Sari la conținut

Eurotrip 2014


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

Asadar, si anu' asta am convins niste oameni sa ma lase sa le stric vacanta de 2 saptamani si plecam in Europa. Again.

Bietii participanti sunt: eu (ER6n), Cristi (F4i) - e a doua oara deja, il suspectez de masochism, Victor (FZ6S), Mihai (Hornet), Ionut (F4i), Stefan (GS500), Adi (Bandit).

 

Traseul ar fi asta, cu mici, mici, modificari, pentru ca Gugal nu ma lasa sa pun mai multe puncte...

Am vrut sa cuprind toate pasurile si trecatorile prin munti, sa evit orice inseamna autostrada si sa putem vizita cat mai multe parcuri naturale, sa vedem si orase mai mici si oamenii din alte parti, nu numai din orasele mari.

 

Pe sistemul (care deja ne caracterizeaza): "Stim cand plecam (cu marja de eroare de 2 ore, pentru cine stie :laugh: ), dar nu stim sigur cand ne intoarcem", intentionam ca sambata dimineata, pe 2 august, la ora 07.00, sa plecam din Bucuresti. Teoretic, excursia dureaza 12-13 zile, practic, speram sa nu intarziem prea mult.

 

Itinerariu:

2 august: plecare din Bucuresti, iesire pe la Vidin, cazare peste noapte in Novi Pazar, Serbia ~ 630 km, harta

3 august: plecare din Novi Pazar, Serbia -> Canionul Tara - Muntenegru, Podgorica, Petrovac, Kotor -> cazare Dubrovnik, Croatia ~ 530 km, harta

4 august: plecare din Dubrovnik, Croatia -> Split, Zadar -> cazare 2 nopti Plitvice Lakes, vizitat o zi intreaga parcul national Plitvice ~ 545 km, harta

6 august: plecare din Plitvice, Croatia -> Trieste - Italia, Venetia -> cazare Trento, Italia ~ 550 km, harta

7 august: plecare din Trento, Italia -> Bormio - Italia,Tirano -> Saint Moritz - Elvetia, Thusis, Bellinzona -> cazare Domodossola - Italia ~ 455 km, harta

8 august: plecare din Domodossola, Italia -> Brig - Elvetia, Oberwald, Gadmen, Andermatt, Versam, Chur -> cazare Zernez, Elvetia ~ 385 km, harta

9 august: plecare Zernez, Elvetia -> Bormio - Italia, Stelvio, Merano, Vipiteno, Brunico -> Lienz - Austria, Obervellach -> cazare Kremsbrucke, Austria ~ 445 km, harta

10 august: plecare Kremsbrucke, Austria -> Reichenau, Koflach -> Bled - Slovenia (vizita parc national Triglav) -> cazare Ljubljana, Slovenia ~ 405 km, harta

11 august: plecare din Ljubljana, Slovenia -> Zagreb - Croatia -> Banja Luka - Bosnia -> cazare Hotel Balkana, Bosnia ~ 435 km, harta

12 august: plecare Hotel Balkana, Bosnia -> Travnik, Sarajevo, Zvornik -> cazare Belgrad, Serbia, vizita cetate ~ 475 km, harta

13 august: plecare Belgrad, Serbia -> Anina, Romanica, Drobeta -> Bucuresti ~ 620 km, harta

Total: 5475 km, fara invarteala aferenta de prin orase si eventualele rataciri (nu ca s-ar fi ratacit cineva vreodata cu mine :lool: ).

 

Teoretic o sa mai stam o zi pe undeva, cand trecem de Slovenia, dar inca nu ne-am hotarat unde, o sa vedem la momentul respectiv.

 

Ca bani, am calculat in jur de 800E, deci pe undeva pe la 1000E o sa ne duca pentru ca tot timpul apar diverse... Si mai ales ca Elvetia e destul de scumpa.

 

Fiind o tura putin mai mare decat anul trecut, orice sfat este binevenit, sau orice pont, mai ales daca stiti sa se plateasca anumite taxe (in afara de cele de autostrada), cum e cu limita de viteza, si alte chestii asemenea. :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu am intrat acum 2 ani în Elveția cu mașina...a trebuit să plătesc 40 de euro...vinietă pe un an...că mai puțin cică nu aveau...„elvețiecii” au și amenzi mari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitati topicul ala cu "problemele sezutului"! :) Aveti sponsorizare pentru asa un maraton? Cred ca nici daca m-ai plati nu as merge atata in fiecare zi!

Ai grija cu 500km/zi in Elvetia/Italia/austria!!!!

 

600 si ceva e benzina fara nicio cazare,fara nicio taxa...e clar ,calculele tale sunt mere extraordinar de optimiste, incepem iar discutia de anul trecut!:))

 

Dar....tu probabil o sa pleci si o sa o faci, bafta , drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitati topicul ala cu "problemele sezutului"! Aveti sponsorizare pentru asa un maraton? Cred ca nici daca m-ai plati nu as merge atata in fiecare zi!

Ai grija cu 500km/zi in Elvetia/Italia/austria!!!!

 

600 si ceva e benzina fara nicio cazare,fara nicio taxa...e clar ,calculele tale sunt mere extraordinar de optimiste, incepem iar discutia de anul trecut! :))

 

Dar....tu probabil o sa pleci si o sa o faci, bafta , drumuri bune!

 

Serios? Chiar ti se par multi km pe zi?

In cele 3 tari avem cel mult 445 km, in rest, combinatii.

Daca faci intr-o zi Cheia - Siriu ai 520km si traseul asta il faci destul de lejer de la ora 10 la ora 18, gen.

 

600E o fi benzina pentru tine, noi am calculat asa: 5 litri/100 km, pret 1.5 euro/litrul, la 5500 km, vin 450 euro, deci in jur de 500E, si asta average, ca o medie la toti.

Eu cel putin, cel mai mare consum pe care l-am avut (si am tras de ea), a fost de 4.3, restul isi mai calculeaza si ei, ca stie fiecare cat si cum ii consuma motoru'. Deci pe mine mai mult de 400E nu are cum sa ma duca :D

 

Anu' trecut calculasem bugetul initial pe la 800E si am cheltuit 500E, poate ca facea Cristi pipi in rezervor cand nu eram de fata (cum ziceau oamenii anu' trecut).

 

Daca nu ai pretentii mari si mananci doar o data pe zi undeva, in rest, ce-ti pregatesti tu, nu vad pe ce rahat sa dai banii. Nah, fiecare cu standardele si consumurile lui. ;)

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

Fiind o tura putin mai mare decat anul trecut, orice sfat este binevenit, sau orice pont, mai ales daca stiti sa se plateasca anumite taxe (in afara de cele de autostrada), cum e cu limita de viteza, si alte chestii asemenea. :D

-coasta croata vreti sa o faceti intr-o singura zi;daca mergeti pe autostrada este ok dar nu vedeti nimic,daca mergeti pe coasta este foarte aglomerata in perioada aleasa de voi

-prin Muntenegru vreti sa treceti foarte repede,in afara de Durmitor mai sunt cel putin 2 parcuri nationale care merita:"lacul negru",canionul Piva...

-in Venetia nu stiu daca vreti sa stati dar cateva ore nu sunt suficiente

daca iti doresti doar sa mergi,traseul propus de tine este in regula;daca in schimb doresti " sa cuprind toate pasurile si trecatorile prin munti, sa evit orice inseamna autostrada si sa putem vizita cat mai multe parcuri naturale, sa vedem si orase mai mici si oamenii din alte parti, nu numai din orasele mari" este irealizabil

indiferent de decizie,calatorie placuta fara incidente!

ps:benzina sare de 1,5 in Italia,Croatia...

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.42 - romania

1.40 - austria

1.43 - croatia

1.49 - slovenia

1.82 - italia

1.33 - serbia

1.11 - bosnia

1.45 - elvetia

 

http://www.energy.eu/fuelprices/

http://www.fuel-prices-europe.info/

 

Eu average - 1.512 eur

Editat de Sei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E imens de mult pt zile legate iti zic ca am fost si noi plecati in europa. Banii clar nu va ajung la 800 nici daca dormiti pe jos. Dai de un drum care l-ai subestimat si faci 12 ore pe 500 km (patit-o). Considera ca trebuie sa si mancati / alimentati / ungeti lant. Daca planul e de 5500 km cu siguranta faceti cu 10% in plus pe diverse. Asta inseamna schimb de ulei eventual daca schimbati la 6000 uleiul. Ganditi-va bine sa nu va chinuiti. Macar chit de pana + costume de ploaie e cu musai. In rest bafta multa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Atentie, in Elvetia in munti, unde sunt benzinarii automate - plata cash (franci) sau card, la tranzactia cu cardul blocheaza 120CHF, urmand ca decontarea/netuirea efectiva sa se faca in cateva zile. Pret benzina 1,8EUR/l; la fel si in italia, in zona montana - pasi, doar ca acolo se anuleaza tranzactia de preautorizare instantaneu si se trag cati bani ai consumat.

2. Elvetia e scumpa - la San Moritz pe malul lacului (superb, e adevarat) o pizza plus paste plus 2 cola 68 eur (fara cusur la calitatea halelii). Atentie in CH la autostrazi - cum zicea cineva mai sus, vigneta auto/moto - 40EUR/an, alta bvarianta nu exista. atentie la

3. "toti pasii" - doar in elvetia ai pasi pt 4-5 zile. nu mai vorbesc pana acolo.

4. croatia pe coasta - sa ziceti mersi daca scoateti medie de 50 km/h

5. nu depasiti viteza legala cu mai mult de 20km/h - amenda e undeva la 35 EUR. Peste - creste exponential.

6. benzina in Italia e 1,5 doar in orase; sa aveti si cash la voi la pt benzinariile automate - multe nu accepta card.

 

distractie faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

peste 5mii km, 8-10-12 ore de motociclit, 11zile fara pauza....aoleo

 

 

pe GS500? cate 5-6sute km pe zi? se pot face, dar legat, o sa ajungi dupa 5-6zile terminat, fara sa mai poti face km, fara sa mai fiti in siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitati topicul ala cu "problemele sezutului"! :) Aveti sponsorizare pentru asa un maraton? Cred ca nici daca m-ai plati nu as merge atata in fiecare zi!

Ai grija cu 500km/zi in Elvetia/Italia/austria!!!!

 

600 si ceva e benzina fara nicio cazare,fara nicio taxa...e clar ,calculele tale sunt mere extraordinar de optimiste, incepem iar discutia de anul trecut! :))

 

Dar....tu probabil o sa pleci si o sa o faci, bafta , drumuri bune!

eu merg cate 700-1000km (chiar si 1200km) pe nationale in italia, elvetia, austria .....deci 500 este foarte ok

in elvetia nu am platit niciodata nimic, merg doar pe nationale

 

depinde de fiecare si timpul pe care il are la dispozitie pentru trip ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama frate ce au sarit toti sa te descurajeze...invidiosii....sper sa aveti asfalt uscat , zero acci/incidente si zero probleme tehnice. si sa va distrati bine de tot...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ah, inca ceva: coborati stelvio pana aproape de Bormio (sunt curbe mai largi, de viteza), dupa care va intoarceti in CH pe Umbrail (adica si urcati curbele alea superbe - sa o va vina sa beliti ochii la cascade din mers - atentie ca e drum lung pana jos!). daca imi amintesc corect, accesul pe Umbrail se face alternativ, pe baza de semafor, din 15 in 15 min pt fiecare sens) - sper sa nu confund.


» Post actualizat in 11 Jul 2014 19:37

mama frate ce au sarit toti sa te descurajeze...invidiosii....sper sa aveti asfalt uscat , zero acci/incidente si zero probleme tehnice. si sa va distrati bine de tot...

care toti? la cine te referi?


» Post actualizat in 11 Jul 2014 19:49

inca ceva: relativ aproape de traseul vostru in CH sunt 2 zone libere: Samnaun si Livigno (asta e chiar aproape de Stelvio - aveti de trecut un tunel costa 10EUR). Se gaseste orice - benzina ieftina, tigari, parfumuri etc - NU EXAGERATI. Anul asta in fata mea a fost oprit un neamt cu un GS de Guardia di Finanze si pus sa scoata tot din coburi.

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ah, inca ceva: coborati stelvio pana aproape de Bormio (sunt curbe mai largi, de viteza), dupa care va intoarceti in CH pe Umbrail (adica si urcati curbele alea superbe - sa o va vina sa beliti ochii la cascade din mers - atentie ca e drum lung pana jos!). daca imi amintesc corect, accesul pe Umbrail se face alternativ, pe baza de semafor, din 15 in 15 min pt fiecare sens) - sper sa nu confund.

» Post actualizat in 11 Jul 2014 19:37

 

care toti? la cine te referi?

» Post actualizat in 11 Jul 2014 19:49

 

inca ceva: relativ aproape de traseul vostru in CH sunt 2 zone libere: Samnaun si Livigno (asta e chiar aproape de Stelvio - aveti de trecut un tunel costa 10EUR). Se gaseste orice - benzina ieftina, tigari, parfumuri etc - NU EXAGERATI. Anul asta in fata mea a fost oprit un neamt cu un GS de Guardia di Finanze si pus sa scoata tot din coburi.

man ai grija cu BEATRICE

din astia 800 euro bag mana in foc ca vine si cu 2 duzini" de parfum class one....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca , calculul de 5% per motoreta e cam optimist....cel putin unde aveti numai pasuri si munti acolo sigur sare de 5 ....parerea mea e ca bugetul sare lejer de 1000 eur......nu s ar fi bine sa calculati cu atentie toate cele......in rest drumuri bune si cu soare sa aveti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa elimini anumite etape : de exemplu Elvetia. Trebuie zile de odihna , fara moto complet . Dupa 12 zile cu sute de km in fiecare zi , ultima etapa Belgrad -Drobeta-Bucuresti 620 km ar fi lovitura de gratie . E un drum greu si periculos daca esti obosit .

Editat de remu1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buc - Novi Pazar si Belgrad - Buc sunt facubile intr-o zi fiecare. Mai departe nu am mers. Testat pe un DRZ400SM. :))

 

PS: In Novi Pazar la hotel Vrbak ne-o lasat sa bagam motarele in lobby. :D Tot aici, fiind multi musulmani, nu se serveste alcool dupa o anumita ora. :D

 

Sfat: incercati sa va faceti rezervari in avans pentru hoteluri. La receptie intotdeauna costa mai mult.

Editat de tzakedotnet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca se poate face ce v-ati propus. Iar daca e entuziasm, o sa va si placa. Grija mare la ultimele zile (mai ales ultima zi) cand apare oboseala mai serioasa. Va urmaresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma rog, fiecare cum vede lucrurile...unora (inclusiv mie) ne place sa ne chinuim in concedii si sa scoatem demonii din noi. in ultimii 5 ani, nu am facut sub 6000 in 2 saptamani de concediu. in anul trecut in 3 am facut 9300. eu inteleg chestia cu kilometri, dar trebuie plecat la cel tarziu 9 dimineata. daca pleci la 11, nu vei reusi nici macar 300 in ziua aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu e concediu, nu e plimbare, nu e calatorie de placere. E chin.

+1

 

Oricum sa va ajute D-zeu sa ajungeti cu bine acasa si daca aveti timp sa va si distrati! Asfalt uscat!

Editat de Error
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul minunat însă există mai mulţi de dar ...

Eu zic că nu toate mobrele consumă 5 % , mai ales pe trecători de munte , care în perioada asta sunt şi aglomerate ... mai ales dacă ai şi pasager şi bagaje ... Cred că multe scootere de 400 nu scot 5% ... plus că mai sunt destui km care se adună ... prin oraş, pe lângă oraş ... etc Nu vor fi niciodată doar km de pe hartă.

Să zicem, de dragul încurajării, că se consumă 5 % ... tot se consumă vreo 500 - 600 de euro. Acu nu a-ţi specificat dacă dormiţi cu cortu :))

Pentru că, dacă nu dormiţi la cort, nu văd cum mâncarea şi cazarea pe 13 zile să fie doar 400 de ieuro ... ar însemna aproximativ 30 de euro pe mâncare şi cazare / zi ... şi să dormi şi să mănânci prin Elveţia cu 30 de ieuro ar fi ceva care m-ar interesa şi pe mine.

Şi ultimul dar ar fi ... ce rost are să alergi fără să te bucuri de peisajele superbe menţionate pe traseu ...

La ce traseu aveţi o să îţi vină să faci poze la fiecare km în unele locaţii ... şi dacă mergi 500 de km pe zi nu o să poţi face asta.

De mers se poate merge şi mai mult de 500, dar pe afară e cam nasol cu depăşirea vitezii ... deci viteză legală = timp mai mult pe moto = timp mai puţin ptr savurat frumuseţile locurilor

Acum, înţeleg că a-ţi mai fost şi anul trecut , deci aveţi experienţă , deci ceva ceva ştiţi voi.

Singura rugăminte : ţineţi-ne la curent :)

Fără răutăcisme la mijloc , sper să vă iasă !

Toate bune !!!

Asfalt uscat !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ah, inca ceva: coborati stelvio pana aproape de Bormio (sunt curbe mai largi, de viteza), dupa care va intoarceti in CH pe Umbrail (adica si urcati curbele alea superbe - sa o va vina sa beliti ochii la cascade din mers - atentie ca e drum lung pana jos!). daca imi amintesc corect, accesul pe Umbrail se face alternativ, pe baza de semafor, din 15 in 15 min pt fiecare sens) - sper sa nu confund.

» Post actualizat in 11 Jul 2014 19:37

care toti? la cine te referi?

» Post actualizat in 11 Jul 2014 19:49

inca ceva: relativ aproape de traseul vostru in CH sunt 2 zone libere: Samnaun si Livigno (asta e chiar aproape de Stelvio - aveti de trecut un tunel costa 10EUR). Se gaseste orice - benzina ieftina, tigari, parfumuri etc - NU EXAGERATI. Anul asta in fata mea a fost oprit un neamt cu un GS de Guardia di Finanze si pus sa scoata tot din coburi.

Merci mult Dexter pentru info, o sa te mai deranjez, aproape de plecare, cu niste intrebari, daca nu e cu suparare.
Problema mea acum este cum naiba sa combin si Stelvio si Umbrail, ca se pare ca o bucata din Stelvio tot ar trebui s-o facem de 2 ori, ca sa le cuprindem pe amandoua...
Eh, gasim noi ceva...

E imens de mult pt zile legate iti zic ca am fost si noi plecati in europa. Banii clar nu va ajung la 800 nici daca dormiti pe jos. Dai de un drum care l-ai subestimat si faci 12 ore pe 500 km (patit-o). Considera ca trebuie sa si mancati / alimentati / ungeti lant. Daca planul e de 5500 km cu siguranta faceti cu 10% in plus pe diverse. Asta inseamna schimb de ulei eventual daca schimbati la 6000 uleiul. Ganditi-va bine sa nu va chinuiti. Macar chit de pana + costume de ploaie e cu musai. In rest bafta multa

Trusa de scule, spray-uri si costumele de ploaie, iti dai seama ca-s primele pe lista...

Si da, pe harta sunt 5500 km, dar noi am calculat ca facem in jur de 6000.

 

Mama lui de ulei, dar chiar trebuie schimbat la 5999 km?

NU! Se schimba o singura data, inainte de plecare. Nu are sens sa ne complicam.

 

e GS500? cate 5-6sute km pe zi? se pot face, dar legat, o sa ajungi dupa 5-6zile terminat, fara sa mai poti face km, fara sa mai fiti in siguranta.

GS500??? Prietene, sunt oameni care au facut turu' lumii cu un (cuvant urat) de YBR125, pasageri+bagaje, si un GS500 nu poate?

Ca idee, baiatu' asta a avut un R125 inainte, cu care facea si +700km/zi

 

man ai grija cu BEATRICE

din astia 800 euro bag mana in foc ca vine si cu 2 duzini" de parfum class one....

Lasa ma Ianachime, ca-l avem pe baiatu' de anu' care facea pipi in rezervoare, sa ne ajunga benzina. ;)

 

Incearca sa elimini anumite etape : de exemplu Elvetia. Trebuie zile de odihna , fara moto complet . Dupa 12 zile cu sute de km in fiecare zi , ultima etapa Belgrad -Drobeta-Bucuresti 620 km ar fi lovitura de gratie . E un drum greu si periculos daca esti obosit .

Ultima etapa se poate face, cum zic si cei care au mai fost. Anu' trecut tot asta a fost ultima etapa. Plus ca din km aia, 120 sunt de autostrada, si mai mult de 100 drum drept.

 

Buc - Novi Pazar si Belgrad - Buc sunt facubile intr-o zi fiecare. Mai departe nu am mers. Testat pe un DRZ400SM.

 

PS: In Novi Pazar la hotel Vrbak ne-o lasat sa bagam motarele in lobby. Tot aici, fiind multi musulmani, nu se serveste alcool dupa o anumita ora.

 

Sfat: incercati sa va faceti rezervari in avans pentru hoteluri. La receptie intotdeauna costa mai mult.

Vrbak, s-a notat! :D

Noi ne gandeam la hotel Konak, dar asta suna mai bine.

Rezervarile, cel putin pentru prima parte a excursiei, o sa le facem cu o saptamana inainte. si apoi pe masura ce mergem. Cred ca e ok asa.

 

Traseul minunat însă există mai mulţi de dar ...

Eu zic că nu toate mobrele consumă 5 % , mai ales pe trecători de munte , care în perioada asta sunt şi aglomerate ... mai ales dacă ai şi pasager şi bagaje ... Cred că multe scootere de 400 nu scot 5% ... plus că mai sunt destui km care se adună ... prin oraş, pe lângă oraş ... etc Nu vor fi niciodată doar km de pe hartă. - Eu mi-am calculat mai mult pentru mine, acuma, fiecare isi calculeaza consumurile in functie de ceea ce stiu ei. A mea, mi-a consumat maxim, anu' trecut si acum 2 ani, cu bagaje si mers 120-130, 4.2%, in conditiile in care am mers foarte alert.

Să zicem, de dragul încurajării, că se consumă 5 % ... tot se consumă vreo 500 - 600 de euro. Acu nu a-ţi specificat dacă dormiţi cu cortu

Pentru că, dacă nu dormiţi la cort, nu văd cum mâncarea şi cazarea pe 13 zile să fie doar 400 de ieuro ... ar însemna aproximativ 30 de euro pe mâncare şi cazare / zi ... şi să dormi şi să mănânci prin Elveţia cu 30 de ieuro ar fi ceva care m-ar interesa şi pe mine. - Noi mancam ceea ce ne facem noi, pe marginea drumului, sau prin benzinarii, fast food-uri etc. Nu mancam prin cine stie ce locatii, sau restaurante, de aici si costu' scazut, presupun.

 

 

Bai nene, intelegeti ca oameni sunt diferiti si unii prefera sa manance pe marginea drumului si sa bage benzina de banii aia. Unii pot dormi si la un hostel sau o pensiune, unii pot merge zi de zi si 500km.

D-asta nu iese ma nene nimeni din tara, ca veniti cu niste calcule d-astea pentru bani si km, incat reusiti sa descurajati pe oricine!

Daca vrei sa faci un lucru, il faci! Dracu', voi mi-ati sarit in cap si anu' trecut cand v-am zis de buget, cand deja reusise excursia si ca bani si ca nr de km si ca traseu. Ce sa mai zic de asta in care inca nu am plecat? :))))

 

Si ca idee, celelalte iesiri in Europa:

2012 - /index.php?/topic/680212-surf-pe-canapele-prin-europa/

2013 - /index.php?/topic/701834-eurotrip-2013/

Deci se poate...

 

Hai bafta si ramaneti cu calculele voastre. In stilu' asta mai iese lumea din tara la pulivara.

Intre timp, daca mai sunt si alte ponturi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai cerut niste pareri ,sfaturi..etc.....oamenii ti au spus pct. lor de vedere care e problema nu vad de ce esti asa iritata ...vrei numai raspunsuri pe "roz".....daca tot ai experienta din trecut la ce mai intrebi.....cand poti linistita sa iti selectezi raspunsurile....da asa e la romanica niciodata multumit orice ar fi .....oricum.....drum bun sa aveti.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...