Sari la conținut

Postări Recomandate

Solutia de evitare a pustei megaplicticoase este imbarcarea motoarelor pana in Villach de exemplu. Cum am facut noi in 2012. /index.php?/topic/679835-excursie-alpi-elvetieni-dolomiti/. Scapati de multa cheltuiala si oboseala inutile.

E o idee pe care am analizat-o si noi, insa anul asta am fost sase in grup si a aparut ca fiind greu de organizat.

M-am gandit sa procedam astfel pentru o calatorie la Nordkapp, cand o fi sa fie...

» Post actualizat in 31 Jul 2014 20:42

In 2012, in tura de-a lungul Dunarii, am luat Firul apei din Budapesta, urmarind-o indeaproape, pana la izvor. Atunci am luat-o din Budapesta pe drumurile nationale sau locale de pe langa fluviu. Nimic de semnalat in Ungaria, insa Slovacia a fost interesanta: drumul a fost gol, ca unul privat, serpuind printre culturi, pe dealuri... Mi-a placut, ca si Bratislava, dealtfel. Mancare buna, bere buna, fete frumoase.

In 2012 si 2013 am ocolit Viena pe la sud-vest, pe autostrada. Parca anul asta au fost mai multe zone cu limitari de viteza, fara sa fie lucrari. Cred ca au vrut sa mai taie din gaz. Se mergea cam tare, intr-adevar. Oricum, e un drum "de moto GP", cum a zis un coleg de trupa. Ne-am distrat pe el si anul asta si anul trecut. Am o poza facuta intr-o benzinarie, cu un ditamai ranjetul pe fata de la excesul de adrenalina pompata la 150 km/ora si aplecata stanga-dreapta-stanga-dreapta... Cam de pe aici incepe motociclitul, zic eu.

Ah, sa nu uit! E un magazin Louis in sudul Vienei, destul de mare, desi nu top. Pe aceeasi strada mai sunt magazine moto, destul de aproape si pe aceeasi parte a strazii cu Louis, pe directia de mers catre vest.

» Post actualizat in 31 Jul 2014 20:46

Am vrut sa zic 2013 si 2014, dar am vazut prea tarziu... Parca inainte vreme se putea edita postarea, pret de un minut sau asa ceva. Nu mai vad butonul salvator, de o vreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pozele si cateva randuri despre impresiile traite in aceasta tura le-am postat si eu pe blog-ul personal:

http://www.joymyride.blogspot.ro/p/alpi-dolomiti-i-2014.html

 

Urmeaza si partea in care m-am despartit de voi si am luat-o pe cont propriu spre litoralul Croatiei pt. inca 4 zile (voi face poate o postare separata).

Am fost un concediu minunat, in care s-a motociclit la greu (asta era si scopul) si cel mai important: alaturi de oameni de calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o idee pe care am analizat-o si noi, insa anul asta am fost sase in grup si a aparut ca fiind greu de organizat.

M-am gandit sa procedam astfel pentru o calatorie la Nordkapp, cand o fi sa fie...

 

Pai voi de la Sibiu n-aveti cale chiar asa lunga pana spre Alpi... si, exceptand 4 ore in Ungaria, unde macar este drumul foarte bun si relativ linistit, drumul e frumos totusi.

Pt. Nordkapp puteti scuti 1000km de autostrada plictisitoare si catigati o zi de "chin" daca luati tren de noapte de la Viena la Hamburg. Apoi dimineata, in cateva ore, sunteti la ferry.

» Post actualizat in 01 Aug 2014 08:48

In 2012 si 2013 am ocolit Viena pe la sud-vest, pe autostrada. Parca anul asta au fost mai multe zone cu limitari de viteza, fara sa fie lucrari. Cred ca au vrut sa mai taie din gaz. Se mergea cam tare, intr-adevar. Oricum, e un drum "de moto GP", cum a zis un coleg de trupa. Ne-am distrat pe el si anul asta si anul trecut. Am o poza facuta intr-o benzinarie, cu un ditamai ranjetul pe fata de la excesul de adrenalina pompata la 150 km/ora si aplecata stanga-dreapta-stanga-dreapta...

 

banuiesc ca te referi la A21... restrictia de 80km/h, pe multi km in partea spre Viena, a fost mereu. Si sunt multe camere radar, pe ambele sensuri. Dar portiunea de unde incepe dinspre Linz/Salzburg si pana la restrictia de 80 este intr-adevar tare misto. Acolo nu sunt camere, mai stau ocazional doar cu radar tip pistol.

» Post actualizat in 01 Aug 2014 08:53

Ah, sa nu uit! E un magazin Louis in sudul Vienei, destul de mare, desi nu top. Pe aceeasi strada mai sunt magazine moto, destul de aproape si pe aceeasi parte a strazii cu Louis, pe directia de mers catre vest.

 

Ala este Louis-ul mic din Viena, mai e si unul mai mare Louis Gigastore.

Dar Louis e... Louis. Daca vrei ceva mai de calitate, cum ai zis tu, pe aceeasi strada cu cel din sud, este 2Rad Börse: http://www.2radboerse.at/ueber-uns/die-2rad-boerse/2rad-boerse-sued.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tooot socotit...

Cum o dai, cum o invarti, iese ca o tura de Nordkapp trebuie sa fie o vacanta de 3 saptamani, ceea ce e greu de gasit sau potrivit, mai ales in cazul unei ture in echipa. Munca, familia, banii, motorul, echipamentul, experienta devin variabile greu de gestionat, desi destinatia este magica prin atractia pe care o exercita asupra riderilor de cursa lunga.

» Post actualizat in 04 Aug 2014 18:30

Anul trecut, pana la locul de baza din Dolomiti am avut o oprire intermediara, de o noapte, la pensiunea Rauchkuchl din Sankt Jonann im Pongau. Am ales locul si pentru ca poate fi starul calatoriei in tura ce include Grossglockner dinspre nord spre sud. Locatia este buna, cu un restaurant rezonabil la parter, specializat in vita. Cred ca ii si zice Steak House etc. Camere mititele, oleaca cam intime, doar paturi duble... Pun o poza cu cel mai larg loc din camera.

» Post actualizat in 04 Aug 2014 18:34

Dau detalii despre cazari pentru pe tema asta am investit cel mai mult timp in alegerea lor si pentru ca sunt probate. Poate ca informatia este de folos in organizarea vreunei ture in zona: http://www.booking.com/hotel/at/rauchkuchl.html?aid=304142&label=postbooking_confemail&et=UmFuZG9tSVYkc2RlIyh9YRETxmAjkgVRVyKOBPuIAlRzPvrXaNqj3dE4ir7qRS7AYteCDg7Z5ldVq4zUPgDhAk/cMEA8VDcfSqKO0lTBhNXd2N9BCesXvEINqxQ1W5am0yqtbzJ9lo4NNonF/0uVKZ6M+/dSLQTVZHFhjktpw2O1+Yhs5bb8hKEQRBhUjCY8

» Post actualizat in 12 Aug 2014 20:00

Varianta asta cu cazarea intr-o baza este de luat in considerare daca zona este bogata in trasee, asa cum am ales noi in ultimele doua sezoane si se preteaza la "fluturasi" zilnici de 250-350 km.

post-18972-0-88696900-1407176990_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

Pozele si cateva randuri despre impresiile traite in aceasta tura le-am postat si eu pe blog-ul personal:

http://www.joymyride.blogspot.ro/p/alpi-dolomiti-i-2014.html

 

Urmeaza si partea in care m-am despartit de voi si am luat-o pe cont propriu spre litoralul Croatiei pt. inca 4 zile (voi face poate o postare separata).

Am fost un concediu minunat, in care s-a motociclit la greu (asta era si scopul) si cel mai important: alaturi de oameni de calitate.

Faine poze ai facut!

Nu ai vreun film, cu ce ai filmat de pe casca si de pe motor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

La vara prin iulie , impreuna cu unul din cei mai buni prieteni ai mei , vrem sa facem o tura pana in Austria si pentru ca nu am mai iesit din tara pana acum, daca ati fost si stiti bine traseul, ne-ar ajuta ceva recomandari pt. cazare , locuri de vizitat.....astept chiar un traseu diferit pt. intoarcere....ei, asa e iarna ne facem planuri pt. la vara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

La vara prin iulie , impreuna cu unul din cei mai buni prieteni ai mei , vrem sa facem o tura pana in Austria si pentru ca nu am mai iesit din tara pana acum, daca ati fost si stiti bine traseul, ne-ar ajuta ceva recomandari pt. cazare , locuri de vizitat.....astept chiar un traseu diferit pt. intoarcere....ei, asa e iarna ne facem planuri pt. la vara...[/size]

Facem.

Austria, zici? Asta este tara perfectiunii in motociclit. Zic eu.

Aveti voi vreo destinatie, sa ma leg de ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Austria, zici? Asta este tara perfectiunii in motociclit. Zic eu.

 

Si io zic... pe langa peisaje, drumuri etc etc, cazari frumoase si decente ca pret, benzina ieftina fata de cam toate celelalte tari... amenzile sunt inca absolut decente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si io zic... pe langa peisaje, drumuri etc etc, cazari frumoase si decente ca pret, benzina ieftina fata de cam toate celelalte tari... amenzile sunt inca absolut decente.

...si papa bun! :)

In 15 de ani de umblat prin Austria, nu stiu sa numesc o data in care am mancat prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...