Sari la conținut

Problema Kawasaki ZX10R


Postări Recomandate

Salutare,

 

Am un ZX10R 2008 si are o problema in sensul ca fluctueaza in ture cand merg cu acceleratia tinuta constant.

Mai exact daca merg constant cu acceleratia la 4 mii spre exemplu - face la orice turatie - (in special in trepte mici se simte, de la a 4-a in sus tot face dar nu mai e asa sesizabil), merge merge merge si la un moment dat scade turatia brusc pt nici o secunda si apoi creste la loc, e destul de rapida trecerea (in traducere libera merge in suturi). Daca o scot pe liber si incerc sa o tin constant fluctueaza ca in filmuletul de mai jos, fix la fel.

Am observat ca face chestia asta doar in zilele mai calduroase cu temp de peste 20-25 de grade afara (acum, cu vremea aceasta mai urata merge perfect), e mai accentuat fenomenul cu benzina 95, mai putin sesizabil cu benzina 98. Repet chestia asta se intampla doar daca tin constant gazul, daca accelerez sau las in frana de motor merge normal fara semne dubioase. In rest se tureaza bine, trage bine, merge rotund, relatiul sta fix.

 

S-a mai lovit cineva de asa ceva?

 

Filmuletul de pe net cu un R1 care face fix ca motoreta mea:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bobine - verifica !

 

Motorul merge rotund si in 4 cilindrii indiferent de conditii, chiar si cand nu sta la o turatie constanta tot in 4 merge, nu cred ca au ceva bobinele.

 

Eu zic ca sunt de vina bujiile.. Ajung la o temperatura termica in care nu isi mai fac treaba corect.

 

Indiferent de temperatura motorului se intampla lucrul acesta. Adica pot sa am 50 de grade in bord si sa faca si sa am 100 si sa faca. E influentat de temperatura de afara din cate am observat eu.

 

Si la KTM 990 ADV-injectie e aceasta problema. La asta se rezolva cu o remapare la reprezentanta. Ceva in genul asta facea.

 

 

:) tare asta, nu prea as vrea sa ma duc la United, nu am o parere buna despre ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine face la fel zx10r 2012,daca o tin constant undeva intre 3-4000rpm,peste 4000 nu mai face,si nici pe liber nu face.La mine cred ca este o bujie care nu lucreaza cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai intalnit asa ceva , era de vine senzorul de aer.

Nu ai de unde sa sti ezact ce are pana nu se fac niste verificari amanuntite , du-o la service.

 

P.S. verifica daca iti da vrun cod de eroare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. cu aceasta problema ma zbat si eu . un z 750 din 2004 . la mine am observat ca face asa cand e mai frig afara si pe vreme buna merge bine . daca rezolvi ceva si afli de unde este te rog sa lasi un mesaj. stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, poate te ajuta cu ceva, am experimentat ceva similar cu ce descrii tu, dar la o motocicleta aprilia. Problema la mine s-a rezolvat cu o resetare de TPS. Nu stiu cum e la kawasaki, dar pentru pentru aprilia, ktm si triumph se poate downloada de pe net o aplicatie (tuneecu) si cu ajutorul unui cablu obd2 poti face aceasta operatiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Revin cu informatii, pentru cei care s-au lovit de aceiasi problema.

 

Nu stiu de ce mergea asa motocicleta. Intre timp am demontat codita (cu toata instalatia electrica), si am pus-o la loc si am schimbat si uleiul unde am curatat niste cabluri (senzori cred de ceva) care intrau in galerii. De atunci merge bine si nu mai fluctueaza. Nu stiu de ce si cum, dar probabil a fost vreun senzor sau o mufa mai simpatica pe undeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Intra in Diag mode si vezi ce eroare iti da.Daca ceva nu e ok sigur iti da un cod ,ceva...

Editat de Fatal Fury
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

Salutare din nou.

Motocicleta nu mi.a mai facut probleme de cand am miscat acele mufe prin codita, si am inceput oricum sa ii bag numai benzina 98. Asta dupa ce am mai auzit un baiat cu r6 ca patea la fel cu benzina 95. Nu pot spune cu exactitate de ka ce a fost dar cumva problema s.a remediat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si la mine (cbr 929) face fa fel... dar am observat ca de atunci face asa de cand am schimbat toba pe el.cei drept folosesc benzina 95.voi incerca si cu benzina 98 sa vad cum va face

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am un ZX10R 2008 si are o problema in sensul ca fluctueaza in ture cand merg cu acceleratia tinuta constant.

Mai exact daca merg constant cu acceleratia la 4 mii spre exemplu - face la orice turatie - (in special in trepte mici se simte, de la a 4-a in sus tot face dar nu mai e asa sesizabil), merge merge merge si la un moment dat scade turatia brusc pt nici o secunda si apoi creste la loc, e destul de rapida trecerea (in traducere libera merge in suturi). Daca o scot pe liber si incerc sa o tin constant fluctueaza ca in filmuletul de mai jos, fix la fel.

Am observat ca face chestia asta doar in zilele mai calduroase cu temp de peste 20-25 de grade afara (acum, cu vremea aceasta mai urata merge perfect), e mai accentuat fenomenul cu benzina 95, mai putin sesizabil cu benzina 98. Repet chestia asta se intampla doar daca tin constant gazul, daca accelerez sau las in frana de motor merge normal fara semne dubioase. In rest se tureaza bine, trage bine, merge rotund, relatiul sta fix.

 

S-a mai lovit cineva de asa ceva?

 

Filmuletul de pe net cu un R1 care face fix ca motoreta mea:

 

Salut,

Din ce prezinti mai sus se pare ca exista o legatura directa intre temperatura exterioara a aerului si functionarea motorului in sarcina, vad ca la ralanti este OK...Practic elementul care are o legatura directa aerul exterior- motor/EFI, ar fi senzorul IAT(temperatura din airbox) ..dar caderile de turatie sunt rapide, ciudat...poate o verificare de rurtina IAT nu strica.. Ai verificat bujiile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...