Sari la conținut

Bucuresti Grecia, 15-18 august


stres
 Share

Postări Recomandate

Intr-una din zilele din intervalul 16-18 august (inca nu m-am decis, tind spre 18), la 5 dimineata, vreau sa plec din Bucuresti spre Grecia. Viteza de drum o sa fie 100 km/h, in depasiri 120 km/h. Mai mult nu duce motocicleta.

 

Caut parteneri/partenere (nu pasageri) de drum macar pentru traversarea Bulgariei. Am inteles ca e destul de aiurea zona si n-as vrea sa raman fara motor la jumatea drumului. Singurele rugaminti sunt sa fie cat de cat punctuali (maxim juma' de ora intarziere anuntata) si sa nu faca faze pe drum (oprit din ora in ora, mers pe-o roata, trecut ca vijelia de sa-mi stea inima in loc etc).

 

Doritori?

Va multumesc anticipat pentru raspuns :)

 

PS: Stau o saptamana pe acolo, in caz ca se potrivesc orarele noastre, poate ne intoarcem tot impreuna.

 

PPS: Chiar daca nu mergeti, sariti cu sfaturi, in caz ca stiti zona.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Spaimele legate de Bulgaria nu sunt justificate. Există un sâmbure de adevăr ca in orice legendă, doar că problemele de care te temi tu au fost de mult eradicate. Vezi pe zona de forum cu ture câte plimbări prin BG sunt.

Poate te-ar ajuta în gasirea companionilor de drum să spui pe unde vrei să intri dar mai ales pe unde vrei să ieși eventual un traseu aproximativ.

Baftă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in drum spre Grecia (Halkidiki, bratul Sithonia) am stat peste noapte in Bulgaria. Nasol ca aproape nimeni nu vorbeste engleza, iar serviciile sunt de multe ori "romanesti". In rest, atentie la politisti cu pistol de radar ascunsi prin boscheti, si cam atat.

Bafta multa si drum bun, ma bucur sa vad ca mai posteaza useri mai vechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in functie de unde vrei sa ajungi in grecia iti pot recomanda un traseu prin bulgaria

 

este o tara sigura de multi ani si nu merita sa ti faci probleme

politia sta mai mult unde apar LIMITARI de viteza si nu prea se ia de motociclisti

insa nu strica sa ai la indemana una /doua hartii de 10 euro

 

da un semn daca ai nevoie sa facem un traseu

in perioada aia chiar zugravesc si nu pot pleca insa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ianachim .....Te referi la siguranta aia unde iti fura masina cu totul din parcarea hotelului sau de care siguranta vorbesti tu ? Ma gandesc ca daca isi lasa fata motorul parcat in fata hotelului , da la boboci a doua zi ........poate doar tranzit prin Bulgarika si iti vezi de vacanta in Grecia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ianachim .....Te referi la siguranta aia unde iti fura masina cu totul din parcarea hotelului sau de care siguranta vorbesti tu ? Ma gandesc ca daca isi lasa fata motorul parcat in fata hotelului , da la boboci a doua zi ........poate doar tranzit prin Bulgarika si iti vezi de vacanta in Grecia

pot sa zic ca am parcat si moto si masina in bg in diferite zone si orase fara sa am NICIODATA probleme.

 

poti sa ai in vedere de ex sa stai la pensiune cu parcare proprie si nu la hotel......

depinde si ce SCULA de masina ai... cat de vandabila/demontabila este

mai toate cazurile de FURT le am auzit din media si cu predilectie in zona litoralului

iar ca sa tranzitezi bulgaria 350 km .... o poti face in cateva ore si cu un scuter de 50cc!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar ca sa tranzitezi bulgaria 350 km .... o poti face in cateva ore si cu un scuter de 50cc!!!!!

 

du-te, mah, asta daca nu-ti fura bulgarii 40cmc din aia 50 :) am auzit eu ca asa fac!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta zic....Bulgaria doar buna de tranzit in rest soare si bronz din Grecia cat cuprinde.

 

Au furat si un amarat de logan din fata hotelului cu complicitatea celor de la receptive.....in fine

 

Drum bun @Stres

 

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Astea cu furturile nu mai sunt de mult de speriat. Nu mai este ce era odata, daca pleci cu spaima asta la drum mai bine stai acasa..Am stat fara probleme in Bulgaria, este drept ca nu am avut o limuzina ca Loganul ci o Skoda Octavia..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti foarte draguti ca ati sarit cu sfaturile si ma incurajati. :) fiindca a intrebat mai multa lume aceleasi chestii, raspund pe puncte:

1. destinatia e paralia katerini. Caut ruta cea mai rapida. de cand mergeam cu autocarul, o stiu pe russe-sofia- kulata, dar am inteles ca e alta noua

2. bulgaria doar o tranzitez, nici vorbă să stau acolo peste noapte. mi-e frică să nu mi-o fure la vreo benzinarie, cât mă duc să plătesc sau la baie

3. merg pe ideea că dacă suntem mai mulţi, n-o să aibă poliţiştii prea mult tupeu.

4. motocicleta mea e foarte ochioasa. In fata caminului sta pe o bordura inalta, in laterala ei stau masini parcate mereu si in fata e un gardulet. oamenii trec dincolo de randul de masini si tot mi-a luat-o un tigan la ochi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

2. bulgaria doar o tranzitez, nici vorbă să stau acolo peste noapte. mi-e frică să nu mi-o fure la vreo benzinarie, cât mă duc să plătesc sau la baie

 

Cauta ceva cazare cu curte inchisa. Nu ar trebui sa ai probleme. Eu trec si pe la bulgari si raman cate o noapte, ca am plan de max 500km pe zi si de vazut cat mai multe, te anunt daca dispare ceva si ma intorc cu autobuzul :)

 

E posibil sa o tai si prin august (functie de cum au colegii mei concediu) si poate si prin septembrie... vedem exact...

 

PS: Duce shadow-ul de 125 100km constant?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bulgaria politia nu se ia de motociclisti si in general nu ai probleme cu motorul. Eu spre exemplu am innoptat o data la Glavatarski Han, langa Kardjali, peisaj superb, mancare buna.

 

Posibil sa merg in Grecia in august, in Peloponez si Lefkada. Dar nu cred ca o sa poti sa mergi cu 100-120 km/h. Mai vorbim.

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa nu pot sa merg cu el cu 100 constant? Nu vreau sa innoptez pe acolo sub nicio forma, scopul e sa ajung cat mai rapid in Grecia.

Lancelot, Banzay, cand anume in august?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce ora vrei sa pleci din Bucuresti?

 

Daca ai ajunge la Kavala macar la 4 dup-amiaza si ai pleca pe 15, ar fi ideal. :)

 

Viteza de croaziera?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti foarte draguti ca ati sarit cu sfaturile si ma incurajati. :) fiindca a intrebat mai multa lume aceleasi chestii, raspund pe puncte:

1. destinatia e paralia katerini. Caut ruta cea mai rapida. de cand mergeam cu autocarul, o stiu pe russe-sofia- kulata, dar am inteles ca e alta noua

2. bulgaria doar o tranzitez, nici vorbă să stau acolo peste noapte. mi-e frică să nu mi-o fure la vreo benzinarie, cât mă duc să plătesc sau la baie

3. merg pe ideea că dacă suntem mai mulţi, n-o să aibă poliţiştii prea mult tupeu.

4. motocicleta mea e foarte ochioasa. In fata caminului sta pe o bordura inalta, in laterala ei stau masini parcate mereu si in fata e un gardulet. oamenii trec dincolo de randul de masini si tot mi-a luat-o un tigan la ochi

 

Nu te duce la Paralia Katerini, e țigănie. Mai bine îți faci vacanța in Bulgaria. Nu glumesc.

În Grecia merită să mergi doar pe insule. Așa mi-a zis cineva acum vre-o 10 ani. Am constatat în repetate rânduri că avea dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa nu pot sa merg cu el cu 100 constant?

Racire pe aer (desi ce motoare stiu racite pe aer, nu cred ca a avut vreunul probleme), motor mic, turatie mare... Intrebam, nu stiu nici un V2 asa mic. Nu stiu in august exact, e posibil sa isi ia 2 colegi concediu, caz in care eu raman pe bara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

(... ...) mi-e frică să nu mi-o fure la vreo benzinarie, cât mă duc să plătesc sau la baie (... ...)

 

Asta o rezolvi simplu, bagi benzina si nu mai platesti, in asa fel incat scapi de spaima asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Asta o rezolvi simplu, bagi benzina si nu mai platesti, in asa fel incat scapi de spaima asta!

luv man.....

uita te la nickname si o sa intelegi de unde vine STRESul..........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da , dar dupa cum bine a spus @b374 mai inainte , i se pot fura de catre bulgari centimetrii cubi ai motorului iar motocicleta sa o gaseasca la locul ei . Si nu o sa-si dea seama . Ce sa faca in cazul asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-una din zilele din intervalul 16-18 august (inca nu m-am decis, tind spre 18), la 5 dimineata, vreau sa plec din Bucuresti spre Grecia. Viteza de drum o sa fie 100 km/h, in depasiri 120 km/h. Mai mult nu duce motocicleta.

 

Caut parteneri/partenere (nu pasageri) de drum macar pentru traversarea Bulgariei. Am inteles ca e destul de aiurea zona si n-as vrea sa raman fara motor la jumatea drumului. Singurele rugaminti sunt sa fie cat de cat punctuali (maxim juma' de ora intarziere anuntata) si sa nu faca faze pe drum (oprit din ora in ora, mers pe-o roata, trecut ca vijelia de sa-mi stea inima in loc etc).

 

Doritori?

Va multumesc anticipat pentru raspuns :)

 

PS: Stau o saptamana pe acolo, in caz ca se potrivesc orarele noastre, poate ne intoarcem tot impreuna.

 

PPS: Chiar daca nu mergeti, sariti cu sfaturi, in caz ca stiti zona.

1. Unde stai cazata acolo? Ai ceva rezervare? Cat te-a costat?

2. Daca mai reduci un pic din viteza aia (sa zicem un 80-90 km/h), parca m-ar tenta sa fac o tura cu chinezul!

Editat de viorel_dumitru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banzay, am racirea pe lichid :)

 

Eru, si eu am fost de multe ori in paralia. imi place mult si ma duc cu un scop precis, dacă schimb locatia nu mai am nicio şansă.

ca fapt divers, când am fost în zakynthos, m-am simţit ca în safari. Tot ce vroiam se găsea în unicul oraş de pe insulă

» Post actualizat in 08 Jul 2014 17:04

Viorel, ce chinez??? N-am de gând să stau 2 zile pe drum. întrebam în caz că are cineva planuri, nu să-mi faci o favoare.

 

încă nu am cazare că nu ştiu exact ziua, dar vreau să-mi iau din ţară

» Post actualizat in 08 Jul 2014 17:04

Viorel, ce chinez??? N-am de gând să stau 2 zile pe drum. întrebam în caz că are cineva planuri, nu să-mi faci o favoare.

 

încă nu am cazare că nu ştiu exact ziua, dar vreau să-mi iau din ţară

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce ora vrei sa pleci din Bucuresti?

 

Daca ai ajunge la Kavala macar la 4 dup-amiaza si ai pleca pe 15, ar fi ideal. :)

 

Viteza de croaziera?

Viteza de croaziera, fara stres :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...