleaca atunci cand mai sunt 2-3 secunde de rosu.

Dap sunt temporizate si sincronizate aproape toate semafoarele in baia mare(sunt de aici).dar sunt foarte bine organizate,verde se face doar dupa ce s-a facut rosu de 1secunda la celalalt.il cunosc personal pe cel accidentat,om de 50 si ceva de ani,profesor de liceu,Conduce absolut linisit si impecabil respectant toate regulile de circulatie.inca nu am vb cu el sa vad ce s-a intamplat,dar din punctul meu de vedere(cunoscand f bine orasul si acea intersectie) accidentul nu se producea daca bizonul cu masina inra pe portocaliu cel putin.sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru majoritatea, culoarea galben a semaforului e un al doilea verde...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca semafoarele sunt perfect sincronizate dupa cum zice george care e de prin partea locului,atunci nu avea cum sa treaca unul pe galben si celalalt pe verde.Asta inseamna clar ca cineva minte.

Normal ca probabilitatea cea mai mare e ca cel cu masina sa fi vazut galben,sa-l fi tratat ca verde,ceea ce e f des intalnit,dar el sa fi vazut galbenul cu 15-20m inainte de intersectie si sa forteze,apoi galbenul s-a facut rosu dar el sunt convins ca nici nu s-a mai uitat.

Bine ca probabil motociclistul a avut viteza mica si nu a fost un impact major.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil a intrat pe galben in intersectie, a mai ramas un pic blocat cand i-a dat blana sa treaca deja era rosu, iar invevitabilul sa produs.

 

Bine ca nu a fost la viteza mai mare. Sanatate multa motociclistului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai, perfect sincronizate inseamna ca fix in secunda in care un semafor trece de la galben la rosu, cel perpendicular trece de la rosu la verde, ceea ce inseamna ca daca eu am vazut ca mai am o secunda si se face verde si am plecat, fix in momentul in care va fi verde eu voi fi in mijlocul intersectiei, iar cel care a vazut ca mai are o secunda si se face rosu si totusi trece, la fel, in momentul in care el va avea rosu va fi in mijlocul intersectiei.Ghici ce....boom! E valabil si daca nu sunt perfect sincronizate si au o secunda delay, taranii forteaza si cu mai mult de o secunda.

 

Semafoarele temporizate sunt pentru idioti!

Poate m-am exprimat eu gresit:sunt sincronizate cu un delay de 1 secunda.adica:galben-rosu pe o parte,pe cealalta parte verde abia dupa o secunda dupa ce se facuse rosu.nu exista sansa ca cineva sa se bage pe verde si sa fie luat in plin de cineva care s-a bagat pe galben,decat de unul care s-a bagat pe rosu plin!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era s-o patesc de cateva ori la plecatul pe verde mai "voinicesc", intotdeuna se gaseste un idiot care sa treaca pe rosu pe drumul perpendicular.

acum stiu manevra, intersecita se trece la pas si cu ochii in 4 daca pleci primul.

Altfel sanatate multa accidentatului si dosar penal vinovatului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai periculos e atunci cand nu esti oprit la semafor, ci vii mai de departe si vezi ca mai sunt cateva secunde de rosu, ai banda libera, asa ca mentii o viteza constanta ca sa treci cand se face verde, fara sa mai incetinesti. Si automat patrunzi in intersectie foarte repede (ca deja ai nitica viteza) si foarte devreme (imediat dupa ce s-a facut verde). Si atunci sunt sanse mari sa te loveasca un meserias care a fortat trecerea (galben-rosu). Am vazut multi care la galben accelereaza in loc sa se opreasca, desi ar putea sa o faca, si nici nu apuca sa treaca ca se face rosu... si atunci chiar nu mai pot opri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fortari se fac pe ambele sensuri, si verde-galben-rosu si rosu-verde . Nu spun ca prietenul tau profesor a facut asta, spun doar ca se practica destul de des fortarea asta, lucru observat personal in urma tuturor drumurilor facute prin tara in ultimii ani.

 

da...verde-galben-rosu de cei grabiti sau care cred ca au timp si accelereaza si mai tare (crescand pagubele in caz de impact) si rosu-verde de cei ce cunosc zona (mai ales soferii de bus sau taxi) care stiu cand se face verde in functie de alte semafoare (de exemplu cel al pietonilor care se face rosu) si grabiti fiind mereu pleaca 1-2 secunde pe rosu

 

Concluzie: nu mai plecati in tromba de la semafor, chiar daca s-a facut verde.

 

da, asta e concluzia...si chiar si cu plecat normal, o privire in plus nu strica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Mai periculos e atunci cand nu esti oprit la semafor, ci vii mai de departe si vezi ca mai sunt cateva secunde de rosu, ai banda libera, asa ca mentii o viteza constanta ca sa treci cand se face verde, fara sa mai incetinesti. Si automat patrunzi in intersectie foarte repede (ca deja ai nitica viteza) si foarte devreme (imediat dupa ce s-a facut verde). Si atunci sunt sanse mari sa te loveasca un meserias care a fortat trecerea (galben-rosu). Am vazut multi care la galben accelereaza in loc sa se opreasca, desi ar putea sa o faca, si nici nu apuca sa treaca ca se face rosu... si atunci chiar nu mai pot opri.

 

patit asta prin 2009, cu motorul:) exact cum ai spus tu. Atunci m-am panicat si am blocat fata si m-am dus taras vreo 4 metri. Vina a fost a dobitocului care a fortat, dar ACUM,uitandu-ma in urma si uitandu-ma la cum se circula la noi, as spune ca vina a fost a MEA pentru ca am fost naiv si prost si nu mi-am pazit fundul.

 

Trebuia sa incetinesc foarte mult inainte sa intru in intersectie incat sa pot evita orice dobitoc. Am cazut prada semafoarelor pt idioti, cum le-a zis Starcream, si nu sunt ironic. Probabil daca nu era temporizat , si nu vedeam ca mai am 2-3 sec de rosu, si ar fi fost doar rosu,as fi franat pana la stationar aproape si scapam fara nimic...

 

Sunt de acord ca semafoarele temporizate sunt o idee proasta (in Romania...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand vin spre semafor si vad ca se face verde in timp ce inca nu am oprit, intotdeauna intru cu frana pusa, fie cu masina, fie cu motorul. Sunt multi bizoni care trec pe rosu de 2 secunde. Cand plec primul de pe loc, intotdeauna verific in zare sa nu vina vreun intarziat. Am cativa "salvati" pana acum care m-ar fi lovit in lateral.

Editat de audi_A9
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

eu sunt curios daca domnul profesor este bine.

Yep,e ok.un pic sifonat dar nimic grav din cate am aflat astazi.grija mare!

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica e nevoie de 90 de zile de spitalizare :rusinica:

Nu cunoac Noul Cod spre rusinea mea.adica e nevoie de 90 de zile de spitalizare ca sa i se faca la ametitu' de sofer dosar penal?pftiu...interesanta noua lege,ce pot sa spun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma rog, nici eu nu inteleg, dar ce sa ii faci... nu vezi, coruptia ia cu suspendare, banii nu se mai intorc, vina nu prea e pedepsita la noi. rromania, mereu suprinzatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este foarte simplu George: mai exista niste oameni ca....sida sa zicem (nu, nu e vorba de boala, e vorba de ginerele domnului basescu), care sa zicem, accidenteaza un alt profesor, in bucuresti. pai in cazul asta, avem doua posibilitati, ori e ceva simplu...iar domnii doctori in 90 de zile au tot timpul sa faca si sa desfaca, deci nimic grav, un accident colea, de ce sa il bagam pe tinerel la penal, ori victima moare. pentru acest al doilea caz, exista avocati bine platiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...