Sari la conținut

Cauciucuri / Tirendo.be


ThunderByte
 Share

Postări Recomandate

De ceva vreme caut sa imi cumpar cauciucuri la motor ca ce aveam is vechi si-s bune doar de patinaj, si la masina ca cere. Caut in stanga, in dreapta, intreb un prieten de unde si-a luat cauciucurile la motor si imi zice tirendo.be. Intru, vad(preturi ok, transport inclus in pret), comand. La prima vedere seriosi, site-ul ok; primesc mail in care ma roaga sa confirm comanda, o confirm; primesc mail cu trakking-ul la pachete ... toate bune si frumoase. Ieri mi-au ajuns cauciucurile, cand le-am vazut sa innebunesc si alta nu, spatele sapt 10 din 2012, fata 26 din 2013, culmea ca nu erau nici la vreo oferta nici nu era specificat ca-s stoc vechi. Tipul care mi-a recomandat site-ul nu a avut probleme, eu i-am montat cauciucurile si erau ok ca dot. Le-am trimis mail in care am cerut o rezolvare la treaba asta, acum astept raspuns. Sper sa nu patesc si cu cele de la auto la fel, alea inca nu au venit.

A avut careva experiente de genu, cum s-a rezolvat?

 

Va tin la curent.

post-18053-0-64299400-1402761006_thumb.jpg

post-18053-0-49645900-1402761011_thumb.jpg

post-18053-0-19323900-1402761016_thumb.jpg

post-18053-0-28956100-1402761021_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehehe, te crezi in romanica unde se vand 20 de gume pe luna ? aici e la ghici cu dotul, n-o sa ti le accepte inapoi daca nu au vre-un defect.

 

eu sunt partener la mai multe site-uri din astea si tot nu pot sa-mi aleg dot-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehehe, te crezi in romanica unde se vand 20 de gume pe luna ? aici e la ghici cu dotul, n-o sa ti le accepte inapoi daca nu au vre-un defect.

 

eu sunt partener la mai multe site-uri din astea si tot nu pot sa-mi aleg dot-ul

Nu ma cred nicaieri, mi se pare normal sa fiu revoltat in situatia asta si nu mi se pare normal sa cumpar cauciucuri vechi de 2 ani si 3 luni fara macar sa fiu macar anuntat in prealabil. Asa nu le mai luam sau cautam altceva/altundeva, cauciucurile de pe motocicleta sunt din 2011 si mai au carne ... dau bani de nou pentru niste cauciucuri intradevar noi dar produse la o diferenta de un an fata de ce am acum?

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma cred nicaieri, mi se pare normal sa fiu revoltat in situatia asta si nu mi se pare normal sa cumpar cauciucuri vechi de 2 ani si 3 luni fara macar sa fiu macar anuntat in prealabil. Asa nu le mai luam sau cautam altceva/altundeva, cauciucurile de pe motocicleta sunt din 2011 si mai au carne ... dau bani de nou pentru niste cauciucuri intradevar noi dar produse la o diferenta de un an fata de ce am acum?

d'aia se schimba modelele la 2-3 ani, iei ultimul model esti sigur ca nu-i vechi...

 

oricum nu are nimic cauciucul ala de 2 ani si alalt 2013? chiar n-ai ce sa comentezi la ala... te plangi de pomana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

d'aia se schimba modelele la 2-3 ani, iei ultimul model esti sigur ca nu-i vechi...

 

oricum nu are nimic cauciucul ala de 2 ani si alalt 2013? chiar n-ai ce sa comentezi la ala... te plangi de pomana.

Pe ce am vrut eu nu exista model mai nou, in fine, invatare de minte.

 

DACA au fost depozitate in conditii ok nu au nimic dar cand nu stii e greu sa mergi pe premiza ca au fost depozitate ok.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am curaj sa pun pariu ca nu reusesti sa faci diferenta in mers intre un cauciuc 2014 si unul identic 2012 sau chiar 2010 daca exista.

Depinde de ce cauciucuri vorbim, noi sau deja rulate si in ce conditii au fost depozitate. Oricum din punctul meu de vedere is prea multe variabile, asta e o faza gen "DOT-ul e un placebo" sau "Oricum nu esti tu in stare sa faci diferenta"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauciucuri identice, noi iar alea mai vechi sa nu fi fost tinute la exterior. Nu cred ca tine nimeni cauciucurile noi afara ca ar trebui sa le curete inainte de vanzare si asta costa.

Si eu cred ca nu numai tu nu poti face diferenta ci nici un racer experimentat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauciucurile nu-s ca vinul? cu cat mai vechi cu atat mai bune?

 

lasand sto-ul la o parte... te uiti la ele, iti plac, le tii. nu-ti place le returnezi. ca-n reclama cu cetateanu ieuropean.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca au fost depozitate corespunzator, anvelopele au valabilitate 5 ani de la productie. Toata lumea vrea DOT nou si pret mic, dar asa ceva nu se poate. Pret mic cu DOT mai vechi dar in termen este in regula daca este indeplinita conditia depozitarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauciucurile deja is montate.

 

Nu am scris nicaieri ca am cautat pret mic, nu stiu de unde s-a presupus asta. Le-am luat de firma respectiva pentru ca am putut sa le comand online si cine a mai lucrat cu ei a fost multumit, atat.

Ok, valabilitate 5 ani, acum intreb cine poate sa imi garanteze 100% ca au fost depozitate ok?

 

Se poate inchide, cu presupusul isi poate da oricine.


» Post actualizat in 15 Jun 2014 19:37

Le-am montat ieri si am iesit azi la o tura, diferenta fata de cele vechi e imensa ca aderenta, dar si motorul se comporta diferit, probabil profilul cauciucurilor difera.

Peransamblu multumit ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Eu am curaj sa pun pariu ca nu reusesti sa faci diferenta in mers intre un cauciuc 2014 si unul identic 2012 sau chiar 2010 daca exista.

 

Ceva de genul asta :)

https://www.youtube.com/watch?v=JdvJOF-2mm0

Conteaza modelul, calitatea lor etc . In general eu afirm contrariul in aceasta situatie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...