Sari la conținut

am.găsit asta sub motor


Postări Recomandate

Azi când am.revenit acasă am.găsit asta din.poze sub motor. arata ca un capac de pix dar e plin de.vaselina. Când am plecat am plecat în graba și nu l-am observat. Cred ca a.căzut de.ieri pana azi.

 

Are cineva idee ce poate fi?

Mulțumesc

post-66943-0-08681700-1402337831_thumb.jpg

post-66943-0-16457000-1402337855_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca-mi iau ban dar:

Te ai bine cu vecinii?

 

Ca poate-ti pune cineva chestii sub motor doar sa vada cum te chinui....

 

Mi s-ar parea un trolaj foarte reusit: azi un capacel, maine un surub...poimaine o piulita....plus o pata de ulei pentru efect artistic.

 

Oricum eu cand gasesc cate-un surub sub masina....il iau si-l pun in torpedou cu celelte suruburi pe care le-am gasit sub masina....La un moment dat se elucideaza si misterul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha. La asta nu m-am gândit. Motorul sta în garaj.Garajul nu e închis din nefericire. Nu va zic unde stau sa nu dau idei.:)) adevărul e ca azi noapte am.auzit niște zgomot deci nu-i rea ideea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

app legat de vecini ,recent am avut o problema cu motorul si am fost nevoit sa il dezasamblez si asamblez iar ,dupa vreo 2 saptamani apare o cutie langa motorul meu ,prima reactia a fost" stiu ca sta pe tusa de vreo 6 luni dar totusi nu e cazul ca lumea sa isi depoziteze chestii pe langa motorul meu ,avand in vedere ca sta in spatele blocului" ma duc jos intr-o seara sa ii dau o cheie ,dau sa arunc cutia de langa motor ,cand pun mana pe ea vad ca e grea,curios desfac cutia ,aparent parea o piesa formata dintr-o pompa cu un fel de ventilator ,era doar jumatate de piesa si o garnitura de forma piesei ,pe moment m-am panicat ,am crezut ca o fi uitat tipu care s-a ocupat de motorul meu o piesa si s-a gandit sa o lase langa motor,ajung in casa ma uit pe google [gasesc o serie de pe piesa respectiva] era o parte din pompa de apa de la un opel corsa ,eram ceva de genu wtf??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca-mi iau ban dar:

Te ai bine cu vecinii?

 

Ca poate-ti pune cineva chestii sub motor doar sa vada cum te chinui....

 

Mi s-ar parea un trolaj foarte reusit: azi un capacel, maine un surub...poimaine o piulita....plus o pata de ulei pentru efect artistic.

 

Oricum eu cand gasesc cate-un surub sub masina....il iau si-l pun in torpedou cu celelte suruburi pe care le-am gasit sub masina....La un moment dat se elucideaza si misterul.

:))))) ce idee mi-ai dat ...vai de colegu meu , care isi tzine mobra in garaju blokului la 30 m de mine , asa sa mai rad la munca :D si asa ne intzepam cum putem :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este in capatul unui furtun, posibil si de la supraplin de la rezervor. Furtunasele alea care atarna pe sub motor au asa ceva in capat. Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E masiv sau e gol ?

Daca e gol, ca un capac de pix e posibil sa fie un dop de la stuturile de sincronizare. Daca e asa motorul nu va functiona tocmai ok, fara el, va trage aer fals pe acolo.

In mod normal alea nu sar de acolo , dar se mai intampla cand ai rateuri in admisie.(nu e nevoie sa fie prea evidente rateurile ca sa sara dopul.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E gol. Rateuri in admisie sunt cand face asa "poc,poc poc" din cand in cand ? Ca am observat ca o inceput sa faca asa de vreo saptamana .

Multumesc

Oricum maine sunt cu ea la service.

Editat de derkleine
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E masiv sau e gol ?

Daca e gol, ca un capac de pix e posibil sa fie un dop de la stuturile de sincronizare. Daca e asa motorul nu va functiona tocmai ok, fara el, va trage aer fals pe acolo.

In mod normal alea nu sar de acolo , dar se mai intampla cand ai rateuri in admisie.(nu e nevoie sa fie prea evidente rateurile ca sa sara dopul.)

 

E prea mare sa fie de la stuturile de sincronizare.

E dopul de la gaura de drenaj de la airbox. E tot ca un capac de pix si vine peste o tevusca care iese din airbox, nu e chiar o gaura.. e o gaura cu o teava de 1-2cm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E gol. Rateuri in admisie sunt cand face asa "poc,poc poc" din cand in cand ? Ca am observat ca o inceput sa faca asa de vreo saptamana .

Multumesc

Oricum maine sunt cu ea la service.

deci tie iti da rateuri motorul de o saptamana dar tu intrebi despre un dop?

 

manual ai? citeste-l !

 

totusi pare a dop de la air-box, nu-i bine sa mergi cu el scos ca trage aer ne-filtrat pe acolo, dar nu-i mare problema in CH, daca e de pe admisie nu-i bine deloc sa mergi fara dansul. atat lucru poti sa verifici si singur, ridica rezervorul si localizeaza stuturile de sincronizare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare dop de pe un stut de admisie (cum zice si binox). La mine a sarit odata la un rateu foarte puternic in admisie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci tie iti da rateuri motorul de o saptamana dar tu intrebi despre un dop?

 

manual ai? citeste-l !

 

totusi pare a dop de la air-box, nu-i bine sa mergi cu el scos ca trage aer ne-filtrat pe acolo, dar nu-i mare problema in CH, daca e de pe admisie nu-i bine deloc sa mergi fara dansul. atat lucru poti sa verifici si singur, ridica rezervorul si localizeaza stuturile de sincronizare

 

 

Nu ma certa asa tare!!. Nu face tot timpul , habar naveam ca ala e rateu. Si motorul trage si mere normal.

Am manual dar nu de service .

 

Nu e domeniul meu asta!

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anumite informatii sunt acoperite si in manualul de utilizare, cel putin la japoneze,

 

e domeniul tau din momentul in care ti-ai luat mobra

 

poate nu ti-ai dat inca seama dar motocicletele au nevoie de mentenanta constanta,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare dop de pe un stut de admisie (cum zice si binox). La mine a sarit odata la un rateu foarte puternic in admisie :)

Un dop de la stutul de sincronizare nu e asa mare, e de doua ori mai mic si in nici un caz nu e plin cu "vaselina".

E de la airbox, de la tevusca de drenaj, cum am mai zis o data.

 

In plus, multe motorete nici macar nu au stuturi, au gaura din gatul carburatoarelor infundata cu un surub - pt sincronizare se inlocuieste cu un stut.

Stut de obicei exista la primul carburator - dar de el e legat un furtunas care duce la robinet - pt vacuum. - Nu la toate modelele.. dar in general.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 15 minute ma duc la service cu ea. Servicele e la 500 de m de unde stau :) Si apoi o sa revin cu informatii.

 

Multumesc tuturor .

 

N-am carburator. E pe injectie, nu e japoneza :) E Englezoaica . Mentananta am facut-o anul asta in Martie . Ii fac service in fiecare an, si intre timp eu verific in fiecare zi, lichidele ( ce se poate vedea), pneurile si luminile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un dop de la stutul de sincronizare nu e asa mare, e de doua ori mai mic si in nici un caz nu e plin cu "vaselina".

E de la airbox, de la tevusca de drenaj, cum am mai zis o data.

 

In plus, multe motorete nici macar nu au stuturi, au gaura din gatul carburatoarelor infundata cu un surub - pt sincronizare se inlocuieste cu un stut.

Stut de obicei exista la primul carburator - dar de el e legat un furtunas care duce la robinet - pt vacuum. - Nu la toate modelele.. dar in general.

Bine, am vorbit, ca fiecare de aici, din exerienta mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 15 minute ma duc la service cu ea. Servicele e la 500 de m de unde stau :) Si apoi o sa revin cu informatii.

 

Multumesc tuturor .

 

N-am carburator. E pe injectie, nu e japoneza :) E Englezoaica . Mentananta am facut-o anul asta in Martie . Ii fac service in fiecare an, si intre timp eu verific in fiecare zi, lichidele ( ce se poate vedea), pneurile si luminile.

 

vezi sa ne zici si noua de unde era acel capacel, ca avem aicisa un "internal debate". :))) Mecanicii de tastatura de pe motoretism.ro.

Sa nu uiti cumva ce zice mecanicul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...