Sari la conținut

Motociclisti in Germania


alex4ice
 Share

Postări Recomandate

Va salut din Würzburg, Azi am tras o raita de ~200 km si sunt cateva drumuri superbe prin zona. Dar singur nu prea are farmec. Sunt incepator si am motor mic. Nu am curaj sa plec la drumuri f lungi, mai ales singur. Daca mai e cineva prin zona, intr-un weekend ar fi frumos sa ne intalnim.

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 106
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salutare tuturor,

 

As dori sa ma ajutati cu un sfat. Am de gand sa ma deplasez vreo 4 zile prin Germania numai pe autostrazi si in 2 orasele mici cu motorul echipat cu evacuari de circuit (aprox 100-105 db). In orasele o sa merg numai in timpul zilei. E riscul mare comparativ cu Romania? si la cam cat se ridica amenda. In fine in Romania riscul e undeva spre 0 pentru ca aia de la RAR au doar cateva masini si te pandesc numai in orasele f mari.

 

Multam frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

name="Apocalypse207" post="4035691" timestamp="1439626541"]Salutare tuturor,

 

As dori sa ma ajutati cu un sfat. Am de gand sa ma deplasez vreo 4 zile prin Germania numai pe autostrazi si in 2 orasele mici cu motorul echipat cu evacuari de circuit (aprox 100-105 db). In orasele o sa merg numai in timpul zilei. E riscul mare comparativ cu Romania? si la cam cat se ridica amenda. In fine in Romania riscul e undeva spre 0 pentru ca aia de la RAR au doar cateva masini si te pandesc numai in orasele f mari.

 

Multam frumos.

Greu de dat un raspuns...Stiu doar ca DACÃ te opresc,nu mai pleci de acolo cu motorul,pana nu modifici/remediezi problema.Riscul e mic in ceea ce privestee "autosesizare"...aici nu stau la panda,si nici nu ti se pun cu loganul de-a curmezişul,in schimb sunt foarte promţi la reclamaţii. Daca ai ghinionul sa te reclame cineva telefonic ca esti "deranjant"in trafic,cu siguranţã vei fi oprit :(

Mi se pare destul de lunga excursia ta... fa-ţi-o placuta,cu lipsacde stres,si pune-i toba originala ! Apoi ti-o modifici la loc!

Asfalt uscat!!

» Post actualizat in 15 Aug 2015 08:41

Greu de dat un raspuns...Stiu doar ca DACÃ te opresc,nu mai pleci de acolo cu motorul,pana nu modifici/remediezi problema.Riscul e mic in ceea ce privestee "autosesizare"...aici nu stau la panda,si nici nu ti se pun cu loganul de-a curmezişul,in schimb sunt foarte promţi la reclamaţii. Daca ai ghinionul sa te reclame cineva telefonic ca esti "deranjant"in trafic,cu siguranţã vei fi oprit :(

Mi se pare destul de lunga excursia ta... fa-ţi-o placuta,cu lipsa de stres,si pune-i toba originala ! Apoi ti-o modifici la loc!

Asfalt uscat!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....intre timp am gasit si alte informatii pe net si in zona in care merg (Eifel) si se pare ca e cea mai nenorocita zona din toata Europa vizavi de zgomot evacuari. In afara ca iti blocheaza motorul pana il pui la punct e una din putinele zone unde iti suspenda si permisul de conducere+amenda. Partea proasta e ca am evacuarile de circuit din SUA si nu au nici macar marcajul "E" unde mai e loc de negociere daca te masoara de la 5 pasi cu 95db.

Multam frumos de raspuns si o sa iti urmez sfatul.

 

Asfalt uscat!!!

Editat de Apocalypse2007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Revin si va spun ca am pus ochii pe Honda CTX700N DCT Deja am fost la reprezentanta (L&L in 70794 Filderstadt) unde am luat in-o proba (pe culoarea Alb/Negru).

Impresia a fost una f buna. Este (cum au spus si pe site) un Urban-Cruiser. F. comfortabila si manevrabila, relaxanta cu o pozitie mai comoda decit MP3-ul meu. Cutia DCT face toti banii mai ales ptr. cei care nu au chief sa amestece in cutie tot timpul (desi are si mod manual +/-). 90% m-am hotarit ptr.acest model. Urmeaza sa iau in test si Kawasaki Vulcan S si dupa ma voi pronunta. Cum am spus prefer cutia automata (care nu este un CVT ca la scuter!!!). La bani sunt cam pe acolo amindoua. Astept sa se schimbe anul si sa vina sezonul... Voi ce credeti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

salut,

m-as duce pana in frankfurt de sarbatori cu motoreta.

stiti cum se circula cu motoreta pe perioada iernii, este posibil, sunt strazile curatete? depinde de an, sau de cum ninge in perioada respectiva?

eu unu merg in anglia zi de zi si pe iarna. bine nu ninge ca in europa..da se ajunge la - grade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 4 months later...
  • 1 year later...

Sal tuturor, cineva prin zona Wetzlar, Gießen? Am cumparat motocicleta si acum ma obisnuiesc cu ea, doar ca mi-ar placea prin weekend-uri sa fac si niste plimbari mai lungi cu cineva :), salut.

Editat de Radokhan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...