Sari la conținut

Weekend pe circuitul de la Tg. Secuiesc 7 - 9 Iunie


Denis_sbz
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 340
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

de aceea am pus si stelutele *** :P

Pentru data viitoare am vb deja cu baietii sa punem $ si o sa cumparam un cort mare pt confortul nostru,ne toropeste soare rau de tot ,am observat treaba aceasta si in prima iesire din mai si acum in iunie,prima jumatate din sambata si duminica suntem foarte bine,dupa ora 13:00 suntem toropiti cu rezultate modeste ,am intampinat sambata o durere cumplita de cap cauzata de o insolatie , parca duminica a avut si Andrei aceeasi problema.

Si altceva ce vreau sa mai schimb in afara de comportamentul meu pe circuit,starea psihica din timpul turelor,stilul de mers,pozitia capului,abordarea curbelor pe partea stanga si lista poate sa continue ... este lada frigorifica cu una mai mare (vezi poza) ,aceea pe care o am nu face fata ,este mica ...

post-33534-0-10651100-1402470983_thumb.jpg

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am vazut pozele si am analizat cum stau pe motocicleta, am ajuns la concluzia ca trebuie sa lucrez mult la pozitie, tranzitii si ca ar fi foarte util sa achizitonez un set de anvelope mai sport un pic decat cele pe care le am acum.

 

Vreau sa contribui si eu la cort si ce mai trebuie luat pentru ca nu se poate fara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe langa cort,in lunile fierbiniti cred ca este necesar si un ventilator,si nu,nu glumesc.

la 30+ grade daca nu bate vantul e ca in sauna

 

Eu imi propun sa ma odihnesc mai mult inainte de iesirile astea. Vineri spre sambata noaptea am dormit 3 ore,si asta s-a vazut,am dat jos motocicleta de pe stadere de 3 ori cu incalzitoarele puse... :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca a tinut d212 la 1.1(008) eu cred ca tine si la un 1.6(cat am reusit sa fac cu d211)

 

Tin lejer.

 

Daca vreodata va veni pe acolo un pilot care merge tare pe circuite mari, in opinia mea, va mege lejer 55-57 cu D212 si 1 min cu D211.

 

Ma refer la caucicuri noi, in mintile lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urmatoarea iesire trebuie sa schimb anvelopa spate. Acum vine dilema : momentan mobra e incaltata cu 2CT-uri. Avand in vedere ca fata mai tine, cat de important este sa fie ambele anvelope acelasi model/profil ?

 

Pe scurt - trebuie sa iau tot 2ct, trebuie sa schimb si fata, sau pot sa iau anvelopa spate alta marca/model?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe langa cort,in lunile fierbiniti cred ca este necesar si un ventilator,si nu,nu glumesc.

la 30+ grade daca nu bate vantul e ca in sauna

 

Eu imi propun sa ma odihnesc mai mult inainte de iesirile astea. Vineri spre sambata noaptea am dormit 3 ore,si asta s-a vazut,am dat jos motocicleta de pe stadere de 3 ori cu incalzitoarele puse... :kick:

Andrei ... te postam nu te iertam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca a tinut d212 la 1.1(008) eu cred ca tine si la un 1.6(cat am reusit sa fac cu d211)

 

D212 e anvelopa DOT de circuit.

D211 e anvelopa de strada buna si la track days.

 

Postarea mea era o gluma si ar trebui tratata ca atare :D

Nicusor nu a cazut din cauza cauciucului ci din cauza lui. Nu i-au cerut aia sa repare asfaltul in curba unde s-a tavalit? :D

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cesar cat ai scos ultima data pe Tg Secuiesc si cu ce anvelope ?

 

Mersi

 

Habar n-am. Nu ma uit la ceas. Asta tot incerc sa spun.

Anvelopele erau Dunlop KR tocite pana la markeri la ultima intrare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe langa cort,in lunile fierbiniti cred ca este necesar si un ventilator,si nu,nu glumesc.

la 30+ grade daca nu bate vantul e ca in sauna

 

Ar fi ideal daca am putea face rost de un ventilator dinacela de terasa care pulverizeaza apa.

 

 

Eu imi propun sa ma odihnesc mai mult inainte de iesirile astea. Vineri spre sambata noaptea am dormit 3 ore,si asta s-a vazut,am dat jos motocicleta de pe stadere de 3 ori cu incalzitoarele puse... :kick:

 

Pentru a merge bine si in siguranta, odihna si conditia fizica este foarte importanta.

 

 

 

Andrei ... te postam nu te iertam

 

:lool:

 

Pana la urmatoarea iesire trebuie sa schimb anvelopa spate. Acum vine dilema : momentan mobra e incaltata cu 2CT-uri. Avand in vedere ca fata mai tine, cat de important este sa fie ambele anvelope acelasi model/profil ?

 

Pe scurt - trebuie sa iau tot 2ct, trebuie sa schimb si fata, sau pot sa iau anvelopa spate alta marca/model?

 

Nu te complica, pune-i tot 2ct.

Editat de Denis_sbz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E normal sa fie incalzite, e bine sa ai incalzitoare daca ai slick-uri dar, gumele erau folosite un weekend pe serres si n-au fost noi. Adica SH-uri pe moarte cand am ajuns la TG secuiesc.

N-am fortat nici un moment, doar m-am plimbat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le recomanzi(KR`urile) pt Serres cat si pt Tg Secuiesc ?merita investia?(am auzit numai lucruri bune despre ele)

Tu ai mers cu ele pe Serres ? cum s-au comportat ,best lap`ul?

Ma gandeam dupa ce terming d211`le medium sa investesc $$ intr-un set de KR`uri ca prea le lauda lumea



* o sa adaug imediat un filmulet cum lucreaza suspensia spate cat si pozitia picioarele pe scarite


Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti aluneca GP racer poti sa treci la slick-uri (orice model)

Eu le-am primit SH intr-o stare decenta - (pret 50 de euro fata-spate daca nu ti le face cineva cadou)

 

set KR nou: 600 de euro. Stai cuminte! ;)

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le recomanzi(KR`urile) pt Serres cat si pt Tg Secuiesc ?merita investia?(am auzit numai lucruri bune despre ele)

Tu ai mers cu ele pe Serres ? cum s-au comportat ,best lap`ul?

Ma gandeam dupa ce terming d211`le medium sa investesc $$ intr-un set de KR`uri ca prea le lauda lumea

 

* o sa adaug imediat un filmulet cum lucreaza suspensia spate cat si pozitia picioarele pe scarite

 

 

avem mult de tras pana sa dam in gura un d211 si sa tracem la slic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne punem pe treaba Eusebiu data viitoare dar intai sa terminam cu nuntile si botezurile.

P.S . NU UITA POWERTAPE`ul data viitoare acasa te rog !

Abia acum urmarind filmuletul de pe camera spate am vazut/sesizat si eu unde este dambul acela din dreptul "gardului" ,imediat unde se intra pe pista de care vorbeste toata lumea ,numai eu nu stiam de el ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D212 e anvelopa DOT de circuit.

D211 e anvelopa de strada buna si la track days.

 

Postarea mea era o gluma si ar trebui tratata ca atare :D

Nicusor nu a cazut din cauza cauciucului ci din cauza lui. Nu i-au cerut aia sa repare asfaltul in curba unde s-a tavalit? :D

Ar fi vrut,dar ii era un pic mila ca m-am dus sa ii cer surub pentru scarita si eram julit pe umar, l-a trimis totusi pe Zoli sa vada ce damage am facut si omul a zic ca nu era mare lucru,asa ca am scapat. Dar s-a pus problema, probabil daca decupam vreo portiune de asfalt ma taxa.

 

Dupa ce am vazut pozele si am analizat cum stau pe motocicleta, am ajuns la concluzia ca trebuie sa lucrez mult la pozitie, tranzitii si ca ar fi foarte util sa achizitonez un set de anvelope mai sport un pic decat cele pe care le am acum.

 

.....

Ce anvelope ai acum si din ce ani? Orice ar fi,oricum, nu ai nevoie de altceva pana nu mai progresezi. Am uitat sa te intreb daca faci counter-steering si cred ca nu faci, apoi trebuie sa mai prinzi curaj un pic, sa maresti viteza si inclinarile, abia apoi iti faci griji de cauciucuri.

 

Iti recomand sa intri si la Amckart cat de mult sa te obisnuiesti cu virajele pana mai mergi la Secuiesc.

 

***pentru urmatoarele iesiri propun ca toata lumea cu motociclete de strada care intra pe circuit sa faca lucrul acesta spus si propus de Cristi inca din primavara

 

usor usor o sa intram si noi in normal cu treaba aceasta care este foarte foarte buna dupa cum am vazut weekendul acesta

 

powertape 15 ron/rola iti ajunge ....

 

faza este ca nu trebuie facuta diferenta intre amic/prieten/cel mai bun prieten/cineva nou ,toata lumea sa se conformeze cu treaba aceasta ,in caz de ceva (Doamne fereste) cauciucurile costa + weekendul pierdut daca nu ai cauciucuri de schimb

Da, mie mi-a fost lene sa cer scule sa scot oglinzile, mai puteam sa scot becurile la faruri sau sa pun power tape pe faruri si pe stop daca tot am venit cu platforma. Data viitoare o sa ma conformez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Denis_sbz, on 11 Jun 2014 - 09:27, said:.....

 

Pentru ceilalti, ce planuri aveti pentru urmatoarele iesiri ?, ce vreti sa schimbati si/sau sa imbunatatiti ?

 

 

....

Eu dupa a doua iesire ma declar multumit de progres, am mai invatat cate ceva, reusesc sa stau si eu pe viraj cat de cat. Am invatat ca frana fata in viraj merge doar pana la o anumita inclinare si fara abuzuri, vreau sa mai modific un pic pozitia pe motoreta si sa cresc viteza pe viraj, mai ales pe stanga.

Sa mut slideru' de pe dreapta pe stanga (se pune si asta la imbunatatiri :) ), sa mai vad si alte trase nu doar alea pe care merg acum, l-am spionat un pic pe Eusebiu si el "circula" pe circuit pe alte trase :).

In principiu sa nu trag mai tare si sa raman la timpi de peste 1,10 cu anvelopele actuale (211GPracer fata, SportSmart spate), daca o sa imi permit un set nou de gume poate mai incerc ceva, acum am si cazatura proaspata in cap care o sa ma potoleasca o perioada!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e anvelope ai acum si din ce ani? Orice ar fi,oricum, nu ai nevoie de altceva pana nu mai progresezi. Am uitat sa te intreb daca faci counter-steering si cred ca nu faci, apoi trebuie sa mai prinzi curaj un pic, sa maresti viteza si inclinarile, abia apoi iti faci griji de cauciucuri.

 

Iti recomand sa intri si la Amckart cat de mult sa te obisnuiesti cu virajele pana mai mergi la Secuiesc.

 

Well sunt Metzeler Roadtec Z8 din 2011, pe care oricum doream sa le schimb cu ceva mai decent ( as fi vrut Michelin Pilot Road 4 sau Pilot Power 3 . Stiu ca unul e mai street si celalalt mai sport. Asta e o discutie pentru alta data.) Countersteering faceam prin a impinge in semighidon in directia curbei, pentru a putea sa strang curba si a ma inclina.

Ai dreptate cu Amckart-ul. O sa incep sa merg acolo cate un pic ca sa ma mai obisnuiesc cu virajeles, inclinarea si viteza.
Multumesc mult :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

acum am si cazatura proaspata in cap care o sa ma potoleasca o perioada!

eu am observat pe pielea mea dupa faza cu highside save`ul ca nu am putut sa-mi mai intru in ritm de parca ma resetase complet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...