Sari la conținut

Ajutor!


babolat
 Share

Postări Recomandate

Salut,

azi dimineata, luni 4 dec.2006, am avut un accident, cu motoru', la intersectia Stefan cel Mare cu Lizeanu, in jurul orei 9:30.

Eu sunt bine, dar motoreta mi-e putin avariata...am spart semnalele fata, am zgariat carenele fata si am indoit toba. Problema cea mai mare este ca in momentul in care eu imi ridicam motoreta de pe sosea, femeia cu care am avut incidentul, a sters-o de la locul faptei si nu am fost inspirat sa ma uit la nr. de inmatriculare. CINE MA POATE AJUTA, este vorba de un Matiz verde, condus de o blonda intre 25 -30 de ani, iar masina, pe partea dreapta are stopul ciobit si o dunga neagra pe aripa...e de la semnalizatorul meu.

Daca exista sanse s-o gasesc, vreau s-o duc la politie, ca nu mi-am facut CASCO pe motor, asa ca...

Multumesc celor care au intrat si au avut rabdarea de a citi post-ul.

Sper sa ma poata ajuta cineva s-o gasesc pe proasta aia.

Editat de babolat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' cum exact s-a intamplat? Si ma gandesc "cam ce am putea face?". In afara de retinera nr de inamtriculare daca vedem un matiz verde conform cu descrierea (Intreb ca sa stie lumea cum te poate ajuta mai bine).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' cum exact s-a intamplat? Si ma gandesc "cam ce am putea face?". In afara de retinera nr de inamtriculare daca vedem un matiz verde conform cu descrierea (Intreb ca sa stie lumea cum te poate ajuta mai bine).

 

asa e, am uitat de asta...ma puteti contacta ori pe mail, sau mai urgent la 0722 677 665 sau 0788 222 652

Imi trebuie decat numarul de inmatriculare ca aflu eu restul...adresa, nume, etc.

multumesc mult pentru proptitudine

 

eram intre a 3-a si a 4-a banda, abia plecam de la semafor. Directia de mers spre Dinamo, si stiu ca tot timpul sunt multi care se baga pe banda pt stanga si iau fata la cei de pe banda 4, pentru a merge inainte. Tocmai de aia am intrat pe banda 3, dar eram pe stanga bandei, asa ca am intors capul sa ma asigur ca nu este vreo masina in unghiu mort, si cand am revenit cu privirea iainte, vad matizul ca era tot in fata mea, si punea frana cotind dreapta, Mi-am dat seama ca nu am cum sa opesc cu toate ca aveam 10 km/h, dar eram la mai putin de juma de metru cand am revenit cu privirea. Asa ca am tras dreapta, am agatat-o cu semnalizatorul si am atins si carena, si am consideart ca daca nu culc motoru, imi prinde piciorul, asa ca in secunda urmatoare eram pe jos. Norocul meu ca nu mi-am prin picioru pe sub motoreta, am auzit ca s-a spart cate ceva. Cat m-am ridicat de la sosea, gagica s-a dat jos din masina, s-a uitat la mine, a vazut ca i-am lovit masina si i-am spart stopul, dar s-a urcat inapoi si a plecat.

Nu m-am putut duce dupa ea, ca mi se innecase motoru...

Editat de babolat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fuga de la locul accidentului e infractiune daca se lasa cu vatamari ( Babolat, :peace: ) indiferent de cine e vinovat, si se lasa cu suspendarea permisului pe 90 zile daca nu se declara la timp-in cazul in care nu sunt vatamari. Si daca a lovit-o si in lateral e vina ei si legal; adica nu se pune ca "lovit din spate". Bombitza, nu vad rostul postului tau deci.

 

PS: Ba, da' chiar ca sunt un specimen aparte blondele in matiz... E al nu-stiu-cat-lea accident de care aud auto vs moto unde auto e matiz + soferizda blonda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca @babolat este de vina in producerea accidentului si nu are rost sa faca atata caz.

Trebuie si el sa declare accidentul, indiferent cine este vinovatul. Dupa noul cod rutier cred ca trebuie declarat accidentul in max. 24h, nu sunt sigur de chestia asta.

 

Parerea mea!!!! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa orice cod rutier, atunci cand ti se taie fata, nu pot sa cred ca tu, cel care erai pe banda ta esti vinovat, pentru ca celalalt sofer nu s-a asigurat cand a tras de covrig, cauzand un incident de acest fel.

Accidentul trebuie declarat in 48 de ore. Nu ma supar pentru daca o gasesc si peste o saptamana, ca o tarasc pana la politie.

Vinovat / nevinovat, prin fuga de la locul unde accidentului si neprezentarea la un sediu de politie, te invinovateste, oricum s-ar fi intamplat. Eu acum daca o mai gasesc, pot sa declar la politie, "Domne, cand s-a dat femeia jos din masina, m-am dus langa ea sa-i propun sa mergem la politie, dar mirosea a alcool de am simtit prin casca....si din aceasta cauza a fugit de la locul accidentului"

Nu ti se pare normal, Bombitzo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca @babolat este de vina in producerea accidentului si nu are rost sa faca atata caz.

Trebuie si el sa declare accidentul, indiferent cine este vinovatul. Dupa noul cod rutier cred ca trebuie declarat accidentul in max. 24h, nu sunt sigur de chestia asta.

 

Parerea mea!!!! :peace:

 

De unde ai dedus ca este el vinovat?

 

@babolat: neaparat raportat totul urgent la politie... poate dau astia si o mana de ajutor :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde ai dedus ca este el vinovat?

 

@babolat: neaparat raportat totul urgent la politie... poate dau astia si o mana de ajutor :peace:

 

m-am oprit aseara langa un gabor, care mi-a zis ca atata timp cat nu am un numar de inmatriculare, ei nu pot face nimic.

Editat de babolat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In functie de ce doresti sa faci mai departe, dupa parerea mea poti face urmatoarele :

1 sa uiti de eveniment si sa gasesti un amic cu masina cu care sa te "acrosezi" de un nou accident ... sper ca ma intelegi ... si pe RCA-ul lui ... da ?

2 sa incerci sa stai in acea intersectie in jurul orei la care ti s-a intamplat accidentul + - 1/2 ora si sa monitorizezi traficul (poate blonda mai trece daca acela e drumul ei spre serviciu ... )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru sugestie, m-am gandit la prima optiune.

daca nu as fi avut nimic de facut sigur ma bagam si la a doua varianta, dar nu pot sa fac asta. Oricum am discutat deja cu niste prieteni sa vedem cum o rezolvam.

 

Aveti grija de voi si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io zic sa-l declari oricum. Mazitz verde e suficient. Dca recunosti masina si vii dup-aia cu nr de inmatriculare are ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yep .. mergi si declara accidentul . Matiz verde, soferita si s-a parut 'vesel-bahica' si a fugit.

Daca in cele din urma o gasesti risti o amenda de nepastrarea distantei chiar daca ti-a taiat fata (eu stiu ca nu esti vinovat, dar garcea e uneori tampit sunt patit si l-am lovit pe bou in aripa dreapta fata, nu in stopul din spate).

Cu siguranta, daca o gasesti, o va fi amendata pt nedeclararea imediata si neprezentarea la politie in 48 de ore.

Daca iti scoti vre-un certificat medical , atunci am impresia ca 'infractoarea' poate fi data in urmarire si oprita de filtrele de politie .. dar s-ar putea sa vorbesc prostii.

 

Anyway .. cascam ochii dupa matiz verde cu urme pe dreapta-spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 sa incerci sa stai in acea intersectie in jurul orei la care ti s-a intamplat accidentul + - 1/2 ora si sa monitorizezi traficul (poate blonda mai trece daca acela e drumul ei spre serviciu ... )

:peace:

Asculta-l pe Co_Blue, are dreptate, este imposibil sa nu treaca pe acolo si chiar daca nu va trece din prima zi nu dezarma o sa o gasesti, trebuie sa mai treaca pe acolo.

Am patit si eu ceva asemanator cu un mos cu o vechitura de 1300 de prin '77 de aceea cu bara metalica fata/spate, a iesit de pe un drum fara prioritate si mi-a taiat calea fara sa se asigure. A iesit naspa mai ales ca nu vroia sa mearga la politie, bosorogul.

Cu femeile am o problema, cand le vad in trafic merg cu foarte mare atentie deoarece nu se asigura , nu semnalizeaza, rar dau prioritate si se asteapta sa fie intelese. Am avut o problema cu una care in momentul in care se cobora de pe bacul de la Galati, (vanzoleala mare , taxiuri, masini de mare tonaj) ea a vrut sa depaseasca toata coloana de masini sa fie prima ca EA SE GRABEA. Drumul e ingust are doar o banda pe sens si eu veneam din sens opus . Am vazut moartea cu ochii deoarece fara cativa centimetri ne faceam varza!! Am oprit, am inceput normal sa urlu la ea , dar dumneaei ce a facut ? A inceput sa se pisiceasca fratilor de parca faptul ca era sa mor din cauza ei ar fi fost o gluma, a spus ca trebuie sa o inteleg ca e FEMEIE. Asta a fost cea mai penibila scuza auzita vreodata!!!! :ok: :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca era sa fie, si nu a fost, dar sincer, sunt contra violentei impotriva femeilor, dar cred c-o bateam pe aia care "trebuia inteleasa".

 

Bai, ce sa zic, zilele astea nu ma mai sui pe motor, asa ca din masina am o posibilitatea sa vad mai bine masinile. :peace:

Aveti grija de voi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu esti baiat destept si te duci sa declari accidentul la politie? Nu te lua dupa ce spune un idiot de garcea.Daca te duci la politie shi declari accidentul sunt obligati sa investigheze shi fii linistit ca o sa o gaseasca.

Daca face shi greseala sa nu declare in 48h atunci o sa o arzi rau de tot.

Cat despre accident este neacordare de prioritate atata timp cat ai lovit-o in laterala shi nu numai in spate.

Arde-o, nu o ierta pentru ca o sa repete gresala cand stie ca nu se intampla nimik shi data viitoare, cel care va fi lovit poate nu va mai avea accelasi noroc...

Bafta....

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gandeste-te ca daca ea merge si declara accidentul si zice ca asa a gasit-o in parcare, e mai rau. daca ea a declarat deja accidentul iar tu o sa il declari saptamana viitoare, nu o vor mai putea gasi.

mergi acum si declara!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

azi dimineata, luni 4 dec.2006, am avut un accident, cu motoru', la intersectia Stefan cel Mare cu Lizeanu, in jurul orei 9:30.

Eu sunt bine, dar motoreta mi-e putin avariata...am spart semnalele fata, am zgariat carenele fata si am indoit toba. Problema cea mai mare este ca in momentul in care eu imi ridicam motoreta de pe sosea, femeia cu care am avut incidentul, a sters-o de la locul faptei si nu am fost inspirat sa ma uit la nr. de inmatriculare. CINE MA POATE AJUTA, este vorba de un Matiz verde, condus de o blonda intre 25 -30 de ani, iar masina, pe partea dreapta are stopul ciobit si o dunga neagra pe aripa...e de la semnalizatorul meu.

Daca exista sanse s-o gasesc, vreau s-o duc la politie, ca nu mi-am facut CASCO pe motor, asa ca...

Multumesc celor care au intrat si au avut rabdarea de a citi post-ul.

Sper sa ma poata ajuta cineva s-o gasesc pe proasta aia.

IMI PARE RAU SA-TI TRANSMIT DAR:

DACA NU DECLARI ACCIDENTUL IN 24 DE ORE ITI IEI ADIO DE LA PERMIS, DACA AJUNGI SA TE CAUTE POLITIA ESTE SI MAI NASOL.

EU PERSONAL NU VREU SA INTELEG DE CE CIND AVETI UN EVENIMENT DE GENUL ACESTA NU VA PREZENTATI LA UDRISTE DEOARECE ESTE UN ACCIDENT CU VATAMARE CORPORALA.

 

P.S. INCEARCA SA DECLARI ACCIDENTUL MACAR LA SECTORUL 2 ACCIDENTE USOARE CA DACA A DECLARAT EA ACCIDENTU TU RAMII FARA PERMIS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am asteptat, am cautat acul in carul cu fan si nu l-am gasit.....asta e. maine dimineata sau chiar in seara asta ma voi duce la politie sa declar accidentul.

multumesc pentru informatii, dar in continuare daca o vede cineva in trafic, salutati-o din partea mea.

aveti grija de voi si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

du-te acum.

daca e la fel ca la amenzi, orele se calculeaza de la miezul noptii ,asa ca inca ai fi legal. Du-te repede si fa o foaie acolo, restul oricum nu te intereseaza. Tu prezinta linistit accidentul, daca o gaseste, bine ( o arde un pic si politia pe langa faptul ca tu obtii RCA) ,daca nu , esti in aceeasi oala ca si acum.

Fugi repede si rezolva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ochit un matiz lovit... insa nu prea pare lovit de un motor; uite totusi semnalmentele:

 

- portiera fatza dreapta stearsa in partea de jos cu ceva negru, chiar putin sparta;

- numar fatza indoit

- far stanga spate spart putin

- matiz culoare verde

Editat de gaijin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ochit un matiz lovit... insa nu prea pare lovit de un motor; uite totusi semnalmentele:

 

- portiera fatza dreapta stearsa in partea de jos cu ceva negru, chiar putin sparta;

- numar fatza indoit

- far stanga spate spart putin

- matiz culoare verde

pai da si tu detalii in ce zona l-ai ochit?

nr de inmatriculare

etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sariti asa?

Normal ca am luat si numarul.

Dar nu cred ca este normal sa il postez aici pana nu imi confirma cat de cat semnalmentele.

 

Am citit mai atent ce a scris initial si nu cred ca este acesta.. el spunea de dunga pe aripa nu pe portiera...

Scuzati de dranj. Over and out.

Editat de gaijin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...