Sari la conținut

AlexGeo
 Share

Postări Recomandate

Va salut! Sper ca anul acesta sa reusesc sa imi iau moto (dorinta veche).

De la bun inceput va spun ca stiu parerea celor mai experimentati si le respect dreptul la opinie mai ales ca este avizata. Ca atare imi asum tot ce insemna a avea motocicleta sport si sper sa nu ajunga acesta subiectul topicului.

 

Caut un ss , un sport turing , sau chiar un enduro touring (in ordinea preferintelor) cu pretul undeva pana in 1500 euro. Problema mea este ca sunt destul de inalt 192cm , 103 kg. Este prima motocicleta. Ca experianta in trafic , detin permis de 5 ani in care am facut undeva la 100 000 km preponderent in Bucuresti.

 

Am avut ocazia de a ma urca pe un Fazer 600 care mi-a parut destul de comfortabil (dar depaseste putin bugetul), pe o honda F4i pe care aratam si ma simteam ca un urs (si acesta depaseste bugetul :) )

Alte modele luate in calcult de catre mine au fost: Yamaha TDM, GSXR 600 Srad.

 

Rugamintea mea este ma imi propuneti si alte modele care sa fie confortabile si sa nu arate ca o bicicleta sub mine :)

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La dimensiunile tale, daca vrei confort, poti uita de sport si sport touring. Un enduro touring ar fi mai ok, dar ca sa te simti ok pe el ar trebui ceva de categoria grea, gen Varadero, BMW R1100/1150 GS, Caponord etc. , motoare clar nerecomandate pentru inceput si care depasesc cu mult bugetul.

Ai putea lua un BMW F 650, un Transalp 600 sau un Suzuki DR 800, un an sau doi, pana iti faci mana, confortul e rezonabil chiar la gabaritul tau si te incadrezi in bani. As fi zis si Africa Twin, dar e scumpa.

TDM ul imi place si mie, dar parca e mai sport pozotia, totusi ar trebui sa te urci pe cateva si sa vezi.

Succes!

Editat de Kevinn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F650 la om de aproape 2m? Glumesti asa-i?

alex, sunt mai inalt si mai greu decat tine si stau perfect pe un 1150 gs adventure. Din pacate depaseste bugetu tau.

sfatu meu e sa probezi. Sa vezi pe ce te simti tu bine. Fiecare om e diferit. Am stat f bine pe o kawasaki gpx de 750 cmc, sport touring, cu toate ca era mica.

vezi ce categorie vrei si baga-te la probat. Sunt destule motoare la vanzare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abordarea lui este corecta, in topic am scris ca sunt interesat si de Srad.

In ideea de a avea o motoreta ss sunt dispus sa sacrific din confort si Srad-ul sau chiar si un k1 ar fi ok. Spun asta pentru ca mi se par destul de voluminoase.

 

Hora09 , super tare site-ul. Multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F650 la om de aproape 2m? Glumesti asa-i?

alex, sunt mai inalt si mai greu decat tine si stau perfect pe un 1150 gs adventure. Din pacate depaseste bugetu tau.

sfatu meu e sa probezi. Sa vezi pe ce te simti tu bine. Fiecare om e diferit. Am stat f bine pe o kawasaki gpx de 750 cmc, sport touring, cu toate ca era mica.

vezi ce categorie vrei si baga-te la probat. Sunt destule motoare la vanzare.

 

Nu glumesc, un an nu moare pe el, pana isi face mana.

Da i tu 1150 ul tau la 1500 de euro si apoi mai discutam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abordarea lui este corecta, in topic am scris ca sunt interesat si de Srad.

In ideea de a avea o motoreta ss sunt dispus sa sacrific din confort si Srad-ul sau chiar si un k1 ar fi ok. Spun asta pentru ca mi se par destul de voluminoase.

 

Hora09 , super tare site-ul. Multam

Ti-am lasat un link mai sus cu srad de vanzare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Aceeasi problema am avut-o si eu, inclusiv bugetul. Eu am 1,90 m si 107 kg. Am ales un Transalp de 600 ,fara sa stau prea mult pe ganduri, dupa ce m-am urcat pe el. Ce pot sa spun este ca il calaresc de 4 ani si inca nu ma gandesc sa il schimb. Depinde si ce vrei de la motocicleta. Eu unul prefer sa ma plimb, indiferent de drum. M-a dus unde am vrut fara probleme. Cu toate ca nu are putere (doar 50cp) a facut fata plimbarilor in grup cu motoare mai mari. Una peste alta trebuie sa incerci mai multe modele sa te convingi. Pe sportive o sa arati ca o curca pe balega, dar nu conteaza daca tu te simti bine. :)

Pentru viitor ma gandesc la un v-strom 650, pe care m-am plimbat putin si pe care deasemenea m-am simtit foarte bine... Nu uita, banii sunt la tine, tu decizi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut !

eu am 1,90 m si "calaresc" de vreo 5 ani un Suzuki DR 800 Big . Am mers pe orice fel de drum fara probleme .... urmatorul motor vreau sa fie 1150 sau 1200 GS in functie de buget

la 1500 euro te incadrezi la un DR dar cum au mai spus si altii incearca mai multe modele si ai sa decizi pe care te simti cel mai bine !

bafta :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un TDM de 900 nu te incadrezi cu banutii, insa la cele de 850 (3VD si 4TX) da. Corespund si inaltimii tale si sunt niste motociclete care-si merita fiecare banut. Foarte fiabile, consum mic, piese la discretie, la preturi decente, putere destula - mai ales ca esti la inceput. Nu sunt nici foarte grele, centrul de greutate sus, foarte manevrabile. Intra pe pagina detinatorilor de TDM, vezi cand se anunta intalnirile de joi (poate se mai sare vreuna), mergi si te urci pe una si vezi care e treaba. Baietii sunt foarte faini, nu te refuza, sunt sigur.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 1,90 si am mers 2 ani pe F650GS. Aratam un pic ca ursul pe bicicleta dar nu a fost asa groaznic, insa cred ca Dakarul ar fi fost o alegere mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 1.90 si 120 de kile :) am avut un Transalp de 650 . 2003. Sotia mi zicea ca arat ca un elefant pe o girafa:). Confort OK. Ce nu mi-o placut!!! . Furca fata lunga. Si cum nu eram obisnuit cu franele, am bruscat-o si am cazut:) am schimbat-o dupa 1 an pentru ca am iesit cu ea pe autostrada si dupa 100 in sus o inceput sa gafaie :)

In rest faci ce vrei cu ea si nu se strica :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1,90 si 85 kg - Africa Twin . Pe F4i aratam ca ciobanescul german calare pe un pechinez . Mai merge VFR-ul sau XX-ul . La partea financiara , nu te incadrezi la nici una , dar un plus de 500 euro iti poate largi piata :) . Bafta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Am 1.90 m. si 109 kg. Am calarit si eu cateva sportive pe care aratam de parca eram calare pe matura, pe una dintre ele dupa 100 m mi s-a pus carcel la picior. Iti recomand cu caldura Transalp 600. Eu il calaresc pe al meu din octombrie anul trecut, nu m-am dat jos de pe el decat in perioada cu viscolul. Dupa parerea mea e cea mai "tare" motoreta pt incepatori si nu numai, este superconfortabila (ma bate gandul sa ii pun suport pt. paharul de cafea). Nu deranjezi nici vecinii cand intri pe alee intre blocuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Scuze ca am deschis topicul si nu am mai scris nimic. Am fost plecat.

Ca si concluzie la tot ce am citit, si bine pentru mine este ca ar trebui sa ma apuc de incercat, pe cat am ocazia, motorete.

Editat de AlexGeo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Completeaza-ti profilul astfel incat sa ai informatiile minime trecute. 1.92 am si eu insa nu am 103kg ca tine. Sunt mai sarac,nu am bani de mancare dar am motor (sunt mai atletic). Daca vrei sa vezi cum e pe un SuzukiRf , te invit aici....nu vei regreta...surprize surprize. Da-mi pm si vorbim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Salut!

 

Stiu ca a trecut ceva timp don 2014 si pana acum 😅, dar am cautat pe motociclism.ro, in lung si in lat, si aceasta este singurul post unde cred este cel mai potrivit sa postez. Daca sunt alte post-uri nu ma supar daca ma ghidati spre altele post-uri mai potrivite.

 

Va rog sa ma ajutati si pe mine, sa imi gasesc si eu "comapnionul de aventuri" 🤣.

Am permis categ A de fix un an. Sunt din Bucuresti.

 

Pana acum am tot citit si am cautat pe acest forum dar inca nu stiu ce sa aleg si asta pentru ca sunt destul de inalt 195 cm , 75 kg.

Ca experianta in trafic , detin permis cat B, de 6 ani in care am facut undeva la 60K-70K km, preponderent in afara Bucuresti-ului. Singurele motociclete pe care m-am urcat pana acum sunt  motocicletele de la scoala. Cea de 125 cc , Suzuki GSXF de 500 (creed ca aceasta, era motocicleta de 500 cc de la scoala) si deja clasic-ul, Kawasaki ER-6N. Este prima motocicleta. 

 

Motocicleta v-a fi folosita atat in oras cat si in afara acestuia (in cursul saptamanii pentru naveta la munca si eventaul scurte plimbari, iar la sfrasitul saptamanii sau cu alte ocazii de timp liber se vor efectua plimbari ceva mai lungi). Bagaje nu voi cara cu ea pentru inceput (primul an cel putin), dupa asta poate, dar daca voi cara, nu voi cara toata casa dupa mine 😅.  De asemenea voi calatori cu pasager ocazional (bineinteles dupa ceva timp, si dupa ce o sa imi fac "mana"). Stiu ca este aproape imposibil ceea ce doresc de la motocicleta, dar ar fi ideeal sa gasesc una care sa fie confortabila atat in oras cat si in afara lui ata pentru "pilot" cat si pentru viitorul "pasager" 😅

 

Motocicleta poate sa fie din orice categorie, mai putin cruiser (pentru ca sunt destul de grele si nu te ajuta sa te "dezvolti).  Asa ca motociclea poate sa fie din categoria naked,sport, super sport, sport turing , enduro touring, adventrure sau chiar super moto si sa aiba cel putin ABS (daca mai are si alte gizmo-uri este super).

 

Am citit multe topicuri in care, se recomanda incepatorilor, motociclete intre 300-500 cc. Totusi imi este frica de aceste mototciclete ( nu pentru ca sunt niste bestii 😅), sau petru ca dupa o perioada ma voi plictisi de ele si ca voi dori ceva mai cu vana. Frica mea este ca voi avea probleme cu ele din cauza inatimii si nu ma deranjeaza ca voi arata ca o girafa pe trotineta 😂 , frica mea este ca nu vor fi "confortabile".

Din aceasta categorie ma gandeam la un Ninja de 300 eventuak Versys 300 X, MT 03 (modelul cu motor de 300 cc, nu cel de 660. ma gandesc ca motorul de 300 este mai usor 😁), R3, CBR 300. Ma batea un gand si ma uitam la un Bajaj Dominar de 400 si la un CFMOTO 300 NK, dar m-am linistit dupa ce ma facut ceva sapaturi pe net, si am vazut ca nu prea sunt fiabile si ma gadesc la disponibilitatea pieselor pentru acestea si in cat timp vor ajunge acestea in caze in care vor fi probleme cu ele.Ma atrageau pentru ca au pretul destul de ok si pot sa le achiztionez de noi in acest buget. Ar mai fi cb 500 x. Cam acestea imi vin in minte acum.

 

Mai sunt motocicletele in categoria 600 - 900 cc ,care ar fi mai potrivite de ceea ce caut, dar nu stiu cat de ok sunt pentru un incepator. Pana nu imi fac mana, nici nu ma gandesc la o motocicleta de peste 900 cc.

Aici ma gandesc la un V-strom de 650, Versys 650, TDM 900 , Tracer 700, XTZ  660. F800 GS cred ca depaseste bugetul, si imi este frica de faptul (va rog nu dati tare) ca este o marca a caror costuri de intretinere sunt mai mari.

In cazul in care bugetul nu este suficient, o sa mai stau o perioada, si o sa economisesc pana reusesc sa am banii pentru bugetul necesar.

 

Sunt de parere  practica este mama invataturii, asa dupa achizitionarea motocicletei, voi merge cu aceasta la ceva cursuri de "perfectionare" fie la riderX, fie la AMI si dupa aceastea o voi lua (🤣)  incet si cu grija.

 

Multumesc anticipat.

Simi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...