Jump to content

Another American story - Yosemite, CA

Recommended Posts

Invit cu drag toti cei care locuiesc pe langa, sau care au visitat Yosemite, si au poze, sa le posteze aici. Ce am eu, e minimal.

In drumul nostru din BC, Canada spre sudul "vestului" Americii, ne-am indreptat rotile intr-o buna dupa-amiaza, dinspre Crater Lake, Oregon spre pre-frumosul Yosemite National Park, California. Cand pleci la o calatorie asa de lunga, in full sezon, cu timp scurt si cu obiective cat de cat precise, este foarte intelept sa-ti rezervi din timp cazarea. Ei bine, in Yosemite, am avut surpriza sa gasim totul super ocupat, cu 1-2 luni inainte de a pleca. Toate campingurile centrale erau demult rezervate. E foarte firesc, iar cei care locuiesc in zona sunt sigur obisnuiti cu valul de turisti din toata lumea si restul Americii. Lectie invatata. Am avut totusi norocul sa gasim un super camping privat, la mica distanta de intrarea in parc, unde ne-am petrecut doua nopti. Am avut astfel sansa sa petrecem o zi in parc, sa facem un pic (mai mult) de hiking si sa vedem cateva din frumusetile locurilor.

Cateva poze mai jos. Un video va urma, promit.

Ca impresie generala, Yosemite este o minune naturala, am vazut doar putin din el, dar e ceva de vis.

Am ajuns in camping, pe malul la June Lake. Caldura MARE.

DSC_8551.JPG

Sub stelele Bucovinei (sunt aceleasi de acasa, nu?)

DSC_8560.JPG

Nimic nu se compara cu un foc, un fireball si un cheddar sausage:

DSC_8562.JPG

Niste paddle boarders se uita la un bald eagle, care veghea de sus lacul (copacul defrunzit):

DSC_8578.JPG

Intrarea estica in parc, si japonezii care-si fac poze din orice pozitie:

DSC_8586.JPG

Lembert Dome:

DSC_8614.JPG

DSC_8650.JPG

DSC_8658.JPG

Lower Yosemite Fall:

DSC_8677.JPG

DSC_8685.JPG

Hi 5:

DSC_8683.JPG

Hike spre Vernall Falls:

DSC_8697.JPG

(Butzi, daca vezi topicul asta, uite unde ti-am dus tricoul )

DSC_8706.JPG

DSC_8708.JPG

DSC_8712.JPG

DSC_8714.JPG

Edited by chif

De vis, sper sa ajung intr-o zi in state. Mi-e drag tot ce tine de SUA, am zis ca pup pamantul cand ma dau jos din avion acolo :143:

Nu mai pot termina fara reply, too many pics, but :pics: DUUUUHHHH :)

Aha, merci zvoner5 :)

Aaaaaaaa, ce cald mi-eeeeeee:

DSC_8788.JPG

Asta inseamna sa-ti bei laptele de dimineata:

DSC_8816.JPG

Mirror Lake si Half Dome:

DSC_8833.JPG

Elk, la apus:

DSC_8945.JPG

DSC_8949.JPG

Dupa ce soarele nu mai ajuta, e frig (16C):

DSC_8967.JPG

DSC_8996.JPG

Mono Lake, la iesirea din parc, spre est:

DSC_9042.JPG

Seara langa June Lake:

DSC_9070.JPG

DSCN0718.JPG

DSCN0730.JPG

DSCN0709.JPG

June Lake, a doua zi:

DSCN0695.JPG

Edited by chif

Merci bass. Bagat intre timp. Doar un detaliu comic, pe la 3-4 dimineata ne-am trezit in urletele unui coyot, amplificate de "caldarea" in care ne aflam. Nici nu-ti dadeai seama daca e langa cortul tau sau la 1km departare, daca urla de vanatoare, aparare, plictiseala, footai. Considerand salbaticia locurilor, suna sinistru. Ne-a luat ceva pana sa adormim din nou :D

Ceva poze uitate de sus si de la coborare:

DSC_8725.JPG

DSC_8729.JPG

DSC_8733.JPG

DSC_8752.JPG

DSC_8753.JPG

DSC_8754.JPG

DSC_8755.JPG

DSC_8770.JPG

DSC_8777.JPG

Edited by chif

chif, sa-ti cumperi un bear fence

e o companie in alaska de le face. mi-am cumparat unul. e compact si te ajuta sa dormi mai bine

daca vrei detalii iti dau.

Da, interesant... Da-mi te rog detalii. In unele zone, cu siguranta ajuta sa dormi. Pana acum am udat cu Fireball si am dormit ca un bebe :)

Merci.

parca p-asta l-am cumparat acum vreo 4-5 ani cand fost in alaska:

http://www.electrobearguard.com/Kit_Content_2.html

http://www.electrobearguard.com/files/ebgultlinst.pdf

stiu ca am cumparat mai multe posts-uri de agatare a firelor, separat, 4 nu-mi ajungeau

l-am folosit de vreo 3 ori, e cool, initial vroaim sa il agat la bateria de la moto, dar e prea periculos, o scurgere de curent si dimineata e moarta asa ca foloseam baterii de buzunar

aparatul de masura nu l-am cumparat, si imi pare rau, o sa-l cimand cand ajung in state din septembrie in colo

ce-am mai facut, la home-depot gasesti sprincklers pentru apa

atasasem la un furtunas si din cort la un spray cu piper, nu e un big deal

cand ma culcam dam un spray sa stiu ca functioneaza. cred ca e suficient sa nu mai dea p-acolo

eu zic ca daca ai grijanie de mancare, unde o depozitezi, n-ar trebui ca vreun urs sa aiba treaba cu tine

dar, daca ai dormit singur prin woods ca mine, stii doar ca starea aia de amorteala din-aintea somnului si imediat cand te trezesti, realitatea se deformeaza caraghios si dai alta importanta oricarui zgomot, lucru de care-ti e rusine cand esti gata treaz. :lol:

din cauza asta adormeam greu.

de cand cu sistemele astea dorm ca busteanul

succes

» Post actualizat in 07 Aug 2014 20:23

Da, interesant... Da-mi te rog detalii. In unele zone, cu siguranta ajuta sa dormi. Pana acum am udat cu Fireball si am dormit ca un bebe :)

Merci.

ce e ala "fireball"?

Edited by Tsunami

Merci de info, pare interesant, ma documentez pe link-urile pe care mi le-ai trimis.

Si eu campez prin multe zone neprotejate si ai dreptate cu perceptia deformata. Un squirrel care-ti cauta printr-o punga cazuta sub masa, la 3am, pare un grizz care fornaie enervat de cuiul de la cortul tau. Nici cu un shotgun la cap nu dormi mai bine.

Fireball e prietenul nostru cel mai bun http://fireballwhisky.com/ Nu lipseste la niciun trip :) Sper sa dai un semn cand daca ajungi prin zona. Va fac cunostinta.

chif, sa-ti cumperi un bear fence

e o companie in alaska de le face. mi-am cumparat unul. e compact si te ajuta sa dormi mai bine

daca vrei detalii iti dau.

Ui-te ceva care sa te ajute la somn cu sau fara fence

neah, here:

Merci de info, pare interesant, ma documentez pe link-urile pe care mi le-ai trimis.

Si eu campez prin multe zone neprotejate si ai dreptate cu perceptia deformata. Un squirrel care-ti cauta printr-o punga cazuta sub masa, la 3am, pare un grizz care fornaie enervat de cuiul de la cortul tau. Nici cu un shotgun la cap nu dormi mai bine.

Fireball e prietenul nostru cel mai bun http://fireballwhisky.com/ Nu lipseste la niciun trip :) Sper sa dai un semn cand daca ajungi prin zona. Va fac cunostinta.

niciodata n-am incercat fireball-ul. it's on the list now!

referitor la faptul ca un urs poate sapa... depinde ce cauta. in nici un caz sa te pape, ci sa iti pape papa.

sunt cateva reguli de care trebuie sa tii seama cand ai mancare la tine

cum alegi locul de mancare, cum alegi locul de dormit etc

eu prefer sa mananc "on the way" si eventual mancare deshidratata in care pun apa fiarta, apoi pun in pungi, inchid ermetic, apoi parcurg cel putin 3-4 km.

"ramasitele" pamantesti ale mancarii le ingrop. apoi scot fireball-ul

sprayul cu piper e cel mai efectiv cand vine vorba de a te apara, am citit ca in peste 98% din cazuri, pe cand arma de foc, in jur de 75%

asa ca m-am gandit si la pulverizare in jurul cortului.

Eu o sa locuiesc in Michigan cel putin 2-3 ani. dupa, north carolina, south carolina, poate.

westul e misto dar cam ploios si foarte, foarte asiatic si scump.

la voi acolo, poate in langley sa ma mai apropii, dar vancouverul nu-mi mai place. e schimbat mult fata de cum il stiam eu in 97- 2003

Cu ursii nu stii niciodata. Ce poti sa faci, e sa-ti iei minimul de precautii si sa speri ca ai noroc. Anul trecut m-am intalnit cu acelasi black bear in doua zile consecutive, in aceeasi zona. Era casa lui. Prima oara m-a bagat in mlastina pana la brau, si m-a iertat. A doua zi l-am tinut eu in sights 5 secunde, si l-am iertat. Cand n-au nimic de impartit oamenii si animalele, e pace. La camping mancarea trebuie ascunsa, e regula #1.

Daca-i grizz, nici o regula nu se mai aplica, doar rugaciunea intensa :) Cand paseam peste un dropping de black, mi se ridicau perciunii, cand ocoleam unul de grizz, mi se ridica parul din nas.

In est n-am fost inca, dar vestul e fantastic, din Alaska pana-n Mexic. Il iubesc.