Sari la conținut

Transalpina 2014 - prima traversare (incercare)


Postări Recomandate

Duminica am zis sa incercam sa vedem daca se poate trece pe cel mai inalt drum din Romania, in ciuda statisticilor care spun ca Transalpina nu s-a putut niciodata trece mai devreme de luna iunie. Si aveau dreptate!!!

Dupa o scurta ploaie "de munte" in zona Voineasa, am inceput urcarea pe langa dalele de beton care blocau drumul (acestea au fost mutate astfel incat si cu masina se poate trece), iar ploaia a fost inlocuita de ceata, asa ca incet incet am inaintat. Prima portiune de drum este "dotata" cu tot felul de obtacole, de la brazi rupti de vijelii si aruncati in drum, pana la pietre, fragmente de stanca cazute pe carosabil, asa ca am bagat un super slalom printre ele, cu morcovul de rigoare in posterior. :)

Sus la Golul Alpin ne-au intampinat casutele de lemn goale evident si acoperite de zapada. Drumul pana acolo este relativ curat, cu cateva portiuni unde se ingusteaza si unde trebuie atentie la trecerea prin "santurile" de zapada formate de masinile trecute inainte.

Acesta a fost planul initial, insa incurajati de "fapta noastra" am zis sa ajungem pe partea cealalta a muntelui la Ranca. Prima portiune de drum inzapezita ne-a cam dat bataie de cap, acolo unde eusasera de fapt 2 Loganuri. Am zis sa trecem noi, asa ca am inceput sa impingem primul motor (Volusia!!!), dar mai bine am fi impins un frigider pe gheata. Dupa ce a trecut de patura de zapada am mai continuat inca 300 mai metrii dupa care blocaj total. Drumul era acoperit in intregime de zapada, de la peretele de stanca si pana la parapet si cu o grosime de cel putin pana la nivelul genunchiului. Noroc ca nu am trecut si cu celelalte 3 motoare, asa ca am impins inapoi chopper-ul peste portiunea inzapezita si am facut calea intoarsa, prin Obarsia Lotrului, Oasa, Tau, Sugag (unde ne-a prins o ploaie zdravana), Sibiu.

Participanti: Massimo (Volusia), Nelu (Crossrunner), Luci (Super Tenere) si eu (V-strom).

post-22512-0-61050500-1401083273_thumb.jpg

post-22512-0-80296500-1401083278_thumb.jpg

post-22512-0-00577900-1401083284_thumb.jpg

post-22512-0-78757200-1401083290_thumb.jpg

post-22512-0-98847500-1401083295_thumb.jpg

post-22512-0-76110300-1401083302_thumb.jpg

post-22512-0-74316800-1401083309_thumb.jpg

post-22512-0-62777700-1401083317_thumb.jpg

post-22512-0-43808000-1401083326_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multumim de poze. Macar asa vedem si noi transalpina daca nu reusim sa mergem pe motoare...

Interesant faptul ca nu se ocupa sa faca drumul accesibil....probabil cu masinile si tot incerca romanu sa vada frumusetea muntelui

Asteptam vara ca sa topeasca zapada si eventual o furtuna in sensul opus in asa fel incat sa dea copacii la o parte de pe carosabil....ca de...furtuna i-a adus acolo , ea sa-i dea la o parte...tipic romanesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim de poze. Macar asa vedem si noi transalpina daca nu reusim sa mergem pe motoare...

Interesant faptul ca nu se ocupa sa faca drumul accesibil....probabil cu masinile si tot incerca romanu sa vada frumusetea muntelui

Asteptam vara ca sa topeasca zapada si eventual o furtuna in sensul opus in asa fel incat sa dea copacii la o parte de pe carosabil....ca de...furtuna i-a adus acolo , ea sa-i dea la o parte...tipic romanesc

se vor ocupa cand, ca AFARA SE VA PLATI .....

prea ne am obisnuit sa avem totul CADO"

ia sa dai 10 euro sa intri la Ranca si sa iesi la Sebes pe un asfalt ... coala de hartie... si pe deasupra si special ca aderenta

 

nu vei mai da peste toate pocnitorile fara ITP iesite la plimbare, curatarea si intretinerea drumului sa fie incepand cu 1 mai!!!!!!

 

da toate astea costa..... si avand in vedere ca spaga nu a ajuns decat pentru construirea/asfaltarea drumului mai avem de asteptat ...... in regimul GRATUIT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se vor ocupa cand, ca AFARA SE VA PLATI .....

prea ne am obisnuit sa avem totul CADO"

ia sa dai 10 euro sa intri la Ranca si sa iesi la Sebes pe un asfalt ... coala de hartie... si pe deasupra si special ca aderenta

 

nu vei mai da peste toate pocnitorile fara ITP iesite la plimbare, curatarea si intretinerea drumului sa fie incepand cu 1 mai!!!!!!

 

da toate astea costa..... si avand in vedere ca spaga nu a ajuns decat pentru construirea/asfaltarea drumului mai avem de asteptat ...... in regimul GRATUIT

Sunt total deacord. Decat sa platesc un amarat de pod de pe autostrada care te duce la Ct....mai bine dau 10 euro si ma duc la munte.

Dar sa fie conditiile descrise de tine....asa da. Dar la noi nunt convins ca daca se pune taxa de 10 euro se duc tot in buzunarele altora si nu se baga in strazi.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice taxa pusa, va avea o alta utilizare decat cea pentru care e pusa. Dar credeti ca o astfel de taxa rezolva problemele? Eu personal, ma indoiesc. Si oare e potrivit sa platesti 10 euro si sa ai parte de aceleasi lucruri? Eu mi-am promis ca nu mai calc pe transfagarasan din cauza muntilor de gunoaie intalnite (pe partea spre arges). Pacat de peisajele pe care le ofera....sunt intesate de pet-uri, pungi, doze.....

Anul trecut traversand transalpina am intalnit un cioban, care mi-a povestit ca inainte cu vreo 10 zile intalnise un motociclist din GB care s-a campat in golul alpin iar a doua zi inainte de plecare, l-a vazut asezand la loc o portiune de iarba decopertata pentru a face un foc mic. A asezat cu grija iarba data la o parte cu strat de pamant, pentru a ramane locul la fel ca si inainte.

Credeti ca plata a 10 euro ii va invata pe unii sa se poarte? Nu. Si nici nu va exista cineva care sa vegheze la respectarea unor astfel de reguli si nici sa stranga dupa nesimtiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa platesc 10 euro ca sa folosesc un drum facut din banii mei? taxe din salar, tva 24%, taxa in benzina, taxa de drum (pentru conserve) si peste astea ... taxa pe segmentul respectiv de drum?

tare asta. platesc sa-l faca, si platesc sa-l si folosesc? 45 de ron? uau! nu am imprimanta de bani acasa...

cat despre intretinerea drumurilor ce sa ne miram... abia se intretin alea din campie dar la 1500 de metrii...

 

transalpina si transfagaraseanul nu sunt de abordat inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt total deacord. Decat sa platesc un amarat de pod de pe autostrada care te duce la Ct....mai bine dau 10 euro si ma duc la munte.

Dar sa fie conditiile descrise de tine....asa da. Dar la noi nunt convins ca daca se pune taxa de 10 euro se duc tot in buzunarele altora si nu se baga in strazi.....

Nu se plateste taxa de pod.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la unii se poate ...ca e pe bani!!!!!!

 

18 euro sa zicem similar cu transalpina ca lungime......

 

uite IN SEMNATURA nivelul zapezii de pe margine drumului la minutul 6.30 pai daca ar fi asa la noi ar fi inchise tot anul si TT SI TF....

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faina tura. pacat ca nu ati putut trece.

deci eu n-as fi acvut nici o o sansa in martie cand am vrut eu sa ma duc :D

cat despre taxe pot zice doar atat: sunt atatea taxe si accize bagate in benzina si rovigneta incat ar putea sa se ocupe de toate drumurile din romania! deci sa circul pe orice drum din romania nu e deloc gratis!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faina tura. pacat ca nu ati putut trece.

deci eu n-as fi acvut nici o o sansa in martie cand am vrut eu sa ma duc :D

cat despre taxe pot zice doar atat: sunt atatea taxe si accize bagate in benzina si rovigneta incat ar putea sa se ocupe de toate drumurile din romania! deci sa circul pe orice drum din romania nu e deloc gratis!

 

Nu, n-ai fi reusit in martie (cred eu) nici pana la Golul Alpin.....

Legat de zapada de pe drum, ne-am intrebat si noi de ce naiba nu baga o lama pe portiunile blocate si gata, insa banuiesc ca pe langa asta sunt obligati sa curete TOT drumul si de alte obstacole (copaci, pietre, bucati de stanca), inainte de a comunica oficial deschiderea drumului, iar acest demers complet de curatare se face "de sus"....

:) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu, n-ai fi reusit in martie (cred eu) nici pana la Golul Alpin.....

Legat de zapada de pe drum, ne-am intrebat si noi de ce naiba nu baga o lama pe portiunile blocate si gata, insa banuiesc ca pe langa asta sunt obligati sa curete TOT drumul si de alte obstacole (copaci, pietre, bucati de stanca), inainte de a comunica oficial deschiderea drumului, iar acest demers complet de curatare se face "de sus"....

:) :)

sa bagi o lama este o prostie romaneasca ....se baga FREZA , si dupa trebuie sa ai canale de scurgere la marginea drumului plus un sistem de PARAZAPEZI astefel montate in cat zapada sa se topeasca pe loc si sa nu vina in drum ca o avalansa la incalzirea brusca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am promis ca nu mai calc pe transfagarasan din cauza muntilor de gunoaie intalnite (pe partea spre arges). Pacat de peisajele pe care le ofera....sunt intesate de pet-uri, pungi, doze.....

 

Sper sa nu imi sara in cap sud-istii caci nu fac aceasta remarca cu rautate, dar multe ,,se schimba'' cand treci Carpatii in spre Ardeal ... tine doar de oameni si de constiinta civica care i-a nastere si din comportamentul celor de langa tine, daca cei de langa tine nu arunca gunoiul pe jos nu arunci nici tu ...

 

Cat despre taxarea obiectivelor turistice sunt 100% de acord cu asta , atata timp cat acesti bani se folosesc pt. respectivul obiectiv si nu merg in ,,oala comuna'' de la Bucuresti, doar cu bani se pot intretine la standarde ridicate (occidentale) aceleste obiective, chiar daca noua nu ,,ne place'' sa platim ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu imi sara in cap sud-istii caci nu fac aceasta remarca cu rautate, dar multe ,,se schimba'' cand treci Carpatii in spre Ardeal ... tine doar de oameni si de constiinta civica care i-a nastere si din comportamentul celor de langa tine, daca cei de langa tine nu arunca gunoiul pe jos nu arunci nici tu ...

 

Cat despre taxarea obiectivelor turistice sunt 100% de acord cu asta , atata timp cat acesti bani se folosesc pt. respectivul obiectiv si nu merg in ,,oala comuna'' de la Bucuresti, doar cu bani se pot intretine la standarde ridicate (occidentale) aceleste obiective, chiar daca noua nu ,,ne place'' sa platim ...

taxa de TA si TF sa fie data ADMINISTRATORULUI de LOCATIE adica strict firmei care CONCESIONEAZA soseaua respectiva

 

 

atat TF cat si TA nu sunt sosele de interes national in TRANSPORTURI, nu trec tiruri cu marfa si nu asigura tranzit de persoane ca o autostrada sunt pur si simplu RUTE TURISTICE care trebuie sa fie AMENAJATE

 

parcari , locuri de belvedere, terase, si restaurante cu ARHITECTURA LOCALA nu gen ROCOCO de la RANCA.....

 

platesti taxa la intrare, beneficiezi de un autocolant si de o mica prezentare cu harta a zonei, ai un asfalt rugos cu aderenta maxima, marcaje ok si nu mai dai de gunoaie, masini parcate pe mijlocul drumului, si toate rablele iesite la un gratar la bordura

 

asa vad eu TAXA nicidecum la ministerul transporturilor sau la primaria de judet!!!!!

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu imi sara in cap sud-istii caci nu fac aceasta remarca cu rautate, dar multe ,,se schimba'' cand treci Carpatii in spre Ardeal ... tine doar de oameni si de constiinta civica care i-a nastere si din comportamentul celor de langa tine, daca cei de langa tine nu arunca gunoiul pe jos nu arunci nici tu ...

 

Cat despre taxarea obiectivelor turistice sunt 100% de acord cu asta , atata timp cat acesti bani se folosesc pt. respectivul obiectiv si nu merg in ,,oala comuna'' de la Bucuresti, doar cu bani se pot intretine la standarde ridicate (occidentale) aceleste obiective, chiar daca noua nu ,,ne place'' sa platim ...

Alin, lasa ca aveti si voi uscaturile voastre. :)

 

Sunt peste tot. La voi poate ca sunt mai multi oameni care au avut legaturi/iesiri mai dese pe afara si au vazut cum e/cum se face.

 

In rest, se arunca la fel pe jos si se defriseaza si mai abitir. Procentul este acelasi.

 

Asta este tara in care traim...e numai una, nu sunt unii mai breji intr-o parte si altii mai praf in alta. Trebuie sa facem o medie.

 

Suntem toti Romani. Fie ca unora place, sau nu chestia asta.

Editat de middle_of_nowhere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai este mult pana departe ! Discutam o saptamana despre taxe si unde se duc banii. Altceva decat sa ne enervam nu reusim, ne batem cu morile de vant. Trebuie facut mai mult decat sa "bombanim" pe forum. Trebuie sa explodeze, inca o data "mamaliga". Cei mai "avansati" stiu ce vreau sa spun ... poate si cei mai tineri sa ia initiativa ... SPER !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intalnit la coborare un grup din Cehia, toti cu Africane, mai vechi dar foarte misto aranjate. Sperau sa treaca in partea cealalta, dar a trebuit sa-i dezamagesc. Aveau pe lista si TF-ul, dar le-am spus ca au venit cu 1 luna prea devreme.

Deasemenea dinspre Sugag ne-am intersectat si cu 3 BMW-uri, 2 GS-uri si 1 RT parca....eram curios daca au mers si ei inspre nori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sunt de acord cu plata oricarei taxe pentru aceste doua drumuri. Ar putea foarte bine sa concesioneze aceste doua drumuri unor firme private care sa le administreze, iar aceste firme sa puna o taxa de acces pe ele.

 

In felul acesta drumurile ar fi intretinute (dezapezite, curate si o perioada mai lunga de acces pe ele) si am scapa si de toti taranii care vin la gratar si lasa gunoi.

 

Daca aceste drumuri ar fi in alta tara, 100% s-ar plati o taxa de acces pe ele si nimeni nu ar mai comenta.

 

Pentru cei care sustin ca nu sunt de acord cu plata unei taxe, de ce platesc cand merg in Alpi pentru a avea acces pe anumite drumuri?

 

Pacat ca la noi nu se poate, iar la altii arata asa. Chiar si in luna Mai la si la altitudini mai mari.

 

Weekendul trecut am fost pe TF dinspre Sibiu. Drumul era perfect curat fara zapada pe el. In schimb tunelul era inchis.

Care este logica sa menti acest drum inchis?

As fi foarte curios sa aud raspunsul al administratorului de drum.

Editat de EMC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da nu platim deja taxa de drum?

corectati-ma daca ma insel... masinile platesc rovigneta, si in benzina mai este ceva taxa de drum si acolo.

cate taxe sa mai platim?

si in plus ... cand am platit o taxa care a rezolvat scopul pentru care o platim?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se vor ocupa cand, ca AFARA SE VA PLATI .....

prea ne am obisnuit sa avem totul CADO"

ia sa dai 10 euro sa intri la Ranca si sa iesi la Sebes pe un asfalt ... coala de hartie... si pe deasupra si special ca aderenta

 

nu vei mai da peste toate pocnitorile fara ITP iesite la plimbare, curatarea si intretinerea drumului sa fie incepand cu 1 mai!!!!!!

 

da toate astea costa..... si avand in vedere ca spaga nu a ajuns decat pentru construirea/asfaltarea drumului mai avem de asteptat ...... in regimul GRATUIT

 

Nu e nimic gratuit in Ro. Poate numai pentru patronii care stiu sa faca evaziune fiscala cu naturaletea respiratiei.

Sa scoata CAS-ul pe salarii si sa privatizeze intretinerea drumurilor ca platim bucurosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa platesc 10 euro ca sa folosesc un drum facut din banii mei? taxe din salar, tva 24%, taxa in benzina, taxa de drum (pentru conserve) si peste astea ... taxa pe segmentul respectiv de drum?

tare asta. platesc sa-l faca, si platesc sa-l si folosesc? 45 de ron? uau! nu am imprimanta de bani acasa...

 

Nu, ceea ce a vrut sa spuna Ianachim era vorba de curatarea drumului, intretinere, administrare, avut grija de gunoi, toalete etc, a mentionat chiar si de un asfalt special aderent pe ud si frig. Deci, taxa ar fi nu ca sa folosesti drumul, ci ca cineva sa-l curete/intretina ca tu sa-l poti folosi, mai ales fiind o portiune deosebita ca si clima si fiind un drum mai mult de fun, nu de necesitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...