Sari la conținut

Transalpina 2014 - prima traversare (incercare)


Postări Recomandate

 

Nu, ceea ce a vrut sa spuna Ianachim era vorba de curatarea drumului, intretinere, administrare, avut grija de gunoi, toalete etc, a mentionat chiar si de un asfalt special aderent pe ud si frig. Deci, taxa ar fi nu ca sa folosesti drumul, ci ca cineva sa-l curete/intretina ca tu sa-l poti folosi, mai ales fiind o portiune deosebita ca si clima si fiind un drum mai mult de fun, nu de necesitate.

vlad

romanul chiar crede ca banii care ii da pe taxe de drum AR AJUNGE IN DRUMURI!!!!!

lasa ca i sa plateasca 1 euro/100 km de autostrada pentru care oricum plateste ......

o sa le placa in continuare sa fie GRATUIT pe TA si TF asfaltul impuscat, mizerie cat cuprinde si plin de cocalari parcati pe mijlocul drumului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Orice administrare ar avea drumul, privata sau publica, acelasi lucru ar fi, doar ca pe bani....bani care ar merge integral in buzunare private. Problema nu o constituie administratorul, ci mentalitatea, corectitudiea si bunul simt.

Personal, consider ca introducerea unei taxe nu ar face decat sa mai intre o mana in buzunarul celor care doresc sa treaca pe acolo.....

Are cineva idee cati bani pleaca catre firma de colectare gunoi pentru TF? Si? Se face? Nu!

A mai fost cineva de curand pe la Plaiul Foii? Sa vedeti munti de gunoaie si acolo.....

Totul tine de cultura si de aplicarea unor masuri coercitive. Dar, asa cum nu se aplica in nici un domeniu, egal si consecvent, nu se aplica nici in cazul nostru. Aveti impresia ca daca nesimtitul mitocan, care isi permite sa arunce in mijlocul Bucurestiului, stand la semafor, tigarea, servetelul, pachetul gol de tigari si chiar sa scuture scrumiera pe geamul masinii, l-ar retine ceva sa nu isi goleasca portbagajul de cutiile de bere goale, de pet-uri, de resturile de la gratar, in inima TF sau TA?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate trece tunelul pe TF, inclusiv cu masina. Super vreme azi!

Nu sunt pietre pe drum, nici zapada, doar cateva siroaie de apa.

Calitatea asfaltului cam ca si anul trecut.. fara gropi, dar multe curbe valurite, in special la inceputul urcarii.

Toate astea sunt valabile pt. partea de Nord!

Pe Sud am iesit doar cateva serpentine.

 

PS: si-a pierdut careva o pereche de ochelari moto pe TF [in tunel]?

Ii returnez cu placere, daca gasim stapanul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TA se poate trece acum, s-a topit zapada in locul in care acoperea soseaua in intregime. Mai ales cu motorul poti trece in partea cealalta, deoarece in locurile unde erau probleme s-a topit de latimea unei poteci si ai aderenta direct pe asfalt.

Informatia este data ieri de un amic cu motorul care m-a sunat din Ranca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in we pe TA cu rabla. Am urcat dinspre Rânca si m-am oprit in punctul de maxima altitudine, lânga Vf. Carbunele. Nu am coborât spre Obarsia Lotrului, insa am vazut masini care veneau dintracolo deci pot sa presupun ca se poate trece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

romanul chiar crede ca banii care ii da pe taxe de drum AR AJUNGE IN DRUMURI!!!!!

lasa ca i sa plateasca 1 euro/100 km de autostrada pentru care oricum plateste ......

o sa le placa in continuare sa fie GRATUIT pe TA si TF asfaltul impuscat, mizerie cat cuprinde si plin de cocalari parcati pe mijlocul drumului

glumesti? sau chiar vorbesti serios...?

platim prea putin?

vai... sa facem cumva sa strangem cheta sa facem donatie la ministerul transporturilor... ca saracii de ei nu se descurca cu putinul luat de la romani...

romanii astia bogati putrezi care sunt taxati prea putin din salariile enorme pe care le iau...

epic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

glumesti? sau chiar vorbesti serios...?

platim prea putin?

vai... sa facem cumva sa strangem cheta sa facem donatie la ministerul transporturilor... ca saracii de ei nu se descurca cu putinul luat de la romani...

romanii astia bogati putrezi care sunt taxati prea putin din salariile enorme pe care le iau...

epic!

 

Da, in Romania se plateste putin. Si nu ma refer doar la drumuri, ci asa, in general. Si pentru cat se plateste eu zic ca se primeste suficient.

 

Daca nu esti scutit, impozitul in Romania e 16%. Fix! Indiferent cat castigi. Sincer, nu m-am putut plange de asta.

 

In Germania am de platit in jur de 25%. Daca as locui singur ar fi cam 33%. Procentajul ar creste daca as castiga mai multi bani pe an. Noroc ca nu sunt catolic, ca as mai fi avut o suma frumoasa de donat si pentru biserica. Si stii ce bine sunt folositi banii astia de statul german mult laudat si apreciat!?!

Exemplu recent: dupa furtuna de luni noaptea din Dusseldorf, orasul inca e paralizat si trenurile abia circula (alea 2-3 care mai circula) din cauza copacilor cazuti si a firelor electrice rupte. De ce? Pentru ca singurii care au lucrat la remedierea situatiei au fost pompierii! Autoritatile nu au binevoit sa 'investeasca' in interventii din partea altor insitutii sau firme. In Romania cred ca ar fi intervenit si armata intr-o astfel de situatie...dar, na, tot n-ar fi fost bine...ca nu e 100% de-a moca, nu?

 

Abia acum am vazut ce off-topic sunt :crack: !

Scuze!

 

Ma credeam la social-politc :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ceva loc de cazare / campare cu cortul intre TA si TF pe partea sudica ? Undeva intre Novaci si Curtea de Arges . Urmeaza sa fac o excursie de 2 zile pe cele 2 trasee.

Astept recomandari , nu sunt pretentios , nu vreau la 7* , poate fii ceva rustic , ca la tara ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ceva loc de cazare / campare cu cortul intre TA si TF pe partea sudica ? Undeva intre Novaci si Curtea de Arges . Urmeaza sa fac o excursie de 2 zile pe cele 2 trasee.

Astept recomandari , nu sunt pretentios , nu vreau la 7* , poate fii ceva rustic , ca la tara ....

 

baga-le intr-una si scapi mai ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Stiti ceva loc de cazare / campare cu cortul intre TA si TF pe partea sudica ? Undeva intre Novaci si Curtea de Arges . Urmeaza sa fac o excursie de 2 zile pe cele 2 trasee.

Astept recomandari , nu sunt pretentios , nu vreau la 7* , poate fii ceva rustic , ca la tara ....

http://www.camping-arges.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://adevarul.ro/locale/targu-jiu/100-motociclisti-isi-vor-tura-motoarele-transalpina-1_539a03d80d133766a886e02c/index.html

 

Stie cineva ceva detalii cum ar fi ore, locatii de adunare,etc?


» Post actualizat in 04 Jul 2014 05:01

Ups...anunt expirat....am incurcat lunile anului. SCUZE! Dar chiar nu se mai organizeaza nici o ieseala pe traseu si in luna curenta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie cu Transalpina:

http://www.transalpina.biz/ta/

 

http://m.mediafax.ro/economic/transalpina-ramane-inchisa-neaga-cnadnr-nu-reuseste-sa-rezilieze-contractul-cu-firma-implicata-in-modernizare-12863293

 

Am vorbit cu un prieten din zona si e reala situatia. Misuna politia la deal/la vale si imparte amenzi.

 

Politia locala a spus ca informatie neoficiala ca motivul actiunii este procesul castigat recent de tanara cu mana sectionata prin care CNADNR a fost obligata sa plateasca 1 bucata milion euro.

Le e teama sa nu pateasca si pe TA asta.

 

Anul acesta sunt slabe sanse sa se rezolve litigiul cu drumarul.

 

Deci cand faceti TA luati la voi inca 170RON si asigurati-va ca va prisosesc 2 puncte :)

 

Drumuri bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate trebuie sa ne multumim anul acesta doar cu Transfagarasanul si Transbucegi...

 

Din surse sigure stiu ca cei care au riscat sa tranverseze au fost opriti de jandarmeria montana si politie, amenda de 8 puncte penalizare + o mica amenda de 680 de lei.

Accesul se poate face doar pe jos...drumetii cu rucsacul in spate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie cu Transalpina:

http://www.transalpina.biz/ta/

 

http://m.mediafax.ro/economic/transalpina-ramane-inchisa-neaga-cnadnr-nu-reuseste-sa-rezilieze-contractul-cu-firma-implicata-in-modernizare-12863293

 

Am vorbit cu un prieten din zona si e reala situatia. Misuna politia la deal/la vale si imparte amenzi.

 

Politia locala a spus ca informatie neoficiala ca motivul actiunii este procesul castigat recent de tanara cu mana sectionata prin care CNADNR a fost obligata sa plateasca 1 bucata milion euro.

Le e teama sa nu pateasca si pe TA asta.

 

Anul acesta sunt slabe sanse sa se rezolve litigiul cu drumarul.

 

Deci cand faceti TA luati la voi inca 170RON si asigurati-va ca va prisosesc 2 puncte :)

 

Ai nevoie doar de o pelerină. Și ceva creier.

 

Din pacate trebuie sa ne multumim anul acesta doar cu Transfagarasanul si Transbucegi...

 

Din surse sigure stiu ca cei care au riscat sa tranverseze au fost opriti de jandarmeria montana si politie, amenda de 8 puncte penalizare + o mica amenda de 680 de lei.

Accesul se poate face doar pe jos...drumetii cu rucsacul in spate...

Și tu la fel. Am trecut de 5 ori Novaci - Sebeș și retur, am văzut niște jandarmi și pompieri "mișunând", i-am întrebat și au zis că au exerciții de apărare civilă și contra dezastrelor.

Sunteți niște caraghioși, vă spun și vouă, e deschisă circulației (am auzit la radio, am vorbit și cu șeful poliției) dar se merge "în regim de șantier" (vorba vine pt că nu lucrează nimeni la ea) adică nu primești un milion EUR de la CNADNR dacă pici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteți niște caraghioși, vă spun și vouă, e deschisă circulației (am auzit la radio, am vorbit și cu șeful poliției) dar se merge "în regim de șantier" (vorba vine pt că nu lucrează nimeni la ea) adică nu primești un milion EUR de la CNADNR dacă pici.

 

a fost inchisa cum se zice mai sus o perioada. redeschisa in regim de santier dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eronat ! Nu a fost niciodată închisă după deschidere anul ăsta ! A fost închisă normal pe perioada iernii, așa cum este în fiecare an. Se redeschide între 15 mai-1 iunie în funcție de condiții (anul ăsta mai târziu pt că la 10 iunie încă era zăpadă pe porțiuni). După redeschiderea târzie, au băgat duma cu șantierul ( Rânca - Obârșia Lotrului cam unde poți să pici) pt a nu avea surprize...calculate în euro.

E posibil să fie și ceva inadvertențe prin declarații din cauză că șeful de la drumuri GJ Ion Tudor e un dobitoc care nu știe de capul lui(fost șef la pol locală Tg Jiu, jandarmi etc ) expert să o dea cotită pt a nu avea vreo responsabilitate. El ar pune parapeți și în oraș ca să nu se întâmple accidente. Parapeții au fost înlăturați de la deschidere și niciodată repuși.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...