Sari la conținut

Ural EFI


Estremadura
 Share

Postări Recomandate

mi se pare interesant cum despre chinezarii sar toti cu gura ca-s de (cuvant urat) dar cand pune cineva un link de pe site strain cu ce probleme au avut altii cu moto despre care se vorbeste aici acele (sa le zicem) informatii se sterg.

Zau asa ca e dubios :)

Inteleg ca nici unui posesor de modelul x nu-i convine sa auda ca se vorbeste de rau despre moto a lui dar nici chiar asa... link-ul despre care vorbesc nu era deloc off topic, din contra, era amuzant si trist in acelasi timp. :D

 

De curiozitate, ati citit ce scria acolo?

 

Poate sunt oameni care vor sa-si ia, eu cred ca e bine sa stie la ce se pot astepta.

Nu asa se face? Care mai apare pe forum ca vrea nu stiu ce moto intreaba de problemele care apar frecvent.

 

Am 2 incheieri:

1. In cazul in care nu dispare postarea asta: Pace voua!

2. Daca dispare: LOLOLOLOL :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Practic, cred ca te-ai exprimat gresit din moment ce nimeni de aici nu si-a dat seamna ce te interesa de fapt pe tine. Acum ca ai fost mai clar iti raspund eu:

 

Chiuloasele se strang la prima revizie (intre 500 si 1.000km) de catre dealer, dupa aia nu mai umbli la ele.

 

Supapele se regleaza la prima revizie (dupa ce ai strans chiuloasele normal), si se verifica la fiecare 10.000 km la revizie, daca e cazul se regleaza. Treaba asta ai s-o gasesti la toate marcile , ca nu o face toata lumea nu e un motiv de lauda, dar pot intelege avand in vedere dificultatea operatiunii la unele modele, desi consecintele pot fi mult mai grave la motoare mai comprimate decat e Ural.

 

In ceea ce priveste cutia de viteze, ambreiajul sau grupul ai dat-o in bara rau de tot, oricat de "primitive " ar putea sa ti se para ele la Ural, in practica sunt aproape indestructibile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dat fiind ca nu au fost inlocuite ar fi si normal (suspensiile, comenzile, aletrnatorul etc erau foarte proaste in productia ruseasca si le-au schimbat cu unele "occidentale" mai fiabile), insa exista mentenanta si pentru transmisie? Uns cruci cardanice, caneluri sau altceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se strica niprele si uralele vechi, dar cel modern de 750 ma ales efi! Acuma vezi cum e treaba ,nu se strica uralele si niprele vechi la cine stie sa le exploateze si sa le utilizeze, cunosc oameni care au de ani de zile si nu au facut un drum la mare. Nu au pricepere sau bafta sau karma sau..nu stiu ce vor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dat fiind ca nu au fost inlocuite ar fi si normal (suspensiile, comenzile, aletrnatorul etc erau foarte proaste in productia ruseasca si le-au schimbat cu unele "occidentale" mai fiabile), insa exista mentenanta si pentru transmisie? Uns cruci cardanice, caneluri sau altceva?

Jocul supapelor se va regla mai des decat la o japoneza tipica datorita constructiei, se vor regla la fel de des ca la un BMW R80- R100. Dureaza 10 minute cu verificare cu tot.

Inainte existau puncte de gresare si se ungeau toate incheieturile posibile ale stramoaselor Uralului. Luai gresorul plin cu vaselina si dura cateva minute pana umpleai tot cu vaselina: cruci cardanice, rulmentii din roti, coloana de directie, suspensia spate, suspensie atas si foi de arc, rulmentul pinionului de atac, tot felul de caneluri si facand asta periodic multe piese de uzura rezista si acum din anii '50. Este pacat ca nu mai exista asta la Uralul "EFI", dar oricum crucile cardanice, canelurile, coloana de directie, rulmentii din roti etc. sunt proiectate foarte generos si au incasetat rulmentii de ex..

Este o motocicleta militara si sasiul si toata transmisia au fost gandite foarte robust. SI motorul este robust, dar nu poate sa faca ce face japoneza ca are volanta mai grea ca Dacia, nu paote inghiti reprizele de turatie ale unei sportive desi boxerul nu e neplacut la solo. Electricaraia a fost proasta in general, aia e.

Acum neajunsul este corectat. Si altele au fost corectate si imbunatatite si nu mai este URSS cu productie de 150 000 bucati pe an si pretul nu mai este ca pentru poporul muncitor - nici atunci nu era prea ieftina. Nu imi pasa daca intelegi, mie-mi place relicva aceasta revizuita si mi-e suficienta parerea mea.

 

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate de inchiriat 1 zi , de cumparat nu se pune problema. :P Nu am timp de umblat pe coclauri cu ea si nici pentru mers la munca in trafic nu se preteaza (zic de aia solo). Atas nici nu vreau sa incerc (cum nu vreau sa incerc nici ATV cu sa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Un model interesant...cu aripa de atas prelovita...nu mai trebuie sa o lovesti la parcare in lemnarie....

 

Nu lipseste shopingul...izmene de ural , set de paharute pentru ceaiul de la ora 5, sutiene de ural , desfacator 'tactic'( !) de sticle de bere de ural, poseta de ural, maciuci, fitile, papuci de casa, set de pedichiura....mult mai bune decat cele de harley....

 

Daca ajunge si in romania eu ma inscriu la setul de pedichiura....ofer la schimb niste parizer cu mustar incins asa, direct pe botul atasului si niste horinca....

http://goeverywhere.ironandair.com/

 

poate ajunge in Romania...

Editat de ubord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

De fapt posetuta, sutienele si restul sculelor de camping sunt Nemo, dar iti inteleg dezamagirea... Nu te obliga nimeni sa te inscrii totusi.

Мотоцикл Урал Dark Force за 15 000$ (5 фото)

Мотоциклетный завод в Ирбите выпустил лимитироваyную партию мотоциклов с коляской Урал (Ural)посвященный новой части фильма Star Wars.

Модель была названа “Dark Force” и будет продаваться только в США.

A aparut si varianta 'Forta Intunecata' cu sabie laser cu ochi de pisica...daca te deranjeaza cineva in trafic , desprinzi de pe atas laserul cu ochi de pisica si il bagi in ochi bizonului , sa se invete minte....decat 15000 de dolari ...
din surse neconfirmate am auzit ca se lucreaza la o versiune (de care trebuie.... ) 'Elton John' cu cristale swarowski, etc...

» Post actualizat in 01 Dec 2015 08:04

...

post-3884-0-03055900-1447929449_thumb.jpg

post-3884-0-46249200-1447929455_thumb.jpg

post-3884-0-42311500-1447929463_thumb.jpg

post-3884-0-84752800-1447929471_thumb.jpg

post-3884-0-39161200-1447929480_thumb.jpg

post-3884-0-87574300-1448956968_thumb.jpg

post-3884-0-33913600-1448956993_thumb.jpg

post-3884-0-04671400-1448957015_thumb.jpg

post-3884-0-31965900-1448957035_thumb.jpg

post-3884-0-55528500-1448957056_thumb.jpg

Editat de ubord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...