Sari la conținut

Motociclisti in Germania


alex4ice
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 106
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

de ate ori ai condus pana in romania sau cam ce calatorii ai facut pana acum,?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci esti veteran. ..nu am încercat ca imi e frica sa conduc in România sincer si de obicei conduc noaptea imi place mai mult ,gandul meu sa ne ducem in Irlanda mi s-a pus pata pe Irlanda e foarte frumoasă dar cam plouă,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as avea curajul sa conduc pana in Romania , dar nu singur . Adica , sa mai am inca un coleg cu mine.

La anul in vara si eu plec cu mobra spre Romania . Anul asta o las la iernat aici .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da,cel mai bine cand esti cu un coleg,
da revizia trebuie ,,,nici nu se discuta sa pleci fara micile schimburi sic ontrol,bujie ,filtre,ulei cel mai important,,franele

un mic compresor o priza de tigari(am montat eu acum cateva saptamani e super) si sigur sa nu pleci fara haine cum trebuie ca esti terminat, si mai important sa nu pleci cu pasagerul obosit..

prietena adoarme de fiecare data ,cel mai mult a cam dormit aproape o ora,,,,:D dar e normal tu ca sofer e altceva dar ca pasager pe moto cred ca e urat ,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu are de ce sa va fie teama:)) este chiar super sa faci un drum asa lung...cum spune si buggy e mai naspa autobanda k te plictisesti,dar in rest alles ok:)))

 

anul acesta merg singur pentru k e obositor pentru prietena mea pe moto sport...ea o sa mearga cu autocaru sau avion

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da asa e,obositor pentru pasager,

ma gandeam la un chit ceva sa vb intre noi sau sa ascultam muzica,mai incet nu tare sa nu simti motorul dar...mai vedem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da asa e,obositor pentru pasager,

ma gandeam la un chit ceva sa vb intre noi sau sa ascultam muzica,mai incet nu tare sa nu simti motorul dar...mai vedem

cauta scala rider. e super misto ca si intercom, poti vb cu pasageru, sau la telefon (vorbeam la 120kmh la telefon fara nici un fel de probleme), poti asculta muzica, il conectezi la gps, poti discuta cu prietenii de pe alte motoare (daca au si ei scala).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ooo mi se pare mult 400€,am sa vad ,ma uitam aseara pe eBay si au lucruri interesante,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite ca iti dau dreptate cu chinazarii,,hmm am schimbat franele la micul meu si acum dupa vreo 7mii deja schimb pastilele de frana pe fata .... :(

si cu cauciucul l-am luat mai ieftin,(cumnatul meu ca e mare destept de pe net)acum cand ploua imi e frica sa merg cu scooterul,,,,

deci la doua roti siguranta e pe primul loc asa ca nu ma mai uit la bani ,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. eu acum sunt in Bucuresti si ma voi muta in Berlin in septembrie. As vrea sa-mi iau si motocicleta cu mine (Yamaha fazer 600 @ 2006). Stie cineva care sunt conditiile sa o folosesc acolo ? E suficient sa fie inscrisa pe romania, sau ar trebui sa o inscriu pe Germania ? Cunoasteti alte lucruri care trebuie luate in cosiderare, acte, legislatie ?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa o inscrii in germania.....dupa 6 sau 3 luni asta nu stiu sigur....dar daca vii in septembrie o poti lasa ptr la anul.....si binenteles ca tre sa corespunda normelor......daca ai tobe neomologate tre sa faci cumva sa le omologhezi sau cele stock si alte modificari daca ai tre sa ai o ologari la ele....asta asa in mare ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca este mai rapida....nu stiu exact care e procedura dar cu siguranta nu te duci in fiecare sezon sa o inscrii....creca defapt se inscrie ca si "normal" doar ca ai pe nr scris 3/10 de ex astea fiind lunile in care ai voie sa circuli si asig valabila.....

 

O sa aflu si eu abea la anul.....cand o sa inscriu....dar aic sunt fff multi care le au inscrise pe sezon....probabil si din cauza vremii....etc....

Editat de Buggy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ahamay nu o inscrie ,cunosc multi romani,polonezi,unguri cu masini si au nr din tara lor...

 

In Germania aveti vreo taxa ce trebuie platita la "prima inmatriculare"? Nu ma refer la taxa normala de inmatriculare/talon/numere... ci o taxa gen mediu etc.

 

In Austria este asa ceva (mai nou 20% din valoarea actuala daca este peste 800cc) si asta este unul dintre motivele pt care, oficial cel putin, esti obligat sa o inscrii in 30 zile de cand te-ai inregistrat cu domiciliul aici. In plus, mai trebuie dat si o fuga la un dealer oficial al marcii respective care sa certifice ca moto/auto ... este marca/tipul respectiv. Cine nu inscrie vehiculul, risca amenzi destul de maricele. Si la asta, pe langa controalele politiei, pot contribui si alti factori, cum ar fi nsite vecini mai "patrioti"...

 

Dupa mine, un mare avantaj sa patrezi nr de Ro este ca sunt sanse mici (inca) sa-ti vina radarele. In schimb, aici am posibilitatea sa fac o asigurare cascao decenta.

» Post actualizat in 31 Jul 2014 21:54

pai care e rostul sa o inscrii pe sezon ? ce faci ? mergi in fiecare an s-o inscrii ? sau e mai rapida inscrierea in germania decat in romania ?

 

Nu stiu la ce se refera in cazul de fata inscrierea pe sezon. Dar poate ca stii deja ca poti sa alegi inscrierea/asigurarea in asa fel incat iarna sa predai numarul si in timpul asta sa nu mai platesti asiguarare si taxe. Evident, nu ai voie sa lasi un vehicul fara placi de inmatriculare pe un spatiu public, deci trebuie sa o lasi intr-o curte sau garaj. Oricum insa, iarna sunt firme care ofera iernat pt motocicleta la un pret decent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@khk......pai la ce zici si tu mam referit si eu ....poate ca nu mam exprimat eu cum trebuie....am zis sezon ca nah e sezon de moto...:))))....ce am observat ca multi folosesc varianta asta la moto ,masini decapotabile,masini clasice etc....cat despre taxa de mediu si ceva de genul eu unul nu stiu nimic.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu doar ce am inscris kawa z 750 aici in germania si nu se poate inscrie pe sezon sau cum te referi,si nici sa circuli cu ea(daca este inmatriculata in RO) daca tu esti domiciliat in germania,trebuie inscrisa aici,cat despre costuri eu am fost cu ea la TUV(ITP) si tin sa zic ca sunt foarte atenti la orice defect daca nu il vei remedia sau daca nu ai ceva omologat pe motor nu treci inspectia,asigurarea o platesc 300 de euro pt ca nu am de 3 ani permisul,

in rest numerele si toate taxele am ajuns undeva la 150 200 de euro cu TUV si tot

 

 

apropo sunt de prin zona frankfurtului Aschafenburg daca este vreun coleg dornic de plimbari MARTEA(doar atunci am zi libera) sa dea de veste

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult de info Cristi. Eu o sa fiu in Berlin. Anul asta nu cred ca mai apuc sa ma plimb, poate doar daca inchiriez ceva pe acolo. ma bate gandu sa vad cum este BMW R 1200 GS, F 800 GS

 

eu vreau sa vand motocicleta si sa imi iau alta din germania. daca nu reusesc sa o dau pana in septembrie, o iau cu mine si o inscriu acolo, dar asta o sa fac in primavara. Moto arata asa 10463970_10153019990284922_4481589843074

 

presupun ca si masina la fel, va trebui inscrisa si ea acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...