Sari la conținut

Accident in Covasna


razwww
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Posted Today, 09:38 PM

 

Geo_ZGA, on 13 Aug 2014 - 21:34, said:snapback.png

Si romani si maghiari.

 

 

Uite ce frumos pot conlucra cele doua natii...Respect !

Galen, ceva e putred in Danemarca...de data asta si sigur stii parerea mea buna despre tine, dar acum...sa imi fie cu iertare. Ii strangeam cu usa, le taiam toate ajuyoarele sociale, le faceam numai mizerii.., ii presam pana le scoteam pe ochi vinovatii sau crapau impreuna toti ! Poate cineva ciugule din mana lor si pe acolo si ii menajeaza.Ca asa e obiceiul aia sa fure fraierii si sa imparta cu autoritatile...Respect si pentru participanti ! Ati lasat ceva mesaje pe acolo gen : Ne intoarcem, nu va uitam ! Legea va iarta, noi nu ! Suntem cu ochii pe voi, Toti ! Infratiti-va cu infractorii, o sa aveti aceeasi soarta, va belim... !

Paradoxal,nu? Personal eu nu consider ca avem divergente.Constat doar ca intoleranta rasiala si fantomele dihoniilor interetnice sunt mai importante decat o justitie lucida si nepartinitoare, care sa tina cont doar de fapte!. Ce-ai zice sa incerci sa etrapolezi intamplarea in universul mioritic? Daca badea Ion ocupat impreuna cu maturii din familie, cu munca in gospodarie,cu padurea sau animalele, sau pur si simplu dus la crasma se trezea cu copilul schilodit de catre bolidul aparut ca intotdeuna "din senin"? Sau oricum cu o viteza superioara posibilitatilor de reactie ale copilului?Daca infigea badea Ion si nu maghiarrromul furca in gatul nenorocitului, ce-ai fi zis? Am avut si eu destul de a face cu etnia asta blamata in general pe drept de mai toata lumea. Ma gandesc totusi ca nici un popor oricat de tribal izolat si pervers nativ nu ar fi linsat un absolut nevinovat fara motiv.Asta daca a fost vorba despre linsaj.

 

Sunt de acord cu presiuni civilizate si doar in vederea aflarii adevarului (a fost sau nu vorba de linsaj?) dar in nici un caz cu urletele xenofobe, indemnurile la pogrom si ura interetnica propagata cu acest prilej de unii useri "speedisti" sau doar pescuitori in apa tulbure.

 

Ancheta isi va pronunta mai devreme sau mai tarziu verdictul. Acesta trebuie sa fie corect intr-o societate de drept. Cu identificarea si atribuirea echitabila a vinovatiilor.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autoritatile creeaza toate conditiile ca paduchii sa se aciueze in Romania si sa macereze tot ce ating.

Tolerand aceasta stare de fapt nu vad de ce m-ar mira un caz izolat in care iese puroiul la suprafata ca-n vulcanii noroiosi.

Vlad Tepes nu era retard ci clarvazator spre deosebire de dvs. domnilor politicieni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adicatelea:

"Chiar dacă ele sunt transmise într-o formulă mai degrabă anecdotică, aceste legende medievale ne dezvăluie dimensiunile şi principiile programului său de guvernare: măsuri drastice împotriva hoţiei (poveştile cu negustorii, cu preoţii sau cu cupa de aur la izvor); promovarea muncii şi pedepsirea leneşilor (povestea soţiei leneşe care a fost pedepsită pentru că nu i-a cusut o cămaşă suficient de lungă soţului ei); primul program cunoscut de integrare a ţiganilor, prin implicarea lor în luptele cu turcii (povestea despre forţarea ţiganilor să lupte cu turcii); primul program cunoscut de igienizare a societăţii româneşti prin eliminarea fizică a cerşetorilor (povestea despre ospăţul dat tuturor cerşetorilor); desfăşurarea unui comerţ cinstit (poveştile despre negustorii străini) şi, desigur, fidelizarea boierimii prin pedepsirea drastică a trădătorilor."

..sursa: click aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respect pentru cei care au participat!

 

Presiune pe politie/procuratura/prefect, altfel tot marsul asta este degeaba. Se afla repede si cu siguranta cine au fost vinovatii si care a fost tot filmul real al tragediei, daca se vrea.

 

Asa cum s-a mai zis se va pune batista (incerca) pe tambal din motive electorale. Cu atat mai mult, cu ocazia asta veti vedea si cine ii tine in brate pe infractorii de aceasta etnie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul a murit si nu se mai intoarce, si nu este prima si nici ultima intamplare de genul. Daca foloseam forumul mai putin, si luam actiune mai multa, pe viitor astfel de fapte si-ar fi rarit aparitia. Nu sunt rasist, ba din contra, am incercat toata viata sa fiu cat se poate de acceptant cu toate tipurile de oameni, sa fiu empatic si primitor, iar de data asta sunt empatic cu familiile victimelor. Este de necrezut ce se intampla si la ce s-a ajuns daca pana si autoritatile sunt speriate de un neam de cioflingari. Pacat ca nu suntem uniti si pacat ca am evoluat...iar daca nici acum cand un coleg a fost ucis (casca intreaga si capul zdrobit) si altul care a incercat sa ii acorde primul ajutor zace cu un plaman perforat in spital, daca nici acum nu vom face nimic, suntem un neam menit pierzaniei si meritam ce primim la fiecare colt de strada, de la neacordarea prioritatii pana la pietre in cap. "Dam in astia ca-s motociclisti si nu ne fac nimic, ce plm...."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai tu o lista cu casele vinovatilor?

sau trebuiau arse toate asa, just in case

poti sa te iei de mina cu ei:

hai sa-l ciomagim si pe celalalt ca doar sint impreuna, nu?

 

Toti sunt vinovati, prin (sub)cultura lor si stilul lor de viata antisocial de care sunt foarte mandri.

» Post actualizat in 14 Aug 2014 05:23

Si totusi in Bucuresti nu facem nimic? Nu se poate asa ceva...

 

Ar trebui, dar in fata la Romani Cris si sa le aplicam acelasi tratament.

» Post actualizat in 14 Aug 2014 05:33

 

He he, uite ca putea sa iasa urat pentru ciorile spurcate dar au avut noroc cu idiotii de jandarmi care au venit sa protejeze ciorile. Deh, specie protejata.

Editat de CrazyCat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paradoxal,nu? Personal eu nu consider ca avem divergente.Constat doar ca intoleranta rasiala si fantomele dihoniilor interetnice sunt mai importante decat o justitie lucida si nepartinitoare, care sa tina cont doar de fapte!. Ce-ai zice sa incerci sa etrapolezi intamplarea in universul mioritic? Daca badea Ion ocupat impreuna cu maturii din familie, cu munca in gospodarie,cu padurea sau animalele, sau pur si simplu dus la crasma se trezea cu copilul schilodit de catre bolidul aparut ca intotdeuna "din senin"? Sau oricum cu o viteza superioara posibilitatilor de reactie ale copilului?Daca infigea badea Ion si nu maghiarrromul furca in gatul nenorocitului, ce-ai fi zis? Am avut si eu destul de a face cu etnia asta blamata in general pe drept de mai toata lumea. Ma gandesc totusi ca nici un popor oricat de tribal izolat si pervers nativ nu ar fi linsat un absolut nevinovat fara motiv.Asta daca a fost vorba despre linsaj.

 

Sunt de acord cu presiuni civilizate si doar in vederea aflarii adevarului (a fost sau nu vorba de linsaj?) dar in nici un caz cu urletele xenofobe, indemnurile la pogrom si ura interetnica propagata cu acest prilej de unii useri "speedisti" sau doar pescuitori in apa tulbure.

 

Ancheta isi va pronunta mai devreme sau mai tarziu verdictul. Acesta trebuie sa fie corect intr-o societate de drept. Cu identificarea si atribuirea echitabila a vinovatiilor.

Da ia dreptate, si ar mai trebui facut un stat in stat, unul numai pentru tigani in care sa domneasca doar legile lor ca si asa ei se insoara la 12 ani fara si tina cont de legile acestui stat de constitutia pe care o invocati mai sus in careva post . Si dupa ce acest stat a fost creat aruncat napalm peste ei.

 

Argumente pro si contra exista si vor exista, insa din ce vad eu marea majoritate argumentelor sunt contra, chiar cu iz de discriminare/antisemit, insa nu avem ce face aceasta rasa nu are ce convietui aici in Romania in felul in care o face acum . Nu este primul caz in care tigani incep scandalul, (Hadareni, vezi Moldova etc. etc ). De ce sa le tot tinem apararea si sa ii tinem in brate atata vreme cat ei nu sunt dispusi sa faca o schimbare in modul lor de a fi. Doar asa ca sunt oameni? Gresit astia nu sunt oameni sunt besti.

 

Sa speram ca se va face dreptate, va fi gasit cel care a injunghiat lovit cu parul, judecat condamnat ( in cel mai fericit caz cu executare) si ce ?????? va sta in puscarie ( la facultate) tot pe bani mei, ai tai si ai altor ca mine si restul care muncesc in tara asta. Ar trebui instituita pedeapsa capitala in astfel de cazuri pentru astfel de persoane care oricum nu aduc nimic benefic societatii in care traim .

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate sunt unele aspecte care nu se pot schimba niciodata, la fel si unele mentalitati si gandiri, traiesc in acele conditii pentru ca se complac acelor conditii, este modul lor de viata : mizeria, hotia, analfabetismul, lipsa unui loc de munca, castigurile usoare . Din cele relatate nici localnici nu ii prea suporta, iar din cunostintele mele intr-o tara minoritatea se supune majoritatii nu invers.

Deci de ce sa fim atat de toleranti cu aceasta natie, in conditiile in care ei doar astepta si invoca drepturile lor de ciori defavorizate. Poate exagerz, insa asa cum sunt unii pentru care in gandirea lor motocicletele de viteza sunt daunatoare, si toti cei care le poseda la un moment dat se vor supune ,, selectiei naturale" asa eu sunt de parere ca acesta minoritate nu aduce nimic benefic nimanui, iar pentru acest lucru nu consider ca am o gandire ,, infantila"

De ce sa le plangem de mila, de ce sa le dam ajutoare sociale si alte vantaje cand ei se comporta asa cum se comporta. Sunt pline puscariile de astfel de exemplare care stau acolo cu masa si cazare pe bani mei, in trecut mai existau metode de relaxare ,, canalul" munci silnice dar acum invoca doar drepturile omului. Care drepturi ca astia numai oameni nu se pot numi. Deci gresec cand spun ca locul lor este in cazanul cu lesie ??????

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Carzvy ?200?700 ?Cred ca glumesti !!au fost peste 1500 de oameni acolo !!

 

@domnul moderator Galen si ceilalti ...haideti sa va spun ce sa intamplat ! Cei doi baieti impreuna cu sotiile/prietenele lor au fost in secuime sa se dea pe circuit.

in drum spre casa ,primul motociclist a trosnit o copchila care a traversat drumul fugind. motociclistul a cazut si si-a rupt umarul .si sotia lui a fost ranita ...viteza ?o estimez la peste 50 dar sub 100.

iadul sa dezlantuit cand au venit rudele plodului ,au incept sa-l lovesca pe ranit si pe sotia acestuia cu pumnii, picioarele,topoare si alte cacatruri de l-au schilodit ....cu ultimele puteri saracul om sa urcat pe sotie so protejeze de lovituri. astfel el a incasat f mult lovituri .cele mai multe in cap ,i-a fost scos un ochi ,taiat o ureche a fost desfigurat!!!!practic a murit din cauza loviturilor !!sotia acestuia e in stare critica si doar apartele de respirat o mai tin in viata .sanse de supravietuire 10% !!!ce scriu mai sus stiu din sursa sigura de la cineva care a fost la fata locului la putine minute de la incident !!

 

Celalalt baiat de a sarit in ajutor ,a fost si el atacat.a pus jos vreo 5 tigani dar au venit 50 si l-au atacat si intepat cu cutitul in mai multe locuri si in zona inimii!!! din fericire momentan e in afara orcarui pericol .

 

Ieri la ora 18 nu a mai ramas niciun tigan in sat.au fugit cu totii in satul vecin .drumul spre satul vecin a fost blocat de jandarmi .

au venit si baieti cu motoare ,pusi pe fapte ...cagule ,arme albe ,numere intoarse pe motor ...dar nu sa concretizat nimic .era plin de jandarmi si mascati . oricum din ce am vb pe ici colo cu motoristi razbunarea va fi una crunta dar asta mai incolo

 

scuza-ti eventualele greseli gramaticale sunt f f nervos si marcat de cele intamplate !!!o revin si cu poze

post-19031-0-39003000-1408000305_thumb.jpg

post-19031-0-50950900-1408000406_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

"Violente, protest violent, cativa tineri si-au iesit din minti " La astia ori li s-a descarcat bateria de la camera, ori in drum spre Bucuresti au pierdut cardul de memorie cu filmarile de la fata locului.....

 

Unii incearca sa faca ceva pozitiv,si normal pt sec XXI, altii o strica........Cu relatarea asta, restu polpulatiei care nu era acolo, vede ca au venit motociclistii violatori de babe si sparg tot ce le iese in cale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Carzvy ?200?700 ?Cred ca glumesti !!au fost peste 1500 de oameni acolo !!

 

@domnul moderator Galen si ceilalti ...haideti sa va spun ce sa intamplat ! Cei doi baieti impreuna cu sotiile/prietenele lor au fost in secuime sa se dea pe circuit.

in drum spre casa ,primul motociclist a trosnit o copchila care a traversat drumul fugind. motociclistul a cazut si si-a rupt umarul .si sotia lui a fost ranita ...viteza ?o estimez la peste 50 dar sub 100.

iadul sa dezlantuit cand au venit rudele plodului ,au incept sa-l lovesca pe ranit si pe sotia acestuia cu pumnii, picioarele,topoare si alte cacatruri de l-au schilodit ....cu ultimele puteri saracul om sa urcat pe sotie so protejeze de lovituri. astfel el a incasat f mult lovituri .cele mai multe in cap ,i-a fost scos un ochi ,taiat o ureche a fost desfigurat!!!!practic a murit din cauza loviturilor !!sotia acestuia e in stare critica si doar apartele de respirat o mai tin in viata .sanse de supravietuire 10% !!!ce scriu mai sus stiu din sursa sigura de la cineva care a fost la fata locului la putine minute de la incident !!

 

Celalalt baiat de a sarit in ajutor ,a fost si el atacat.a pus jos vreo 5 tigani dar au venit 50 si l-au atacat si intepat cu cutitul in mai multe locuri si in zona inimii!!! din fericire momentan e in afara orcarui pericol .

 

Ieri la ora 18 nu a mai ramas niciun tigan in sat.au fugit cu totii in satul vecin .drumul spre satul vecin a fost blocat de jandarmi .

au venit si baieti cu motoare ,pusi pe fapte ...cagule ,arme albe ,numere intoarse pe motor ...dar nu sa concretizat nimic .era plin de jandarmi si mascati . oricum din ce am vb pe ici colo cu motoristi razbunarea va fi una crunta dar asta mai incolo

 

scuza-ti eventualele greseli gramaticale sunt f f nervos si marcat de cele intamplate !!!o revin si cu poze

Orice ar fi fost eu va rog sa va pastrati mintea limpede si sa nu va comportati mai prejos decat etnia pe care o incriminati la modul colectiv. Instigarile la pogrom nu-si au locul intr-o societate civilizata. Nu tin partea nimanui, doresc la fel de mult ca voi toti ca circumstantele sa fie elucidate la modul profesionist si vinovatii sa-si primeasca pedeapsa binemeritata.

 

Cauzele acestor evenimente sunt profunde, viciile democratiei in special, votul egal la paliere de evolutie extrem de inegale ale membrilor societatii. Deasemenea ignorararea legii si de catre majoritari, lantul nesfarsit de tragedii provocate de mania vitezei dezlantuita altundeva decat pe circuite. Sa incercam sa fim obiectivi. Cunoastem cu totii tarele etniei incriminate, pentru documentare aveti la dispozitie : /index.php?/topic/683880-tiganii/. Neaplicarea in toate cazurile a legilor tarii, discriminarea pozitiva exagerata si din motive probabil politice,tolerarea unui mod de viata primitiv si parazitar, etc.

 

Dar asta nu ne da noua celor care ne pretindem civilizati sa ne comportam la randul nostru ca animalele. Constat cu regret ca si in acest topic s-au remarcat majoritar extremistii, motociclistii echilibrati tinandu-se la o parte. Haideti sa demonstram ca la modul majoritar suntem echilibrati si drepti in judecarea circumstantelor. Vom monitoriza cu atentie si acest caz si ne vom asigura ca se face dreptate. La fel cum personal monitorizez si cazul prietenului meu Marian, aproape ucis tot asa de mania vitezei si de dispretul fata de lege al unora.

 

Un weekend calm si echilibrat va doresc! Haideti sa aprindem lumanari in memoria victimelor si sa ne ingrijim sa se faca dreptate, nimic mai mult!

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte important sa se stie exact ce s-a intamplat acolo. Pe cat urasc din toti rarunchii rasa tiganeasca totusi as vrea sa stiu adevarul inainte de represalii. Asa ca daca exista martori asa cum zice Fatal Fury, sa mearga la Politie si sa declare. Din ce citesc pana acum parerile sunt impartite...

 

P.S. Oricum ar fi, reactia este mai mult decat aplaudata, RESPECT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Intrebare, daca e asa cum zici tu, cum de nu a iesit nimic la iveala sigur si imediat si comentariul cu "mort pe loc in urma impactului cu casa" (care nu mai imi aduc aminte unde l-am vazut) +"s-a lovit de gard si a ricosat in peretele casei" (de prin un articol de pe net) de ce le-au scos? Adica e oarecum logic ca un om mort in accident difera destul de mutl fata de ce zici tu.

 

PS: De acord cu 'educarea' lor, dar cum stii pe care prinzi? Sau caftiti tot ce prindeti in fata? Dati foc la case...cui? Poate mai e si vreu amarat de munceste cu ziua, tot 'brunet' si el, sau toti sunt o apa si un pamant? Nu am vreun respect fata de etnia asta, din contra, insa intamplarea face sa fi vazut si oameni printre ei...

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O cunostinta a mea a fost pe acolo cu motorul de cativa ani, si a fost aruncat cu pietre de catre copii din zona. Cand a mers la politie, a fost sfatuit sa nu mai mearga pe acolo pentru ca umanoidii astia, "localnicii", au tendinta de a sare in fata masinilor pentru a cere recompensa dupa accident. Un popor civilizat nu se comporta asa. Va rog, nu mai veniti cu ungurii. Noi avem cei 7 ani de acasa.

Am patit o chestie similara, in zona. Si tot cu tiganii. De la politie am aflat ca tiganii isi "educa" copiii sa sara in fata masinii pentru a cere recompensa. Este foarte adevarat si se cunoaste aceasta practica.

Editat de bea2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru sclavii pe plantatie ca mine.

si ca mine care muncesc sa plateasca ajutoare sociale ciorilor, ca apoi sa fim indemnati la toleranta si conciliere de catre anumite persoane ,

 

in we asta daca se mai merge merg si eu si mai am inca un amic din Cluj care sigur vine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit o chestie similara, in zona. Si tot cu tiganii. De la politie am aflat ca tiganii isi "educa" copiii sa sara in fata masinii pentru a cere recompensa. Este foarte adevarat si se cunoaste aceasta practica.

eu nu inteleg faza asta.

bun, ma astept de la aia si stiu ca practica sistemul...

DAR... daca eu circul pe strada si mi se arunca unu in fata unde nu are dreptul legal de a traversa... ce recompensa sa mai ceara?

 

deci sa inteleg ca nu trebuie doar camera pe bord, trebuie vazut cum fac sa si uploadeze undeva pe net filmarea? ca poate fura conlocuitoru' camera de pe bord, macar sa ramana fimarea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine ca au spus ca s-a lasat cu violente . Sa stie toata lumea la ce te poti astepta daca faci asa ceva,si asta ar fi doar inceputul.

 

Motociclistul care a murit ,inca nu stim daca a murit in accident sau la mana tiganilor ,dar celalalt injunghiat nu cred ca s-a intalnit cu vreun cutit zburator cazut de pe Marte. Si el trebuie razbunat in egala masura!

 

Voi cum v-ati simti sa fiti atacat cu cutite si aproape omorat pentru ca ati oprit sa dati o mana de ajutor ?

Aflati numele plodului de 11 ani ,aflati care e familia si de acolo....acordati-le o mana de ajutor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...