Sari la conținut

Placutele de frana fata se uzeaza foarte repede


Postări Recomandate

Salut. Motocicleta e un CBR600 din '95.

Am facut cam 3000 km sezonul acesta. Deja grosimea placutelor e la jumatate(poate mai putin) fata de cand erau noi. Pe spate sunt ok.

Am condus-o si in regim de touring, si sportiv, insa mai putin. In oras, la frane usoare foloseam si fata si spatele. Placutele sunt TRW. In ritmul asta o sa raman fara frane pana sa dea frigul.

Sau e normal uzajul?

Editat de nutreĂž
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti niste Carbon Lorraine sa vezi ce inseamna pe franare sa ai placute de calitate. Si tin si un sezon intreg, cred ca peste 10.000 km.

Editat de anonymous
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

daca-s organice nu tin mult. acum treaba poate fi si din alt motiv. ai curatat vreodata etrierii? dar roata fata cum e monata? nu fac misto. e o ordine de strangere ce trebuie respectata... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe Kawa (900cmc, 250kg) am tot organice (Vesrah Organic), alceva nu imi permite material din care sunt facute discurile. Au vreo 9mii de km, facute majoritate prin Bucuresti, si inca sunt foarte ok.

Pe Guzzi am montat CL (A3+ parca) si am impresie ca au o rata de uzura mai mare, dupa o saptamana de mers am roata si aripa plin de praf de la placute. Dar fata de Kawa are doar un singur disc pe frnaa fata, si placute sunt mult mai mici, deci banuiesc ca sunt solicitate mult mai mult.

Poate motoreta ta intradevar merge usor infranata din cauza etrierele care au nevoie de intretinere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca sunt placute moi, se uzeaza mai mult placutele si mai putin discul.

La placutele dure, se uzeaza mai greu placutele si putin mai repede discul de frana.

Cel mai important este ca motorul sa franeze eficient in toate cazurile posibile (si cand placutele sunt fierbinti - nu supraincinse).

Daca cu placutele moi fata de cele dure, scade eficienta franarii la temperaturi mari, atunci e problema.

Daca mobra franeaza ok... doar schimbi placutele mai des si discurile putin mai rar (aici nu cred ca este asa de mare diferenta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discurile cum arata?

sunt in stare buna?

 

eu ca si firma am mers exclusiv pe SBS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi lucru l-am patit si eu, tot cu o pereche de placute sinterizate TRW pe spate, nu m-au tinut nici macar un sezon, cum pe fata am SBS si inca sunt bune, am pus si pe spate varianta SBS Street Excell sinterizate, inca se aseaza pe discuri. De mentionat e ca sunt mai scumpe, insa cat dai atata face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosesc la masini placute TRW de vreo 7ani si nu am avut problema asta. Sunt chiar foarte bune, peste medie.

 

Dar pentru moto exista mai multe tipuri, cine stie ce tip ai tu..


» Post actualizat in 05 Aug 2014 20:00

p.s. - poate franezi tu prea des, la asta te-ai gandit? :D

Editat de Cucciolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe masina folosesc de cativa ani trw si discuri si placute si sunt ok.

Si eu am asta acum, pe fata (la masina, vreau sa zic); isi fac treaba, dar... eu am nimerit placute tari pe discuri moi. Nu-mi place combinatia, asa ca schimb, o sa pun altceva.

 

Folosesc la masini placute TRW de vreo 7ani si nu am avut problema asta. Sunt chiar foarte bune, peste medie.

 

Dar pentru moto exista mai multe tipuri, cine stie ce tip ai tu..

» Post actualizat in 05 Aug 2014 20:00

p.s. - poate franezi tu prea des, la asta te-ai gandit? :D

 

:D buna asta cu franatul des.. Dar nici TRW-urile nu se mai fac cum se faceau. :D Si daca raman in urma pe un segment, cu siguranta e afectat si celalalt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe masina am avut placute de textolit home-made by mosu fostul proprietar. Erau ok cat timp nu sa incalezeau prea tare. Asta am aflat pe DN1a.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...