Sari la conținut

Categoria A1


Postări Recomandate

Salut, am venit cu o întrebare cam aiurea, probabil mai există un topic de acest gen deci îmi cer scuze .

Pe 8 august împlinesc 16 ani, așa că în scurt timp vreau să mă apuc de școala moto categoria A1. Ca mobra deja am un Derbi Gpr 125 .

Întrebarea mea este : examenul constă în sală, poligon și traseu? Este greu la traseu (în trafic) adică mă derutează polițistul să o iau pe interzis și să fac unele greșeli ca la categoria B ? Și în general școala este grea? Am șanse să o iau ușor ?

 

Moto:

 

Derbi_gpr.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politistul nu doreste sa te incurce, pt ca stie si el cat de crispat esti tu, nu stiu daca si la categoria a1 dai cu instructorul pe motocicleta, daca dai cu el va fi usor el te va ajuta si iti va zice cam ce e de facut, cand sa incetinesti, cand sa te opresti, etc.

 

 

@eduard.94 - ce ti se pare tie diferit? ca la 24 ani dai de A si ca dai in trafic cu politistul dupa ce treci de poligon. Din cate stiu pana sa apara legea cu traficul dadeai doar poligon, jaloane, opturi, mers intr-o mana si cam atat. acum ai jaloane, opturile, mers intr-o mana, dupa care ai schimbare de trepte cu evitare jalon, acelasi lucru cu schimbare de trepte inferioare. plus ca inainte dadeai pe 125 - 250 ...acum dai pe 600 obligatoriu pt A.

Editat de GuLL1v3R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat pentru A2 anul trecut. Poligonul e usor din punctul meu de vedere, iar traseul depinde. In spatele meu a stat instructorul care mi-a reamintit tot timpul de semnalizari si ce sa fac. Dupa poligon, politistul a spus sa mergem pana la Real si inapoi, s-a urcat in masina scolii, fara ca el sa dea informatii prin statie etc. Asta a fost. Culmea e ca, dupa o trecere, instructorul mi-a spus sa trec pe banda 2 si calcasem marcajul continuu, fara sa bag de seama. Mi-a dat 9 puncte. In rest, e lejer + ca am avut si un motor vai de .... din '85, abia mergea frana de picior etc... Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut acum un an aproape A1

Se da: Sala

Poligon (2 probe)

Oras ( cu instructor pe motor cu tine)

Politistul venind in spatele tau cu o masina...Toti 3 o sa aveti casti (statie/telefonic) pentru a putea comunica intre voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat pentru A2 anul trecut. Poligonul e usor din punctul meu de vedere, iar traseul depinde. In spatele meu a stat instructorul care mi-a reamintit tot timpul de semnalizari si ce sa fac. Dupa poligon, politistul a spus sa mergem pana la Real si inapoi, s-a urcat in masina scolii, fara ca el sa dea informatii prin statie etc. Asta a fost. Culmea e ca, dupa o trecere, instructorul mi-a spus sa trec pe banda 2 si calcasem marcajul continuu, fara sa bag de seama. Mi-a dat 9 puncte. In rest, e lejer + ca am avut si un motor vai de .... din '85, abia mergea frana de picior etc... Succes!

tu ai copiat la proba practica ? eu asta inteleg...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu ai copiat la proba practica ? eu asta inteleg...

Instructorul are barem de "reusiti" pentru a-si pastra licenta; si nu in ultimul rind, e viata lui in joc daca esti bolind si intri aiurea in giratorii sau la viraj stinga, de exemplu. Si da, e mai nasol pentru examinat cu bagajul viu pe locul din spate, mai ales pe un 125.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai stres la practica daca esti atent la ore si nu iti e gandu la pasarici, pentru sala iti recomand e-drpciv, sunt exact aceleasi intrebari

Editat de LupuSDMF
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai stres la practica daca esti atent la ore si nu iti e gandu la pasarici, pentru sala iti recomand e-drpciv, sunt exact aceleasi intrebari

 

De ce sa nu-i fie gandul la pasarici? Instructorul meu mereu ma atentiona(cel putin cu o palma peste casca) atunci cand nu le claxonam.

 

@RazvanNHO La (orice) examen trebuie sa fi calm. Respecta legea, respecta indicatiile politistului si asculta ce-ti sopteste instructorul. Daca nu faci greseli majore(nu acorzi prioritate etc.), iei permisul ~usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...