Sari la conținut

Nelamurire accident + asigurare


nicky_yo
 Share

Postări Recomandate

corect cum zice Flex, dar trebuia sa-i spuna omului. plus ca daca vrea pe casco, tot trebuie sa incheie o amiabila si daca nu ma insel, trebuie chiar de la politie hartie (dar aici e posibil sa ma insel), nu de alta, dar cum am mai zis, nici unul nu e agent constatator iar asiguratorului ii este foarte usor sa zica "frauda", pentru ca nefiind vinovatul aratat clar de un constatator recunoscut de lege (politistul), aia pot zice orice. dar asta nu mai e problema colegului cu motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cel mai probabil femeia vrea sa joace jumatate legal, adica sa-si poata repara vehicolul in conditii de legalitate. Asa sint unii sfatuiti, a inteles ca la reparatie (a se citi servis) se cere un act pentru remedierea vehicolului ....... altfel ii cerea sa mearga la politie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara. Am fost la asigurare... Omu de acolo mi-a dat dreptate, mi-a facut deviz, i-am spus ca vreau sa o repar in regim propriu... Etc... Toate au mers ca pe roate, ea si-a recunoscut vina din prima... Si eu nu am mai inteles nimik....

Cand am terminat tot balciu si am iesit afara... Am intrebat-o foarte mirat "de ce ati vrut sa mergem la asigurare daca nu ati avut nimic de castigat? Eu imi repar motoreta ba asigurarea dvs(sau primesc o suma frumusica in cont) si mai raman si cu cei 450 ron?? Dc ati facut asa"

Moment in care ea imi raspunde "ca asa este frumos si legal, e normal sa iti repari motoreta pe asigurarea mea ca eu am fost de vina, si cei 450 ron au fost pentru deranjul tau"

MAI INTELEGE CAREVA CEVA DIN TOATA POVESTEA ASTA????

Eu am vrut sa fiu bun cu ea ca am inteles problema ei, dc a condus haotic.. Si ea a vrut sa fie si mai buna cu mine sa imi bage niste bani in buzunar.

Vreau sa imi cer scuze oficial ca am crezut ca vrea sa arunci vina pe mine sau ca a avut alte intentii. Rar gasesti asa oameni.

 

Sa revin la deviz... Am pus acolo tot tot tot, si capete de ghidon, si bord, si carite, tot ce mi s-a parut mie ca a fost atins. Cei de la service au facut devizul si ma asteapta maine sa il iau... Sunt tare curios la ce suma s-a ajuns!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ea NU vrea la politie. Omul a spus clar ca a fost sunat de femeie, si i s-a propus sa se duca la asigurator. De ce, nu stiu... ca nu o avantajeaza cu nimic, din moment ce a recunoscut ca e vina ei. Sau poate vrea sa il mai despagubeasca inca o data pe motociclist, si prin RCA

 

Deci asa a fost pana la urma :D

 

Ce sa zic, tot respectul pentru ea. Din pacate, rar gasesti astfel de persoane. Ii gasesti rar si pe aia care sa procedeze conform legii (recunoscut vina, mers la asigurator, si atat)... dapai sa iti mai dea si bani "pentru deranj"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut dreptate... Eu inca sunt sub stare de soc.... Cand am ajuns la asigurator... Eram pe fight mode.... Acum... Ma astept sa iasa o camera de undeva si sa imi spuna ca a fost o farsa:)))

Sa mai imi dea si aia un deviz de peste 4000 ron ca ma vedeti la stiri:)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti om ii inapoiezi femeii 450 de lei

 

Sa-ti repari masina fara constatare la politie sau asigurare e dosar penal.

La ce firma avea femeia asigurare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romania normala, compusa din oameni normali. Daca fiecare in parte am incerca sa fim normali, am avea o viata mai buna.

Corect senor Tsunami, dar sa aiba rabdare pina primeste banii de la asigurare si vede ce poate remedia cu ei.

MAI INTELEGE CAREVA CEVA DIN TOATA POVESTEA ASTA????

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am cuvinte.

ma bucur ca ai avut noroc sa dai de un om.

mai rar. adica extrem de rar.

 

bafta sa-ti faci motorul asa cum a fost macar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca starea de normalitate a ajuns sa ni se para foarte ciudata si suntem speriati de ea.

 

eu sunt considerat prost si de mama, asa ce sa mai vorbim despre starea de normalitate.

pana la urma "normalitatea" este definita statistic de majoritate, iar in romania normalitate este ... altceva

pana si faptul ca "mi-ai dat 450 de lei si mai iau inca 4000 de la asigurare, dar cei 450 nu ti-i mai dau!, nu e moral

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acei 450 lei deja face drumuri aiurea pe timpul lui ......., jos palaria fata de femeie.

 

da, dar el a cerut "up front" 450, femeia s-a conformat

tot femeia l-a chemat sa-i dea mii de lei, iar reactia lui a fost: "banii aia nu-i mai vezi inapoi", iar opinia publica e de acord cu asta.

 

asta se scria si mai sus, asta e starea de normalitate in romania, pui mana pe bani, si la revedere

eu n-as fi procedat asa, si nici nu e moral. in romania insa .. se aplica fara sa nasca discutii. de ce? pentru ca majoritatea ar fi facut la fel.

 

e normal atunci ca femeia sa iasa in evidenta cu gestul pe care l-a facut.

si din punctul meu de vedere, legal, nu avea de ales (ea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am de gand sa ii inapoiez banii cand primesc de la asigurari(ca sa fiu sigur ca nu am iesit gaura). Ma duc cu in buchet de flori si cu banii la ea la munca. Lucreaza la 300 m de mine:))) (tot ieri am aflat asta)

Mi-au dat cei de la service devizul......

Tineti-va bine......

4100 ron fara manopera si fara TVA!!!!!

Am dus devizul la asigurari, astept sa ma sune in 10 zile pentru negocieri. Daca ma tin tare... Iau toata suma.

 

Deja cred ca voi da motoreta+diferenta pe un 600rr(mai am ceva bani pe card).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am de gand sa ii inapoiez banii cand primesc de la asigurari(ca sa fiu sigur ca nu am iesit gaura). Ma duc cu in buchet de flori si cu banii la ea la munca. Lucreaza la 300 m de mine:))) (tot ieri am aflat asta)

Mi-au dat cei de la service devizul......

Tineti-va bine......

4100 ron fara manopera si fara TVA!!!!!

Am dus devizul la asigurari, astept sa ma sune in 10 zile pentru negocieri. Daca ma tin tare... Iau toata suma.

 

Deja cred ca voi da motoreta+diferenta pe un 600rr(mai am ceva bani pe card).

 

:)

nice

deci asigurarea trebuie sa-ti dea 5,000

or sa negocieze, nu scade sub 4,000, dar stai tare pe pozitie.

le spui ca preferi banii si iti montezi tu piesele si pentru ei le faci economii la manopera

» Post actualizat in 03 Jul 2014 19:22

 

Sa revin la deviz... Am pus acolo tot tot tot, si capete de ghidon, si bord, si carite, tot ce mi s-a parut mie ca a fost atins. Cei de la service au facut devizul si ma asteapta maine sa il iau... Sunt tare curios la ce suma s-a ajuns!!!

 

stai, tu ai facut devizul?

service-ul s-a uitat la motocicleta?

e important, de regula service-ul gaseste mai multe decat vezi tu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la daune am bagat tot ce am vazut atins, inspectorul a dat copy-paste. Si cei de la service au trecut preturile. Cam asta a fost toata treaba.

Pana la urma... Am inteles ca nu dau banii pe manopera... Dar la piese... Dau banii cu sau fara TVA?

» Post actualizat in 03 Jul 2014 21:17

Au aruncat o privire la motocicleta si au facut o comparatie cu devizul pe care l-am adus eu de la asigurari. Fiind o cazatura usoara... Daunele au fost superficiale... Nu a fost afectat nimic in interior... Ca si cum ai scapa motoru de pe cric.(apucasem sa franez destul de mult, cred ca m-a lovit cand aveam 10km/h)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] Moment in care ea imi raspunde "ca asa este frumos si legal, e normal sa iti repari motoreta pe asigurarea mea ca eu am fost de vina, si cei 450 ron au fost pentru deranjul tau"

Ma duc cu in buchet de flori si cu banii la ea la munca. Lucreaza la 300 m de mine:)))

 

Eu zic sa o ceri de sotie, nu e de scapat fatuca asta. Daca nu o ceri tu, da-mi telefonu ei ca o cer io

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa o ceri de sotie, nu e de scapat fatuca asta. Daca nu o ceri tu, da-mi telefonu ei ca o cer io

 

asta e buna?

jesus, pe ce lume traiti?

iti salveaza socrii de la moarte, omoara motociclistii pe strada si da banii din casa?

 

ia gaditi-va, acuma, cum era sa iti trimita sotia un sms la servici,

"scumpule, mama si tata s-au dus amandoi, au facut pre-infarct, infarct si post infarct ca n-am mai ajuns pentru ca am admirat niste motociclete care au trecut pe langa mine.

am ferit cativa motociclisti si am intervenit intr-o lupta in care un manelist se luase cu un alt motocilsit, am oprit masina si i-am ars un cap in gura. si i-am luat din buzunar 450 de lei, sa-mi aduci aminte sa ti-i dau pentru bere cu baietii. am fost la medicina legala sa-mi scot certificat cum ca malelistul mi-a dar cu barbia in frunte sa mai castigam vreo €6,000 sa mergem in concediu

pe aia batranii i-am dus deja la cimitir, sa nu te mai impresionez. casa lor am pus-o la vanzare si daca reusim, iti iau un GSA nou!"

 

eee???

cum suna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, dar el a cerut "up front" 450, femeia s-a conformat

tot femeia l-a chemat sa-i dea mii de lei, iar reactia lui a fost: "banii aia nu-i mai vezi inapoi", iar opinia publica e de acord cu asta.

Nu mai pot eu de opinia publica, mie imi da cu virgula cind ceri 450 lei (si esti cit de cit multumit) dar prin asigurari iei 4000 lei. In rest nu mai zic nimic, cind ai specificat suma - am crezut ca bagi din burta, dar vazind ca se confirma .... si din ce am citit postarile tale pe subiect sti ce spui, iti dau totala dreptate cind zici ca ar trebui sa-i inapoieze suma femeii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...