Sari la conținut

LED pt lumina principala faza scurta/lunga


aship
 Share

Postări Recomandate

Daca tot veni vorba de lumini si legalitatea lor, vreau sa va intreb daca are cineva experienta in LED-uri montate ca lumina principala.

 

Ma refer la acestea:

LED H4 pe ebay.co.uk

 

Intrebari:

 

Am nevoie de altceva in afara de bec? lentile, rezistente, etc.

Deranjez pe altii in trafic, daca le folosesc?

Sunt legale?

Cati W am nevoie?

 

Si daca le-ati folosit, le folositi, pareri pro sau contra.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

O bucata proiector pe led care sa lumineze adevarat costa cam 150 euro :-)))

Cite parale face un bec de 2 euro?

 

 

Strict la cel din linkul tau..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salu! le gasesti si la noi dar ca sa ti raspund la intrebari : 1 - nu deranjezi decat pe tine pt ca nu au atata putere cat unul halogen ce sa mai zic de xenon

2 la fel de legale ca xenonul (nu)

3 cel mai puternic nu o sa lumineze satisfacator

 

 

From China

Editat de axori
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, m-am "luminat". M-am mai documentat si pe :google: Se pare ca este o idee proasta, tehnologia inca nu este destul de dezvoltata pt. astea. Pareau asa de misto, plus ca vanzatorul spune ca sunt la fel, chiar mai bune... bla bla bla-uri.

 

 

Mersi pt cei care mi-au raspuns.

 

:mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei ceva care intradevar sa mearga calumea:

http://www.ebay.com/itm/2X-3inch-18W-CREE-Spot-Beam-LED-Work-Light-Bar-Offroad-For-JEEP-ATV-4WD-10W-16W-/301248592948?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item4623d0bc34&vxp=mtr

eu am dat jos farul cu totul si am pus astea. nu stiu cit de legale sint, dar pe aici nu ma intereseaza acest aspect. Ca putere.... sint f faine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu recomand asa ceva,am avut experiente neplacute cu aceste "becuri" cu led,am incercat ceva variante ...dar am ramas doar cu banii dati ...,pana la urma le-am folosit ca dlr improvizat

Editat de Maximo74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vor functiona cum trebuie, din acelasi motiv pentru care "csenoanele" improvizate nu lumineaza cum trebuie si orbesc pe toata lumea. Farul a fost proiectat pentru un anumit tip de bec, iar dispersia luminii e optimizata pentru tipul ala de bec.

 

Daca vrei faruri mai puternice, incearca sa iti iei ceva gen Osram Night Breaker. Eu le-am pus pe masina, iar diferenta este de la cer la pamant, fata de vechile becuri. Sunt legale 55w, insa au luminozitate mai mare, insa si durata de viata totala e mai mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai avem un pic de asteptat pana la ceva led calumea.

au aparut deja, cu radiator, sunt inca mari... si nu tocmai ce ar trebui.

revin mai incolo cu ceva in plus.

eu abia astept sa-mi reduc 80% din consum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurele becuri H4 cu LED care ar merita atenţie ar fi acestea : http://bec-led-auto.blogspot.ro/2013/08/led-ul-auto-h4-h7-de-25w-1800-lumeni.html . Dar luminează bine numai pe fază scurtă.

 

Recomand şi eu becurile Osram Nightbreaker Plus în faţa instalaţiilor cu xenon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurele becuri H4 cu LED care ar merita atenţie ar fi acestea : http://bec-led-auto.blogspot.ro/2013/08/led-ul-auto-h4-h7-de-25w-1800-lumeni.html . Dar luminează bine numai pe fază scurtă.

 

Recomand şi eu becurile Osram Nightbreaker Plus în faţa instalaţiilor cu xenon.

Fain blogul.

 

Deci, am invatat pana acum:

 

LED-urile se incalzesc in baza, si nu disipeaza caldura cum o fac becurile normale. Daca se incalzeste prea mult, se diminueaza lumina, plus ca ledul va functiona o durata mai scurta. Deci trebuie un ventilator plus niste aripioare pt disiparea caldurii.

In cutie mai este si un regulator, care opreste ledul cand ventilatorul nu functioneaza, pt protectie. Plus regleaza curent...

Iti trebuie LED CREE, care sunt facute de firma CREE din SUA

Aceste CREE cu 2 LED-uri se folosesc de oglinda farului si sunt pozitionate corespunzator pe bec. (??)

Se pare ca are avantaje la faza scurta, faza lunga lasa de dorit.

 

Halogenele de 55W trebuie sa fie intre 1350-1650 lumens (asa e in state, la noi nu am gasit, dar nici nu am cautat foarte mult). Cel de pe blog recomanda LED-ul cu 1800 lumens - deci mai mult decat este legal.

 

Pretul cel mai mic gasit de mine pe ebay este de 223 RON. Blogul tot face reclama ca vinde, dar n-am gasit un link sau un pret. Nu am vrut sa-i scriu email.

 

Pt. mine asta inseamna ca mai asteptam pana se mai ieftinesc si se monteaza mai usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Asta apropos de becul ala de 2 euro, cine este curios sa se uite ce inseamna o firma care produce niste produse profi si cam ce inseamna testarea lui!!

 

aici puteti vedea cit costa una bucata proiector..

 

Istoria firmei (interviu cu CEO-ul firmei Rigid)

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am proiectoare de la Rigid Industries.......a inceput sa imi placa mai mult sa merg noaptea si nu mai este stres cand ma prinde seara- prin coclauri- in munti :D


post-18483-0-56806600-1406192465_thumb.jpg

Editat de Tytus The VIRUS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

am vazut cum lumineaza adv monster ... modelu 44 deja e orbitor si ziua. calitatea pare ok. n-am apucat sa vad efectele descrise de altii gen scadere intensitate la rulaj cu viteza mica datorita incalzirii... oricum, atentie... astea sunt probleme raportate la proiectoare, care stau expuse cu curent pe langa ele... la faruri, problemele de racire insuficienta cresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rigid rulles....calitatea costa :P

 

Eu am modelul 60 de la advmonster cu led controller dimmabil-ziua le tin spre minim-are functie de full power prin faza lunga :D-ff ok pret /calitate, urmeaza si becuri cu LED H4 si H7 de la ei, si SUNT vizibil si ziua, iar noaptea este o placere, au aripioare de racire si nu am avut probleme cu ele.

post-18483-0-92702000-1406193088_thumb.jpg jos.

 

Cand ai 2.01 ai boala spatiilor cu multe lucruri....PS: am pus un parbriz si mai mare la Tenere intre timp ))))

si la Scuter am 3(trei) parbrize extensibile dupa gusturi/vreme :D

Editat de Tytus The VIRUS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca voi le folositi pe astea? La motoare?

 

Inseamna ca ati dat jos proiectoarele - lampile - cu care vine motorul din fabrica, si le-ati pus pe astea.

 

Eu zic ca asta te-ar da de gol imediat la politist, care ar gasi motiv sa te amendeze. Gresesc?

Asta apropos de becul ala de 2 euro, cine este curios sa se uite ce inseamna o firma care produce niste produse profi si cam ce inseamna testarea lui!!

 

aici puteti vedea cit costa una bucata proiector..

 

Istoria firmei (interviu cu CEO-ul firmei Rigid)

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai 2.01 ai boala spatiilor cu multe lucruri....PS: am pus un parbriz si mai mare la Tenere intre timp ))))

si la Scuter am 3(trei) parbrize extensibile dupa gusturi/vreme :D

 

1.94 - si am incercat parbriz o tzar mai mare, daca nu mi-ar fi lene sa desfac suruburile si sa localizez stock-ul, as trece inapoi la original.

» Post actualizat in 24 Jul 2014 09:20

Eu zic ca asta te-ar da de gol imediat la politist, care ar gasi motiv sa te amendeze. Gresesc?

 

eu zic ca exagerezi :)... de catva timp dau actele de la o mobra in loc de alta si, mai frumos, actele de la mobra in loc de actele de la masina si n-a facut nici un politist scandal :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurele becuri H4 cu LED care ar merita atenţie ar fi acestea : http://bec-led-auto.blogspot.ro/2013/08/led-ul-auto-h4-h7-de-25w-1800-lumeni.html . Dar luminează bine numai pe fază scurtă.

 

Recomand şi eu becurile Osram Nightbreaker Plus în faţa instalaţiilor cu xenon.

Nu cred ca radiatorul care e prezent in poze face fata led-ului de 1800lm. Am la acvariu led-uri cree subalimentate puse pe un radiator imens comparativ cu dimensiune led-urilor si fara racire activa se incinge radiatorul. Minutul 1:20

Ca ideie, led-urile de acolo Cree XML T6 sunt alimentate undeva la 0.9A si 12V, dar pot duce si 3A.

 

Aici se observa aripioarele ce le are becul in spatele zonei de prindere in far plus dimenisunile mult mai mici ale zonei care emite lumina(cred ca sunt mai bune decat cele din link-ul de mai sus). Din cate stiu farurile cu oglinda sunt proiectate pentru o sursa punctiforma de lumina, iar emiterul led nu e chiar un "punct". Incercati sa miscati putin becul in far, sa-i schimbati pozitia. O sa se observe o mare diferenta in lumina care ajunge pe drum.

 

Cred ca cea mai buna solutie pentru farurile cu oglinda sunt becurile halogen performante, cum sunt Philips xtreme vision, Osram night breaker.

Editat de ady_clau2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...