Sari la conținut

Accident Cheia 6 iulie


beware !
 Share

Postări Recomandate

Halogenn1, daca in urma unui impact se rupe cadrul in partea din fata sau unul dintre juguri, cand ridici mobra arata exact ca cea din poze. Da, furca a fost impinsa catre motor in momentul impactului si din cauza asta s-a si rupt jugul superior (asa pare din poza). Cand o ridici insa, din cauza unghiului furcii, roata pleaca spre fata nu spre spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Halogenn1, daca in urma unui impact se rupe cadrul in partea din fata sau unul dintre juguri, cand ridici mobra arata exact ca cea din poze. Da, furca a fost impinsa catre motor in momentul impactului si din cauza asta s-a si rupt jugul superior (asa pare din poza). Cand o ridici insa, din cauza unghiului furcii, roata pleaca spre fata nu spre spate.

 

Inteleg ce vrei tu sa zici dar nu are logica si nici practic, inteleg ca unghiul furci are o deschidere mare fiind street fighter , in momentul impactului roata intra spre radiator , jugurile cedeaza sa zicem prin absurd ca cedeaza amandoua (desi este cam greu de crezut sa crape amandoua poate la un impact intradevar frontal dintre conserva si moto.) automat furca ramane "infipta" in radiator, nu`mi spune ca o data ridicata mobra de jos furca se duce in fata din cauza greutatii propii ca iarasi nu te cred (la juguri si la cadru s-au produs forfecari si anumite deformari care nu se indreapta asa usor prin ridicarea in pozitia normala a mobrei) Mobra a fost trasa de roata fata cu o sufa si din cauza acea arata in stadiul din poze. Iarasi nu cred ca este impact frontal din mai multe motive, pintenu este efectiv ne atins, furca fata este foarte usor curbata spre dreapta. Din ce`mi imaginez eu vazut conserva , culcat moto si dat drumu , mobra se agata cu roata fata pe dedesubt la conserva datorita fortelor jugul superior este efectiv zmuls si cam asa arata mobra dupa.

Editat de Halogenn1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul a ratat o curba , si-a dat seama ca nu are sanse de redresare si a culcat-o ; motocicleta a alunecat din inertie sub o masina pe contrasens ( rezultatul l-ati vazut in poze) . Avea si pasagera , care e in spital cu un picior rupt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul a ratat o curba , si-a dat seama ca nu are sanse de redresare si a culcat-o ; motocicleta a alunecat din inertie sub o masina pe contrasens ( rezultatul l-ati vazut in poze) . Avea si pasagera , care e in spital cu un picior rupt.

bine ca este DOAR atat

cat despre "carat" pasageri pe CHEIA.... poate se vor invata minte ca nu e loc de asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci pe Cheia se poate merge doar solo si daca se poate cu 120-150 km/h pe viraje!!!

» Post actualizat in 11 Jul 2014 07:25

Deci pe Cheia se poate merge doar solo si daca se poate cu 120-150 km/h pe viraje!!!

Deci pe Cheia se poate merge doar solo si daca se poate cu 120-150 km/h pe viraje!!!

Deci pe Cheia se poate merge doar solo si daca se poate cu 120-150 km/h pe viraje!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cheia: un drum de rahat, lung, valurit, o singura banda pe sens, dunga continua, plin de camioane, ca sa prinzi cativa KM de curbe... Sa mergi ca motociclist pe Cheia e ca si cum un corporatist merge "la mare" in Vama. Ca asa-i moda.

 

Mai bine de duci pe Amckart si te descarci acolo (mai) in siguranta.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cheia, spaima bikerilor!

Orice drum din romanica este la fel de periculos, inclusiv autostrazile.

Daca ai un minim de decenta in mers si un pic de creier(evident ca eu am foarte putin), poti sa mergi si pe Pikes Peak.
Mai putina vorba si mai multa munca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mai intimpla, bine ca nu a fost mai rau si multa sanatate fetei.

 

 

Referitor la traseu, in ultimi ani s-a stricat foarte tare. Nu se mai poate merge safe intr-un ritm mai alert/sportiv, prea multe gropi, denivelari, mizerie si alte surprize neplacute.

 

Dintr-o destinatie de weekend a ajuns sa fie ceva de evitat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

”Miergeti” bai „pă cheia” cu ”pasagier„, cu ce ”vrieti” voi. Cica nu ”ie” drum in doi, ca se lasa cu nu stiu ce. Snobisti cu multi ”chilomietri”, singuri si figuri in capu. ”Miergieti” bai ca nu ie bai, se poate, ”ie” frumos, sa moara aia cu motoare cu figuri, cu frâni cu abiies si mai stiu io ce. Voi miergeti si sa fiti sanatosi. Ca si io om fost, cu gajica, cu bagajii, si iera sa ne rupiem curu da' până la urmă o fo bine, bă. Sa moară aia cu biemviueu, bă. Că ie tari figuranți, bă! Cică numai prin Alpii aia ie asfaltu bunu. Hai ca ne-am dat dreacu. Mai puteti de atata infatuare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

”Miergeti” bai „pă cheia” cu ”pasagier„, cu ce ”vrieti” voi. Cica nu ”ie” drum in doi, ca se lasa cu nu stiu ce. Snobisti cu multi ”chilomietri”, singuri si figuri in capu. ”Miergieti” bai ca nu ie bai, se poate, ”ie” frumos, sa moara aia cu motoare cu figuri, cu frâni cu abiies si mai stiu io ce. Voi miergeti si sa fiti sanatosi. Ca si io om fost, cu gajica, cu bagajii, si iera sa ne rupiem curu da' până la urmă o fo bine, bă. Sa moară aia cu biemviueu, bă. Că ie tari figuranți, bă! Cică numai prin Alpii aia ie asfaltu bunu. Hai ca ne-am dat dreacu. Mai puteti de atata infatuare?

No more drinking/smoking for you :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce e fetelor, nu va mai tin suspensiilii ?!?? :)))) a ratat omu viraju si s-a implntat in masina cetateanului care circula regulamentar. intrebarea e: de ce a ratat virajul? pai ori s-a anturat cu colegu, probabil solo si mai experimentat ori, nu a adaptat viteza la conditiile de drum. in traducere motociclistica si-a cam fortat limitele din diferite motive, unul, destul de probabil, impresionarea pasagerului care intelegem ca este de sex feminin. ce sa zic, a dat-o pe spate de i-a rupt un picior... blana boss!!!

deci, lasand deoparte uraruie de bine, sanatate si ani multi la ghidon hai sa nu ne mai avantam pe curbe cu 80 cand la 60 nu suntem in stare sa tinem banda. e mai sanatos si cafeaua de la Brasov e mai buna ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

”Miergeti” bai „pă cheia” cu ”pasagier„, cu ce ”vrieti” voi. Cica nu ”ie” drum in doi, ca se lasa cu nu stiu ce. Snobisti cu multi ”chilomietri”, singuri si figuri in capu. ”Miergieti” bai ca nu ie bai, se poate, ”ie” frumos, sa moara aia cu motoare cu figuri, cu frâni cu abiies si mai stiu io ce. Voi miergeti si sa fiti sanatosi. Ca si io om fost, cu gajica, cu bagajii, si iera sa ne rupiem curu da' până la urmă o fo bine, bă. Sa moară aia cu biemviueu, bă. Că ie tari figuranți, bă! Cică numai prin Alpii aia ie asfaltu bunu. Hai ca ne-am dat dreacu. Mai puteti de atata infatuare?

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate colegului si pasagerei !

 

**********************************************

 

propun sa facem o petitie sa se repare cheia, eu nu ma simt motociclist implinit pentru ca nu am motociclit niciodata pe cheia,simt ca ceva lipseste, nu vreau sa ajung la MAGADAN vreu doar cateva ture de cheia, cer prea mult?

 

am vazut ca Gixu a pus la vanzare autobuzul imediat dupa ce a parcurs traseul minunat, vreau si eu senzatia asta dar mi-e tarsa sa-i dau blana pe serpentine cu asfaltul prost, pentru asta am antrenament maxim format la colegii belgieni dar sunt sigur ca pe cheia asfalt prost poarta o noua definitie.

punctul 2 al petitiei ar fi interzicerea tirurilor, dubitelor si dece nu autoturismelor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asfaltul e prost pe portiuni.Inainte si dupa acele de par e grozav.Sambata am fost pe Cheia cu baietii de la MotoBikes si ne-am distrat copios.Asa e de obicei, trebuie doar sa-ti cunosti limitele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri pe cheia am trecut pe langa un accident, părea destul de grav.

 

Z-etul ala este conceput sa se rupa cadrul la impact pentru a absorbi socul. Ulterior se poate schimba doar cadrul, costa cam 900 euro unul nou fara serii stantate.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

”Miergeti” bai „pă cheia” cu ”pasagier„, cu ce ”vrieti” voi......

Cred ca nu iti fac prea bine drogurile...

 

ce e fetelor, nu va mai tin suspensiilii ?!?? :)))) a ratat omu viraju si s-a implntat in masina cetateanului care circula regulamentar. intrebarea e: de ce a ratat virajul? pai ori s-a anturat cu colegu, probabil solo si mai experimentat ori, nu a adaptat viteza la conditiile de drum. in traducere motociclistica si-a cam fortat limitele din diferite motive, unul, destul de probabil, impresionarea pasagerului care intelegem ca este de sex feminin. ce sa zic, a dat-o pe spate de i-a rupt un picior... blana boss!!!

deci, lasand deoparte uraruie de bine, sanatate si ani multi la ghidon hai sa nu ne mai avantam pe curbe cu 80 cand la 60 nu suntem in stare sa tinem banda. e mai sanatos si cafeaua de la Brasov e mai buna ;)

Jumba tata, nu este sigur vorba despre impresionarea pasagerei, pt ca nu era vreo pipitza sau vreo carne de weekend, e vorba de femeia alaturi de care traieste si doarme noaptea in pat :D.

S-au adunat mai multi factori si s-a intamplat pocinogul... Nu ma apuc sa scriu aici, pt ca ar insemna sa deschidem polemici infinite.

» Post actualizat in 14 Jul 2014 12:46

Z-etul ala este conceput sa se rupa cadrul la impact pentru a absorbi socul.

Asa este, intr-adevar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

bine ca amandoi sunt bine, inca odata invat din acest topic si ma sperie cateodata. Cand vad motocicleta rupta in doua si aud de picioare rupte si cazatura bag la cap si merg incet si nu ma dau in spectacol. Aceste greseli trebuiesc publicate, pentru ca toata lumea sa stie cat de periculos este. Poate pentru mine conteaza calatoria, si sunt relaxat. Poate pentru altii relaxarea inseamna sa mergi tare. Ma intreb: ce rost are sa mergi peste limita ? Pentru descarcarea vitezistilor cred ca ar trebui facut un circuit national de curse la noi in tara. Ar fi frumos sa avem un circuit la poalele Fagarasilor pe langa Sibiu (sau in Transilvania oricum, ca acolo e lumea civilizata) si sa evitam traseul de Duminica gen Cheia.

 

Prudenta maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eventual sa ne dam sign out de la viata! :))) Glumesc.

Am vazut in viata mea la accidente intre Sibiu si Sebes, intre Sibiu si Valcea, de mi s-a luat.
Nu zic ca ardelenii nu sunt mai civilizati, problema e ca tara asta(mai ales drumul spre Nadlac, inclusiv Sibiu, Sebes, Deva) este strabatuta de toti oamenii, moldoveni, munteni, basarabeni, indieni, poate si extraterestri. Nu pot sa te bazezi pe asta, mi se pare ca trebuie sa fii un pic "dilau" sa zici: "nu merg pe Cheia, hai sa mergem pe Valea Oltului ca e mai safe"( e doar un exemplu).
Periculoase sunt toate drumurile, orasele, satele.

Cum ai spus si tu, daca esti prudent, stapanesti motoreta(care e ok din toate punctele de vedere) ai sanse foarte mici sa ti se intample ceva.
In rest, Padre Padre cu mila!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ comentatori de pomana ... daca tot considerati ca e periculos motociclismul sau nu e de voi...nu e problema...va puteti apuca de balet, lectii de pian sau ceva extrem ... sah ... in plus sa dam drumul la o petitie sau infiintam un club...MOTOFATALAII sau ceva de genul.

 

Recuperare rapida pasagerei !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ comentatori de pomana ... daca tot considerati ca e periculos motociclismul sau nu e de voi...nu e problema...va puteti apuca de balet, lectii de pian sau ceva extrem ... sah ... in plus sa dam drumul la o petitie sau infiintam un club...MOTOFATALAII sau ceva de genul.

 

Recuperare rapida pasagerei !

Comentator esti si tu vad...crezi ca la balet nu ai riscuri? Pe viata chiar! La pian si sah? Trebuie sa gandesti la ambele,deci iar risc. Ai prins ideea? Sunt sarcastic,razi!

 

Sanatate multa indivizilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ comentatori de pomana ... daca tot considerati ca e periculos motociclismul sau nu e de voi...nu e problema...va puteti apuca de balet, lectii de pian sau ceva extrem ... sah ... in plus sa dam drumul la o petitie sau infiintam un club...MOTOFATALAII sau ceva de genul.

 

Recuperare rapida pasagerei !

Tu cind te apuci de motociclism? Am inteles ca deocamdata faci blana semafor-semafor.

Hai, ia compune-mi un mesaj din ala smecheresc, derbedeule. Din pacate n-o sa-l citesc :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...