Jump to content
Sign in to follow this  
ianachim

AVETI GRIJA CE CUMPARATI DE PE NET.......

Recommended Posts

anul trecut am vrut sa cumpar o pereche de bocanci de la colegul....motociclist

povestea o aveti aici

/index.php?/topic/688276-vand-bocanci-the-north-face-verto-s4k-gtx-ieftini/

azi mi a venit citatie de la politie sa ma duc sa dau declaratii in problema respectiva........

unele perechi erau ....CONTRAFACUTE asa cum am primit o si eu pe cea pe care am refuzat sa o cumpar!!!!!

se pare ca unii nu s au limitat doar la scrie pe forum asa cum am facut eu ........

DECI MARE GRIJA DE UNDE SI CE CUMPARATI!!!!!!

anul trecut am vrut sa cumpar o pereche de bocanci de la colegul....motociclist

povestea o aveti aici

/index.php?/topic/688276-vand-bocanci-the-north-face-verto-s4k-gtx-ieftini/

azi mi a venit citatie de la politie sa ma duc sa dau declaratii in problema respectiva........

unele perechi erau ....CONTRAFACUTE asa cum am primit o si eu pe cea pe care am refuzat sa o cumpar!!!!!

se pare ca unii nu s au limitat doar la scrie pe forum asa cum am facut eu ........

Dooh... La pretu' ala era clar ca ori erau feicuri ori erau de ciordeala...

Lucrurile incep sa se miste si la noi in privinta vanarii fake-urilor chinezesti, deocamdata la sesizarea reprezentantilor oficiali ai marcilor prejudiciate.

Culmea tupeului e ca unii si-au facut magazine online in care vand fake-uri, pe principiul "eu sunt mai amarat, nu dau in cap,ce mi se poate intampla ?"

Pedeapsa este inchisoarea cu suspendare si plata prejudiciului creat proprietarului marcii.

Lucrurile incep sa se miste si la noi in privinta vanarii fake-urilor chinezesti, deocamdata la sesizarea reprezentantilor oficiali ai marcilor prejudiciate.

Culmea tupeului e ca unii si-au facut magazine online in care vand fake-uri, pe principiul "eu sunt mai amarat, nu dau in cap,ce mi se poate intampla ?"

Pedeapsa este inchisoarea cu suspendare si plata prejudiciului creat proprietarului marcii.

la varianta ca producatorul l a agatat" m am gandit si eu, caci un simplu cumparator nu avea cum sa dovedeasca fake /original decat foarte greu

De cand s-au prins taranii astia "afaceristi" de AliExpress si ebay s-a umplut internetul romanesc de fakeuri: Icon, Alpinestars, Ray Ban, Converse, Nike, Samsung Galaxy, iPhone, cu oricare din astea iti poti lua teapa daca nu poti proba produsul.

Site-urile Ray Ban s-au inmultit exagerat in ultimul timp, cateva exemple:

http://www.rayban-world.ro/ochelari-ray-ban-wayfarer-32

http://www.rayban-mania.eu/

http://www.rayban-romania.ro/

http://www.rayban-originals.ro/

http://www.raybanromania.ro/

Unul dintre ele se si recomanda ca si site-ul oficial Ray Ban.

Toate vand la preturi de 2-3 ori mai mici decat cele la reducere din orice magazin oficial.

Deci da, aveti grija ce si de unde cumparati.

Va aruncati cu bratele deschise la o pomana si dupa va plangeti ca e fake, nu tin cu hoti dar nu-i suport pe cei care cred ca au cumparat aur la pret de cupru.

curios,este ca te-a bagat si in carantina,oare de ce?

Va aruncati cu bratele deschise la o pomana si dupa va plangeti ca e fake, nu tin cu hoti dar nu-i suport pe cei care cred ca au cumparat aur la pret de cupru.

C3PO...... citeste povestea si apoi comenteaza

cand ceri un pret pe un produs prezentat macar TRIMITE produsul...... ca e fake sau nu!!!!!!!

ps nu am vrut sa iau BMW la pret de GPZ........

Edited by ianachim

Ian, ai procedat exemplar in cazul respectiv, incercand (si reusind) sa ti recuperezi banii si sa deschizi ochii si altor viitori eventuali tepuiti. Daca ar fi mai multi ca tine, tara asta ar arata altfel.

Eu recunosc ca nu aveam nervii, timpul si energia sa insist in problema respectiva,banii ii treceam direct la capitolul pierderi.

Eu am cumparat o pereche North Face (cica) pt un prieten, contrafacuti sau, nu, prietenul e multumit, insa zilele trecute am fost si eu sa dau declaratie in legatura cu acelasi lucru, e unul Ioan Daniel Bandi, din Alba, care e anchetat in legatura cu furt si contrafacere. Avand in vedere ca boncancii respectivi se prezentau cum trebuie, aveau insa , dupa cum relatau si alti clienti, aveau mici defecte la lipirea talpii, probabil ca fetzele erau furate separate si talpile lipite cumva artizanal de inclupatul in cauza - de aici si acuzatia de contrafacere. Altfel marfa a fost de calitate ok, doar ca acum s-ar putea sa fac un drum pana la Alba, daca se ajunge in instanta, ca sa fiu martor si la proces, cam asa m-a prevenit politistul catre care am dat declaratia. Si asta in conditiile in care nici macar nu am cumparat nimic pentru mine!

Concluzia e ca de acum o sa ma feresc sa mai cumpar ieftesuguri de pe net, ca iar ajung sa dau subsemnatul pe diverse declaratii. Am vazut ca inca se vand pe forumurile astea cizme moto noi la preturi mult sub producator, m-as feri de asa ceva de acum incolo...

Vezi tu Koae, cand purtai tenisi chinezesti nu aveai probleme d'astea..acum iti plac tarantelele..

Edited by l.u.v

Cumparati chinezisme din afara. Macar acolo nu trebuie mers la proces. Pam pam

In Romania cele mai multe fakeuri vin din Turcia, China si Dubai si sunt la produsele: incaltaminte, haine, piese auto, parfumuri.

Eu am cumparat o pereche North Face (cica) pt un prieten, contrafacuti sau, nu, prietenul e multumit, insa zilele trecute am fost si eu sa dau declaratie in legatura cu acelasi lucru, e unul Ioan Daniel Bandi, din Alba, care e anchetat in legatura cu furt si contrafacere. Avand in vedere ca boncancii respectivi se prezentau cum trebuie, aveau insa , dupa cum relatau si alti clienti, aveau mici defecte la lipirea talpii, probabil ca fetzele erau furate separate si talpile lipite cumva artizanal de inclupatul in cauza - de aici si acuzatia de contrafacere. Altfel marfa a fost de calitate ok, doar ca acum s-ar putea sa fac un drum pana la Alba, daca se ajunge in instanta, ca sa fiu martor si la proces, cam asa m-a prevenit politistul catre care am dat declaratia. Si asta in conditiile in care nici macar nu am cumparat nimic pentru mine!

Concluzia e ca de acum o sa ma feresc sa mai cumpar ieftesuguri de pe net, ca iar ajung sa dau subsemnatul pe diverse declaratii. Am vazut ca inca se vand pe forumurile astea cizme moto noi la preturi mult sub producator, m-as feri de asa ceva de acum incolo...

daca la tine erau doar niste prob de lipire, mie CLAR nu imi trimisese ce prezenta in poza iar TALPA nu era VIBRAM asa cum sigla prost stantata o indica ......

si la mine este vorba de acelasi proces

nici eu nu am pastart bocancii pentru ca am cerut banii inapoi pe ei insa omul m a pus sa i trimit la pitesti ca sa mi recuperez paguba

si cum mai zicea unul pe aici ca vreu aur la pret de tinichea .... 250 ron nu sunt bani putini pentru o pereche de bocanci