Sari la conținut

pierd ulei


Postări Recomandate

Pai daca curge si nu ai vazut de unde inseamna ca nu ai cautat bine.

Asigura-te prima data ca este ulei motor,dupa care urmareste de unde provine,cu atentie si rabdare o sa gasesti sursa.

Motorul a beneficiat curand de schimb de ulei?A primit vre-o lovitura recenta sau poarta urmele de la o cazatura veche?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai uns recent lantul ? Cu ce ? Cum arata tot angrenajul ?

De exemplu la mine curge surplusul de spray de pe lant dupa ce il ung, mai ales pe la cric. Dupa ce ung lantul, 2/3 zile tot am picaturi de "ulei" sub ea. Prima data, dupa ce l-am uns cu noul spray, m-am speriat a 2 a zi cand am plecat spre mare. M-am oprit intr-o benzinarie pentru un mic popas si cand ma uit sub ea picura ulei. Atunci nu m-am gandit sub nici o forma ca ar fi de la spray insa dupa ce am inceput sa-mi bag nasul pe la baie/pinion si vazand cat murdara este roata + bascula mi-am dat seama ca el este de vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai uns recent lantul ? Cu ce ? Cum arata tot angrenajul ?

De exemplu la mine curge surplusul de spray de pe lant dupa ce il ung, mai ales pe la cric. Dupa ce ung lantul, 2/3 zile tot am picaturi de "ulei" sub ea. Prima data, dupa ce l-am uns cu noul spray, m-am speriat a 2 a zi cand am plecat spre mare. M-am oprit intr-o benzinarie pentru un mic popas si cand ma uit sub ea picura ulei. Atunci nu m-am gandit sub nici o forma ca ar fi de la spray insa dupa ce am inceput sa-mi bag nasul pe la baie/pinion si vazand cat murdara este roata + bascula mi-am dat seama ca el este de vina.

 

Cauta-ti alt spray de lant, nu mi se pare ok sa curga de pe lant. Eu folosesc Valvoline, e ca o vaselina mai subtire si e alb, vezi pe unde ai dat si pe unde nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta-ti alt spray de lant, nu mi se pare ok sa curga de pe lant. Eu folosesc Valvoline, e ca o vaselina mai subtire si e alb, vezi pe unde ai dat si pe unde nu.

Am spus-o din prima zi cand l-am utilizat, ca atunci cand il voi termina voi schimba sprayul. El unge corespunzator, are cam aceiasi durata de viata ca si cel dinainte (un Castrol, dar care statea tot pe lant :crack: ), problema e ca imprastie excesiv de mult la puf si totul se murdareste repede pe acolo. Spui ca Valvolineul e ok ? Ramane pe lant ? Nu pufaie prea mult si inutil ?

Editat de Pepsz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca spray de lant, Motul Factory Line si Castrol Racing mi se par cele mai bune; raman mult timp pe lant si nu sare mai nimic in mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am termen de comparatie pt ca nu am mai folosit altceva (mint, am folosit de la Lidl, in 30-50km era tot pe aparatoare, roata etc. o mizerie), dar nu sare deloc de pe lant, ma tine cam 300-400km un uns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ieri am observat o pata de ulei sub motor azi la fel am dat burta (pintenul) jos sa vad de unde curge si nimic, nici vorba de ulei...pareri, sugestii, sfaturi??? Honda cbr 600rr

 

Antigel?

E diferenta mare intre ulei si antigel. Si antigelul e putin usuros dar incomparabil cu uleiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...