Sari la conținut

Am si eu o problema cu Yamaha yz 125


Abritza
 Share

Postări Recomandate

Am o Yamaha yz 125 in 2 timpi si e prima mea motocicleta....m-am dat prima oara pe un drum drept forestier...acum cateva saptamani am intrat cu ea in padure si am luat cam cateva trante...e cam grea (cam 100kg) si nu sunt o fire inalta am 1.74-75 cam asa si mi se pare cam grea si cam inalta....ma gandeam sa o vand si sa imi cumpar una de 85 sa o tin un an doi sa ma obisnuiesc cu ea si dupa sa trec la una mai mare....ce sfaturi imi dati ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100kg e grea? Eu nu cred... Asteapta sa te mai obisnuiesti cu ea si nu o sa ti se mai para grea, eu am avut un MBK enduro de 49cc si avea 90kg si am exact aceasi inaltime ca tine. (Stiu ca avea 90kg pt ca am cantarit-o cand am trimis-o prin curier la vanzare)

P.S. Completeaza-ti profilul, macar locatia sa stim cu cine discutam.

Editat de Error
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu e sa faci scoala pt A. Cand o sa iei permisul pe una de 200 kg si o sa te intorci pe a ta de 100 kg o sa ti se para bicicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma indoiesc sa aibe muschii vreo legatura cu greutatea motocicletei. E vorba de centru de greutate si viteza cu care rulezi. Evident, tine si de experienta, dar... Nu cred ca-i cazul sa-ti schimbi motoreta ca-i prea grea.

Eu am 64 de kg, pe un r6 de aproape 200 de kg, si mi se pare fulgusor.

E mai dificil la inceput pentru manevre la viteze mici, dar te obisnuiesti repede.

Editat de alecscosmi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu l-am luat sa ma dau pe strada...imi place prin padure dar cand apar drumuri inguste care necesita o viteza scazuta apar problemele, ma dezechilibrez, sunt sigur ca tine de experienta repet e prima mea mobra si am iesit de 5 ori cu ea deci nu stiu daca am 10 ore....adevarul e ca m-am speriat putin cand m-a pus de cateva ori pe jos dar nu exista motociclist care sa nu fi picat macar o data asa ca eu ma voi chinui putin cu ea voi alege trasee mai usoare si ma voi obisnui dar astept si alte pareri si va rog sa mi le spuneti cu simt de raspundere si nu in bataie de joc :(...si sa il fac super-moto nu pentru ca am 16 ani :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti iei o mobra mai mica pt inceput e o idee foarte buna. Chiar daca e cross si nu enduro. Iar YZ 125 nu-ti mai lua nicidata daca nu te inscrii la un club de motocross.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , eu am 172 si vreo 57 de kg si iti merg cu un ktm de 200 care cred ca are vreo 105 kg . Totul tine de experienta pe care o ai pe motocicleta . Cu cat vei merge mai mult vei invata sa echilibrezi motocicleta se va rari s numarul cazaturilor . Asa ca mai putin internet si mai multa plimbare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca si yz 125 ti se pare grea, incearca un 450 si cred ca o sa-tischimbi parerea. EU zic ca e ok mobra pt inceput si apoi poti sa o vinzi si sa te hotarasti daca vrei una de enduro sau de cross

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti iei o mobra mai mica pt inceput e o idee foarte buna. Chiar daca e cross si nu enduro. Iar YZ 125 nu-ti mai lua nicidata daca nu te inscrii la un club de motocross.

Si daca-si ia un WR de 125 spre exemplu, crezi ca l-ar scapa de inscrierea unui club de motocross?

Nu am sustinut niciodata parerea "ia-ti ceva mic pentru inceput". Nu, ia-ti exact ce-ti place tie pentru inceput, ca mai tarziu ai sa regreti. Parerea mea.

 

Cum spunea si cineva mai sus, e destul de normal ca in teren sa te tavalesti putin prin praf la inceput, dar nu cred ca-i de vina greutatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca-si ia un WR de 125 spre exemplu, crezi ca l-ar scapa de inscrierea unui club de motocross?

 

Da. Nu l-ar primi nimeni la motocross cu WR.

 

Se tavaleste pe jos nu din cauza ca e prea greu YZ, ci din cauza ca e de cross.

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi cu mobra pe loc drept, pune niste jaloane si EXERSEAZA la viteza mica.

cu incredere poti cauta filme din seria "dirtwise" cu shane watts, te vor ajuta mult in faza asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema este lipsa de experienta.Dupa ce ai sa te dai putin pe padure te vei obisnui :)

Si eu am tot asa,16 ani,1,75 dar vreo 63 kg.

La inceput si mie mi-a fost greu sa ma obisnuiesc cu greutatea mobrei dar deja o calaresc de 1 an si nu mai am nici un fel de problema :)

Merg pe o husqvarna wr 125 2008 ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Nu l-ar primi nimeni la motocross cu WR.

 

Se tavaleste pe jos nu din cauza ca e prea greu YZ, ci din cauza ca e de cross.

Inseamna ca eu traiesc in alta lume, cand vad competitii moto-cross ce cuprind o varietate larga de cross-uri (inclusiv WR).

Si tot in acea lume, YZ-ul este "deliciul" super-moto.

Editat de alecscosmi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca eu traiesc in alta lume, cand vad competitii moto-cross ce cuprind o varietate larga de cross-uri (inclusiv WR).

Si tot in acea lume, YZ-ul este "deliciul" super-moto.

 

Unde ai vazut motocross cu WR? Cu siguranta in alt univers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...