Sari la conținut

compresie gsx-r 600 k1


Postări Recomandate

Salut. Am si eu o mica nelamurire referitoare la compresie.

Un Gsx-r 600 2001 are 12:1 compresie (nou, cu 0km). La 20.000 de KM poate avea compresie mai scazuta ?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu n-am habar despre ce e vb, am baut ceva si abia tastez, dar sunt sigur ca e vb de un motor vechi de 6-12 ani, cumparat de curand de la un mos italian care era trecut de 60 de ani in carte si la service au constatat ca e varza compresia! Haac!

rectific,are 13 ani vechime!!!

Editat de megamotoreta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegul de mai sus are dreptate. Compresia si raportul de compresie sunt 2 lucruri diferite. Compresia se refera la presiunea existenta in camera de ardere, raportul de compresie se refera la volumul comprimat. Compresia (cea care te intereseaza pe tine) se masoara de regula in PSI (pounds per square inch). Iar un motor cu cat imbatraneste, cu atat pierde din compresie, prin uzura pieselor (simeringuri / ghidaje supape, segmenti, pereti cilindru), ceea ce este normal. Desigur, un motor bine intretinut pierde relativ putina compresie. Vezi in manualul motoretei tale care sunt valorile normale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu atat pierde din compresie, prin uzura pieselor (simeringuri / ghidaje supape, segmenti, pereti cilindru), ceea ce este normal.

Uzura simeringurilor si a ghidurilor de supape nu duce la scaderea compresiei, insa uzura supapelor si a scaunelor poate afecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era pt un motor de 20k km. So, daca a fost intretinut, schimbat ulei etc ...n-ar tr sa-i scada compresia la doar 20k. Asta am inteles. Ms prieteni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era pt un motor de 20k km. So, daca a fost intretinut, schimbat ulei etc ...n-ar tr sa-i scada compresia la doar 20k. Asta am inteles. Ms prieteni.

motoarele din 2001 cu 20 k km exista numai in universuri paralele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te-ai gandit sa masori compresia motorului inainte sa-l cumperi nu e un lucru deloc rau dar sa ai grija sa stii la ce valori sa te astepti.

Presiunea in cilindri pe care o poti masura nu e data in mod direct de raportul de comprimare, ala de zici tu ca-i 12:1 mai sunt niste parametri care intra in calcul.

Totusi ar trebui sa gasesti in manualul de service modul de masurare si valorile pt presiuni. (minima, maxima si diferenta maxima acceptata intre cilindri)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt cazuri. Rare ce-i drept. Vroiam sa ma asigur inainte sa cumpar asa ceva. :D

 

mda.. wishfull thinking

 

trebuie sa aiba in jur de 155 PSI , diferentele sa nu fie mai mari de 20 psi , minimul e ~130psi

 

daca are mai mult iar nu e bine, testul se face cu motorul cald

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te-ai gandit sa masori compresia motorului inainte sa-l cumperi nu e un lucru deloc rau dar sa ai grija sa stii la ce valori sa te astepti.

Presiunea in cilindri pe care o poti masura nu e data in mod direct de raportul de comprimare, ala de zici tu ca-i 12:1 mai sunt niste parametri care intra in calcul.

Totusi ar trebui sa gasesti in manualul de service modul de masurare si valorile pt presiuni. (minima, maxima si diferenta maxima acceptata intre cilindri)

Mersi mult prietene. Poate cel mai clar raspuns de pana acum vis-a-vis de intrebarea mea.

 

 

mda.. wishfull thinking

 

trebuie sa aiba in jur de 155 PSI , diferentele sa nu fie mai mari de 20 psi , minimul e ~130psi

 

daca are mai mult iar nu e bine, testul se face cu motorul cald

Mersi pentru valori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...