Sari la conținut

accident 25.05.2014 motociclist vs avocat-deputat PPDD.sau cum era sa


miha_hoe
 Share

Postări Recomandate

Ziua 25.05.2014, localitate: Balotesti, vreme extraordinara, soare, in jurul orei 15:45, numitul avocat Rogoveanu Ion, deputat PPDD si participant la europarlamentarele de anul acesta stationa cu autoturismul VOLVO XC90 pe acostament.

Eu motociclistul , impreuna cu pasagerul meu ne deplasam catre satul Dumbraveni, viteza aprox.50 de km\h, ne bucuram ca in sfarsit am prins o zi libera si cu soare pentru o plimbare, in spate un VW lupo cu niste prieteni.

In timp ce ma deplasam zaresc o masina mare, visinie care stationa in afara partii carosabile, rotile nu erau bracate stanga, deci nu aveam de unde sa stiu ce avea sa se intample, deodata vad cum pune semnal si intoarce, moment in care: frana de motor, franez cat pot de tare rotile fara sa le blochez, degetul ramane pe claxon.

Impactul: traiectoria noastra a fost pe diagonala( nu aveam pe unde sa ocolesc deoarece drumul mult prea ingust nu a permis acest lucru).

Ma lovesc cu capul de stalpul dintre usi, simt cum umarul meu plezneste si pasagerul vine gramada peste mine, totusi fara sa sara de pe motocicleta se loveste puternic si el de masina. Pasagerul cade pe jos, totul se petrece parca cu incetinitorul, cand am vazut ca a cazut de pe motocicleta in sfarsit pot sa ii dau si eu drumul si sa sar, cad pe jos, imi pierd cunostinta pentru cateva minute, nu puteam sa vorbesc, umarul ma doare foarte tare, cred ca este rupt.

VITEZA DIN MOMENTUL IMPACTULUI : 20-25 KM/H. totul s-a intamplat foarte din scurt, nu am avut timp sa reactionez mai mult si mai bine de atat.

Nu imi vine sa cred ca mi se intampla mie, de ce mie? Dupa 6 ani de mers aproape zi de zi valora fix 0 in momentul ala, totul depinde de noroc, nu de experienta, nu ca ai abs, placute de frana de curse, etrieri de camion.

Intre timp imi este data casca jos din cap de catre un cetatean cu spirit civic care tragea de ea fara sa ii desfaca prinderea, in sfarsit vin si prietenii mei, cineva priceput ma ajuta sa o dau jos, nu puteam sa respir, aveam un sentiment de claustrofobie foarte puternic.

Vine ambulanta, pasagerul refuza spitalizarea, eu eram si mai rau, ma doare foarte tare umarul,gatul si capul, nu puteam sa imi misc mana.

Rogoveanu Ion nu coboara din masina. Ajung la Elias dupa un drum cu ambulanta, cel mai lung din viata mea, radiografii, rmn, ecografii.

Pasagerul a ramas cu motocicleta 2 ore pana cand a fost luata de niste prieteni cu duba, intre timp apare politia si se fac masuratorile. Rogoveanu Ion nu vorbeste cu nimeni, ignora pe toata lumea.

La Elias sunt eliberat rapid, nu am nimic, traumatism cranio-cerebral usor,o gaura in glezna si un hematom la mana dreapta, vin si politistii sunt luat si dus la sectia de politie. Incep declaratiile, lui Rogoveanu Ion ii este suspendat permisul. Dosarul pleaca la parchet. Prima saptamana este cea mai grea din viata mea, ma doare tot corpul, nu pot sa dorm, iau calmante si anti-inflamatorii. Motocicleta are furca indoita,aripa,farul,suportul de bord,parbrizul,semnalul si oglinzile rupte, cadrul si capacul de la motor pe stanga sunt zgariate.

 

 

 

Acum, dupa 3 saptamani, soseste dosarul de la parchet,perioada in care nu am fost sunat de nimeni din partea dansului sa ma intrebe de sanatate, Rogoveanu Ion gasit vinovat, neacordare de prioritate. Il sun eu sa stabilim o intalnire la politie pentru ca TREBUIE SA ISI DEA ACORDUL CA SA IMI POT REPARA MOTOCICLETA.La politie refuz sa am orice pretentie, fara IML, fara plangeri penale, ma gandeam ca daca sunt om cu tine, esti om cu mine. Acesta, dupa ce ca ma cearta la telefon ca el nu isi poate folosi masina pe pretextul ca nu i se deschid usile, ca piesele de motocicleta sunt mai ieftine ca alea de masina a refuzat sa imi dea dreptul sa imi repar motocicleta. De ce? Eu am vorbit foarte civilizat si m-am purtat foarte frumos cu dansul. Nimeni nu stie, si asa a inceput tot circul. Sa vedem pe ce perioada se intinde acum. Singurele acte pe care le-am primit este o copie dupa asigurare, autorizatie de reparatie si anexa 2 din care propozitia din fata numelui VINOVAT ION ROGOVEANU este taiata iar paragraful in care se accepta reparatia autovehiculului a ramas necompletat. Atitudinea lui Ion Rogoveanu lasa de dorit, este arogant pe toata durata discutiilor si cere o expertiza suplimentara, isi sustine nevinovatia pe pretextul ca puteam sa evit accidentul, ca motocicleta are sistem de franare ca si la masina, ca el nu a vazut urme de franare pe jos si ca eu am accelerat.Am discutat cu un avocat despre situatie, sunt sfatuit sa astept finalizare expertizei. Ce este de facut?

post-33654-0-66639300-1402839309_thumb.png

post-33654-0-30974100-1402839321_thumb.jpg

post-33654-0-45731300-1402839332_thumb.jpg

post-33654-0-91533800-1402839343_thumb.jpg

post-33654-0-50665400-1402839353_thumb.jpg

post-33654-0-31057100-1402839371_thumb.jpg

post-33654-0-98331300-1402839405_thumb.jpg

post-33654-0-51559500-1402839444_thumb.jpg

post-33654-0-95313800-1402839493_thumb.jpg

Editat de miha_hoe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte simplu ce e de facut. Plangere penala, certificat medico-legal. Creezi suficiente probleme omului respectiv ca sa se sature de idei din astea, dupa ce tot el a fost idiot si nesimtit. Si nu ceri doar sa-ti faci motoreta pe asigurare, ca durerile si inconvenientele provocate nu sunt gratis. Pe langa reparatia motoretei, ceri daune morale/materiale, ca asa e normal. Si omul va trebui sa joace cum canti tu daca nu vrea sa ramana fara permis si cu dosar penal. Inceteaza sa te mai porti elegant, ca nu e cazul.

Sanatate si s-auzim de bine!

 

P.S. Dupa ce se incepe dosarul, se va face o expertiza. Ai grija sa-ti iei si tu un "expert-parte" (asa se numeste). El sigur isi va lua unul. Va trebui sa-l platesti din buzunarul tau (cam 1.000 lei), dar iti vei recupera cheltuielile dupa aceea. Ca sa se declanseze toata treaba asta, insa, trebuie sa depui plangere la politie.

Editat de kriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El are multe de pierdut.

In afara de dosar penal, nu o sa mai poata candida daca este sub urmarire penala :)

Sper sa nu ma insele memoria dar nu se specifica daca cercetarea este cauzata de un eveniment rutier.

Ai grija sa nu ii acorzi nicio sansa sa intoarca lucrurile in favoarea lui.

Nu s-a asigurat la efectuarea manevrei de intoarcere, nu a acordat prioritate si s-a lasat cu vatamare corporala.

Plangere penala... si te va cauta el pe tine pentru impacare.

Atunci sa vezi cum stie sa vorbeasca.

Nu accepta nimic, niciun ban. Lasa plangerea sa mearga mai departe si o sa vezi cat ii va scadea tonul arogant.

Se va tavali, va plange, va face orice ca sa iti retragi plangerea.

Totul este sa nu faci lucrul asta prea devreme, indiferent de cheltuielile tale le vei scoate inzecit sau insutit cand va vedea ca tu nu cedezi insistentelor lui si ca il ignori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu va înțeleg. Imi pate sincer rău pentru necazul tau,dar tu cand vezi ca ai de a face cu un nenorocit,tu tot pe omenie și bun simt mergi. În situația ta când vezi ca șoferul nu a coborât jos în secunda doi,si ca nu da doi bani pe tine,iti dai seama ce fel de om este. Tot tu ala sa fii om bun, ca de', ai bun simt și nu vrei sa ii creezi probleme.

Sai putrezească oasele pe jilava de nenorocit de om. Dosar penal,plangere penala,dat în judecata,ceri despăgubiri cât să-ți repari 3 motociclete și tu să-ți faci recuperarea la cele mai bune clinici pe banii nenorocitului.

Poate asa data viitoare sa se uite în oglinzi și sa respecte regulile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegu' sfatul meu este, cum au spus si mai sus, nu iti retrage plangerea si mergi cat de departe poti pt ca va venii el in genunchi la tn. Cere despagubiri cat mai mari ca au de unde sa dea jegosii astia. Pe mine ma mira faptul ca atunci cand sunt alegeri mai au un pic si te pupa si in poponeata doar sa le dai votul si acum ii doare in (cuvant urat) de alegatori. de i-as ierta eu pe astia baga-mi-as (cuvant urat) in familiile lor.. Nu fii fraier ca tot u pierzi. Scuza-mi exprimarea dar cam asta e adevarul frt, traim in Romanica...

Editat de skizzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sustin si eu ce spun colegii. Jegosii astia fac legi in tara asta. Deci...fii un om bun, cinstit si cu simt civic si respecta legea ca la carte. Scoate certificat medico legal, fa plangere penala pentru vatamare corporala. N-am inteles partea cu acordul lui pentru ca asigurarea sa te despagubeasca....Daca e valabila si cercetarile il dau vinovat - asigurarea e obligata sa plateasca...E posibil sa ma insel totusi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca ai martori aflati in masina din spate si care au vazut accidentul, dupa doi ani vei termina cu bine procesul. :)

Nu-l lasa si fi milos cu el, uite-te acum in spate si vezi ce dureri ti-a provocat, atat fizice cat si psihice. Mai mult de atat, gandeste-te ca asta e omul ce va candida si obtine voturile unor persoane. Nu-l lasa sa castige pentru ca astia sunt cei ce ne conduc de 25 de ani. :peace:

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru replay-uri, o sa tin cont de sfaturile voastre si saptamana aceasta o sa incep procedurile pentru plangerea penala cel mai probabil, o sa imi deschid dosar de dauna desi nu il pot inchide fara acordul lui strict pentru a-mi face un deviz cu reparatia motocicletei. O seara buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru replay-uri, o sa tin cont de sfaturile voastre si saptamana aceasta o sa incep procedurile pentru plangerea penala cel mai probabil, o sa imi deschid dosar de dauna desi nu il pot inchide fara acordul lui strict pentru a-mi face un deviz cu reparatia motocicletei. O seara buna!

Vezi ca e un termen in care poti sa depui plangerea. Nu mai stiu cat e, dar ai grija sa nu-l depasesti, ca dupa aceea chiar nu mai poti face mare lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kriminal 3 luni prevede codul de procedura penala. termen ce curge de la luarea la cunostinta a partii vatamate de fapta respectiva, in cazul asta de la data accidentului. se ataseaza certificat medico-legal la plangere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu ala nu este un prost, sau cel putin nu unul ordinar dat fiind ca este cine este acolo unde este.

Dupa parerea mea ar fi cateva variante de luat in calcul, nu foarte multe:

- e tut(nu cunoaste regulamentul) si a cumparat permisul nefiind in stare sa-l dobandeasca pe cale legala - mi-e greu sa cred

- a avut ceva personal cu tine si sau motociclistii in general - nu cred ca-si face dusmani gratuit fara un interes serios la mijloc

- are o susta cu asigurarile sa-si repare o dauna deja existenta pe partea stanga a masinii, iar tu sau noi pentru el reprezentam carne de tun sau ceva similar de insignifiant - nu prea-l vad a fi un gainar

- este de o ignoranta crasa si "nu te-a vazut venind" - cred ca tine prea mult la viata lui sa si-o expuna unui vehicul de mare tonaj si de aceea a luat fata unui motoretist pe care l-a vazut scuter el stiindu-se blindat in volvau(prin comparatie) ...de acolo si indrazneala de a face manevra convins fiind ca franezi eficient si-si vede fiecare de drumul lui(nu-ti putea intui prezenta pasagerului si franarea mai lunga fiindca nu-i chiar atat de... neavocat)

- nu te-a vazut de-a binelea - poate faci cumva sa fie examinat/ reexaminat medical conform legii in prezenta sau stricta supraveghere a avocatului tau

 

Eu pariez 50/50% pe ultimile doua variante, parerea mea.

 

PS Sa nu crezi niciodata un individ de teapa lui care se vaita ca n-are, o face din inertie doar sa mai primeasca ceva... Da-i ce-i trebuie: daune morale si materiale atat tu cat si pasagerul. Altfel iarta-ma ca ti-o spun franc dar iti meriti soarta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru replay-uri, o sa tin cont de sfaturile voastre si saptamana aceasta o sa incep procedurile pentru plangerea penala cel mai probabil, o sa imi deschid dosar de dauna desi nu il pot inchide fara acordul lui strict pentru a-mi face un deviz cu reparatia motocicletei. O seara buna!

 

Indiferent de ceea ce vrei sa faci si vei face, incarca-te cu multa rabdare, nu ceda, nu te descuraja. Rabdare, rabdare, rabdare! Iar daca nu se rezolva favorabil, al dracu` sa fim cu totii daca nu-l "ajutam" noi cumva pe dl avocat!

 

Ps: insanatosire grabnica

 

BR,

Alexandru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il sun eu sa stabilim o intalnire la politie pentru ca TREBUIE SA ISI DEA ACORDUL CA SA IMI POT REPARA MOTOCICLETA.

 

Been there, done that. :D

 

Sper că nu ai semnat vreo înțelegere cu domnul respectiv.

 

Am avut un accident similar cu un tip care nu a vrut nici el să-și dea acordul. Foarte bine, scoți certificat de la IML și mergi mai departe cu dosarul penal, te faci parte civilă. Ia-ți un avocat și pune-l la treabă. O să postez și eu mizeria pe care a scris-o pe p.v. jigodia aia care m-a călcat. E incredibil cât de jegoși pot fi oamenii ăștia.

 

Nu e păcat să plătească asigurările în loc să plătească vinovatul din buzunar ?

 

Dacă a refuzat să dea acordul pentru asigurare =» nu s-a făcut constatarea și nici nu o să se mai facă după ce va mai trece ceva timp de la producerea accidentului.

 

Concluzia - îl fuți în gură și îl dai în judecată.

» Post actualizat in 16 Jun 2014 07:45

O să dureze lucrarea dar oricum nu cred că mai mergi cu motocicleta în următoarele luni. Pe mine m-a călcat dobitocul prin aprilie și soluția a sosit abia prin octombrie (rezultatul expertizei în care scrie că ăla era vinovat și că nu puteam evita accidentul).

 

Ai fost să scoți certificat medico-legal ? Nu contează ce hârtii ai de la spital, te ștergi cu ele la fund în instanță. Mergi neapărat la IML și scoate o hârtie de acolo pe care să fie trecut tot ce ai pățit și timpul de spitalizare / îngrijiri medicale !!!

 

Neapărat ai nevoie de un avocat ! Pe tine te pot fraieri cu vreun viciu de procedură sau alte chichițe. Cu boul nu mai sta de vorbă nici face to face nici la telefon, chiar dacă te caută. Să discute cu avocatul tău.

» Post actualizat in 16 Jun 2014 07:54

Ăsta încearcă să te șantajeze cu asigurarea. Așa mi-a scris și mie jigodia pe pv, că nu-mi dă asigurarea decât dacă dau o declarație în care să scriu că nu am nici un fel de pretenție de la el :D Să nu cumva să semnezi așa ceva sau orice altă înțelegere de acest fel. Să se șteargă cu asigurarea la fund !

» Post actualizat in 16 Jun 2014 08:01

E foarte simplu ce e de facut. Plangere penala, certificat medico-legal.

 

 

@miha_hoe - Hai să repetăm împreună, ca să nu te încurci printre postări :

 

 

- CERTIFICAT MEDICO-LEGAL

 

- PLÂNGERE PENALĂ

» Post actualizat in 16 Jun 2014 08:08

!!!

 

Potrivit Ordinului pentru aprobarea normelor procedurale privind efectuarea consultărilor şi expertizelor medico legale nr. 1134/25.05.2000 al Ministerului Justiţiei, Ministerului Sănătăţii şi Familiei nr.255/0404.2000 la art. 15/lit.b este stipulat că citez "constatarea leziunilor traumatice recente, înainte de dispariţia leziunilor externe se face nu mai târziu de 30 de zile de la data producerii".

 

Dacă nu ai fost la IML, poate este cazul să o faci acum (suntem pe 16 iunie !)

» Post actualizat in 16 Jun 2014 08:09

și :

 

Termenul pentru depunerea plângerii este de 60 de zile şi curge de la data producerii evenimentului.

Editat de bibi.audiofil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mai sus tot ce iti trebuie, gratie lui Bibi.

 

Pentru despagubiri pune la socoteala absolut tot - pastile, zile de serviciu pierdute, echipament stricat (si tu, si pasagerul) etc. Plus daune morale. Dintr-o faza de-asta ar trebui sa scoti reparatia motocicletei plus o suma cu patru cifre, in euro.

 

La IML du-te cat poti de repede (vezi ca iti trebuie o hartie de la politie ca sa te duci acolo, mi se pare), pentru ca iti masoara toate juliturile, vanataile, cicatricile etc.

 

Cazul tau este unul foarte clar si asta e in avantajul tau. Omul respectiv nu prea are cum s-o dea la intors. Asa ca arde-l cat de tare poti si fa-l sa regrete ideea tampita de a nu-si da acordul pentru despagubire. Deja ne-am revoltat noi aici pe forum suficient incat mai avem un pic si-l dam in judecata pentru daune morale. :)

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El are multe de pierdut.

In afara de dosar penal, nu o sa mai poata candida daca este sub urmarire penala :)

Sper sa nu ma insele memoria dar nu se specifica daca cercetarea este cauzata de un eveniment rutier.

buna gluma! :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La IML du-te cat poti de repede (vezi ca iti trebuie o hartie de la politie ca sa te duci acolo, mi se pare), pentru ca iti masoara toate juliturile, vanataile, cicatricile etc.

 

Ca să le măsoare trebuie să se mai vadă (văd că nu au fost decât contuzii și asta nu este foarte bine pentru el). A trecut deja mult timp. Sper să mai urmărească topicul, să se trezească din amorțire și să se ducă la IML !

» Post actualizat in 16 Jun 2014 12:34

fa-l sa regrete ideea tampita de a nu-si da acordul pentru despagubire.

 

Aia e o încercare de șantaj. Așa a încercat și domnul care m-a tamponat. Zicea că să-i dau declarația aia dacă vreau să-mi repar repede motocicleta. De parcă mai puteam să merg cu ea. A declarat la Poliție că e nevinovat, că eu am căzut și m-am lovit de mașina lui, care nu se știe prin ce miracol ajunsese pe contrasens. LOL :D

 

Ăsta zice că e de vină motociclistul fiindcă nu a frânat :) Tare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca să le măsoare trebuie să se mai vadă (văd că nu au fost decât contuzii și asta nu este foarte bine pentru el). A trecut deja mult timp. Sper să mai urmărească topicul, să se trezească din amorțire și să se ducă la IML !

» Post actualizat in 16 Jun 2014 12:34

 

Aia e o încercare de șantaj. Așa a încercat și domnul care m-a tamponat. Zicea că să-i dau declarația aia dacă vreau să-mi repar repede motocicleta. De parcă mai puteam să merg cu ea. A declarat la Poliție că e nevinovat, că eu am căzut și m-am lovit de mașina lui, care nu se știe prin ce miracol ajunsese pe contrasens. LOL :D

 

Ăsta zice că e de vină motociclistul fiindcă nu a frânat :) Tare !

 

Ba chiar presupune ca ar putea sa fi ACCELERAT! Ca asta e primul lucru la care sa gandesc motociclistii cand vad o bucata de fier de 2 tone ca li se pune in fata: "Hai sa accelerez, ca imi repar motocicleta pe banii fraierului!" :)

 

Ma gandesc ca ala, totusi, fiind avocat, nu l-a dus capul sa se gandeasca "Hai sa-i dau omului ce vrea, ca vad ca scap usor, fara plangeri si dosare penale." El s-a gandit sa o arda ciumeg. Atunci sa plateasca pana ii trece cheful de ciumegarii dupa ce baga oameni in spital.

 

Daca eroul povestii se misca cu talent, il arde fara drept de apel pe individ, oricat de sus-pus si de pilos ar fi. Situatia e prea clara ca sa fie loc de manevre. Si de obicei nu sunt deloc inversunat pe soferii care gresesc, dar pe asta chiar imi doresc sa-l vad ars bine de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...