Sari la conținut

Probleme cu viteza 1 Yamaha FZ6-N


Postări Recomandate

Buna ziua, vreau sa pun si eu o intrebare de mecanica, am o problema la viteza 1, poate careva dintre voi s-a mai intalnit cu ea si poate sa imi dea niste lamuriri. De curand am achizitionat o motoreta Yamaha FZ6-N din 2005. Totul pare in regula la ea mai putin faptul ca intra greu in viteza 1 din pozitia neutrala. In celelate viteze intra perfect dar cand vreau sa schimb 1-a de pe neutru imi intra dificil sau chiar deloc. Daca schimb din mers intra usor. S-a mai intalnit careva cu astfel de probleme si daca da care credeti ca ar fi solutia? Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. inceput verifica turatia de relanti cf. manualului (daca se poate modifica) si regleaza ambreiajul (jocul manetei mai exact) tot cf. manualului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot fi mai multe cauze. Cablul ambreiajului sa nu fie slab, adica trebuie reglat corespunzator, unghiul dintre ''inelul' care intra pe axul care iese din cutie si tija schimbatorului ar trebui sa fie cam 90grade.. Este greu sa-ti dai seama de la distanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

primul lucru care trebuie verificat (si in majoritatea cazurilor ala e) este cablul de ambreiaj, jocul la maneta si unghiul sau la capac...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...
Acum 4 ore, Furdui sergiu a spus:

Am si eu o yamaha fz6 de curand cumparata si cand incerc sa bag im viteza 1 moare motorul ambreajul lam schimbat 

Adică se oprește? Dacă da vezi switch-ul circului lateral, când e cricul deschis se oprește motorul când bagi în viteză. Posibil să fie ceva acolo și să "vadă" că are cricul deschis chiar și când e ridicat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...