Jump to content
Sign in to follow this  
arsenal

Ghete moto vara

Recommended Posts

Salut,

Vreau sa imi cumpar o pereche de booti sport si oscilez intre variantele perforate / neperforate. In principiu ar fi vorba de smx plus de la alpinestars. Ideea e: se merita varianta perforata? ma intreb deoarece

la o tura mai serioasa oricum ajungi sa mergi seara / dimineata / prin munti - si probabil ar fi destul de frig.

Daca sunt colegi care au ghete perforate mi-ar fi tare util un feedback - eventual o temperatura minima pt comfort.

Planuiesc o tura de vreo 1500km prin munti (in august) - transalpina, transfagarasan, etc - ar 'duce' o pereche de booti ciuruita o asemnea tura?

vented: http://www.revzilla.com/motorcycle/alpinestars-smx-plus-vented-boots

normali: http://www.revzilla.com/motorcycle/alpinestars-smx-plus-boots

Merci

Eu zic sa iei normale, Ca si posesor de Smx plus dar model 2009, pot sa zic ca sunt ok ventilate si nu mi s-au parut sa tina asa de cald, in fond oricum la drum cand esti echipat full cu costum nu mai simti asa tare caldura(ca oricum mori de cald :))) ), in plus gandeste-te daca e sa mergi prin munti sau toamna/iarna cat inca mai e uscat pe jos cu astea ventilate o sa iti cam inghete picioarele(eu cat am mers toamna iarna la sub 10 grade zonele care mi se parea cel mai frig erau mainile si picioarele ;)

Spor la cumparaturi ;)

Incearca sa probezi unele pe motor inainte sa cumperi. Mi-am achizitionat o pereche de smx plus,mod dinainaintea celui prezentat de tine si sunt total dezamagit... f rigide,nu pot schimba vitezele la fel de bine ca at cand purtam sidi vertebra,indiferent de cat adjustez pozitia schimbatorului.

Au varful prea bloncos,sunt prea rigide... dar macar arata bine :)

..clar fara gaurele,o sa ingheti toamna si primavara :)

Merci de replies.

Mai am o pereche de ghete / riding shoes mai de oras calduroase in draci (alpinestars mille) deci toamna/primavara pot merge linistit cu el - nu fac ture foarte lungi in acea perioada oricum. Si da, frigul cel mai crunt si eu il simteam la maini si picioare (de cand am ghetele astea nu mai am la picioare problema asta).

Deocamdata vad pareri impartite legate de smx plus, hmm..

Pentru 'sezonul' de vara totusi credeti ca astea ventilate ar avea rost? Treaba e ca astea neventilate le gasesc si la un pret mai bun - ceva discount la varianta 2012.

Iar legat de probat, mai greu, poate stiti careva unde as putea face asta in Cluj? De adus pe comada de la louis sau alte locuri nu e probl dar de probat in magazin nu stiu.

Salut,

Eu am nebuniile astea

Ce iti pot spune e ca sub 10grade .. ia'ti gandul sa mergi cu perforate. Ingheti ca un **** cu mot. Chiar si cu sosete pixdoase.

In rest ... sunt painea lui Dzeu.

Deci depinde cum stai cu lovelele - daca iti permiti sa ai inca cel putin 1 pereche de ghete pt perioadele reci. In cazul in care "you got that base covered" nu exista comparatie. Oricat marketing ar fi bagat in prezentarea unei ghete neventilate - fix pix - dupa o tura de vre'o 300 km ai sosetele muraturi (cu toate beneficiile care vin la pachet:) )

Ca si un gand personal - nu mi'as lua niciodata ceva neperferat pt primavara tarzie, vara, toamna timpurie.

Eu am varianta de la Sidi, perforata. Sunt geniale. Ar trebui sa te gândești cât timp din an mergi pe caldura, și cât pe frig. Se merita sa suferi de cald aproape tot anul ca sa fii sigur ca nu îngheți de frig de câteva ori? Alegerea ar trebui sa fie simpla. Ce îmi place la Sidi este ca nu am avut probleme mari nici pe ploaie nici pe frig. Vorbim de excursii în zona de munte, în care am avut parte de ploaie, rece. Foarte puțină umezeala în interior. Probabil ca se și usucă rapid, în mers. Aerisirile suplimentare de la Sidi, din lateralul ghetei sunt iarăși foarte utile.

Sidi sunt printre cele mai subțiri în zona botului, asta apropo de comoditate la schimbarea vitezelor. Nu intenționez sa fac reclama, iti spun doar câteva chestii din experienta mea.

Edited by _danu

Cu siguranta iau in calcul si alte ghete: ar fi sidi cobra / st, tcx sr1, dainese tr course / torque out, astars smx 6, plus.

Sa vad acum ce pot gasi prin Cluj de probat, deocamdata trag spre variantele perforate. Daca fac fata conditiilor de munte (dimineta/seara) pe timp de vara e exact de ce am nevoie.

Am mai gasit astea: http://www.revzilla.com/motorcycle/cortech-latigo-air-rr-boots la jumatate din pretul multora din cele mentionate, dar nu stiu cat de disponibile sunt in Europa / cat de reliable sunt. Pretul nu e neaparat o problema, dar nici nu vreau sa arunc cu bani doar dupa sigle.

Feedback de la userii care detin oricare din modelele mentioante mi-ar fi de mare folos. Iar de la colegii ardeleni eventuale locuri unde se pot proba.

Ca o paranteza, auzisem ca s-ar fabrica astars/dainese/sidi in Romania. Daca e asa se pot oare procura ghete direct de la fata locului?

Merci fain si asfalt uscat.

Salut, am o pereche de cizme Alpinestars SMX-5 daca te intereseaza.
Sunt luate de noi de pe fc-moto.de in luna februarie, au fost purtate de catre mine aproape 1 luna, in stare excelenta sunt cu perforatii, asta ajuta mult mai ales vara.
Marime 43, pret 120 Euro pret de criza.
Daca esti interesat arunca un ochi in semnatura mea.
Stima!

Edited by CBRistul

Din pacate eu port cam 44-45 la ghete

eu am comandat cizme prin Kronau moto si au zis ca mi le trimit acasa si daca sunt probleme mi le primesc inapoi( dar sa nu le rup etichetele de pe ele) si imi restitiue banii sau imi comanda un nr mai mare.

Merci de replies.

Mai am o pereche de ghete / riding shoes mai de oras calduroase in draci (alpinestars mille) deci toamna/primavara pot merge linistit cu el - nu fac ture foarte lungi in acea perioada oricum. Si da, frigul cel mai crunt si eu il simteam la maini si picioare (de cand am ghetele astea nu mai am la picioare problema asta).

Deocamdata vad pareri impartite legate de smx plus, hmm..

Pentru 'sezonul' de vara totusi credeti ca astea ventilate ar avea rost? Treaba e ca astea neventilate le gasesc si la un pret mai bun - ceva discount la varianta 2012.

Iar legat de probat, mai greu, poate stiti careva unde as putea face asta in Cluj? De adus pe comada de la louis sau alte locuri nu e probl dar de probat in magazin nu stiu.

» Post actualizat in 12 Jul 2014 11:43

eu mi-am luat alpinestars air plus gore tex si sunt f multumit de ele. pt sezon cald la folosesc pa astea . pt. rece am om o pereche de OTW - niste cizme americane care sunt beton..

vezi parerile despre alpinestars - le-am scris putin mai sus , tot la sectorul incaltaminte

Edited by dj.marten