Sari la conținut

Pasionati De Doua Roti Prin Alte Tari..


TiGrUtZ
 Share

Postări Recomandate

:bow: Salutare la toti! sint in Los Angeles si aici nu cunosc nici un motociclist inca. daca l-as cunoaste si ar fi un baiat de treaba ca cei de pe aici pe forum mi-as lua si eu un motoras ca tare imi doreste inima. va citesc impresiile si parerile. e un mare divertisment in plictiseala oribila la ne-munca la care sint supus.

 

Sarbatori fericite la toti si numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:bow: Salutare la toti! sint in Los Angeles si aici nu cunosc nici un motociclist inca. daca l-as cunoaste si ar fi un baiat de treaba ca cei de pe aici pe forum mi-as lua si eu un motoras ca tare imi doreste inima. va citesc impresiile si parerile. e un mare divertisment in plictiseala oribila la ne-munca la care sint supus.

 

Sarbatori fericite la toti si numai bine!

 

Salutare salutare! Nici eu nu cunosc inca motoristi pe aici pe unde is.. da' asta probabil din cauza ca inca nu pot sa-mi fac permisu' si sa-mi iau motor, problema pe care SPER s-o rezolv in primavara.

SARBATORI SI LA MAI MARE!!!

:bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bafta voua si bravo mai! ca a-ti avut curaj si oportunitatea sa plecati din ro. Si eu sper la un motor , yamaha R1, dar din pakate nu reusesc sa plek din tara, ce vreau sa zic ca e foarte bun topicul ca asa mai stim si noi romani pe ce meleaguri sunt motociclisti de-ai nostri.

 

Mult succes si aveti grija de voi!!!

Editat de bikerboy-iuliano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate si tu ,depinde din ce perspectiva vezi lucrurile. Ma refeream la alta limba, obiceiuri, educatie etc etc , cat despre noi astia din Romania capul sus si keep walking like Jhonie Walker pt. visele si sperantele noastre. :bow:

Editat de bikerboy-iuliano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate si tu ,depinde din ce perspectiva vezi lucrurile. Ma refeream la alta limba, obiceiuri, educatie etc etc , cat despre noi astia din Romania capul sus si keep walking like Jhonie Walker pt. visele si sperantele noastre. :bow:

 

Hai ca deja ma apuca aducerile aminte. Cand am ajuns aici, in Toronto, acum mai bine de 9 ani, imi era frica sa ridic telefonul pt. ca nu intelegeam nimic din ce ziceau astia. Dar m-am obisnuit repede si cu limba si cu celelalte.

 

Privind inapoi, nu regret c-am facut pasul acesta, desi sa stii ca multi se-ntorc in Romania si din cei care stau, multi nu stau de placere ci din calcul... Eu am fost mai singuratic din fire, dar multi cu care vorbesc se plang ca nu mai au viata sociala si prietenii din Ro.

 

Anyway, daca nu plecam, probabil ca n-as fi avut niciodata motociclete. Daca te intereseaza sa vezi imagini din Canada sau din alte locuri uite-te pe website-ul meu (din pacate si din lene nu merge decat cu IE).

 

Johnnie Walker...hmm... buna idee... cheers :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm... e interesant cum parerile difera... mie-mi par curajosi aia care raman in Ro... :bow:

Tise par curajosi de aici din Ca. Dar dupa cum bine zici aici o iei de la ZEROOOO . In Ro erai aranjat. Oricum eu nu regret ca am plecat desi imi lipsesc o gramada muntii marea prietenii distractiile etc etc dar pe de alta pare aic lumea este mai amabila mai politicoasa si banii au valoare aici plus ca daca vrei si ai chef gasesti de munca orice ar fi nu ca in Ro und ealergi de-ti ies ochii dupa un job bun si la ala tre sa fii superpregatit. per tota;l eu zic ca mai mult curaj iti trebuie sa pleci nu sa ramnai din si in Ro.

 

Maxima sanatate la toata lumea!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a schimbat mult si-n ro treaba. intram in ue in cateva saptamani. io sunt de 12 ani in germania, la 12 ore cu masina (3 ore cu avionu), deci merg des acasa. se schimba mult, si incepe sa se invarta roata. banii acum nu se mai fac in germania...afacerile merg mai bine in ro. intr-un an sper sa ma intorc si eu, m-am saturat sa ma intrebe lumea de unde sunt...aaa, din ro...si cand sunt in ro acceasi intrebare, ...aaa, din germ....mai am un an faculta si plec acasa, cu motor cu tot /mai iau un cross cu mine, ca peci n.am voie pe nici un camp sa-mi fac de cap toate paduricile si tufele sunt zone protejate :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tise par curajosi de aici din Ca. Dar dupa cum bine zici aici o iei de la ZEROOOO . In Ro erai aranjat. Oricum eu nu regret ca am plecat desi imi lipsesc o gramada muntii marea prietenii distractiile etc etc dar pe de alta pare aic lumea este mai amabila mai politicoasa si banii au valoare aici plus ca daca vrei si ai chef gasesti de munca orice ar fi nu ca in Ro und ealergi de-ti ies ochii dupa un job bun si la ala tre sa fii superpregatit. per tota;l eu zic ca mai mult curaj iti trebuie sa pleci nu sa ramnai din si in Ro.

 

Maxima sanatate la toata lumea!!

 

 

Depinde de mentalitatea si ideile fiecaruia. Eu cand am venit in Canada am zis ca daca nu traiesc bine aici, avionul zboara si inapoi. N-am venit sa raman cu orice pret, desi in Romania nu eram 'aranjat' deloc. Dupa 5 ani de munca nu aveam decat o Dacia veche din 1976. Asa ca atunci cand am plecat nu am avut nevoie de mare curaj. Dar am plecat cu idea ca decat sa traiesc prost si departe de cei dragi, mai bine ma intorc. S-a nimerit sa nu fie nevoie sa ma intorc si sa traiesc bine aici, dar n-as fi muncit orice...

Din unele puncte de vedere am luat-o de la zero, dar cu eseria nu. Ce-am invatat in Ro mi-a folosit si aici si am continuat sa construiesc peste experienta pe care o aveam.

 

De mai multa vreme ma gandesc sa fac o calatorie pe bike pana in Vancouver, posibil pana in Alaska. Daca se-ntampla la vara, poate-ti fac o vizita. Mai povestim... impreuna cu Mr. Johnnie Walker... :bow:

 

 

 

s-a schimbat mult si-n ro treaba. intram in ue in cateva saptamani. io sunt de 12 ani in germania, la 12 ore cu masina (3 ore cu avionu), deci merg des acasa. se schimba mult, si incepe sa se invarta roata. banii acum nu se mai fac in germania...afacerile merg mai bine in ro. intr-un an sper sa ma intorc si eu, m-am saturat sa ma intrebe lumea de unde sunt...aaa, din ro...si cand sunt in ro acceasi intrebare, ...aaa, din germ....mai am un an faculta si plec acasa, cu motor cu tot /mai iau un cross cu mine, ca peci n.am voie pe nici un camp sa-mi fac de cap toate paduricile si tufele sunt zone protejate :bow:

 

Adica nu se mai trag tzepe si tunuri in Romania?? greu de grezut, dar sper sa ai dreptate. Eu unul n-am fost si probabil nu voi fi niciodata 'businessman'. Asa ca ma intorc cand se poate trai bine din salariu... O afacere e prea multa munca si de obicei nu-ti mai lasa timp sa traiesti...parerea mea...$0.02.

 

Cat despre motociclismul din Ro, de cand citesc aici, pe forumul asta, m-am ingrozit. Nu e zi aproape sa nu citesc despre vre-un accident ceva... si nici la scoli nu-i invata ce trebuie, cel putin nu peste tot.

Tu te plangi ca-s toate padurile protejate, dar sunt sigur ca daca vrei gasesti si in Germania unde sa mergi. Eu aici am un membership la o padure mare, cam la 100km de unde locuiesc si pt. $100 pe an pot sa merg oricand cu bike, bicicleta, pe jos, snowmobile etc. Si padurea e ingrijita de voluntari, sunt drumuri forestiere si single trails, tot ce vrei. Plus doua circuite de viteza pt. track days cand am chef... nu gasesti asa ceva in Ro... cel putin nu inca.

 

Eu cred ca de fapt te-a apucat dorul de casa... :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, m-a apucat rau de tot dorul de casa. afaceri si tunuri se dau peste tot. mie insa mi-e dor de tara aia in care m-am nascut si am crescut. mi-e scarba de "special amenajat"-u lu astia, unde fac enduro, unde ma dau cu viteza, unde stau la soare...si-n ro n-am avut nici un incident, in vara mi-a luat v-o 10 km dupa vama sa ma obisnuiesc cu motoru la stilu de mers de acolo, dar dup-aia sa vezi ce depasiri trageam printre tiruri...m-am scarbit de autobahn...ei, cand imi zambeste cineva sa stiu ca-mi zambeste cu drag, nu how do you do ala din usa cand imi luam tigari, si nu pricepeam ce-o doare pe aia capu cum imi mai merge...sa pun cortu unde ma apuca noaptea, sa stau cat vreau, sa fac focu unde vreau...dar se va schimba si-n ro odata cu ue. deocamdata noi am plecat si ne merge bine pe unde am ajuns.

 

membershipu tau e nimic fata de locul meu preferat. o iau inainte de cartisoara (drumul spre balea-transfagarasan) pe un drum forestier la dreapta. drumul ala cica duce la sadu, langa sb, dar eu dupa v-o 10 km opresc si stau cate 3-4 zile cu cortu la pastrav (e un raulet acolo, nu mai stiu cum ii zice)...fac foc de tabara fara aprobare de la primarie, ma dau cu motoru pe dealuri fara membership...e bine prin alte parti dar e mai bine acasa.

 

eu vreau sa ma intorc, si de-ar fi sa castig dupa facultate cat castig aici ca student, tot o duc mai bine acasa.

Editat de crazyahmed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

C-o fi bine sau nu, suntem plecati departe de ceea ce multi dintre noi numim 'acasa' si trebuie sa ne descurcam cum putem. Eu am 18 ani si-s aici de 3 ani jumate. In afara de bani nu prea gasesc multe chestii care sa ma tina aici si vreau s-o iau inapoi spre Europa dupa facultate din motive ce nu pot fi explicate altora pentru ca tin de ego.

 

Important e ca fiecare a facut pasul asta si chiar e o experienta interesanta 'plecatul'. Esti expus unor situatii pe care Europa/Romania nu ti le pot oferi.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, m-a apucat rau de tot dorul de casa. afaceri si tunuri se dau peste tot. mie insa mi-e dor de tara aia in care m-am nascut si am crescut. mi-e scarba de "special amenajat"-u lu astia, unde fac enduro, unde ma dau cu viteza, unde stau la soare...si-n ro n-am avut nici un incident, in vara mi-a luat v-o 10 km dupa vama sa ma obisnuiesc cu motoru la stilu de mers de acolo, dar dup-aia sa vezi ce depasiri trageam printre tiruri...m-am scarbit de autobahn...ei, cand imi zambeste cineva sa stiu ca-mi zambeste cu drag, nu how do you do ala din usa cand imi luam tigari, si nu pricepeam ce-o doare pe aia capu cum imi mai merge...sa pun cortu unde ma apuca noaptea, sa stau cat vreau, sa fac focu unde vreau...dar se va schimba si-n ro odata cu ue. deocamdata noi am plecat si ne merge bine pe unde am ajuns.

 

membershipu tau e nimic fata de locul meu preferat. o iau inainte de cartisoara (drumul spre balea-transfagarasan) pe un drum forestier la dreapta. drumul ala cica duce la sadu, langa sb, dar eu dupa v-o 10 km opresc si stau cate 3-4 zile cu cortu la pastrav (e un raulet acolo, nu mai stiu cum ii zice)...fac foc de tabara fara aprobare de la primarie, ma dau cu motoru pe dealuri fara membership...e bine prin alte parti dar e mai bine acasa.

 

eu vreau sa ma intorc, si de-ar fi sa castig dupa facultate cat castig aici ca student, tot o duc mai bine acasa.

Cred ca in visele tale cele mai frumoase o sa castigi in Ro cat castigi acum in D. Iar in Ro o sa fie reguli ca in Ue cu aderarea asta. stai sa vezi dupa aderare o sa fie jale de jale in RO. In ro banii nu au valoare se duc imediat iti dau numai un exemplu benzina in UE este 1,20Euro circa si ceva+ sau - in Ro cat este ?tot cam atat dar salariile sunt de 4 ori mai mici ma refer la un salariu de 500 de Euro per luna cash after taxes. Platesti gazele sau incalzirea de te rupe iarna nu mai zic de ectricitate apa si toate alea de au cazut astia in cap cand le-am zis cat platesc incalzirea iarna (adevarul e ca am o casa mare,de fapt am doua una mai mica in spate )post-2824-1166240841_thumb.jpg,aici litrul de benzina este cam 80 de centi Cad cam 50 ce euro centi inseamna asta,de mancare nu-ti mai spun sau de utilitati. Acum Canada este mare de tot si sunt legi si taxe diferitre in provincii. In Saskatchewan unde sunt eu viata este ffff ieftina si taxele mici ca sa atraga populatie de aia au si programe guvernamentale pt skilled workers sau emigrants eu cu 300 cad pot sa inchiriez casa cu 2 bedrooms cu 4 appliances si in unele cazuri dac casa este mai mica ca suprafata si mai veche si cu utitlitatile incluse de la 400 Cad per luna.Compara preturile astea cu ce stii tu Am pus in discutie CAD=Dolari Canadieni nu US. Iar pt un new comer am si salriul destul de bun adic a19cad/h before taxes care la un salriu de 1200 la 2 saptamani sunt cam 200 cad amandoua (guvern si provincie) Eu platesc 450 cad chiria si mancarea , telefon , calculator masina de spalat,caldura curentul etc etc in banii astia/luna compara cu UE sau cu RO .Si aici sunt in vacanta muncesc de la 08.00 pana la 17.00 cu o ora pauza plus alte doua coffe break de 15 min. Banii astia nu-i faceam in Ro asa usor munceam full time la patronpe 450 E net si seara cand veneam acasa mai bagam 4 ore in garaj si mai faceam 550 E per luna tot net,aici ma plictisesc de abia astept sa-mi iau PR sa fac un bussines ca cel mai bine este sa fii self employed iar dac stii sui putina contabilitate sau ai un contabil bun la final de an fiscal nu mai dai nimic la stat ,nu ca in Ro de te jupoaie de viu, aici iti da statul inapoi daca te-a suprataxat.

Da poate ai si tu dreptate afacerile se fac in RO dar cu banii de afara. Acum ce sa-ti zic sa dea Dumnezeu sa nu am eu dreptate dar o sa vedeti ca asa va fi cu Ro dupa aderare,vai si amar. Si cu incidentele din ro nu ai avut timp sa faci accidente uitate la sectiunea accidente sa vezi pe acolo jale mare,tu cat statea-i in Ro doar in vacanta si atat ,mersi.

 

Wandere te astept cu draga inima esti oricand bione venit in casa mea pe cae momentan nu o am dar dupa ce vin ai mei o sa iau asa ca pana la vara o sa ai unde sa dormi daca vii cu mobra in plimbare.

 

Daca am gresit sau exagerat cu ceva va rog sa ma combateti astept parerile sau opiniile voastre.

 

Maxima!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Wandere te astept cu draga inima esti oricand bione venit in casa mea pe cae momentan nu o am dar dupa ce vin ai mei o sa iau asa ca pana la vara o sa ai unde sa dormi daca vii cu mobra in plimbare.

 

Daca am gresit sau exagerat cu ceva va rog sa ma combateti astept parerile sau opiniile voastre.

 

Maxima!!

 

dcsan... crazyahmed e bolnav...l-am diagnosticat... e 'homesick'. Singurul tratament e intoarcerea in Romania. Dupa o perioada, ori se reintegreaza in Ro, ori se-ntoarce in Germania si-si ia membership din ala care nu-nseamna nimic pe langa locul lui preferat, cu un rau caruia i-a uitat numele... Am vazut multi ca el. Unii se vindeca altii nu, dar il inteleg. Din pacate degeaba incerci sa-i explici. Dorul de 'acasa' e mult mai puternic si nu asculta de ratiune. Pt. ca tot ce-i spui tu sau eu, stie si el, dar incearca sa ignore.

 

Anyway, merci de ospitalitate. E mult pana la vara, dar daca se-ntampla iti dau de veste... deja mi-e dor de drumul intins si de cerul albastru fara pata de nor... cand mergi ore in sir si esti aproape singur pe drum si simti ca lumea intreaga-i a ta...so cool...

 

 

 

C-o fi bine sau nu, suntem plecati departe de ceea ce multi dintre noi numim 'acasa' si trebuie sa ne descurcam cum putem. Eu am 18 ani si-s aici de 3 ani jumate. In afara de bani nu prea gasesc multe chestii care sa ma tina aici si vreau s-o iau inapoi spre Europa dupa facultate din motive ce nu pot fi explicate altora pentru ca tin de ego.

 

Pai daca ai 18 ani mai ai ceva pana termini facultatea. Daca dai peste iubirea vietii tale si ramai aici??? :bow:

 

Important e ca fiecare a facut pasul asta si chiar e o experienta interesanta 'plecatul'. Esti expus unor situatii pe care Europa/Romania nu ti le pot oferi.

 

Bafta.

 

 

Iti dau dreptate 100% aici. Daca-ar fi sa dau timpul inapoi si sa aleg din nou, as mai pleca odata. N-a fost usor, dar a meritat.

Editat de Wanderer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred in sentimentalisme :bow: Mi-au mai propus si alti prieteni scenariul asta dar nu prea am incredere mare in el. Anyway, mai am cel putin 6 ani de stat aici(termin liceul anul asta + 5 ani de facultate) si apoi mi-oi repara homesickness-ul cumva. Nu visez la cai verzi pe pereti, sunt realist in privinta asta :bow:

 

DCSAN, voi aveti niste conditii nesimtit de bune dar nu cred ca m-as muta acolo. E prea...searbad. Cine stie, poate dupa ce-ti faci si tu o conditie o sa umbli prin tara si o sa vezi ceva orase mari (Calgary, Edmonton, Toronto,etc) si o sa te muti.

 

Tot cu plecatul asta, indiferent daca experienta a fost buna sau nu, tot merita, mai ales trecutul de la 'sa ne dea statul' la 'sa-mi fac eu'.

 

LE: am uitat sa va spun astora din Toronto-area(poate stiti da' no), la Magnotta Wineries se gaseste vin romanesc(99%) daca vrei sa mai dati cu dorul de casa de pamant :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, m-a apucat rau de tot dorul de casa. afaceri si tunuri se dau peste tot. mie insa mi-e dor de tara aia in care m-am nascut si am crescut. mi-e scarba de "special amenajat"-u lu astia, unde fac enduro, unde ma dau cu viteza, unde stau la soare...si-n ro n-am avut nici un incident, in vara mi-a luat v-o 10 km dupa vama sa ma obisnuiesc cu motoru la stilu de mers de acolo, dar dup-aia sa vezi ce depasiri trageam printre tiruri...m-am scarbit de autobahn...ei, cand imi zambeste cineva sa stiu ca-mi zambeste cu drag, nu how do you do ala din usa cand imi luam tigari, si nu pricepeam ce-o doare pe aia capu cum imi mai merge...sa pun cortu unde ma apuca noaptea, sa stau cat vreau, sa fac focu unde vreau...dar se va schimba si-n ro odata cu ue. deocamdata noi am plecat si ne merge bine pe unde am ajuns.

 

membershipu tau e nimic fata de locul meu preferat. o iau inainte de cartisoara (drumul spre balea-transfagarasan) pe un drum forestier la dreapta. drumul ala cica duce la sadu, langa sb, dar eu dupa v-o 10 km opresc si stau cate 3-4 zile cu cortu la pastrav (e un raulet acolo, nu mai stiu cum ii zice)...fac foc de tabara fara aprobare de la primarie, ma dau cu motoru pe dealuri fara membership...e bine prin alte parti dar e mai bine acasa.

 

eu vreau sa ma intorc, si de-ar fi sa castig dupa facultate cat castig aici ca student, tot o duc mai bine acasa.

 

Eu mi`s plecat de 14 luni si m-o luat doru de casa din a doua luna.. De atunci ma tot gandesc si eu la ziua in care o sa zic: "imi ajunge, acuma merg acasa". Sunt plecat pt un singur motiv BANI, n-am sa ma invart dupa deget cu alte chestii. Am venit cu un plan cat de cat si vreau sa-l duc la capat.. sper sa si reusesc :bow:.

Pasiunea pt motoare m-a prins pe aici si vreau sa zic ca toata lumea din Miami imi spune ca e un loc ffff periculos de mers cu motoru', mai ales ca-mi plac vitezistele. Totusi.. sper ca prin primavara sa reusesc sa-mi fac permis si sa-mi iau motor.. chiar daca numai pt cateva luni.. pt ca prin vara - toamna intentionez sa ma intorc in tara (asta face parte din plan).

Si asa cum zice crazyahmed, nicaieri nu-i ca acasa! Sigur ca asta e parerea noastra doar, pt ca daca ajungi sa te obisnuiesti in alta tara in care esti, traiul e usor si daca te multumesti cu un job zilnic.. ai sa ramai, dar cum e si cazul meu.. eu vreau sa fac ceva acasa si sunt destul de constient ca nu va fi deloc usor MAI ALES dupa 1 ian. DAR mai e si un alt aspect.. 1 Ian va fi o noua revolutie pt noi romanii, pt Romania.. si parerea mea, ca daca reusesc sa pui ceva pe picioare acuma, ai sa culegi roade destul de repede, exact asa cum a fost si dupa '89. Asa ca oameni.. parerile sunt impartite.. da' eu unu', in tarisoara aia mica si frumoasa ma intorc :bow:.

 

Hai noroc!

:bow:

Editat de TiGrUtZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DAR mai e si un alt aspect.. 1 Ian va fi o noua revolutie pt noi romanii, pt Romania.. si parerea mea, ca daca reusesc sa pui ceva pe picioare acuma, ai sa culegi roade destul de repede, exact asa cum a fost si dupa '89. Asa ca oameni.. parerile sunt impartite.. da' eu unu', in tarisoara aia mica si frumoasa ma intorc :bow:.

 

Hai noroc!

:bow:

 

Ma bucura optimismul tau si-ti doresc noroc...dar din pacate nu pot sa si impartasesc acel sentiment de optimism... si pot sa-ti spun si de ce. Cand tu erai cam de 8 ani si eu un pic mai tanar decat esti tu acum, Romania a trecut printr-o alta perioada revolutionara, prilej de inoire si o ocazie de a pune bazele unei societati noi, care sa ofere sanse de reusita si un trai decent tuturor membrilor ei. Unde se afla Romania azi? Dupa cum citeam prin nu stiu ce raport al nu stiu carei organizatii, pe locul doi ca nivel de coruptie din 64 de tari analizate. Romania este tara celor care traiesc din sperante si locul unde aceste sperante cel mai adesea se naruie.

America, Canada si alte tari vestice, sunt departe de perfectiune. Coruptie cat cuprinde si aici. Dar cata vreme am si eu un loc caldutz si pot sa-mi traiesc linistit viata... 'ubi bene ibi patria'. Pt. ca sperantele mele de la '89 s-au disipat si spiritul meu revolutionar, desi mai treaz ca oricand, s-a reorientat catre alti 'inamici' mult mai reali. (A se vedea documentare precum "The Corporation", "Farenheit 9/11", "Supersize Me" ca sa intelegi la ce ma refer.)

Astea fiind spuse, si mie mi-e dor de 'acasa', dar nu ma intorc, cel putin nu cred. Si sa stii, cu cat astepti mai mult ziua aia in care sa zici 'ajunge' cu atat se-ndeparteaza de tine.

 

 

Cat despre pericolele vietii de motociclist, despre care vorbeai, cred ca nu-i 'ala' asa de negru. E o diferenta intre cum sunt percepute lucrurile in America si in Romania. Daca ei un american/canadian si-l pui sa conduca in Bucuresti, unde la un semafor unde sunt trei benzi se formeaza cinci randuri si fiecare crede ca el are dreptul sa treaca mai intai, pt. ca problemele lui sunt mai importante decat ale celorlalti, o sa zica ca romanii sunt nebuni la volan. Sa nu mai vorbim de pietoni care n-au nici un fel de drepturi in Romania si nici un fel de disciplina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucura optimismul tau si-ti doresc noroc...dar din pacate nu pot sa si impartasesc acel sentiment de optimism... si pot sa-ti spun si de ce. Cand tu erai cam de 8 ani si eu un pic mai tanar decat esti tu acum, Romania a trecut printr-o alta perioada revolutionara, prilej de inoire si o ocazie de a pune bazele unei societati noi, care sa ofere sanse de reusita si un trai decent tuturor membrilor ei. Unde se afla Romania azi? Dupa cum citeam prin nu stiu ce raport al nu stiu carei organizatii, pe locul doi ca nivel de coruptie din 64 de tari analizate. Romania este tara celor care traiesc din sperante si locul unde aceste sperante cel mai adesea se naruie.

America, Canada si alte tari vestice, sunt departe de perfectiune. Coruptie cat cuprinde si aici. Dar cata vreme am si eu un loc caldutz si pot sa-mi traiesc linistit viata... 'ubi bene ibi patria'. Pt. ca sperantele mele de la '89 s-au disipat si spiritul meu revolutionar, desi mai treaz ca oricand, s-a reorientat catre alti 'inamici' mult mai reali. (A se vedea documentare precum "The Corporation", "Farenheit 9/11", "Supersize Me" ca sa intelegi la ce ma refer.)

Astea fiind spuse, si mie mi-e dor de 'acasa', dar nu ma intorc, cel putin nu cred. Si sa stii, cu cat astepti mai mult ziua aia in care sa zici 'ajunge' cu atat se-ndeparteaza de tine.

Cat despre pericolele vietii de motociclist, despre care vorbeai, cred ca nu-i 'ala' asa de negru. E o diferenta intre cum sunt percepute lucrurile in America si in Romania. Daca ei un american/canadian si-l pui sa conduca in Bucuresti, unde la un semafor unde sunt trei benzi se formeaza cinci randuri si fiecare crede ca el are dreptul sa treaca mai intai, pt. ca problemele lui sunt mai importante decat ale celorlalti, o sa zica ca romanii sunt nebuni la volan. Sa nu mai vorbim de pietoni care n-au nici un fel de drepturi in Romania si nici un fel de disciplina.

 

Cineva tre sa creada si in tara noastra ca altfel ce saracie se va intampla cu ea?! Imi aduc aminte ca eram la tara la bunici in '89 cand am auzit la radio " Dragi ascultatori, ascultati radiourile si televizoarele". Nu prea imi dadeam eu seama ce se intampla, dar stiam ca e vorba de nea Nicu.

Am trecut prin toata perioada de tranzitie sa zic asa.. mai putin ultimul an.. acuma va veni alta tranzitie pt noi.. si nu mi-e frica deloc. Daca sti sa stai in picioare si esti descurcaret, te descurci si in Afganistan :lol: .

In fine.. cred ca mi-ai inteles puctul de vedere.. si na.. eu sunt si destul de familist.. imi place sa stiu ca am familia aproape, asta ar mai fi un motiv pt care as vrea sa ma intorc. Si sa-ti mai dau un motiv.. FEMEILE!!! Ca la noi nu`s nicaieri :bow: si cred ca asta ai observat si tu.

Cat despre nivelul de coruptie.. o fi si ala destul de mare.. da' nu e numai la noi, e in toata lumea pana si la americani paci!! Si aici conteaza pe cine cunosti, cati bani ai exact ca si la noi, asa ca.. nu e cu mare diferenta, atata ca Romania fiind o tara mai saraca asa e desfacuta fir a par, pe cand USA.. cine sa-si permita sa analizeze nivelul de coruptie in USA?! Ca da Bush cu bomba in ei!

Hai ca, cred ca m-am facut inteles :lol:.

Sanatate!

:bow:

 

 

 

P.S. Apreciez nivelul de civilizatie din acest topic.. pareri diferite fiind, nimeni nu sare la gatul celuilalt :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva tre sa creada si in tara noastra ca altfel ce saracie se va intampla cu ea?! Imi aduc aminte ca eram la tara la bunici in '89 cand am auzit la radio " Dragi ascultatori, ascultati radiourile si televizoarele". Nu prea imi dadeam eu seama ce se intampla, dar stiam ca e vorba de nea Nicu.

Am trecut prin toata perioada de tranzitie sa zic asa.. mai putin ultimul an.. acuma va veni alta tranzitie pt noi.. si nu mi-e frica deloc. Daca sti sa stai in picioare si esti descurcaret, te descurci si in Afganistan :baldy: .

 

Si sa-ti mai dau un motiv.. FEMEILE!!! Ca la noi nu`s nicaieri :bow: si cred ca asta ai observat si tu.

 

Hai ca, cred ca m-am facut inteles :lol:.

Sanatate!

:bow:

P.S. Apreciez nivelul de civilizatie din acest topic.. pareri diferite fiind, nimeni nu sare la gatul celuilalt :lol:

 

De acord, dar eu am crezut odata si n-a fost sa fie. Acum las pe altii sa aiba credinta si eu mai stau pe-aci pana ma conving. Desi pariez ca n-o sa se intample sa fie bine prea curand.

Bunicul meu era om de la tara, cu patru clase, dar cu un bun simt al omului trecut prin greutati. Si eu imi aduc aminte cand l-am intrebat ce crede el si raspunsul mi l-a dat cu tristete in voce, dar cu convingere. A zis: "Nepoate, pt. taranul roman n-a fost bine nici inainte de comunism si n-o sa fie nici de-acum incolo. Sunt toti niste hoti." Vorbe de om simplu, dar deocamdata neinfirmate de realitate.

 

Eu nu vreau sa fiu 'descurcaret' si nici nu ma consider. Am o meserie cu care-mi fac $-ul cel de toate zilele si-s multumit. Prefer sa-mi traiesc viata si ma bucur de ce am decat sa fiu descurcaret. Pt. mine se-ntampla acum si aici. Am tot ce-mi trebuie, mai putin pe parintii mei care-s in Ro si din pacate nu vor sa stea aici.

 

Iar cu femeile... nu vreau sa fiu nepoliticos fata de romance, dar dupa cateva incercari am renuntat la a mai avea prietene dintre ele. Poate am fost eu ghinionist, dar n-am intalnit inca una care sa nu fie 'needy' si prea emotiva...I'll say pass, thank ya!

 

Si mie mi-a facut placere acest topic si sper sa ne mai 'auzim'.

Va doresc la toti sa va indepliniti dorintele si sa va iasa toate asa cum planuiti. Pt. mine viitorul e acum. Carpe diem...

 

Cheers

 

In Romania le zice pile. In America de Nord le zice 'reference' :baldy:

 

Poate, dar cu sistemul de referinte m-am descurcat pana acum. Cu ala de pile n-am avut noroc.

:bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ubi bene ibi patria

 

sunt din 86 în Jermania ... si mai stau ...

 

...............

...............

LE: am uitat sa va spun astora din Toronto-area(poate stiti da' no), la Magnotta Wineries se gaseste vin romanesc(99%) daca vrei sa mai dati cu dorul de casa de pamant :bow:

 

da' pe la aprozar nu treci? ca-i oferta si mai mare de amintiri din tara :bow:

post-1398-1166399218_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

sunt din 86 în Jermania ... si mai stau ...

 

..si cat mai stai?

 

da' pe la aprozar nu treci? ca-i oferta si mai mare de amintiri din tara :bow:

 

Io azi am fost la "aprozar" (magazin romanesc), da' nu m-a tare atras nimik, Dupa aprozar, am fost la un rest romanesc.. si acolo m-au atras pana si chelneritzele :bow:

Editat de TiGrUtZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am fost la 'Magazinul Romanesc'(e langa Aprozar :bow: ) prima data, maica-mea o plans pentru ca se vorbea romaneste. Ce-i misto la mag. romanesc, e sa vezi canadienii cumparand Borsec big time, sau telemea cu eticheta 'misc. cheese' :bow:

 

Oricum, sa fiu sincer, prefer sa fac cumparaturile de la magazinele polonez/unguresc; au o varietate mai mare de produse si preturi mai normale. La 'romanesc', e scump. Ah, tot din ciclul 'cum sa omoram dorul de casa', pentru amatorii de slanina, in Stouffville e o piata unde se gaseste, calitate 'a-ntaia'.

 

Imi cer scuze daca vorbesc prea mult de mancare/bauturi dar sunt mega gurmand si iubesc bucataria romaneasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...