Sari la conținut

Accident Bucuresti - Bd. Brancoveanu


andrei79b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ba te expui doar pe tine.

 

Ba NU te expui doar pe tine! Daca iei o goanga in ochi ai toate sansele ca miscarea (reflexa) de aparare sau cauzata de durere, sa te trimita cu cele 200 kile de fier peste un pieton/biciclist/masina.

» Post actualizat in 28 Jul 2014 04:31

Exista tari civilizate in care casca nu e obligatorie pe motocicleta.

 

Singura treaba cu adevarat CIVILIZATA din tarile alea este faptul ca bikerii (cetatenii adica) se organizeaza si ridica la unison vocea in apararea ideilor lor, iar statul tine cont de ce macane ei, ca cetateni cu drepturi depline. C|hiar daca ceea ce vor ei este gresit, atata timp cat este vox populi, este vox Dei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un om fara minte mai putin.

 

Locuiesc in zona, e multa carne e tun, "riderii" fac "teste" pe Brancoveanu.

 

Asa e, fratilor. Niste rachete pe acolo in miezul noptii, n-aveti idee. Deh, o sa ne tiuie un pic urechile de la lispa de motoare ambalate noaptea...pentru o vreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inchin o poesie decedatului, cu accent pe mesajul din ultima strofa. RIP!

FLOARE ALBASTRA - M.Eminescu

 

 

Iar te-ai cufundat în stele
Si în nori si-n ceruri nalte?
De nu m-ai uita încalte,
Sufletul vietii mele.


In zadar râuri de soare
Gramadesti-n a ta gândire
Si câmpiile asire
Si întunecata mare;


Piramidele-nvechite
Urca-n cer vârful lor mare
Nu cata în departare
Fericirea ta, iubite!


Astfel zise mititica,
Dulce netezindu-mi parul.
Ah! ea spuse adevarul;
Eu am râs, n-am zis nimica.


Hai în codrul cu verdeata,
Und-izvoare plâng în vale,
Stânca sta sa se pravale
In prapastia mareata.


Acolo-n ochi de padure,
Lânga balta cea senina
Si sub trestia cea lina
Vom sedea în foi de mure.


Si mi-i spune-atunci povesti
Si minciuni cu-a ta gurita,
Eu pe-un fir de romanita
Voi cerca de ma iubesti.

 

cot_g.gif

opera_g.gif

Si de-a soarelui caldura
Voi fi rosie ca marul,
Mi-oi desface de-aur parul,
Sa-ti astup cu dânsul gura.


De mi-i da o sarutare,
Nime-n lume n-a s-o stie,
Caci va fi sub palarie
S-apoi cine treaba are!


Când prin crengi s-a fi ivit
Luna-n noaptea cea de vara,
Mi-i tinea de subsuoara,
Te-oi tinea de dupa gât.


Pe carare-n bolti de frunze,
Apucând spre sat în vale,
Ne-om da sarutari pe cale,
Dulci ca florile ascunse.


Si sosind l-al portii prag,
Vom vorbi-n întunecime;
Grija noastra n-aib-o nime,
Cui ce-i pasa ca-mi esti drag?


Inc-o gura si dispare...
Ca un stâlp eu stam în luna!
Ce frumoasa, ce nebuna
E albastra-mi, dulce floare!

................................................

Si te-ai dus, dulce minune,
S-a murit iubirea noastra
Floare-albastra! floare-albastra!...
Totusi este trist în lume!

(1873, 1 aprilie)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

................................................

Si te-ai dus, dulce minune,

S-a murit iubirea noastra

Floare-albastra! floare-albastra!...

Totusi este trist în lume!

(1873, 1 aprilie)

 

Da si mie iarba din aia, albastra sau cum o fi...

 

P.S: Poesia a fost scrisa de 1 aprilie, poate era pacaleala... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai Bikerilor mai lasa-tio in colo de critica..Putea sa mearga si in pielea goala ala cu opelul nu avea ce cauta pe dubla continua dar nu stim sa aparam drepturile bagam vina...Care-i ala dintre voi care poate spune ca n-a mers macar o data fara casca..

Editat de ciprinhio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care-i ala dintre voi care poate spune ca n-a mers macar o data fara casca..

Eu.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai Bikerilor mai lasa-tio in colo de critica..Putea sa mearga si in pielea goala ala cu opelul nu avea ce cauta pe dubla continua dar nu stim sa aparam drepturile bagam vina...Care-i ala dintre voi care poate spune ca n-a mers macar o data fara casca..

Pantaloni scurti,slapi sau sandale,da,insa fara casca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mers şi eu fără cască dar nu mai mult de 200 de metri şi la viteză mică - 20 - 30 la oră. pe drum însă, niciodată fiindcă e periculos şi incomod!

Editat de kidal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu.

 

+1

 

Hai sa nu mai dam mereu vina pe cei din jur... Sunt de acord ca ala care a intors pe linia continua a gresit, dar noi stim cum e traficul, ca exista si astfel de "ingerasi" si e de datoria noastra sa ne pazim. Daca mergi fara casca, iti asumi faptul ca poti sa mori si la 20 km/h daca pici si dai cu capul in ceva. Daca nu esti constient ca se poate intampla asta, e selectie naturala...

 

Multi sunt extrem de surprinsi ca se intoarce pe dubla continua, ca se pleaca de pe loc fara semnalizare sau ca se traverseaza aiurea. Cel mai bun sfat pe care l-am primit vreodata, de la un motociclist experimentat, a fost ca "nu am voie sa fiu surprinsa de nimic in trafic".Te astepti la orice, oricum, oricand. De asta se reduce nenorocita aia de viteza in oras. Nu la 50, ci la viteza la care simti ca poti anticipa traficul. Dar discutiile astea sunt pentru cei care au trecut de faza "castile ie pentru uameni urati"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Sunt cumnatul lui Alexandru Iorga, rider-ul care si-a gasit sfarsitul in botul unui Opel condus de un tembel sambata seara pe bd.ul Brancoveanu.

Nu sunt motociclist dar am citit intamplator ce s-a scris despre el pe acest forum si vreau sa fac o precizare: Alex plecase fara casca din curtea casei de langa spitalul Marie Curie pana la bancomatul din zona accidentului ( cati dintre voi n-au facut asa macar odata?). Si NU, nu circula de regula fara echipament (geaca, casca, manusi si ghete ) nefiind un cocalar cum s-a exprimat cineva si nici nu era un impatimit al vitezei. B32SUZ nu era tocmai o motocicleta ,,de fuga". Moartea care l-a luat la cateva ore dupa accident s-a datorat hemoragiei interne declansata de zdrobirea oaselor bazinului si ruperea vezicii nicidecum din cauza ranii de la cap. Asa ca, si cu casca si fara casca tot la Bellu in capela ar fi ajuns maine ( ora 14 ). Rugamintea mea catre unii dintre voi este: nu-l mai ponegriti fara sa stiti adevarul. Gura strazii si asazisa media din Romania nu sunt o sursa de adevar. Si as mai vrea sa tinem legatura totusi si sa-mi spuneti cand pot ajunge la o intrunire de-a voastra pentru a va da in dar cele DOUA casti ale lui Alex, geaca, manusile si ghetele (cumparate acum o luna). Alex nu mai are nevoie de ele, din pacate. Speram toti care-l iubesc ca a ajuns in cer ( al doilea nume de botez al lui era Angelo) si ca ii este bine. Dumnezeu sa-l odihneasca!

post-85817-0-33957000-1406727965_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condoleante.

 

Frumos gestul propus de tine cu echipament. Dar poate incerci sa le vanzi si apoi donezi banii la ceva cu scop caritabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condoleante.

 

Frumos gestul propus de tine cu echipament. Dar poate incerci sa le vanzi si apoi donezi banii la ceva cu scop caritabil.

Asta am sa fac cu banii luati pe motor (dupa ce-l repar pe asigurarea aluia). Sotia (sora lui Alexandru) mi-a spus ca ei i-ar fi frica sa-l vanda cuiva dar eu sunt convins ca, chiar daca ,,fierul" are o viata a lui cum se spune, nu poate fi blestemat. Motorul n-a avut in fond nicio vina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la motocicleta, se poate face, am vazut ca nu-i asa sifonata. Problema cu asigurarile e ca or sa dea o bruma de bani pe ea, max. 1000E (dauna toata = 75% din valoarea catalogului Schwake). Cel mai bine ar fi sa va luati despagubiri de la asigurari. Asta nu-l va aduce inapoi pe Alexandru, va fi un proces lung si obositor, dar trebuie sa nu-i lasati pe astia sa iasa asa usor din asta. Cel mai probabil, soferul vinovat va lua 2 ani cu suspendare, vor urma expertize, contraexpertize, declaratii samd.

 

Condoleante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la motocicleta, se poate face, am vazut ca nu-i asa sifonata. Problema cu asigurarile e ca or sa dea o bruma de bani pe ea, max. 1000E (dauna toata = 75% din valoarea catalogului Schwake). Cel mai bine ar fi sa va luati despagubiri de la asigurari. Asta nu-l va aduce inapoi pe Alexandru, va fi un proces lung si obositor, dar trebuie sa nu-i lasati pe astia sa iasa asa usor din asta. Cel mai probabil, soferul vinovat va lua 2 ani cu suspendare, vor urma expertize, contraexpertize, declaratii samd.

 

Condoleante.

Din pacate pentru el ( soferul) nu prea vad sa scape nepedepsit. Pe langa un avocat beton am si o convingere aplicabila chiar si in cazul meu: a-i comis-o, trebuie sa platesti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, frumos gestul cu donatiile, pana la urma...inapoi chiar nu il mai aduce nimeni si nimic.

Ce viteze au iesit la teste? am inteles ca s-au testat ambele vehicule.

Iar de ponegrit decedatul...sa imi zici si mie unde au gresit oamenii care au zis ca a mers tare si dezbracat...e o scuza faptul ca a mers pana la bancomat ? Locul unde s-a lovit este cunoscut de toata lumea (toti motociclistii din Berceni) ca un loc periculos, a abordat gresit virajul, cu o anumita viteza ce nu i-a permis evitarea, dupa care apari tu si spui ca l-ai vrea ars pe rug pe sofer, care nu are nici o scuza (si ala era alcoolizat) . Iti inteleg punctul de vedere dar pune-te si in locul soferului pentru o clipa, a facut o greseala , pentru care o sa plateasca cu varf si indesat, pentru ca a vrut sa faca stanga intr-un loc cu vizibilitate redusa, lucru pe care il facem cu totii probabil in anumite momente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti inteleg punctul de vedere dar pune-te si in locul soferului pentru o clipa, a facut o greseala , pentru care o sa plateasca cu varf si indesat, pentru ca a vrut sa faca stanga intr-un loc cu vizibilitate redusa, lucru pe care il facem cu totii probabil in anumite momente.

Stii ce e nasol aici? N-a facut stanga intr-un loc cu viziibilitate redusa, ci a facut stanga intr-un loc in care avea obligatoriu dreapta...Facand stanga, a calcat banda dubla si continua. Vad ca esti din Berceni, deci stii zona foarte bine, stii ce zic.

Nici eu nu-s de acord cu ''arderea pe jug'' a soferului; asa cum baiatul a mers fara casca poate pentru prima data in viata lui ( drum scurt pana la bancomat, etc ), asa poate si omul asta ( soferul ) a facut treaba asta cocalareasca ( ai obligatoriu dreapta si tu faci stanga ) pentru prima oara in viata lui..poate, cine stie? Stie careva dintre noi ce conduita rutiera au/aveau cei doi implicati..? Asta nu stiu decat apropiatii/cunoscutii lor. Si oricum nu prea mai conteaza. Un om a murit dintr-o tampenie bidirectionala, ca sa zic asa. Au gresit amanoi, asta-i clar. Unul dintre ei a platit cel mai mare pret, din pacate...Si, paradoxal pentru unii ''zei pe 2 roti'' de pe aici, lipsa castii nu a avut nicio treaba cu decesul lui. Ci altele: leziuni interne, etc.. Cu alte cuvinte, daca era echipat complet, era victima perfect regulamentara, dar cu ghinion.

Problema, din punctul meu de vedere, sta in disciplina in trafic; in aceeasi masura moto vs auto. Si, normal, mai mult auto, pt ca pe noi ne doare mai rau la o cazatura, pe 2 roti. Fratee, ai obligatoriu dreapta? Ia-o asa cum zice indicatorul, ca de-aia e pus acolo. Hai sa facem toti ce ne trece prin ccap, in trafic. Ce iese? Vietnam, direct.

Toti am fost pe afara. Ma refer la tari civilizate, nu la bananieri de-ai nostri. Si pe 2 si pe 4 roti. Si toti am venit muti de admiratie de-acolo; de felul cum se circula si cum se respecta in trafic, de cat de linistit esti in trafic. Mergem, admiram, tanjim, ne intoarcem acasa. Si revenim la vechile obiceiuri, in mare parte.

 

Condoleante familiei si apropiatilor motocicistului si putere soferului care a comis-o sa treaca peste evenimentul asta nefericit. Am trecut pe acolo la putina vreme dupa ce s-a intamplat si parea foarte afectat de ce se intamplase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Toti am fost pe afara. Ma refer la tari civilizate, nu la bananieri de-ai nostri. Si pe 2 si pe 4 roti. Si toti am venit muti de admiratie de-acolo; de felul cum se circula si cum se respecta in trafic, de cat de linistit esti in trafic. Mergem, admiram, tanjim, ne intoarcem acasa. Si revenim la vechile obiceiuri, in mare parte.

 

 

+1 !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP

Este foarte ciudat nu doar sa te expui in felul asta oricarui echipaj de politie care te vede imediat ca nu ai casca... ci sa te expui unui posibil accident.

Si iata ca s-a intamplat. Din pacate motociclistul a decedat.

Din nou din pacate, asa cum spunea mai sus andrei, a mai trecut un "destept" fara casca, pe o vitezana.

Am pus ghilimele la destept fiindca atat il duce capul si ca sa nu fac alte presupuneri legate de smecherie sau de rasa.

» Post actualizat in 31 Jul 2014 03:35

 

RIP

Este foarte ciudat nu doar sa te expui in felul asta oricarui echipaj de politie care te vede imediat ca nu ai casca... ci sa te expui unui posibil accident.

Si iata ca s-a intamplat. Din pacate motociclistul a decedat.

Din nou din pacate, asa cum spunea mai sus andrei, a mai trecut un "destept" fara casca, pe o vitezana.

Am pus ghilimele la destept fiindca atat il duce capul si ca sa nu fac alte presupuneri legate de smecherie sau de rasa.

A fost prietenul meu cel mai bun (fiul colegei cele mai bune de facultate a mamei mele). Mai are o sora. Am fost afectat, de aceea nu am scris nimic. Azi la ora 14:00 la cimitirul Serban Voda (Bellu, intersectie Oltenitei cu Giurgiului) e inmormantarea. Era cu gandul la logodnica din Bacau, de care se ruga de trei ani sa vina in Bucuresti. Era vorba sa vina vineri si nu a venit. Era grabit sa aranjeze casa cu etaj mostenita de mama lui de la sora ei, de pe Imparatul Traian, in spate la spitalul de copii Budimex (Marie Curie). S-a suit pe motor, cu toate ca era aproape bancomatul de unde mai voia sa scoata niste bani pentru amenajarile interioare, dar grabindu-se, nu al luat-o pe jos, sau cu RATB-ul, ci s-a suit pe motor, fara casca, mintea fiindu-i la logodnica care nu venise. Interesant ca tot pe 20 ianuarie era nascut, ca sora mea, care tot de moarte violenta prematura din motive sentimentale a murit. Vina a fost a celui cu masina. Odihneasca-se in pace! Eu merg azi acolo. Cine poate, sa vina! R.I.P.

» Post actualizat in 31 Jul 2014 03:48

» Post actualizat in 31 Jul 2014 03:35

Alexandru Iorga fost prietenul meu cel mai bun (fiul colegei cele mai bune de facultate a mamei mele). Mai are o sora. Am fost afectat, de aceea nu am scris nimic. Azi la ora 14:00 la cimitirul Serban Voda (Bellu, intersectie Oltenitei cu Giurgiului) e inmormantarea. Era cu gandul la logodnica din Bacau, de care se ruga de trei ani sa vina in Bucuresti. Era vorba sa vina vineri si nu a venit. Era grabit sa aranjeze casa cu etaj mostenita de mama lui de la sora ei, de pe Imparatul Traian, in spate la spitalul de copii Budimex (Marie Curie). S-a suit pe motor, cu toate ca era aproape bancomatul de unde mai voia sa scoata niste bani pentru amenajarile interioare, dar grabindu-se, nu a luat-o pe jos, sau cu RATB-ul, ci s-a suit pe motor, fara casca, mintea fiindu-i la logodnica care nu venise. Interesant ca tot pe 20 ianuarie era nascut, ca sora mea, care tot de moarte violenta prematura din motive sentimentale a murit. Vina a fost a celui cu masina. Scriitorul Scarlat Demetrescu (

Scarlat Demetrescu s-a născut în Bucureşti la 26 iulie 1872. A absolvit Facultatea de Ştiinţe din Bucureşti, devenind profesor de ştiinţe naturale şi geografie. Desfăşoară o devotată muncă de dascăl la Liceul Sf. Sava şi Liceul Gh. Lazăr. Simultan cu o intensă activitate de profesor şi publicist, este subdirector la Senat, geolog la Institutul Geografic al României şi conduce revista spiritualistă "B. P. Haşdeu". Moare în 11 octombrie 1945, în Bucureşti.

Pe lângă numeroasele manuale de botanică şi zoologie apărute între 1913 şi 1929 publică următoarele lucrări : "Viaţa dincolo de mormânt" (1928); "Greşeli din alte vieţi" (1932); "Cercetări în domeniul metapsihic şi spiritist" (1933); "Din tainele vieţii şi ale universului" (1939). Conferenţiază în cadrul Societăţii spiritiste "B. P. Haşdeu")

spunea ca in momentul cand e sa mori, toate evenimentele concura la acest deznodamnat tragic si nimeni nu poate s afaca nimic. Poetul geniu Mihai Eminescu spunea: "Traiand in cercul vostru stramt, norocul va peterece/Ci eu in lumea mea ma simt nemuritor si rece". Un alt prieten de al meu, Adrian Banoiu, inginer la RAR com. Voluntari, care a absolvit un curs de 2 ani de astrologie, dupa ce a instalat pe calculatorul meu un program horoscop frantuzesc, a rezultat la ziua cand a murit sora-mea (24 decembrie 2001), ca era ca si cum nu ar fi existat, nu mai era nici o casa din cele 12 prezenta, era o configuratie planetara aproape goala. Eu as fi putut impiedica accidentul daca mergeam mai devreme la ea, ceea ce am vrut sa fac, dar a intervenit altceva si am ajuns mai tarziu. Odihneasca-se amandoi in pace! Eu merg azi acolo. Cine poate, sa vina! R.I.P.

» Post actualizat in 31 Jul 2014 04:18

 

Joi i-au eliberat corpul de la IML. Chiar daca purta casca, tot murea. A fost lovit frontal. Avea 1,80 m si 90 kg si facea culturism. L-a facut zob cel cu masina cu nr de MH Opel Astra berlina), el avand B32SUZ (Suzuki bandit negru). Cine vrae sa vina cu motor sau fara la ora 14 la cimitirului Serban Voda (Bellu), inainte de intersectiaOltenitei cu Giurgiului, cum vii dinspre metrou Constantin Brancoveanu.

» Post actualizat in 31 Jul 2014 05:53

Ultima pe care a calarit-o a fost motocicleta. Numai ea nu l-a tradat si i-a fost aproape pana in ceasul mdinainte de a muri (a fost exclusiv vina celui cu masina care a schimbat directia de mers taind linia dubla continua). A fost dus in viata la Spitalul de urgenta Bagdasar (care e si de neurochirurgie). De aceea isi iubesc atat de mult pilotii motocicletele. Cine vrea sa vina cu motor sau fara la ora 14:00 la capela cimitirului Serban Voda (Bellu), inainte de intersectia Oltenitei cu Giurgiului, cum vii dinspre metrou Constantin Brancoveanu.

» Post actualizat in 31 Jul 2014 05:55

Cine vrea sa vina cu motor sau fara, azi, 31 iulie 2014, la ora 14:00, la capela cimitirului Serban Voda (Bellu), inainte de intersectia Oltenitei cu Giurgiului, cum vii dinspre metrou Constantin Brancoveanu.

» Post actualizat in 31 Jul 2014 06:00

Cine vrea sa vina cu motor sau fara, mai ales motociclistele care ar dori sa fie iubite atat de un motociclist si nu si-ar bate joc de iubirea lui curata asa cum si-a bataut joc bacauanca pe care a iubit-o pana in ultima clipa, azi, 31 iulie 2014, la ora 14:00, la capela cimitirului Serban Voda (Bellu), inainte de intersectia Oltenitei cu Giurgiului, cum vii dinspre metrou Constantin Brancoveanu. R.I.P. Odihneasca-se amandoi in pace! Eu merg azi acolo.

 

» Post actualizat in 31 Jul 2014 07:14

Era cu gandul la logodnica din Bacau, de care se ruga de trei ani sa vina in Bucuresti. Era vorba sa vina vineri si nu a venit.

 

» Post actualizat in 31 Jul 2014 07:15

Era cu gandul la logodnica din Bacau, de care se ruga de trei ani sa vina in Bucuresti. Era vorba sa vina vineri la el si nu a venit. Sambata a murit el.

 

» Post actualizat in 31 Jul 2014 07:20

Cine vrea sa vina cu motor sau fara, mai ales motociclistele care ar dori sa fie iubite atat de un motociclist si nu si-ar bate joc de iubirea lui curata asa cum si-a bataut joc bacauanca pe care a iubit-o pana in ultima clipa, azi, 31 iulie 2014, la ora 14:00, la capela cimitirului Serban Voda (Bellu), inainte de intersectia Oltenitei cu Giurgiului, cum vii dinspre metrou Constantin Brancoveanu. R.I.P. Odihneasca-se in pace! Eu merg azi acolo.

» Post actualizat in 31 Jul 2014 07:29

Cine vrea sa vina cu motor sau fara, mai ales motociclistele care ar dori sa fie iubite atat de mult de un motociclist si nu si-ar bate joc de iubirea lui curata asa cum si-a bataut joc bacauanca pe care a iubit-o pana in ultima clipa, azi, 31 iulie 2014, la ora 14:00, la capela cimitirului Serban Voda (Bellu), inainte de intersectia Oltenitei cu Giurgiului, cum vii dinspre metrou Constantin Brancoveanu. R.I.P. Odihneasca-se in pace! Eu merg azi acolo.

» Post actualizat in 31 Jul 2014 08:52

Alexandru Angelo (Inger) Iorga a fost prietenul meu cel mai bun ( era un baiat cu plete blonde ondulate natural, ochi albastrii si piele alba, cu suflet bun, a fost si instructor de culturism si proprietar de aparate pe care le-a inchiriat la o sala, si a facut si facultatea de psihosociologie), tineam la el ca la sora-mea, e fiul colegei cele mai bune de facultate a mamei mele (au facut faculatea de agronomie). Asa cum sora-mea s-a luat dupa mine si a facut facultatea de ingineria instalatiilor, el s-a luat dupa mine si a facut culturism (eu am facut si haltere) si si-a cumparat motocicleta si si-a luat permisul (conducea de ani buni). Mai are o sora, care a facut facultatea de studii economice. Am fost afectat, de aceea nu am scris nimic. Era cu gandul la logodnica din Bacau, de care se ruga de trei ani sa vina in Bucuresti. Era vorba sa vina vineri la el si nu a venit. Sambata a murit el. Era grabit sa aranjeze casa cu etaj mostenita de mama lui de la sora ei, de pe Imparatul Traian, in spate la spitalul de copii Budimex (Marie Curie). S-a suit pe motor, cu toate ca era aproape bancomatul de unde mai voia sa scoata niste bani pentru amenajarile interioare, dar grabindu-se, nu a luat-o pe jos, sau cu RATB-ul, ci s-a suit pe motor, fara casca, mintea fiindu-i la logodnica care nu venise. Joi i-au eliberat corpul de la IML. Chiar daca purta casca, tot murea. A fost lovit frontal. Avea 1,80 m si 90 kg si facea culturism. L-a facut zob cel cu masina cu nr. de MH, Opel Astra berlina), el avand B32SUZ (Suzuki Bandit negru). Ultima pe care a calarit-o a fost motocicleta. Numai ea nu l-a tradat si i-a fost aproape pana in ceasul dinainte de a muri (a fost exclusiv vina celui cu masina care a schimbat directia de mers taind linia dubla continua). De aceea isi iubesc atat de mult pilotii motocicletele. A fost dus in viata la Spitalul de urgenta Bagdasar (care e si de neurochirurgie). Interesant ca tot pe 20 ianuarie era nascut, ca sora mea, care tot de moarte violenta prematura din motive sentimentale a murit. Scriitorul Scarlat Demetrescu (Scarlat Demetrescu s-a născut în Bucureşti la 26 iulie 1872. A absolvit Facultatea de Ştiinţe din Bucureşti, devenind profesor de ştiinţe naturale şi geografie. Desfăşoară o devotată muncă de dascăl la Liceul Sf. Sava şi Liceul Gh. Lazăr. Simultan cu o intensă activitate de profesor şi publicist, este subdirector la Senat, geolog la Institutul Geografic al României şi conduce revista spiritualistă "B. P. Haşdeu". Moare în 11 octombrie 1945, în Bucureşti. Pe lângă numeroasele manuale de botanică şi zoologie apărute între 1913 şi 1929 publică următoarele lucrări : "Viaţa dincolo de mormânt" (1928); "Greşeli din alte vieţi" (1932); "Cercetări în domeniul metapsihic şi spiritist" (1933); "Din tainele vieţii şi ale universului" (1939). Conferenţiază în cadrul Societăţii spiritiste "B. P. Haşdeu") spunea ca in momentul cand e sa mori, toate evenimentele concura la acest deznodamnat tragic si nimeni nu poate sa faca nimic. Poetul geniu Mihai Eminescu spunea: "Traiand in cercul vostru stramt, norocul va peterece/Ci eu in lumea mea ma simt nemuritor si rece". Un alt prieten de al meu, Adrian Banoiu, inginer la RAR com. Voluntari, care a absolvit un curs de 2 ani de astrologie, dupa ce a instalat pe calculatorul meu un program horoscop frantuzesc, a rezultat la ziua cand a murit sora-mea (24 decembrie 2001), ca era ca si cum nu ar fi existat, nu mai era nici o casa din cele 12 prezenta, era o configuratie planetara aproape goala. Eu as fi putut impiedica accidentul daca mergeam mai devreme la ea, ceea ce am vrut sa fac, dar a intervenit altceva si am ajuns mai tarziu. Odihneasca-se amandoi in pace! Cine vrea sa vina cu motor sau fara, mai ales motociclistele care ar dori sa fie iubite atat de mult de un motociclist si nu si-ar bate joc de iubirea lui curata asa cum si-a bataut joc bacauanca pe care a iubit-o pana in ultima clipa, azi, 31 iulie 2014, la ora 14:00, la capela cimitirului Serban Voda (Bellu), inainte de intersectia Oltenitei cu Giurgiului, cum vii dinspre metrou Constantin Brancoveanu. R.I.P. Odihneasca-se in pace! Eu merg azi acolo.

Uitati un link cu el calare pe choopperul meu:

» Post actualizat in 31 Jul 2014 09:21

Dupa cum se vede la inceputul filmarii, ii producea bucurie motocicleta. Avea si permis de conducere automobil de si mai multi ani (asta ca sa nu mai injure atat soferii, mai ales ca a fost vina conducatorului auto care l-a lovit frontal: si eu am si masina, nu numai motocicleta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facand o paralela, ciudata poate, cu afirmatia ca motocilistu' in trafic de ca parasutistu' in aviatie reproduc una veche de la trupele de desant aeropurtat: "Intotdeauna mortul este vinovat". Odihneascase-n pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest caz, soferul a fost vinovat, a intrat pe contrasens taind linia dubla continua, asta intrand cu viteza in intersectie, schimband directia de mers, si va face inchisoare asa cum maine dimineata sigur va rasari soarele, chiar daca nu s eva vedea de nori! Asta nu inseamna ca nu se poate muri si cu masina, asa cum au murit cantareata de muzic usoara Laura Stoica, logodnicul ei si fatul din burta ei. Nu inseamna ca sa nu mai ne suim pe motocicleta vreodata. Traiasca powerbuilderii (culturism -bodybuilding- cu greutati mari, la care scopul este dezvoltarea fortei, nu a volumului muscular, asa cum fintess-ul inseamna culturism cu greutati mici si multe repetari pe serie, scopul fiind mentinerea unei biomecanici bune), gladiatorii moderni, si motociclistii, cavalerii moderni ai cailor de fier:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Trăiască si înflorească powerrangerii și powerbuilderii." Aplauze prelungite, urale, se scandeaza îndelung lozinci mobilizatoare.

In asemenea situatii e clar ca e necesar sa incurajam motociclistii (inclusiv motociclistii powerbuilderi - culturism cu greutati maximale: 1-2 repetari pe serie -, halterofili sau powerlifteri - sunt 3 exercitii de culturism la care la concurs se executa o singura repetare cu greutatea maxima: impins din culcat, genuflexiune si indreptare -)! Am o cunostinta care nu s-a mai suit pe motor de cand i-a murit prietenul in accident de motocicleta... :(

» Post actualizat in 02 Aug 2014 10:21

Cel cu masina cu nr. de MH, (Opel Astra berlina), a intrat pe Bd. Brancoveanu (la Tip-Top pt cei din zona) facand stanga de pe o straduta laterala - adica a taiat linia dubla continua, el avand B32SUZ (Suzuki Bandit negru).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mi se pare de rahat in cazul de mai sus: cat am stat acolo sa vad ce se intamplase (tocmai auzisem ca victima nu purta casca), a trecut un motociclist FARA CASCA pe vitezana!

Nu contest abilitatile unora, insa ... parca e buna la ceva si chestia aia pe cap.O fi de la caldura? :)

Casca e buna in sinea ei, nu te trage curentul...nu te dor dintii...:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, frumos gestul cu donatiile, pana la urma...inapoi chiar nu il mai aduce nimeni si nimic.

Ce viteze au iesit la teste? am inteles ca s-au testat ambele vehicule.

Iar de ponegrit decedatul...sa imi zici si mie unde au gresit oamenii care au zis ca a mers tare si dezbracat...e o scuza faptul ca a mers pana la bancomat ? Locul unde s-a lovit este cunoscut de toata lumea (toti motociclistii din Berceni) ca un loc periculos, a abordat gresit virajul, cu o anumita viteza ce nu i-a permis evitarea, dupa care apari tu si spui ca l-ai vrea ars pe rug pe sofer, care nu are nici o scuza (si ala era alcoolizat) . Iti inteleg punctul de vedere dar pune-te si in locul soferului pentru o clipa, a facut o greseala , pentru care o sa plateasca cu varf si indesat, pentru ca a vrut sa faca stanga intr-un loc cu vizibilitate redusa, lucru pe care il facem cu totii probabil in anumite momente.

60 de km/ora avea Alex.

Si circula in linie dreapta spre Luica venind dinspre un bancomat aflat pe Brancoveanu.

Plecase de pe loc de cca 400-500 de metri asa ca, pe oricine ar afirma ca avea superviteza il rog sa mai calculeze odata.

Cu fierul ala nu puteai atinge ,,suta" in 500 m, parerea mea.

Dar viteza lui + viteza aluia cu Opel-ul care a iesit in fata lui... Sa infunzi rezervorul cu oasele bazinului...nici nu mai conta daca aveai sau nu casca pe cap.

Nu zic ca aia de au spus ca mersul pe motor fara casca nu au dreptate numai ca in cazul lui Alex decesul a survenit din cauza hemoragiei produsa de dislocarea oaselor bazinului si ,,explozia" vezicii. Asa ca, si cu casca pe cap tot la Bellu ar fi ajuns.

Ce a facut soferul Opel-ului este o dementa. Sa tasnesti de pe o strada laterala in bulevard si sa tai si dunga continua perpendicular cu axul drumului dse cheama dementa sau suicid. In cazul lui se numeste crima impotriva unuia care circula regulamentar. Iar cu o alta masina in paralel pe banda de langa tine nu stiu unde mai puteai vira ca sa eviti coliziunea.

se pare ca a incercat sa franeze dar distanta era prea mica intre el si laterala stanga a celui cu Opel-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...