Jump to content
Sign in to follow this  
Catrinel

Pasionati De Schi?

Recommended Posts

Austria, Elvetia dar de ce nu si Romania?!?! avem thank god!!! partii excelente in romania si cablu din belsug, numai bun de savurat o iarna intreaga... ah abia astept ZAPADA...dau o fuga repejor pe CARP,sau poate un drum de vara, o valea dorului , la sinaia , mai adaug un an de schi la cei 14 pe care ii am in sparte, mai iau o tranta( Ca sa :peace: merg iar in baston vreo doua saptamani) si ma intorc fericita si cu bateriile incarcate!! Ah ce biiiine e sa fii tanar!!!!

bafta si asfalt uscat ca asa e moda!

eu mi-am luat saptamana asta placa, :peace: mai tre sa-mi iau booti. de-abia astept sa vina zapada :ok:

poate ne vedem pe partie. eu obisnuiesc sa ma dau in poiana. si ocazional ma duc cu elicopterul in alpii elvetieni, dar numai cand ma plictisesc :wave:

Edited by parly

Pick me, pick me! Momentan am un schi din care s-a smuls legatura si a ramas ditamai craterul=nefunctional. Btw voi de la ce varsta schiati? Eu tin minte la 5 ani ca ma dadeam cu bocancei pe schiuri cu legaturi militare la Stana de Vale. :peace:

io nu am schiat niciodata . m-am apucat de snowboards direct acum 3 4 ani. de fapt acu 4 ani am avut o tentativa de schiat . da sa terminat repede cu dureri de poponeata si alte oase

Edited by H3llriderr

Imi place sa schiez..din pacate timpul nu-mi prea permite sa o fac

eu mi-am luat saptamana asta placa, :peace: mai tre sa-mi iau booti. de-abia astept sa vina zapada :D

poate ne vedem pe partie. eu obisnuiesc sa ma dau in poiana. si ocazional ma duc cu elicopterul in alpii elvetieni, dar numai cand ma plictisesc :ok:

DAAAA!!! VREAU ZAPADAAAA!!!!! vreau sa ma accidentez grav anul asta, am nevoie de o pauza!!! :P

Pick me, pick me! Momentan am un schi din care s-a smuls legatura si a ramas ditamai craterul=nefunctional. Btw voi de la ce varsta schiati? Eu tin minte la 5 ani ca ma dadeam cu bocancei pe schiuri cu legaturi militare la Stana de Vale. :)

pai dinca tin eu minte ai mei parinti (nebuni) m-au pus pe schiuri in predeal pe la 3ani jumate patru... si acum merg pe 19...fericiiiiiire!!!!si schiuri am gasit undeva pe dn1 dupa pucheni parca, inainte de bifurcatia cu drumul spre valenii de munte(dn nu stiu cat :) ) de unde mi-am luat o pereche de head-uri, normale cu 400 mii :P anul trecut, o frumusete... dar fara legaturi... am reusit sa imi pun in primavara niste legaturi buune pe ele...imi scapa numele (ar trebui sa le mai scot din pod, sa le mai imbratisez nitel si sa mai aplic o ceara,asa de inceput de sezon )

abia astept sarbatorile si zapada!!!!! :wave:

Prezent. Am fost de ambele parti ale baricadei(lucrat in domeniu si schiat) si iubesc tot ce tine de schi. Am incercat si snowboard dar nu mi-a placut asa ca raman la schiurile mele.

Sezonul asta mi-am luat schiuri si legaturi noi si-s nerabdator sa le incerc, pe 20 avand preconizata prima excursie apoi ma duc cu ai mei in QC(vin cu poze :wave: ). E prima data cand am carve-uri(dupa 14 ani de schiat :ok: )si echipament complet nou so I'm kinda excited.

Din pacate nu prea pot schia pe cat de mult as vrea intrucat partiile sunt destul de departe de mine :peace:

Bafta pe partie!

eu de pe la vreo 10 ani m-au dat ai mei la ski, am facut vreo 5 ani iarna de iarna, pauza, si de anu asta ma apuc de snowboard. a... anul trecut m-am dat vreo 2 zile cu skiurile putin( nu se uita niciodata).

Si eu sunt iubitor de zapada.. preferata mea PLACA!!! :wave: . Mi se pare ca pe schiuri mi se duc picioarele unde vor ele si ma cracanez de numa' :ok:.

MI DOR SI MIE DE ZAPADA!!! :peace:

Eu m-am simtit atat de aiurea pe snowboard; mi s-a parut foarte nasol sa nu imi pot misca picioarele independent. Brr...mi-am bulit si un deget cand m-am dat cu placa.

Am reusit sa ma dau in fiecare iarna cel putin o data cu schiurile si n-am de gand sa le parasesc pentru placa. Ramenti voi cu ele :peace:

Eu m-am simtit atat de aiurea pe snowboard; mi s-a parut foarte nasol sa nu imi pot misca picioarele independent. Brr...mi-am bulit si un deget cand m-am dat cu placa.

Am reusit sa ma dau in fiecare iarna cel putin o data cu schiurile si n-am de gand sa le parasesc pentru placa. Ramenti voi cu ele :wave:

Pai tocmai.. eu pe schiuri simt ca mi se duc picioarele unde vor ele.. pe placa sunt intepenite si nu tre sa-mi fac probleme.. :ok:. Ultima data cand m-am dat cu placa am tras o tranta de m-am trezit cu capu in zapada si cu picioarele in sus :D. DISTRACTIE NU GLUMA!! :peace:

Edited by TiGrUtZ

ma dau si eu pe schiuri! iarna trecuta am coborat cam de 10 ori de la cabana arsa din predeal pana la clabucet plecare ( cine cunoaste) :peace:. o sa ma duc si iarna asta

de la 6 anishori :ok: pana acum vro 2 ani m-am dat si eu cu schiurile, suuper tare :peace: , dar de 2 ani am inceput sa ma dau si cu placa,... inca mai am de invatat :wave: , dar ideea generala e ca imi place foarte mult zapada(mai ales cand ma mai infig cu capul in ea :D )

Am reusit sa ma dau in fiecare iarna cel putin o data cu schiurile si n-am de gand sa le parasesc pentru placa. Ramenti voi cu ele :ok:

:peace: placa e pentru oameni mai nervosi si oarecum mai trazniti...schiul e batranesc asa...calm(petru unii)si total dracesc pentru altii(pentru mine-no speed limit!). dar eu ma distrez de minune, si singura sa fiu si am aceeasi placere de fiecare data ( :wave: sa simt vantu-n pleata si adrenalina in sange!)

Trebuie si iarna adrenalina daca motoarele stau, nu?

Schiez de multi ani mai bine sau mai putin bine, annyway

--material: schiuri Blizzard Firebird cu legaturi Tyrolia , taie zapada de numa

--telescoape Kilimanjaro luate noi de la un hot cu 400.000 :wave:

--unde? Pai la Arieseni ca e destul de aproape, de Stana de Vale m-am lasat ca e cam .......no.....partia e cam nashpa. Anu asta incerc sa ajung si la Borsa ca cica e tare partia, eu nu am vazut-o numai vara da prezinta interes.

Oriunde schiati , zapada buna si distractie mare :peace:

Trebuie si iarna adrenalina daca motoarele stau, nu?

Schiez de multi ani mai bine sau mai putin bine, annyway

--material: schiuri Blizzard Firebird cu legaturi Tyrolia , taie zapada de numa

--telescoape Kilimanjaro luate noi de la un hot cu 400.000 :wave:

--unde? Pai la Arieseni ca e destul de aproape, de Stana de Vale m-am lasat ca e cam .......no.....partia e cam nashpa. Anu asta incerc sa ajung si la Borsa ca cica e tare partia, eu nu am vazut-o numai vara da prezinta interes.

Oriunde schiati , zapada buna si distractie mare :peace:

HA!!! Bune legaturile Tyrolia, am si eu pe head-urile mele. anu trecut le-am luat si sunt extrem de multumita! Icearca partia de la Vatra Dornei...crede-ma eu plang...dar mai mult plang dupa Sinaia care sincer, e convenabila ca e aproape de bucuresti si de casuta mea din Busteni, si e foarte buna, posibilitati multiple de schiat...partii cu grad de dificultate detoate tipurile, ce sa mai zicem:PERLA CARPATILOR!

si adevarat e ca si iarna e necesara adrenalina in lipsa motoarelor!!!!

DAAAA!!! VREAU ZAPADAAAA!!!!! vreau sa ma accidentez grav anul asta, am nevoie de o pauza!!! :peace:

make sex not ski. dauneaza mai putin sanatatii in lumina citatului de mai sus

planul pentru anul asta : 2 zile de ski la peste 3000m :ok:

al doilea plan : skiuri de tura ca nu se mai poate pe partii ..

placa : o sa stea in cui anul acesta ca si anul trecut. parerea mea e ca nu se compara cu skiul :wave:.

intrebare : unde e cazarea ieftina la ski in scumpa noastra romania ?

Ideal ar fi sa tina vremea buna ca sa ma dau cu motoru. Pina in ziua in care incepe vremea buna pentru dat cu schiurile.

Nu mai am rabdare! abia astept sa fac niste coboriri. Chiar si la noi. Predeal sau Poiana in timpul saptaminii. Vreau sa incerc si Cazacu din Azuga.

Echipament: acelasi ca si anu trecut: Atomic SL11 cu legaturi Atomic, Clapari Atomic Race T11.

La buna vedere pe pirtie!

Guest <-BlacK_Killer->

Cine are idee unde gasesc si eu o placa sh ? ca am doar cateva zile experienta si nu vreau sa distrug una noua , pana acum m-am dat cu placa inchiriata si am rupt vreo 2 legaturi :peace: ..

Anul trecut m-am dat in Busteni pe Kalinderu si in Azuga , a fost super dar cu schiurile nu m-am dat niciodata ... doar cu placa :wave:

please help , ca vine zapada ...

am vz una la H2O era 7,5 mil sh cu tot cu leg, booti parca

HA!!! Bune legaturile Tyrolia, am si eu pe head-urile mele. anu trecut le-am luat si sunt extrem de multumita! Icearca partia de la Vatra Dornei...crede-ma eu plang...dar mai mult plang dupa Sinaia care sincer, e convenabila ca e aproape de bucuresti si de casuta mea din Busteni, si e foarte buna, posibilitati multiple de schiat...partii cu grad de dificultate detoate tipurile, ce sa mai zicem:PERLA CARPATILOR!

si adevarat e ca si iarna e necesara adrenalina in lipsa motoarelor!!!!

O sa incerc si partia din partia din Vatra de rev ca ma duc in apropiere , la vreo 5-6 km.

make sex not ski. dauneaza mai putin sanatatii in lumina citatului de mai sus

planul pentru anul asta : 2 zile de ski la peste 3000m :wave:

al doilea plan : skiuri de tura ca nu se mai poate pe partii ..

placa : o sa stea in cui anul acesta ca si anul trecut. parerea mea e ca nu se compara cu skiul :peace:.

intrebare : unde e cazarea ieftina la ski in scumpa noastra romania ?

Esti din Bucuresti, cam departe de Arieseni si oricum ti-e in drum Valea Prahovei dar daca te bate gandu sa vii mai la nord te indrum spre Arieseni. Cazare gasesti la cabane destul de ieftin, iarna trecuta eu am stat cu 150.000 pe noapte cu conditii super [ 2 in camera, baie, dus , apa calda], la 5 minute de mers pe jos de partie. Sunt 2 partii, una mare alta putin mai mica, nocturna , etc. Cazare gasesti pe net

Si eu schiez de la 6 ani. Au trecut ceva ani si zic ca ma descurc. De citiva ani aproape vreo 6 tot prin Poiana sint iarna. Din pacate prietenii mei nu schiaza nici unul si ma cam dau singur de sarbatori pe acolo. Anul trecut am fost super incintat de gondola din Poiana, care vreau sa va zic ca e destul de rapida, nu prea stai mult la coada si costa rezonabil daca iti iei abonament de o zi sau chiar pt. mai multe. Din pacate anul asta nu prea se anunta zapada cit de curind.

Ce ziceti anul asta sa afisam pe acest topic cind ne ducem la schi si unde. Poate ne stringem mai multi.

Si as mai avea o intrebare la cei care au si schiat si acum se dau cu placa. Care e diferenta sau mai bine zis ce senzatii difera?

Si eu schiez de la 6 ani. Au trecut ceva ani si zic ca ma descurc. De citiva ani aproape vreo 6 tot prin Poiana sint iarna. Din pacate prietenii mei nu schiaza nici unul si ma cam dau singur de sarbatori pe acolo. Anul trecut am fost super incintat de gondola din Poiana, care vreau sa va zic ca e destul de rapida, nu prea stai mult la coada si costa rezonabil daca iti iei abonament de o zi sau chiar pt. mai multe. Din pacate anul asta nu prea se anunta zapada cit de curind.

Ce ziceti anul asta sa afisam pe acest topic cind ne ducem la schi si unde. Poate ne stringem mai multi.

Si as mai avea o intrebare la cei care au si schiat si acum se dau cu placa. Care e diferenta sau mai bine zis ce senzatii difera?

Eu am incercat si cu placa si mi-a cam iesit, cu toate ca am ramas fidel schiului. Cu placa e misto dar personal imi place mai mult pe schiuri deoarece ma simt mai liber. Se spune ca daca nu ai schiat deloc e mai usor sa inveti cu placa decat cu schiurile. Senzatiile sunt diferite dar , repet mie imi place mai mult pe schiuri.

E DOAR O PARERE SI NU VREAU SA OFENSEZ PE FANII SNOWBOARDING-ULUI. Cat ne miscam pe partii si ne place zapada e ok, sa ne vedem numai la vinuri calde pe unde mergem

PS Cu placa e putin mai dificil la inceput daca te dai cu schiurile pana te obisnuiesti sa virezi, sa te ridici dupa trante, etc. dar odata ce prinzi aceste miscari e destul de Ok

Edited by alin_barburas

Ideal ar fi sa tina vremea buna ca sa ma dau cu motoru. Pina in ziua in care incepe vremea buna pentru dat cu schiurile.

Nu mai am rabdare! abia astept sa fac niste coboriri. Chiar si la noi. Predeal sau Poiana in timpul saptaminii. Vreau sa incerc si Cazacu din Azuga.

Echipament: acelasi ca si anu trecut: Atomic SL11 cu legaturi Atomic, Clapari Atomic Race T11.

La buna vedere pe pirtie!

E buna partia Cazacu, dar cu portiuni cu pietre, anul trecut am dat de cateva si era sa trag vreo doua trante... si nici eu nu mai am rabdare!!!!!!ZAPADAAAA!!!! PARTIIIIIIIEEEEE!!!!!